Artykuły, które mogą Cię zainteresować:

 

Egipt od lat cieszy się niesłabnącą popularnością wśród turystów! Egipt to miejsce
Cholera to ostra choroba zakaźna przewodu pokarmowego wywoływana przez gram-ujemną bakterię Vibrio
Wyróżnia się, aż 150 typów HPV - wirusa brodawczaka ludzkiego, które są
13 stycznia 2023

Podróż na Filipiny - jak się do niej przygotować?

Filipiny to kraj wyspiarski, położony na ponad 7000 wysp, z których tylko około 800 jest zamieszkanych. Wyspy te zajmują obszar ok. 1850 km z północy na południe oraz ok. 1127 km ze wschodu na zachód – taka rozciągłość terenu Filipin jest odpowiedzialna za znaczne zróżnicowanie geograficzne i klimatyczne kraju.

 

Na rajskich Filipinach czekają na nas piękne plaże, ciepłe wody w których możemy oddać się nurkowaniu z rekinami lub odkrywać zatopione wraki statków. Na lądzie zachwycą nas majestatyczne tarasy ryżowe w Banaue i niesamowicie urokliwe wyraki zamieszkujące filipińską dżunglę.

 

JAKA JEST POGODA NA FILIPINACH?

KIEDY NAJLEPIEJ WYBRAĆ SIĘ W PODRÓŻ NA FILIPINY?

 

Klimat na Filipinach jest gorący i wilgotny. Do jego głównych cech należy cykliczność zmian kierunku wiatrów i intensywności deszczu, co jest związane z występującymi monsunami. Na Filipinach oficjalnie występują dwie pory roku, ale za to cztery rodzaje klimatu, w zależności od regionu, jaki wybierzemy za cel swoich wakacji.

 

Pora sucha na Filipinach trwa od grudnia do maja, natomiast pora deszczowa od połowy maja do listopada. Temperatura powietrza wykazuje się niewielkimi wahaniami w ciągu roku i jej średnia wysokość utrzymuje się na poziomie 27-28 °C. Jednakże tuż przed nastaniem wilgotnej pory monsunowej temperatury osiągają w dzień 35-37 °C. Temperatura w wyższych partiach gór jest niższa, ale jej średnia wartość nie spada poniżej 15 °C. Odczuwalne wartości termiczne na Filipinach potęguje wysoka wilgotność, która przez cały rok wynosi 80% i więcej, a w czasie monsunu sięga nawet 100%. Najpewniejszym okresem na podróż na Filipiny pod względem pogody będzie okres od listopada do maja.

 


PODRÓŻ NA FILIPINY, A COVID-19 (Aktualizacja: 14.01.2023)

 

ZASADY WJAZDU DLA OSÓB ZASZCZEPIONYCH

 

  • Kto jest uważany za osobę zaszczepioną? Za osobę zaszczepioną uważana jest ta, w przypadku której minęło co najmniej dwa tygodnie od podania ostatniej wymaganej dawki szczepienia uznanego przez Światową Organizację Zdrowia lub filipińską Agencję Żywności i Leków: Pfizer-BioNTech, AstraZeneca, CoronaVac (Sinovac), Sputnik V, Janssen, Covaxin i Moderna COVID-19. Aby udokumentować fakt pełnego zaszczepienia należy przedstawić w wersji papierowej w języku angielskim:

    1) wydany w Polsce ważny Unijny Certyfikat COVID (uznawany przez stronę filipińską od 1 sierpnia 2022 r.). lub

    2) międzynarodową książeczkę szczepień Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), czyli International Certificate of Vaccination and Prophylaxis (wydawaną w Polsce przez poradnie medycyny podróży oraz punkty szczepień dla wyjeżdżających za granicę) lub

    3) filipińskie lub zagraniczne zaświadczenie o szczepieniu przeciw COVID-19, które zostało uznane przez stronę filipińską na zasadzie wzajemności.

 

  • Jaki jest status osób nie w pełni zaszczepionych? Status osób nie w pełni zaszczepionych nie różni się od sytuacji prawnej osób niezaszczepionych.

     

  • Wymogi wobec osób zaszczepionych.

    - Testy przed przyjazdem. Osoby zaszczepione przeciwko COVID-19 są zwolnione obowiązku testowania. 

    - Testy po przyjeździe. Nie ma wymogu wykonania testu po przyjeździe.

    - Kwarantanna. Nie ma konieczności poddania się kwarantannie po przyjeździe. Niemniej, ustawiono nakaz zgłoszenia lokalnym władzom faktu wystąpienia objawów choroby.

    - Formularz lokalizacyjny. W ciągu 72 godzin przed wyjazdem na Filipiny istnieje wymóg wypełnienia nowego formularza lokalizacyjnego eArrival Card, który jest dostępny pod adresem: https://onehealthpass.com.ph/OHP-NEW-DESIGN/Register.html  W przypadku problemów z formularzem należy kontaktować się z Biurem ds. Kwarantanny pod adresem helpdeskboq@gmail.com.

 

ZASADY WJAZDU DLA OSÓB NIEZASZCZEPIONYCH

 

- Testy przed przyjazdem. Ustanowiono warunek przedstawienia negatywnego wyniku testu antygenowego przeprowadzonego przez laboratorium nie wcześniej niż 24 h przed wylotem. Dokumenty powinny być przygotowane w wersji papierowej w języku angielskim.

- Testy po przyjeździe. Nie ma wymogu wykonania testu po przyjeździe. Niemniej, w przypadku braku przedstawienia wymaganego testu, osoba niezaszczepiona zostanie poddana stosownemu testowi po przyjeździe na Filipiny. 

- Kwarantanna. Nie ma konieczności poddania się kwarantannie po przyjeździe. Niemniej, ustawiono nakaz zgłoszenia lokalnym władzom faktu wystąpienia objawów choroby.

- Formularz lokalizacyjny. W ciągu 72 godzin przed wyjazdem na Filipiny istnieje wymóg wypełnienia nowego formularza lokalizacyjnego eArrival Card, który jest dostępny pod adresem: https://onehealthpass.com.ph/OHP-NEW-DESIGN/Register.html  W przypadku problemów z formularzem należy kontaktować się z Biurem ds. Kwarantanny pod adresem helpdeskboq@gmail.com.

 

ZASADY WJAZDU DLA OZDROWIEŃCÓW

Status ozdrowieńców nie różni się od sytuacji prawnej osób niezaszczepionych.

 

ZASADY WJAZDU DLA DZIECI

Małoletni poniżej 15 roku życia zwolnieni są z obowiązku przedłożenia dokumentów potwierdzających zaszczepienie i podlegają regulacjom dotyczącym rodziców lub opiekunków, którzy z nimi podróżują.

 


 

PODRÓŻ NA FILIPINY. JAK WYGLĄDA OPIEKA MEDYCZNA NA FILIPINACH?

 

Nie ma obowiązku szczepień profilaktycznych. Nie ma problemów z dostępem do opieki medycznej. Wizyta u lekarza kosztuje około 20 USD, a doba w szpitalu (bez badań) - 40 USD. Woda z sieci wodociągowej nie jest zdatna do picia, ale w sprzedaży ogólnie dostępna jest butelkowana woda pitna.

 

Na Filipiny można wwieźć zapas leków na receptę wyłącznie na własny użytek i w ilości nieprzekraczającej 50 g poszczególnego preparatu. W tym celu należy przedstawić przetłumaczone na język angielski zaświadczenie lekarskie potwierdzające stosowanie konkretnych lekarstw. W przypadku przekroczenia wskazanych limitów należy uprzednio uzyskać zgodę miejscowego Urzędu Celnego lub Agencji Żywności i Leków Republiki Filipin.

UWAGA: Niektóre lekarstwa wydawane w Polsce na receptę mogą zawierać substancje, które są niedozwolone na Filipinach. Aktualny wykaz substancji niebezpiecznych znajduje się na stronie internetowej Kancelarii Prezydenta Filipin.

 

Szczegółowe informacje w sprawie przywozu lub wywozu środków odurzających i substancji psychotropowych, jakie są niezbędne do leczenia medycznego w przypadku przekraczania granic Rzeczypospolitej Polskiej są dostępne na stronie internetowej Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego RP.

 

UBEZPIECZENIE. Nie wymaga się posiadania ubezpieczeń osobowych i komunikacyjnych. Zalecane jest posiadanie ubezpieczenia turystycznego pokrywającego koszty leczenia. Uznawane są polisy tylko tych polskich towarzystw ubezpieczeniowych, które zawarły odpowiednie umowy z firmami mającymi przedstawicieli na Filipinach.

 

PODRÓŻ NA FILIPINY - JAKIE SZCZEPIENIA NALEŻY WYKONAĆ PRZED PODRÓŻĄ?

 

Na ok. 4-6 tygodni przed planowanym wyjazdem zaleca się konsultację u lekarza medycyny podróży w celu sprawdzenia konieczności poddania się obowiązkowym i zalecanym szczepieniom.

 

Od turystów przybywających bezpośrednio z Polski nie wymaga się szczepień obowiązkowych. Natomiast od osób przylatujących z krajów w których występuje żółta gorączka, obowiązkowo wymaga się okazania zaświadczenia potwierdzającego przebyte szczepienie.

 

Szczepienia rutynowe i przypominające zalecane przed podróżą na Filipiny.

 

Inne szczepienia zalecane przed podróżą na Filipiny:

  • Covid-19 - wszyscy kwalifikujący się podróżni powinni posiadać aktualne szczepionki przeciwko COVID-19;

  • dur brzuszny - zalecany większości podróżników, zwłaszcza tych przebywających w mniejszych miastach lub na obszarach wiejskich oraz narażonych na spożycie zanieczyszczonej wody lub pożywienia.

  • wzw A - gdy występuje ryzyko spożycia zanieczyszczonej wody i/lub żywności.

  • wzw B - gdy istnieje ryzyko interwencji chirurgicznych, iniekcji, kontaktu z zakażoną krwią, kontaktów seksualnych. Filipiny leżą w regionie, gdzie jest 116 mln nosicieli WZW typu B.

  • wścieklizna - zalecane u wybranych podróżnych w zależności od indywidualnego ryzyka;

  • japońskie zapalenie mózgu - zalecane dla podróżnych, którzy planują długotrwały pobyt na obszarach występowania japońskiego zapalenia mózgu. Szczepienie nie jest zalecane dla podróżnych planujących krótkoterminowe podróże do obszarów miejskich lub podróże do obszarów, w których nie ma wyraźnego sezonu japońskiego zapalenia mózgu. 

  • cholera - cholera występuje rzadko u podróżnych, ale można rozważyć szczepienie dzieci i dorosłych podróżujących do obszarów aktywnego przenoszenia cholery. Cholerą można zarazić się pijąc wodę lub jedząc zanieczyszczoną żywność. Duże epidemie są często związane z zanieczyszczeniem odchodami wody pitnej lub żywności sprzedawanej na ulicy. Choroba czasami rozprzestrzenia się poprzez jedzenie surowych lub niedogotowanych skorupiaków, które są naturalnie skażone. Według danych ECDC w 2022 roku na Filipinach odnotowano 491 przypadków cholery.

 

 NA JAKIE INNE CHOROBY NARAŻENI SĄ TURYŚCI ODWIEDZAJĄCY FILIPINY?

 

Warunki życia na Filipinach zdecydowanie różnią się od standardów europejskich. Woda z kranu nie nadaje się do picia, a podczas mycia zębów zaleca się korzystanie z wody butelkowanej.

 

Wybierając się w podróż na Filipiny musisz wiedzieć, że istnieje ryzyko zachorowania na malarię, dlatego turystom zaleca się stosowanie profilaktyki zapobiegającej ukąszeniom komarów. O objawach malarii przeczytasz w artykule Malaria - niebezpieczna choroba tropikalna

 

Dotychczas brak jest szczepionki przeciw chorobom przenoszonym przez komary takim jak: malaria, denga czy chikungunya. Najważniejszym sposobem na uniknięcie zachorowania jest zapobieganie ukąszeniu przez owady. Odbywając podróż na Filipiny należy bezwzględnie pamiętać o:

  • noszeniu odzieży, która zakrywa kończyny - długi rękaw, długie spodnie w czasie największej aktywności owadów;

  • zarówno w dzień jak i w nocy stosować środki chemiczne odstraszające owady;

  • należy unikać przebywania przy zbiornikach wodnych i kanałach melioracyjnych, takie miejsca mogą być siedliskami komarów;

  • zaleca się stosować moskitiery oraz siatki w oknach;

 

Inne choroby występujące na Filipinach:

 


 

ZAPRASZAMY NA WIZYTĘ W NASZEJ PRZYCHODNI W KATOWICACH

Przychodnia Mark-Med / ul. Stara Kłodnicka 43, Katowice  / REJESTRACJA: 667 937 572

Odwiedź nas na Facebook'u

Katowice, ul. Stara Kłodnicka 43

Przychodnia Mark-Med w Katowicach - rejestracja pod nr telefonu 667 937 572

pn.-pt.: 8:00-18:00

Przychodnia Mark-Med w Katowicach
Przychodnia Mark-Med w Katowicach

Rejestracja: 667 937 572

Przychodnia Mark-Med 

w Katowicach

Przychodnia Mark Med w Katowicach. Szukasz kompleksowej opieki dla całej rodziny? Zaufaj specjalistom z naszej przychodni!
Umów się na wizytę u lekarza medycyny podróży - przychodnia Mark-Med w Katowicach
Przychodnia Mark Med w Katowicach prowadzi swój profil również na twitterze
Przychodnia Mark Med w Katowicach na facebooku publikujemy najświeższe informacje dotyczące zdrowia!

Reumatologia

KONTAKT

GODZINY OTWARCIA

Standardy ochrony dzieci

Aktualności

Usługi

Nasi lekarze

Strona główna

O nas

MENU

Medycyna szkolna

Medycyna podróży

Geriatria

Diabetologia

Kardiologia

Podstawowa Opieka Zdrowotna

Pediatria i Neonatologia

Nasz adres:

ul. Stara Kłodnicka 43

40-703 Katowice (woj.śląskie)

 

Napisz do nas:

mark-med@mark-med.pl

NASZE USŁUGI

Zadzwoń do nas:

+48 (32) 7818704

+48 667 937 572

 

Od poniedziałku do piątku

8:00 - 18:00