Od poniedziałku do piątku
8:00 - 18:00
Zadzwoń do nas:
+48 (32) 7818704
+48 667 937 572
NASZE USŁUGI
Nasz adres:
ul. Stara Kłodnicka 43
40-703 Katowice (woj.śląskie)
Napisz do nas:
mark-med@mark-med.pl
MENU
GODZINY OTWARCIA
KONTAKT
Jak dobrze wiadomo komary Aedes przenoszą wiele chorób wirusowych - Chikungunya jest jedną z nich. Gorączka Chikungunya powoduje ogólne wyczerpanie organizmu, a także przewlekłe stany zapalne mięśni, stawów oraz bóle kości. Wirus atakuje osoby we wszystkich grupach wiekowych, w równym stopniu kobiety i mężczyzn.
Chikungunya czyt. “czikungunja” potocznie nazywana jest gorączką chikungunya lub wirusem chikungunya jest tropikalną chorobą wirusową przenoszoną przez komary z rodzaju Aedes nazywane inaczej komarami tygrysimi. Wyróżnia się trzy genotypy wirusa chikungunya: zachodnio afrykański, środkowo-wschodnio-południowo afrykański oraz azjatycki. Chikungunya opisano po raz pierwszy podczas wybuchu epidemii w południowej Tanzanii w 1952 r.
Aktualnie choroba występuje endemicznie głównie w południowo-wschodniej Azji, wschodniej Afryce i na subkontynencie indyjskim. Na obszarze obu Ameryk przed wystąpieniem obecnych ognisk, nie było zachorowań rodzimych.
W grudniu 2013 r. odnotowano pierwsze przypadki gorączki chikungunya wśród mieszkańców wyspy Saint-Martin. Do tej pory zarejestrowano ponad milion zachorowań w rejonie Wysp Karaibskich, Ameryki Środkowej (Kostaryka, Salwador, Gwatemala, Panama), Północnej (USA, Meksyk, Kanada) i Południowej (Ekwador, Brazylia, Kolumbia, Gujana Francuska, Surinam, Wenezuela). Zachorowania na gorączkę chikungunya w regionie Karaibów i kontynentów amerykańskich są pierwszymi odnotowanymi w tym regionie.Liczne zachorowania występują również w rejonie Polinezji Francuskiej oraz archipelagu wysp Samoa.
Przypadki zawleczenia choroby w Europie zanotowane w Grecji, Francji, Włoch, Holandii, Hiszpanii i Szwajcarii.
Z uwagi na dużą atrakcyjność turystyczną regionu Karaibów i innych obszarów kontynentu amerykańskiego, istnieje realna możliwość zwiększenia liczby przywlekanych przypadków gorączki chikungunya na kontynent europejski.
Objawy chikungunya podobne są do objawów dengi i Ziki, chorób przenoszonych przez ten sam rodzaj komarów. Wirus nie przenosi się z człowieka na człowieka, dlatego chory nie potrzebuje izolacji. Objawy pojawiają się już na ok. 3–7 dni po ugryzieniu przez zarażonego komara. Choroba może przebiegać dwufazowo. Pierwsza faza to ostre, nagłe zakażenie, druga, którą przechodzi większość chorych, to przewlekłe uszkodzenia wielostawowe. We wczesnym stadium chikungunya przypomina zwykłe przeziębienie lub grypę. Pojawiają się objawy takie jak:
Wysypka pojawia się zwykle na tułowiu oraz na kończynach i ma charakter wybroczynowy. Zmiany skórne powodują spory świąt, co jednoznacznie przekłada się na dyskomfort pacjenta. W momencie wystąpienia wysypki należy niezwłocznie pojawić się w szpitalu bądź u lekarza pierwszego kontaktu. Większość pacjentów wraca do zdrowia po tygodniu. U niektórych osób choroba może przejść w fazę przewlekłą. Po kilku dniach od ustąpienia gorączki mogą pojawić się przewlekłe bóle stawów - najczęściej zaatakowane przez wirusa są stawy kolanowe, skokowo-goleniowe i nadgarstki. Ból tych stawów może znacznie utrudniać codzienne funkcjonowanie. Chory zwykle jest pod stałą opieką lekarza, czasami bywa tak, że gorączka chikungunya znika po kilku tygodniach, a przez kolejne lata nie daje w ogóle o sobie znać.
Podczas ostatnich epidemii pojawiły się doniesienia na temat różnych powikłań ze strony układu nerwowego. Należą do nich m.in. zapalenie mózgu i opon mózgowo-rdzeniowych, zapalenie rdzenia i korzeni rdzeniowych, mielopatia, Zespół Guillaina i Barrego, porażenie nerwu twarzowego, zapalenie nerwu wzrokowego.
Osoby narażone na wystąpienie cięższego przebiegu choroby to noworodki zakażone w czasie porodu, osoby powyżej 65 roku życia oraz osoby cierpiące na wysokie ciśnienie krwi, cukrzycę lub choroby serca.
Obecnie nie ma szczepionki, ani skutecznego leczenia przeciwwirusowego. Stosuje się wyłącznie profilaktykę oraz leczenie objawowe w przypadku rozwinięcia się choroby. Chikungunya nie wymaga hospitalizacji, pod warunkiem że symptomy nie są uciążliwe w codziennym funkcjonowaniu. Leczenie przebiega objawowo. Podczas choroby zaleca się:
Osoba, która choruje na chikungunya przez pierwszy tydzień choroby powinna szczególnie zapobiegać ukąszeniom komarów. W pierwszym tygodniu infekcji wirusa chikungunya można znaleźć we krwi i przekazać od zarażonej osoby do komara, a zainfekowany komar może następnie rozprzestrzenić wirusa na innych ludzi.
Najważniejszym sposobem uniknięcia gorączki chikungunya jest zapobieganie ukąszeniu przez komara. Podróżując do krajów występowania choroby, należy pamiętać o:
ZAPRASZAMY NA WIZYTĘ W NASZEJ PRZYCHODNI W KATOWICACH
Przychodnia Mark-Med / ul. Stara Kłodnicka 43, Katowice / REJESTRACJA: 667 937 572