Artykuły, które mogą Cię zainteresować:
Mykoplazma, a szczególnie Mycoplasma pneumoniae - to rodzaj bakterii, która najczęściej powoduje zapalenie górnych dróg oddechowych, ostre zapalenie oskrzeli, rzadziej zapalenie płuc. Sporadycznie dochodzi do mykoplazmatycznego zapalenia mózgu, ostrego zapalenia wątroby, zapalenia serca czy niedokrwistości hemolitycznej. Bakteria ta rozprzestrzenia się drogą kropelkową dlatego też może powodować zachorowania w całych rodzinach lub innych skupiskach ludzi, takich jak internaty, koszary, szkoły czy przedszkola.
Bakteria ta rozprzestrzenia się drogą kropelkową, co szczególnie sprzyja jej rozwojowi w środowiskach skupiających duże ilości ludzi. Objawy choroby często przypominają przeziębienie i obejmują kaszel, ból gardła, gorączkę, ból głowy, katar, ból mięśni oraz ucha. Charakterystyczne jest, że infekcja nie reaguje na stosowane leki objawowe, takie jak syropy czy inhalacje. Bakteria nie reaguje również na standardowe antybiotyki, ponieważ mykoplazma pozbawiona jest ściany komórkowej - elementu, na który działają rutynowe terapie.
MYKOPLAZMA - OBJAWY
Zakażenie Mycoplasma pneumoniae często przebiega bezobjawowo. Do transmisji patogenu dochodzi drogą kropelkową, a źródłem zakażenia jest osoba chora. Jeśli powoduje chorobę to do najczęstszych należą:
zakażenie górnych dróg oddechowych
ostre zapalenie oskrzeli
zapalenie płuc.
Mykoplazmoza wywołana przez Mycoplasma pneumoniae rozwija się powoli. Od momentu przedostania się drobnoustrojów do organizmu do wystąpienia pierwszych symptomów zakażenia mogą upłynąć nawet 3 tygodnie. Zakażenie górnych dróg oddechowych i ostre zapalenie oskrzeli spowodowane zakażeniem M. pneumoniae dają objawy podobne jak zakażenia wywołane przez inne drobnoustroje. Obejmują one zwykle:
Kaszel jest zwykle objawem dominującym – może być suchy lub mokry. Kaszlowi może towarzyszyć świszczący oddech. Kaszel może być nieuciążliwy lub długotrwały, co jest cechą charakterystyczną ostrego zapalenia oskrzeli. Czasem może występować zapalenie zatok.
MYKOPLAZMA POWIKŁANIA
Mycoplasma pneumoniae może powodować rozwój stanu zapalnego w obrębie górnych i dolnych dróg oddechowych. Najczęściej przebiega łagodnie i samoistnie ustępuje. Niekiedy dochodzi do powikłań wymagających hospitalizacji. Mowa tu przede wszystkim o powikłaniach neurologicznych i innych, takich jak:
W przebiegu zakażenia Mycoplasma pneumoniae dochodzi niekiedy również do rozwoju groźnych powikłań w obrębie układu oddechowego:
MYKOPLAZMA - DIAGNOSTYKA
Większość zakażeń Mycoplasma pneumoniae nie jest rozpoznawana, ponieważ są one nie do odróżnienia od infekcji górnych i dolnych dróg oddechowych powodowanych przez wirusy i inne bakterie. Infekcję Mycoplasma pneumoniae podejrzewa się zazwyczaj wówczas, gdy choroba przedłuża się lub pojawiają się objawy pozapłucne. Typowe dla mykoplazmowego zapalenia płuc są znaczne nieprawidłowości na RTG płuc przy braku zmian osłuchowych.
Powszechnie stosuje się testy wykrywające przeciwciała we krwi. Do diagnostyki zakażeń wywołanych przez M. pneumoniae wykorzystuje się również badanie RT-PCR – materiałem może być np. wymaz z gardła, plwocina.
MYKOPLAZMA LECZENIE
Zakażenia górnych dróg oddechowych wywołanych przez Mycoplasma pneumonie nie wymagają leczenia przeciwbakteryjnego. W leczeniu zapalenia płuc wywołanego tą bakterią stosuje się zwykle antybiotyki przez 10–14 dni.
Zapalenie płuc wywołane przez Mycoplasma pneumoniae jest zwykle samoograniczającą się chorobą niezagrażającą życiu. Antybiotyki skutecznie skracają czas trwania choroby, a także – poprzez zmniejszenie kaszlu – obniżają zakaźność.
Katowice, ul. Stara Kłodnicka 43
pn.-pt.: 8:00-18:00
Rejestracja: 667 937 572
Przychodnia Mark-Med
w Katowicach
KONTAKT
GODZINY OTWARCIA
MENU
Nasz adres:
ul. Stara Kłodnicka 43
40-703 Katowice (woj.śląskie)
Napisz do nas:
mark-med@mark-med.pl
NASZE USŁUGI
Zadzwoń do nas:
+48 (32) 7818704
+48 667 937 572
Od poniedziałku do piątku
8:00 - 18:00