Artykuły, które mogą Cię zainteresować:

 

Cholera to ostra choroba zakaźna przewodu pokarmowego wywoływana przez gram-ujemną bakterię Vibrio
Wyróżnia się, aż 150 typów HPV - wirusa brodawczaka ludzkiego, które są
Indonezja to wyspiarski kraj zajmujący archipelag 17 tysięcy wysp, z których co
Choroba Chagasa przenoszona jest przez pluskwiaki z podrodziny Triatominae.
20 grudnia 2024

Mykoplazma - Mycoplasma pneumoniae

Mykoplazma, a szczególnie Mycoplasma pneumoniae - to rodzaj bakterii, która najczęściej powoduje zapalenie górnych dróg oddechowych, ostre zapalenie oskrzeli, rzadziej zapalenie płuc. Sporadycznie dochodzi do mykoplazmatycznego zapalenia mózgu, ostrego zapalenia wątroby, zapalenia serca czy niedokrwistości hemolitycznej. Bakteria ta rozprzestrzenia się drogą kropelkową dlatego też może powodować zachorowania w całych rodzinach lub innych skupiskach ludzi, takich jak internaty, koszary, szkoły czy przedszkola. 

 

Bakteria ta rozprzestrzenia się drogą kropelkową, co szczególnie sprzyja jej rozwojowi w środowiskach skupiających duże ilości ludzi. Objawy choroby często przypominają przeziębienie i obejmują kaszel, ból gardła, gorączkę, ból głowy, katar, ból mięśni oraz ucha. Charakterystyczne jest, że infekcja nie reaguje na stosowane leki objawowe, takie jak syropy czy inhalacje. Bakteria nie reaguje również na standardowe antybiotyki, ponieważ mykoplazma pozbawiona jest ściany komórkowej - elementu, na który działają rutynowe terapie.

 

MYKOPLAZMA - OBJAWY

 

Zakażenie Mycoplasma pneumoniae często przebiega bezobjawowo. Do transmisji patogenu dochodzi drogą kropelkową, a źródłem zakażenia jest osoba chora. Jeśli powoduje chorobę to do najczęstszych należą:

  • zakażenie górnych dróg oddechowych

  • ostre zapalenie oskrzeli

  • zapalenie płuc.

 

Mykoplazmoza wywołana przez Mycoplasma pneumoniae rozwija się powoli. Od momentu przedostania się drobnoustrojów do organizmu do wystąpienia pierwszych symptomów zakażenia mogą upłynąć nawet 3 tygodnie. Zakażenie górnych dróg oddechowych i ostre zapalenie oskrzeli spowodowane zakażeniem M. pneumoniae dają objawy podobne jak zakażenia wywołane przez inne drobnoustroje. Obejmują one zwykle:

  • kaszel,
  • ból gardła,
  • katar,
  • ból ucha.

 

Kaszel jest zwykle objawem dominującym – może być suchy lub mokry. Kaszlowi może towarzyszyć świszczący oddech. Kaszel może być nieuciążliwy lub długotrwały, co jest cechą charakterystyczną ostrego zapalenia oskrzeli. Czasem może występować zapalenie zatok.

 

MYKOPLAZMA POWIKŁANIA

 

Mycoplasma pneumoniae może powodować rozwój stanu zapalnego w obrębie górnych i dolnych dróg oddechowych. Najczęściej przebiega łagodnie i samoistnie ustępuje.  Niekiedy dochodzi do powikłań wymagających hospitalizacji. Mowa tu przede wszystkim o powikłaniach neurologicznych i innych, takich jak:

  • zapalenie mózgu,
  • zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych,
  • zapalenie nerwu wzrokowego,
  • zespół Guillaina-Barrégo (choroba zapalna nerwów obwodowych o podłożu autoimmunologicznym),
  • zespół Stevensa-Johnsona (zespół objawów w obrębie skóry i błon śluzowych przebiegający z obecnością charakterystycznych zmian rumieniowo-pęcherzowych),
  • zapalenie wielonerwowe,
  • ostra psychoza,
  • ostre zapalenie wątroby,
  • zapalenie mięśnia sercowego.

 

W przebiegu zakażenia Mycoplasma pneumoniae dochodzi niekiedy również do rozwoju groźnych powikłań w obrębie układu oddechowego:

  • ostrej niewydolności oddechowej,
  • ropnia płuc,
  • martwiczego zapalenia płuc.

 

MYKOPLAZMA - DIAGNOSTYKA

 

Większość zakażeń Mycoplasma pneumoniae nie jest rozpoznawana, ponieważ są one nie do odróżnienia od infekcji górnych i dolnych dróg oddechowych powodowanych przez wirusy i inne bakterie. Infekcję Mycoplasma pneumoniae podejrzewa się zazwyczaj wówczas, gdy choroba przedłuża się lub pojawiają się objawy pozapłucne. Typowe dla mykoplazmowego zapalenia płuc są znaczne nieprawidłowości na RTG płuc przy braku zmian osłuchowych.

 

Powszechnie stosuje się testy wykrywające przeciwciała we krwi. Do diagnostyki zakażeń wywołanych przez M. pneumoniae wykorzystuje się również badanie RT-PCR – materiałem może być np. wymaz z gardła, plwocina.

 

MYKOPLAZMA LECZENIE

 

Zakażenia górnych dróg oddechowych wywołanych przez Mycoplasma pneumonie nie wymagają leczenia przeciwbakteryjnego. W leczeniu zapalenia płuc wywołanego tą bakterią stosuje się zwykle antybiotyki przez 10–14 dni. 

 

Zapalenie płuc wywołane przez Mycoplasma pneumoniae jest zwykle samoograniczającą się chorobą niezagrażającą życiu. Antybiotyki skutecznie skracają czas trwania choroby, a także – poprzez zmniejszenie kaszlu – obniżają zakaźność. 

Katowice, ul. Stara Kłodnicka 43

Przychodnia Mark-Med w Katowicach - rejestracja pod nr telefonu 667 937 572

pn.-pt.: 8:00-18:00

Przychodnia Mark-Med w Katowicach
Przychodnia Mark-Med w Katowicach

Rejestracja: 667 937 572

Przychodnia Mark-Med 

w Katowicach

Przychodnia Mark Med w Katowicach. Szukasz kompleksowej opieki dla całej rodziny? Zaufaj specjalistom z naszej przychodni!
Umów się na wizytę u lekarza medycyny podróży - przychodnia Mark-Med w Katowicach
Przychodnia Mark Med w Katowicach prowadzi swój profil również na twitterze
Przychodnia Mark Med w Katowicach na facebooku publikujemy najświeższe informacje dotyczące zdrowia!

Reumatologia

KONTAKT

GODZINY OTWARCIA

Standardy ochrony dzieci

Aktualności

Usługi

Nasi lekarze

Strona główna

O nas

MENU

Medycyna szkolna

Medycyna podróży

Geriatria

Diabetologia

Kardiologia

Podstawowa Opieka Zdrowotna

Pediatria i Neonatologia

Nasz adres:

ul. Stara Kłodnicka 43

40-703 Katowice (woj.śląskie)

 

Napisz do nas:

mark-med@mark-med.pl

NASZE USŁUGI

Zadzwoń do nas:

+48 (32) 7818704

+48 667 937 572

 

Od poniedziałku do piątku

8:00 - 18:00