Artykuły, które mogą Cię zainteresować:

 

Mykoplazma, a szczególnie Mycoplasma pneumoniae - to rodzaj bakterii, która najczęściej powoduje
Krztusiec inaczej nazywany kolkuszem to ostra choroba zakaźna układu oddechowego wywoływana przez
Przez pewien czas odra była chorobą niemal zapomnianą, a dziś każdego dnia
03 października 2019

Podróż na Sri Lankę - praktyczne porady przed podróżą

Sri Lanka to malownicze państwo coraz częściej odwiedzane przez turystów z całego świata. Położone jest na słynnym Cejlonie – nazywanym łzą Indii, ze względu na swój kształt oraz położenie poniżej Półwyspu Indyjskiego. Nazwa wyspy oznacza Olśniewający Kraj i jest ona jak najbardziej uzasadniona, o czym przekona się każdy turysta wybierający się na wakacje do tego cudownego zakątka świata. Obok piaszczystych plaż możemy zobaczyć tu malownicze plantacje cejlońskiej herbaty i cynamonu, wysokie góry i wspaniałe wodospady. Na wyspie zabytki sprzed setek i tysięcy lat sąsiadują z parkami narodowymi pełnymi egzotycznych zwierząt.

 

JAKA JEST POGODA NA SRI LANCE? KIEDY NAJLEPIEJ WYBRAĆ SIĘ W PODRÓŻ NA SRI LANKĘ?

 

Na nizinach Sri Lanki występuje klimat typowo tropikalny ze średnią roczną temperaturą 27°C w Kolombo. Na terenach górzystych jest chłodniej, a średnia temperatura na terenach znajdujących się powyżej 2000 metrów nad poziomem morza spada poniżej 16°C. Słonecznych dni na Sri Lance jest bardzo dużo, nawet w czasie występowania monsunów. Ciekawostką jest to, że na wyspie nie występują pory roku.

 

Południowo -zachodni monsun przynosi deszcz w okresie od maja do lipca na południu kraju i w centralnych regionach wyspy. Północno-wschodni monsun przynosi deszcze na północy i wschodzie wyspy głównie w grudniu i styczniu. Wybierając się w podróż na Sri Lankę należy zabrać wygodną i przewiewną bawełnianą odzież, wygodne buty, nakrycie głowy, lekką kurtkę na wieczór oraz okulary przeciwsłoneczne i kremy z filtrami przeciwsłonecznymi. Warto wziąć też szal, czy chustę, które konieczne będą przy wejściu do świątyń.

 


 

PODRÓŻ NA SRI LANKĘ, A COVID-19 (Aktualizacja: 29.12.2021 r.)

 

Loty międzynarodowe na Sri Lankę są dostępne dla turystów, a granice kraju zostały otwarte. W pełni zaszczepieni turyści, u których od pełnego zaszczepienia minęło min. 14 dni, mogą wjechać na wyspę bez kwarantanny i konieczności wykonania testu PCR po przylocie pod warunkiem:

  • wcześniejszego otrzymania wizy online: www.eta.gov.lk/slvisa/;
  • okazania negatywnego wyniku testu PCR wykonanego w ciągu 72 godzin przed wylotem;
  • okazania oryginału dokumentu potwierdzającego pełne zaszczepienie (wraz poświadczoną kopią tłumaczenia na język angielski jeśli dokument nie jest sporządzony w języku angielskim);
  • wypełnienia deklaracji dotyczącej stanu zdrowia.

 

W pełni zaszczepieni turyści mogą samodzielnie organizować zakwaterowanie, transfer z lotniska/na lotnisko i transport lokalny. Zaleca się jednak korzystanie ze sprawdzonych i certyfikowanych miejsc noclegowych, biur podróży, firm przewozowych ze względów bezpieczeństwa.

 

Ozdrowieńców, turystów częściowo zaszczepionych/niezaszczepionych obowiązują odrębne zasady wjazdu i pobytu na wyspie. Szczegółowe wytyczne dot. m.in. konieczności pozostawania w obszarze wyznaczonych stref w ramach turystycznej „bańki sanitarnej”, posiadania ubezpieczenia pokrywającego leczenie COVID-19 czy wcześniejszego opłacenia testów PCR po przylocie są dostępne na stronie internetowej: https://www.srilanka.travel/helloagain/

 

Aktualności dot. sektora turystycznego publikowane są na stronie: www.sltda.gov.lk.

 

​​​Aktualne informacje dot. zasad wjazdu i pobytu publikowane są na stronie Ambasady RP w Nowym Delhi.

 


 

JAK WYGLĄDA OPIEKA MEDYCZNA NA SRI LANCE?

 

Poziom opieki medycznej na Sri Lance jest bardzo zróżnicowany. W mniejszych miejscowościach poziom opieki medycznej może być skrajnie niski. Opisywane były sytuacje, w których na oddziałach łóżka były dzielone przez dwóch pacjentów, a na szpitalnych korytarzach spotykano psy i koty. W większych miastach, w jednostkach medycznych panują standardy zbliżone do europejskiego.

 

Wybierając się w podróż na Sri Lankę, należy pamiętać, że turystom zaleca się w nagłych przypadkach korzystanie z prywatnego Nawaloka Hospital w mieście Kolombo. W szpitalu tym znajdziemy opiekę świadczącą usługi na europejskim poziomie oraz personel mówiący po angielsku. Koszt dobowego pobytu w szpitalu kosztuje ok. 30 USD, dodatkowo należy opłacić zabiegi oraz niezbędne leki. Przed wyjazdem na Sri Lankę warto wykupić ubezpieczenie na pokrycie kosztów leczenia oraz ewentualnego transportu medycznego do kraju.

 

PODRÓŻ NA SRI LANKĘ - JAKIE SZCZEPIENIA NALEŻY WYKONAĆ PRZED PODRÓŻĄ?

 

Na ok. 4-6 tygodni przed planowanym wyjazdem zaleca się konsultację u lekarza medycyny podróży w celu sprawdzenia konieczności poddania się obowiązkowym i zalecanym szczepieniom.

 

Nie ma obowiązku szczepień ochronnych, ale zalecane jest zaszczepienie się przeciw żółtaczce typu A i B oraz tężcowi. W sprawie szczegółowej i aktualnej informacji dotyczącej szczepień należy kontaktować się z lekarzem medycyny tropikalnej. Koszt dziennego pobytu w szpitalu publicznym wynosi ok. 30 USD. Opłata ta nie uwzględnia kosztów usługi lekarskiej i podanych lekarstw.

 

Szczepienia rutynowe. Zgodnie z PSO zalecane są niezależnie od podróży wszystkim nieuodpornionym dorosłym lub ze wskazań indywidualnych przeciwko:

 

Konsultacja przed podróżą powinna stanowić okazję do uzupełnienia brakujących szczepień rutynowych.

 

Szczepienia przypominające. Zgodnie z PSO przeciwko:

  • tężcowi / błonicy / krztuścowi - zalecane są u dorosłych niezależnie od planowanych podróży zagranicznych;

  • poliomyelitis

 

Podróż na Sri Lankę. Jakie szczepienia są zalecane?

 

Mimo, że na Sri Lance nie występuje żółta gorączka, od podróżujących z rejonów endemicznego występowania ww. choroby (Afryka, Ameryka Południowa) w wieku ≥ 9 mż. wymaga się okazania udokumentowanego potwierdzenia szczepienia. Jeśli przed przyjazdem na Sri Lankę odbywamy podróż do krajów, gdzie notuje się przypadki zachorowań na żółtą gorączkę, zaleca się podjęcie decyzji o szczepieniu z jednoczesnym wydaniem żółtej książeczki.

 

PODRÓŻ NA SRI LANKĘ. NA JAKIE INNE CHOROBY NARAŻENI SĄ TURYŚCI ODWIEDZAJĄCY SRI LANKĘ?

 

Pomimo tego, że Sri Lanka położona jest w strefie klimatu podrównikowego wilgotnego, obserwuje się tutaj mniejszy stopień zachorowalności na choroby tropikalne, niż w sąsiednich Indiach. We wrześniu 2016 r. WHO ogłosiła Sri Lankę krajem wolnym od transmisji malarii, nie oznacza to jednak, że ukąszenia komarów nie stanowią dla nas zagrożenia. Na Sri Lance występuje kilka groźnych chorób tropikalnych przenoszonych przez komary i inne owady, które stanowią realne zagrożenie dla zdrowia,a w niektórych przypadkach mogą doprowadzić nawet do śmierci. 

 

Najpoważniejszym zagrożeniem tropikalnym na Sri Lance aktualnie jest denga roznoszona przez komary. W pierwszych 7 miesiącach 2019 roku Sri Lanka zgłosiła 36 858 przypadków gorączki denga, przy czym najwięcej zachorowań odnotowano w Colombo, Gampaha i Galle. Prowincja Zachodnia odnotowała 16 349 przypadków dengi, co jest jak dotąd najwyższym wynikiem. Do dnia 9 sierpnia odnotowano 54 zgony z powodu dengi, w porównaniu z 58 zgłoszonymi w 2018 r. Przeczytaj artykuł, z którego dowiesz się jak rozpoznać pierwsze objawy dengi oraz jak uchronić się przed zachorowaniem.

 

Inne choroby na które narażeni są turyści podróżujący na Sri Lankę to:

 

CZY NA SRI LANCE JEST BEZPIECZNIE?

 

Niektóre rejony Sri Lanki uważane są nadal za szczególnie niebezpieczne. To między innymi Jaffna, Mannar, Mulattivu i Vavuniya. Nie należy również zapuszczać się w rejony, które są oznaczone jako zaminowane, ponieważ w istocie w tych miejscach nadal mogą pozostawać niewybuchy.

 

Turyści powinni również uważać na kieszonkowców oraz oszustów, którzy ściągają pieniądze z kart bankomatowych. Ponadto kategorycznie nie wolno korzystać z satelitarnej łączności telefonicznej w północnej części kraju, opalać się topless, posiadać wizerunków Buddy na odzieży lub w formie tatuaży, palić papierosów i pić alkoholu w niektórych, wyraźnie oznaczonych miejscach (grozi za to grzywna) oraz posiadać narkotyków lub handlować nimi (grozi za to nawet kara śmierci). Na baczności powinni się mieć również homoseksualiści, ponieważ związki między nimi są uznawane w tym kraju za nielegalne, a za akty seksualne grozi nawet kara więzienia. 

 

Niebezpieczne mogą być również warunki pogodowe. Zwłaszcza od maja do września, kiedy to na Sri Lance panuje okres monsunowy i występują bardzo silne deszcze, niejednokrotnie doprowadzając do podmywania dróg oraz pojawienia się groźnych powodzi. Osoby słabo pływające powinny z kolei uważać na wybrzeżach, bowiem panują tam wyjątkowo silne prądy morskie.

 


 

ZAPRASZAMY NA WIZYTĘ W NASZEJ PRZYCHODNI W KATOWICACH

Przychodnia Mark-Med / ul. Stara Kłodnicka 43, Katowice  / REJESTRACJA: 667 937 572

Odwiedź nas na Facebook'u

Katowice, ul. Stara Kłodnicka 43

Przychodnia Mark-Med w Katowicach - rejestracja pod nr telefonu 667 937 572

pn.-pt.: 8:00-18:00

Przychodnia Mark-Med w Katowicach
Przychodnia Mark-Med w Katowicach

Rejestracja: 667 937 572

Przychodnia Mark-Med 

w Katowicach

Przychodnia Mark Med w Katowicach. Szukasz kompleksowej opieki dla całej rodziny? Zaufaj specjalistom z naszej przychodni!
Umów się na wizytę u lekarza medycyny podróży - przychodnia Mark-Med w Katowicach
Przychodnia Mark Med w Katowicach prowadzi swój profil również na twitterze
Przychodnia Mark Med w Katowicach na facebooku publikujemy najświeższe informacje dotyczące zdrowia!

Reumatologia

KONTAKT

GODZINY OTWARCIA

Standardy ochrony dzieci

Aktualności

Usługi

Nasi lekarze

Strona główna

O nas

MENU

Medycyna szkolna

Medycyna podróży

Geriatria

Diabetologia

Kardiologia

Podstawowa Opieka Zdrowotna

Pediatria i Neonatologia

Nasz adres:

ul. Stara Kłodnicka 43

40-703 Katowice (woj.śląskie)

 

Napisz do nas:

mark-med@mark-med.pl

NASZE USŁUGI

Zadzwoń do nas:

+48 (32) 7818704

+48 667 937 572

 

Od poniedziałku do piątku

8:00 - 18:00