Od poniedziałku do piątku

8:00 - 18:00

 

Zadzwoń do nas:

+48 (32) 7818704

+48 667 937 572

 

NASZE USŁUGI

Nasz adres:

ul. Stara Kłodnicka 43

40-703 Katowice (woj.śląskie)

 

Napisz do nas:

mark-med@mark-med.pl

Pediatria i Neonatologia

Podstawowa Opieka Zdrowotna

Kardiologia

Diabetologia

Geriatria

Medycyna podróży

Medycyna pracy

Medycyna szkolna

MENU

O nas

Strona główna

Nasi lekarze

Usługi

Aktualności

GODZINY OTWARCIA

KONTAKT

Reumatologia

Przychodnia Mark Med w Katowicach na facebooku publikujemy najświeższe informacje dotyczące zdrowia!
Przychodnia Mark Med w Katowicach prowadzi swój profil również na twitterze
Umów się na wizytę u lekarza medycyny podróży - przychodnia Mark-Med w Katowicach
Przychodnia Mark Med w Katowicach. Szukasz kompleksowej opieki dla całej rodziny? Zaufaj specjalistom z naszej przychodni!
Przychodnia Mark-Med 
w Katowicach
Rejestracja: 667 937 572
Przychodnia Mark-Med w Katowicach
Przychodnia Mark-Med w Katowicach
pn.-pt.: 8:00-18:00
Przychodnia Mark-Med w Katowicach - rejestracja pod nr telefonu 667 937 572
Katowice, ul. Stara Kłodnicka 43

Sri Lanka to malownicze państwo coraz częściej odwiedzane przez turystów z całego świata. Położone jest na słynnym Cejlonie – nazywanym łzą Indii, ze względu na swój kształt oraz położenie poniżej Półwyspu Indyjskiego. Nazwa wyspy oznacza Olśniewający Kraj i jest ona jak najbardziej uzasadniona, o czym przekona się każdy turysta wybierający się na wakacje do tego cudownego zakątka świata. Obok piaszczystych plaż możemy zobaczyć tu malownicze plantacje cejlońskiej herbaty i cynamonu, wysokie góry i wspaniałe wodospady. Na wyspie zabytki sprzed setek i tysięcy lat sąsiadują z parkami narodowymi pełnymi egzotycznych zwierząt.

 

JAKA JEST POGODA NA SRI LANCE? KIEDY NAJLEPIEJ WYBRAĆ SIĘ W PODRÓŻ NA SRI LANKĘ?

 

Na nizinach Sri Lanki występuje klimat typowo tropikalny ze średnią roczną temperaturą 27°C w Kolombo. Na terenach górzystych jest chłodniej, a średnia temperatura na terenach znajdujących się powyżej 2000 metrów nad poziomem morza spada poniżej 16°C. Słonecznych dni na Sri Lance jest bardzo dużo, nawet w czasie występowania monsunów. Ciekawostką jest to, że na wyspie nie występują pory roku.

 

Południowo -zachodni monsun przynosi deszcz w okresie od maja do lipca na południu kraju i w centralnych regionach wyspy. Północno-wschodni monsun przynosi deszcze na północy i wschodzie wyspy głównie w grudniu i styczniu. Wybierając się w podróż na Sri Lankę należy zabrać wygodną i przewiewną bawełnianą odzież, wygodne buty, nakrycie głowy, lekką kurtkę na wieczór oraz okulary przeciwsłoneczne i kremy z filtrami przeciwsłonecznymi. Warto wziąć też szal, czy chustę, które konieczne będą przy wejściu do świątyń.

 

JAK WYGLĄDA OPIEKA MEDYCZNA NA SRI LANCE?

 

Poziom opieki medycznej na Sri Lance jest bardzo zróżnicowany. W mniejszych miejscowościach poziom opieki medycznej może być skrajnie niski. Opisywane były sytuacje, w których na oddziałach łóżka były dzielone przez dwóch pacjentów, a na szpitalnych korytarzach spotykano psy i koty. W większych miastach, w jednostkach medycznych panują standardy zbliżone do europejskiego.

 

Wybierając się w podróż na Sri Lankę, należy pamiętać, że turystom zaleca się w nagłych przypadkach korzystanie z prywatnego Nawaloka Hospital w mieście Kolombo. W szpitalu tym znajdziemy opiekę świadczącą usługi na europejskim poziomie oraz personel mówiący po angielsku. Koszt dobowego pobytu w szpitalu kosztuje ok. 30 USD, dodatkowo należy opłacić zabiegi oraz niezbędne leki. Przed wyjazdem na Sri Lankę warto wykupić ubezpieczenie na pokrycie kosztów leczenia oraz ewentualnego transportu medycznego do kraju.

 

PODRÓŻ NA SRI LANKĘ - JAKIE SZCZEPIENIA NALEŻY WYKONAĆ PRZED PODRÓŻĄ?

 

Na ok. 4-6 tygodni przed planowanym wyjazdem zaleca się konsultację u lekarza medycyny podróży w celu sprawdzenia konieczności poddania się obowiązkowym i zalecanym szczepieniom.

 

Od osób przybywających z krajów w których występuje żółta gorączka, obowiązkowo wymaga się okazania zaświadczenia potwierdzającego szczepienie.

 

Szczepienia rutynowe. Zgodnie z PSO 2018 zalecane są niezależnie od podróży wszystkim nieuodpornionym dorosłym lub ze wskazań indywidualnych przeciwko:

 

Konsultacja przed podróżą powinna stanowić okazję do uzupełnienia brakujących szczepień rutynowych.

 

Szczepienia przypominające. Zgodnie z PSO 2018 przeciwko:

  • tężcowi / błonicy / krztuścowi - zalecane są u dorosłych niezależnie od planowanych podróży zagranicznych;

  • poliomyelitis

 

Podróż na Sri Lankę. Jakie szczepienia są zalecane?

 

PODRÓŻ NA SRI LANKĘ. NA JAKIE INNE CHOROBY NARAŻENI SĄ TURYŚCI ODWIEDZAJĄCY SRI LANKĘ?

 

Pomimo tego, że Sri Lanka położona jest w strefie klimatu podrównikowego wilgotnego, obserwuje się tutaj mniejszy stopień zachorowalności na choroby tropikalne, niż w sąsiednich Indiach. We wrześniu 2016 r. WHO ogłosiła Sri Lankę krajem wolnym od transmisji malarii, nie oznacza to jednak, że ukąszenia komarów nie stanowią dla nas zagrożenia. Na Sri Lance występuje kilka groźnych chorób tropikalnych przenoszonych przez komary i inne owady, które stanowią realne zagrożenie dla zdrowia,a w niektórych przypadkach mogą doprowadzić nawet do śmierci. 

 

Najpoważniejszym zagrożeniem tropikalnym na Sri Lance aktualnie jest denga roznoszona przez komary. W pierwszych 7 miesiącach 2019 roku Sri Lanka zgłosiła 36 858 przypadków gorączki denga, przy czym najwięcej zachorowań odnotowano w Colombo, Gampaha i Galle. Prowincja Zachodnia odnotowała 16 349 przypadków dengi, co jest jak dotąd najwyższym wynikiem. Do dnia 9 sierpnia odnotowano 54 zgony z powodu dengi, w porównaniu z 58 zgłoszonymi w 2018 r. Przeczytaj artykuł, z którego dowiesz się jak rozpoznać pierwsze objawy dengi oraz jak uchronić się przed zachorowaniem.

 

Inne choroby na które narażeni są turyści podróżujący na Sri Lankę to:

 

CZY NA SRI LANCE JEST BEZPIECZNIE?

 

Niektóre rejony Sri Lanki uważane są nadal za szczególnie niebezpieczne. To między innymi Jaffna, Mannar, Mulattivu i Vavuniya. Nie należy również zapuszczać się w rejony, które są oznaczone jako zaminowane, ponieważ w istocie w tych miejscach nadal mogą pozostawać niewybuchy.

 

Turyści powinni również uważać na kieszonkowców oraz oszustów, którzy ściągają pieniądze z kart bankomatowych. Ponadto kategorycznie nie wolno korzystać z satelitarnej łączności telefonicznej w północnej części kraju, opalać się topless, posiadać wizerunków Buddy na odzieży lub w formie tatuaży, palić papierosów i pić alkoholu w niektórych, wyraźnie oznaczonych miejscach (grozi za to grzywna) oraz posiadać narkotyków lub handlować nimi (grozi za to nawet kara śmierci). Na baczności powinni się mieć również homoseksualiści, ponieważ związki między nimi są uznawane w tym kraju za nielegalne, a za akty seksualne grozi nawet kara więzienia. 

 

Niebezpieczne mogą być również warunki pogodowe. Zwłaszcza od maja do września, kiedy to na Sri Lance panuje okres monsunowy i występują bardzo silne deszcze, niejednokrotnie doprowadzając do podmywania dróg oraz pojawienia się groźnych powodzi. Osoby słabo pływające powinny z kolei uważać na wybrzeżach, bowiem panują tam wyjątkowo silne prądy morskie.

 


 

ZAPRASZAMY NA WIZYTĘ W NASZEJ PRZYCHODNI W KATOWICACH

Przychodnia Mark-Med / ul. Stara Kłodnicka 43, Katowice  / REJESTRACJA: 667 937 572

Odwiedź nas na Facebook'u

Podróż na Sri Lankę - praktyczne porady przed podróżą

03 października 2019
Podróż na Sri Lankę. Przed podróżą sprawdź aktualne szczepienia.
Malownicza Sri Lanka z roku na rok staje się coraz bardziej popularna wśród turytów. Czy wiesz jak bezpiecznie przygotować się do podróży?

Bezpieczna podróż na Sri Lankę - jak się przygotować?

 

Podróż na Sri Lankę. Jakie szczepienia wykonać przed podróżą?