05 listopada 2017
Objawy przeziębienia i grypy
Podejrzewasz u siebie gruźlicę? Skontaktuj się z lekarzem pierwszego kontaktu w naszej przychodni w Katowicach.

Przeziębieniem nazywamy powszechnie występujące zakażenia wirusowe górnych dróg oddechowych, przede wszystkim nosa i gardła, wywołane zwykle przez rynowirusy i koronawirusy. Źródłem zakażenia są inni ludzie, od których można się zarazić drogą kropelkową np. poprzez przebywanie w pobliżu chorego, który kaszle bądź kicha - a także przez dotknięcie zainfekowanego przedmiotu i przeniesienie wirusa na nieumytych rękach w okolicę nosa lub ust. Przeziębienie występuje często - przeciętny dorosły choruje od 2 do 4 razy do roku, ludzie starsi nieco rzadziej, zaś dzieci nawet 3 razy częściej niż dorośli.
 

Objawy przeziębienia.

Charakterystyczne objawy przeziębienia to niezbyt wysoka temperatura, drapiący ból gardła i katar, który początkowo jest wodnisty, a następnie staje się gęsty i zabarwiony na zielono lub żółto.

 

Przeziębienie najczęściej występuje w okresie jesienno-zimowym i jest procesem samoograniczającym się, co oznacza, że po pewnym czasie przeziębienie ustąpi samoistnie z zazwyczaj po ok. 7-10 dniach. Istnieją jednak sytuacje, gdy bezwzględnie należy się zgłosić do lekarza:

 

  • w przypadku pojawienia się duszności lub świszczącego oddechu;

  • gdy przeziębieniu towarzyszy wysoka gorączka (powyżej 38 stopni) oraz wzmożony kaszel z odkrztuszaniem ropnej wydzieliny trwający dłużej niż kilka dni;

  • gdy wystąpi silny i nieustępujący ból głowy, zatok lub ucha;

  • gdy objawy trwają dłużej niż 10 – 14 dni lub nasilają się po 5 – 6 dniach choroby;

 

 

Leczenie przeziębienia.

Postępowanie w przypadku przeziębienia polega na odpoczynku i łagodzeniu objawów za pomocą leków przeciwgorączkowych, przeciwbólowych i zmniejszających wysięk z nosa.

 

Przeziębienie jest najczęściej występującą chorobą zakaźną ludzi i zwykle nie prowadzi do rozwoju powikłań, nie ma możliwości zabezpieczenia się przed nimi szczepieniem ze względu na występowanie ponad 200 różnych wirusów je wywołujących.

 


 

Grypą nazywamy zakażenie układu oddechowego wywołane przez wirusy grypy, które dzielimy na typy A, B i C. Najgroźniejsze są wirusy grypy typu A, wywodzące się od ptaków i klasyfikowane według antygenów powierzchniowych H i N (np. grypa A H1N1). Grypa jest poważną chorobą zakaźną niesłusznie utożsamianą z przeziębieniem. W odróżnieniu od przeziębienia może prowadzić do rozwoju poważnych powikłań, w tym nawet zgonu.

 

Grypa na świecie.

Choroba jest bardzo zaraźliwa i stanowi poważny problem zdrowotny w skali świata. Według danych Światowej Organizacji Zdrowia w skali świata corocznie w czasie epidemii grypy na schorzenia górnych dróg oddechowych zapada 5-15% populacji, szacunkowa liczba ciężkich przypadków grypy może sięgać 3 do 5 milionów, a liczba zgonów (głównie w grupach zwiększonego ryzyka, jak osoby starsze i przewlekle chorzy) wynosi między 250 tys. a 500 tys. Zgodnie z danymi amerykańskimi corocznie na grypę zapada od 5% do 20% tamtejszej populacji, co było przyczyną od 55 tys. do 431 tys. hospitalizacji rocznie w latach 1979-2001 (średnio ok. 200 tys. rocznie). Amerykańskie władze sanitarne szacują, że w Stanach Zjednoczonych grypa wywołuje rocznie 36 tys. zgonów, cztery razy więcej niż AIDS i mniej więcej tyle samo co rak piersi.

 

Objawy grypy.

Grypa w odróżnieniu od przeziębienia ma to do siebie, że atakuje bardzo szybko - często bez żadnych stadiów przejściowych. Niemal zawsze podczas przechodzenia infekcji wirusowej układu oddechowego, towarzyszyć nam będzie uczucie chronicznego zmęczenia, podwyższone tętno i płytki oddech. Szybko zaczynamy czuć się źle – najpierw mamy dreszcze, a potem wysoką gorączkę, powyżej 38, nawet do 40 stopni Celsjusza. Bolą nas mięśnie i głowa, czujemy ogólne osłabienie. Gdy gorączka po około 2 dniach zaczyna spadać, dochodzą uciążliwe objawy grypy takie jak ból gardła, suchy kaszel, brak apetytu. Najostrzejsze objawy grypy powinny ustępować po około czterech dniach - jeśli dolegliwości się przedłużają, należy pilnie skonsultować się z lekarzem. 

 

Niestety, u dzieci oraz osób starszych, cierpiących na choroby układu krążenia, grypa może mieć przebieg zdecydowanie bardziej gwałtowny i jej objawy są ostrzejsze. W przypadku zaobserwowania dezorientacji, osłabienia mięśni, wyraźnej redukcji oddawania moczu, niskiego ciśnienia krwi, problemów z oddychaniem i plucia krwią – należy natychmiast udać się do najbliższego szpitala.

 

 

Leczenie grypy.

Niepowikłaną grypę zwykle leczy się objawowo, czyli nie podaje się leków zwalczających przyczynę infekcji, a jedynie leki zmniejszające uciążliwe objawy choroby. Co to oznacza? Jeśli masz gorączkę: zastosuj leki przeciwgorączkowe, ale pamiętaj faszerowanie się lekami bez recepty przy pierwszych objawach grypy to często popełniany błąd. Zamiast pomóc osłabiają bowiem organizm, w którym toczy się walka z wirusami. Poza tym dają złudne wrażenie chwilowej poprawy, tymczasem lekarze powtarzają: grypę trzeba wyleżeć!


Ważną informacją jest, że antybiotykoterapia służy do leczenia infekcji wywołanych przez bakterie, nie jest więc wskazana w niepowikłanej grypie.


Należy również pamiętać o piciu dużej ilości płynów, szczególnie w okresie o zwiększonej potliwości, oraz o odpoczynku w łóżku. Ponadto powinno się izolować chorą osobę, aby zmniejszyć prawdopodobieństwo rozprzestrzenienia choroby.
 

 

Powikłania po grypie.

Jeśli mimo leczenia objawy grypy utrzymują się, nasilają lub występują dodatkowe dolegliwości, skonsultuj się z lekarzem. Być może doszło do komplikacji, które najczęściej dają o sobie znać w 1-2 tygodniu choroby. Na powikłania najbardziej narażone są dzieci, seniorzy, przewlekle chorzy, osoby z osłabioną odpornością. Jako powikłania po grypie mogą wystapić:

 

  • zapalenie zatok (zmiany zapalne błony śluzowej zatok przynosowych są najczęstszym powikłaniem grypy.);
  • zapalenie ucha środkowego;
  • zapalenie oskrzeli (objawia się napadowym, męczącym kaszlem, najpierw suchym, potem mokrym, połączony z odkrztuszaniem wydzieliny, występuje gorączka)
  • zapalenie płuc
  • zapalenie mięśnia sercowego (Niekiedy pogrypowe zapalenie mięśnia sercowego przebiega bezobjawowo, a rozpoznawane bywają dopiero odległe skutki schorzenia. Najczęściej infekcja obejmuje cały mięsień sercowy wraz z osierdziem czyli błonami otaczającymi. Często rozwija się błyskawicznie, prowadząc nawet do śmierci. Z powodu tego powikłania umierają nie tylko seniorzy, ale również młodzi, między 20. a 40. rokiem życia!)
  • zapalenie opon mózgowych

 

 

 

 

 

PRZYDATNE LINKI:

 

 

 


 

ZAPRASZAMY NA WIZYTĘ W NASZEJ PRZYCHODNI W KATOWICACH

Przychodnia Mark-Med / ul. Stara Kłodnicka 43, Katowice  / REJESTRACJA: 667 937 572

Polub nas na Facebook'u

 

 

Katowice, ul. Stara Kłodnicka 43

Przychodnia Mark-Med w Katowicach - rejestracja pod nr telefonu 667 937 572

pn.-pt.: 8:00-18:00

Przychodnia Mark-Med w Katowicach
Przychodnia Mark-Med w Katowicach

Rejestracja: 667 937 572

Przychodnia Mark-Med 

w Katowicach

Przychodnia Mark Med w Katowicach. Szukasz kompleksowej opieki dla całej rodziny? Zaufaj specjalistom z naszej przychodni!
Umów się na wizytę u lekarza medycyny podróży - przychodnia Mark-Med w Katowicach
Przychodnia Mark Med w Katowicach prowadzi swój profil również na twitterze
Przychodnia Mark Med w Katowicach na facebooku publikujemy najświeższe informacje dotyczące zdrowia!

Reumatologia

KONTAKT

GODZINY OTWARCIA

Pomoc medyczna dla obywateli Ukrainy

Aktualności

Usługi

Nasi lekarze

Strona główna

O nas

MENU

Medycyna szkolna

Medycyna podróży

Geriatria

Diabetologia

Kardiologia

Podstawowa Opieka Zdrowotna

Pediatria i Neonatologia

Nasz adres:

ul. Stara Kłodnicka 43

40-703 Katowice (woj.śląskie)

 

Napisz do nas:

mark-med@mark-med.pl

NASZE USŁUGI

Zadzwoń do nas:

+48 (32) 7818704

+48 667 937 572

 

Od poniedziałku do piątku

8:00 - 18:00