Szukasz kompleksowej opieki dla całej rodziny? Zaufaj specjalistom z naszej przychodni!

Wirus Zika jest spokrewniony z wirusami wywołującymi m.in. gorączkę denga, żółtą gorączkę, gorączkę Zachodniego Nilu, kleszczowe zapalenie mózgu (KZM) czy japońskie zapalenie mózgu.Główną drogą zakażenia człowieka są ukąszenia komarów należących gatunków z rodzaju Aedes. Komary te najaktywniejsze są rano oraz późnym popołudniem  i występują praktycznie wszędzie - zarówno na terenach wiejskich, w lasach tropikalnych, jak i w miastach.

 

Wirus szerzy się także przez kontakty seksualne oraz przez łożysko - od zakażonej matki do płodu. W roku 2015 epidemia wirusa Zika wybuchła w Brazylii. W związku z nagłym wzrostem liczby dzieci rodzących się z małogłowiem, zaczęto podejrzewać związek między zakażeniem ciężarnych, a wadami rozwojowymi płodu.

 

 

JAK PRZEBIEGA ZAKAŻENIE WIRUSEM ZIKA? JAKIE SĄ OBJAWY?

 

Zakażenia wirusem Zika najczęściej przebiegają łagodnie. Chorobie towarzyszą zwykle objawy takie jak:

 • ogólne rozbicie;

 • umiarkowana gorączka; 

 • bóle głowy;

 • bóle mięśni lub stawów;

 • bóle zagałkowe; 

 • zapalenie spojówek;

 • światłowstręt; 

 • swędzącą, czerwona wysypka grudkowa. 

 

Objawy występują zwykle po ok. 3-12 dniach od ukąszenia komara, zazwyczaj nie trwają dłużej niż tydzień. Szacuje się, że około 80% przypadków może mieć przebieg całkowicie bezobjawowy. 

 

 

ZIKA NIEBEZPIECZNE POWIKŁANIA.

 

Istnieją dowody na związek wirusa Zika z dwiema bardzo poważnymi chorobami. Pierwsza to zespół Guillaina-Barrego to choroba o podłożu autoimmunologicznym, w przebiegu której układ odpornościowy atakuje części obwodowego układu nerwowego. Zespół Guillaina-Barrégo to choroba doprowadzająca do osłabienia mięśni i uczucia mrowienia w różnych częściach ciała. W niektórych przypadkach może wywołać częściowy lub całkowity paraliż, porażenia nerwu twarzowego, a nawet doprowadzić do śmierci.

 

Jednak znacznie groźniejsza jest mikrocefalia. To choroba powodująca nieprawidłowy rozwój mózgu w okresie płodowym. Choroba prowadzi do zmniejszenia rozmiaru głowy, a co za tym idzie - także mózgu. W związku z tym małogłowiu często towarzyszą cechy niepełnosprawności intelektualnej, a także inne dysfunkcje układu nerwowego. W 2015 roku w Brazylii urodziło się ponad 3 tys. dzieci z małogłowiem. Liczba ta jest 15 razy większa niż w okresie sprzed epidemii. Co więcej, wykazano, że wirus Zika pokonuje barierę łożyska, ponieważ wykryto go u dzieci matek przechodzących infekcję w czasie ciąży.

 

 

JAKA JEST OBECNIE SYTUACJA WYSTĘPOWANIA ZIKI NA ŚWIECIE?

 

Transmisja wirusa Zika występuje w krajach znajdujących się w zasięgu geograficznym komarów mogących przenosić wirusa i jak dotąd została ona udokumentowana w 84 państwach i rejonach świata. Jednocześnie obszar występowania zakażeń ZikI w dużej mierze pokrywa się z obszarem występowania chorób tropikalnych takich jak denga, żółta gorączka czy gorączki chikungunya, które są przenoszone przez te same gatunki komarów. Na obszarach tych występuje także ryzyko zachorowania na malarię.


Ponieważ infekcja ZikI podczas ciąży może powodować ciężkie wady wrodzone, kobiety w ciąży nie powinny podróżować do obszarów zawartych w poniższej liście. Partnerzy kobiet w ciąży i par biorących pod uwagę ciążę powinni znać zagrożenia dla ciąży i podejmować kroki profilaktyczne. Wszyscy podróżni powinni ściśle przestrzegać zasad, aby zapobiec ukąszeniom komarów i zapobiec transmisji seksualnej podczas podróży i po niej.

 

Afryka: Angola , Benin , Burkina-Faso , Burundi , Kamerun , Republika Zielonego Przylądka , Republika Środkowoafrykańska , Czad , Kongo (Kongo-Brazzaville) , Wybrzeże Kości Słoniowej , Demokratyczna Republika Konga (Kongo-Kinszasa) , Gwinea Równikowa , Gabon , Gambia , Ghana , Gwinea , Gwinea Bissau , Kenia , Liberia , Mali , Niger ,Nigeria , Rwanda , Senegal , Sierra Leone , Sudan Południowy , Sudan , Tanzania , Togo , Uganda

 

Azja: Bangladesz , Birma (Myanmar) , Kambodża , Indie , Indonezja , Laos , Malezja , Malediwy , Pakistan , Filipiny , Singapur , Tajlandia , Timor-Leste (Timor Wschodni) , Wietnam

 

Karaiby: Anguilla ; Antigua i Barbuda ; Aruba ; Barbados ; Bonaire ; Brytyjskie Wyspy Dziewicze ; Kuba ; Curaçao ; Dominika ; Republika Dominikańska ; Grenada ; Haiti ; Jamajka ; Montserrat ; Wspólnota Portoryko, terytorium USA ; Saba; Saint Kitts i Nevis ; Saint Lucia ; Saint Martin ; Saint Vincent i Grenadyny ;Sint Eustatius ; Sint Maarten ; Trynidad i Tobago ; Wyspy Turks i Caicos ; Wyspy Dziewicze Stanów Zjednoczonych

 

Ameryka Środkowa : Belize , Kostaryka , Salwador , Gwatemala , Honduras , Nikaragua , Panama

 

Ameryka Północna: Meksyk 

 

Wyspy Pacyfiku: Fidżi , Papua Nowa Gwinea , Samoa , Wyspy Salomona , Tonga 

 

Ameryka Południowa: Argentyna , Boliwia , Brazylia , Kolumbia , Ekwador , Gujana Francuska , Gujana , Paragwaj , Peru , Surinam , Wenezuela

 

W krajach Unii Europejskiej jak dotąd w 2018 r. nie odnotowano rodzimych zachorowań wywołanych wirusem Zika, odnotowuje się natomiast wyłącznie przypadki zawleczone wśród osób powracających z rejonów endemicznych dla wirusa Zika, zachorowania.

 

W Polsce brak jest warunków środowiskowo-klimatycznych, które mogłyby spowodować rozprzestrzenianie się choroby w naszym kraju. Dlatego też, ryzyko wystąpienia przypadków zakażeń i zachorowań wywołanych wirusem Zika u osób zamieszkujących w Polsce jest związane z wyjazdami turystycznymi do regionów geograficznych powszechnego występowania komarów przenoszących wirusa Zika.

 

 

JAK ZAPOBIEGAĆ ZACHOROWANIU NA ZIKĘ?


Nie ma szczepionki, która skutecznie zapobiegałaby zachorowaniu na Zikę. Na tą chwilę najlepszym sposobem zapobiegania rozprzestrzenianiu się chorób przez komary jest ochrona siebie i swojej rodziny przed ukąszeniami komarów.

 

 • Zakładaj odzież zakrywającą ciało - koszule z długim rękawem i długie spodnie;

 • Stosuj środki odstraszające owady. Używaj repelentów odstraszających owady zarejestrowanych w Agencji Ochrony Środowiska (EPA) z jednym z następujących składników aktywnych takich jak DEET, pikarydyna, IR3535, olej z cytrynowego eukaliptusa lub para-mentano-diolu, lub 2-undekanon. Zawsze postępuj zgodnie z instrukcjami na etykiecie produktu.

 • Należy robić wszystko by unikać ukąszeń komarów. W nocy zaleca się spać pod siatką z moskitierą, jeśli nie ma dostępu do klimatyzowanych lub osłoniętych pokoi lub śpisz na świeżym powietrzu.

 • CDC nie zaleca kobietom ciężarnym podróżowania do stref epidemii w Ameryce Południowej i Środkowej.
 • W związku z prawdopodobnym przenoszeniem ZIKI droga płciową, należy unikać kontaktów seksualnych w rejonach epidemicznego występowania choroby lub stosować prezerwatywy przez cały okres pobytu oraz przez dwa tygodnie po powrocie z rejonów epidemii.

 

 


 

ZAPRASZAMY NA WIZYTĘ W NASZEJ PRZYCHODNI W KATOWICACH

Przychodnia Mark-Med / ul. Stara Kłodnicka 43, Katowice  / REJESTRACJA: 667 937 572

Polub nas na Facebook'u

 

Niebezpieczny udar cieplny. Jakie są objawy udaru cieplnego?
Zika
09 października 2018

Poniedziałek - piątek

8:00 - 18:00

 

NASZE USŁUGI

 

ul. Stara Kłodnicka 43

40-703 Katowice (woj.śląskie)

 

Zadzwoń do nas:

+48 (32) 7818704

+48 667937572

 

Napisz do nas:

markmed@inetia.pl

 

Pediatria i Neonatologia

Podstawowa Opieka Zdrowotna

Kardiologia

Diabetologia

Geriatria

Medycyna podróży

Medycyna pracy

Medycyna szkolna

Gabinet zabiegowy, pracownia USG

MENU

O nas

Strona główna

Kadra

Usługi

Aktualności

GODZINY OTWARCIA

KONTAKT

Jesteśmy na Facebooku! Znajdź nas i bądź na bieżąco.
Znajdź nas na twiterze

Reumatologia