Artykuły, które mogą Cię zainteresować:

 

Przez pewien czas odra była chorobą niemal zapomnianą, a dziś każdego dnia
Escherichia coli to beztlenowa gram-ujemna bakteria - pałeczka okrężnicy, która wchodzi w
Krztusiec inaczej nazywany kolkuszem to ostra choroba zakaźna układu oddechowego wywoływana przez
Cholera objawia się przede wszystkim ostrą biegunką, która bardzo szybko prowadzi do odwodnienia.
30 kwietnia 2024

Leptospiroza

Leptospiroza to bakteryjna choroba zakaźna, którą wywołują krętki Leptospira wytwarzające ondotoksynę, która powoduje wystąpienie gorączki, uszkodzeń naczyń, zaburzeń krążeniowe, czy zmiany w narządach miąższowych, układzie nerwowym i mięśniach. Brzmi groźnie, prawda? Źródłem zakażenia jest mocz chorych zwierząt, a wrotami najczęściej uszkodzona skóra lub błona śluzowa przewodu pokarmowego.

 

CZYM WŁAŚCIWIE JEST LEPTOSPIROZA I JAK DOCHODZI DO ZAKAŻENIA?


Leptospiroza jest bardzo często występującą chorobą odzwierzęcą, występującą na całym świecie. Zakażenia są szczególnie rozpowszechnione w krajach strefy tropikalnej i subtropikalnej, zwłaszcza w porze deszczowej. Choroba przenoszona jest przez bydło, konie, świnie, zwierzęta domowe i dzikie oraz gryzonie. Istnieje kilkanaście gatunków bakterii leptospirozy, w tym ponad 200 typów, które mogą zarażać człowieka lub zwierzęta. Krętki Leptospira w wilgotnej glebie czy stojącej wodzie mogą przetrwać wiele tygodni, natomiast są bardzo wrażliwe na wysychanie oraz popularne środki odkażające. 

 

Źródłem zakażenia jest mocz zakażonych zwierząt, a tym samym woda lub gleba mająca kontakt z moczem przewlekle chorującego zwierzęcia. Do zakażenia człowieka dochodzi w sposób przypadkowy przez zanieczyszczenie spojówek, uszkodzonej skóry, błony śluzowej nosa lub układu pokarmowego. Zanim pojawia się pierwsze objawy, od zakażenia mogą upłynąć nawet cztery tygodnie. Zachorowania na leptospirozę mają najczęściej związek z wykonywanym zawodem, jednak coraz częściej leptospiroza jest wynikiem narażenia na krętki podczas czynności rekreacyjnych, jak np. wyprawy trekkingowe, zwłaszcza w klimacie tropikalnym, uprawianie sportów wodnych bądź w wyniku powodzi. Wśród osób, u których występuje największe ryzyko zakażenia, wymienia się:

 

  • hydrualików,
  • górników,
  • rolników,
  • weterynarzy, 
  • pracowników zatrudnionych w oczyszczalni ścieków,
  • osoby kąpiące się w zanieczyszczonych zbiornikach wodnych,
  • kajakarzy,
  • osoby mające kontakt z wydalinami chorych zwierząt. 

 

Do najczęściej występujących w Polsce postaci Leptospirozy zaliczana jest choroba Weila, przenoszona przez szczury, oraz gorączka błotna, której rezerwuarem jest mysz polna i domowa. Po przedostaniu się do ustroju zarazek wnika do krwi, a następnie do różnych narządów, głównie do wątroby. Tam z kolei ulega intensywnemu namnażaniu, a następnie pojawia się z powrotem we krwi, powodując nagłe wystąpienie choroby.

 

JAKIE SĄ OBJAWY LEPTOSPIROZY?


Leptospiroza objawia się nagle po 5-28 dniach inkubacji. U ok. 90 % chorych choroba może przejść w sposób łagodny i samoograniczający się z objawami przypominającymi grypę. Przebieg kliniczny Leptospirozy można podzielić na dwa okresy:

 

1. Objawy początkowe mające związek z pojawieniem się zarazka we krwi są podobne dla wszystkich krętkowic, obserwujemy wtedy nagłe pojawienie się objawów takich jak:

 

  • wysoka gorączka;
  • dreszcze;
  • bóle głowy;
  • bóle mięśni i stawów;
  • opryszczka wargowa;
  • przekrwienie spojówek i błony śluzowej gardła;
  • rumień skóry lub wysypka o różnej postaci, czasem uogólniona skaza krwotoczna;

 

Po początkowych objawach, które trwają ok. 5-7 dni wysoka temperatura zazwyczaj spada i pojawia się tymczasowa poprawa stanu zdrowia. W tym okresie krętki znikają z krwiobiegu i lokalizują się w różnych narządach i tkankach, prowadząc do zmian toksyczno-zapalnych w organiźmie.

 

2. W drugim okresie gorączka ponownie wzrasta, a ze względu na różnorodne wtórne umiejscowienie i uszkodzenia narządów, wywołane przez różny typ zarazka, okres ten cechuje się dużą różnorodnością objawów. Wyodrębniono dwie grupy objawowe.

 

  • Postać bezżółtaczkową mającą łagodny przebieg, gdzie zmiany narządowe są nieduże i dotyczą głównie wątroby i opon mózgowo-rdzeniowych.
  • Postać żółtaczkową charakteryzującą się ciężkim przebiegiem i poważnymi rokowaniami. Ogniska zapalne zlokalizowane są nie tylko w wątrobie, ale również i w innych narządach, jak nerki, opony mózgowo-rdzeniowe, serce, oczy, płuca. Ponadto może dojść do nasilenia skazy krwotocznej oraz niewydolności krążenia, niewydolności nerek i zgonu. Zazwyczaj jednak choroba kończy się wyzdrowieniem.

 

JAK DOCHODZI DO ROZPOZNANIA LEPTOSPIROZY?


Diagnostyka choroby opiera się na wywiadzie lekarskim z pacjentem, obserwacji objawów, a w wątpliwych przypadkach na wykonaniu badań serologicznych i bakteriologicznych. W przypadku podejrzenia leptospirozy na podstawie wywiadu dotyczącego potencjalnej ekspozycji na krętki Leptospira należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza rodzinnego. U pacjentów zakażonych Leptospirozami obserwuje się dużą liczbę białych i czerwonych krwinek oraz białko w moczu. W diagnostyce należy również zwrócić uwagę na różnicowanie leptospirozy z innymi dolegliwościami. Ostateczne rozpoznanie możliwe jest po wykonaniu badań serologicznych. 

 

JAK WYGLĄDA LECZENIE LEPTOSPIROZY?

 

Leczenie tej dolegliwości uzależnione jest od postaci choroby. Niekiedy (nieleczona) choroba może rozwijać się nawet kilka miesięcy, zanim pojawią się pierwsze objawy. Aby leczenie mogło być efektywne, konieczna jest szybka diagnoza i wdrożenie antybiotykoterapi już w pierwszej fazie choroby. Z tego powodu osoby, które zauważają u siebie niepokojące objawy powinny jak najprędzej skonsultować się z lekarzem. Terapia chorych powinna odbywać się wyłącznie w warunkach szpitalnych, szczególnie na oddziałach zakaźnych. W leczeniu wykorzystuje się antybiotyki, np. tetracyklinę, cefalosporyny, penicylinę czy chloramfenikol. Antybiotykoterapia i leczenie wspomagające zapewniają wyleczenie leptospirozy. Zaburzenia funkcji nerek i wątroby zwykle z czasem normalizują się samoistnie.

 

JAKIE SĄ POWIKŁANIA PO ZACHOROWANIU NA LEPTOSPIROZĘ?

 

Najczęstsze powikłania Leptospirozy obejmują:

  • zapalenie płuc,
  • zapalenie mięśnia sercowego,
  • uszkodzenie wątroby oraz nerek (objawiające się białkomoczem lub krwiomoczem),
  • zapalenie naczyń (objawiające się wybroczynami na skórze, krwiopluciem oraz krwawieniem z nosa),
  • niewydolność oddechową o charakterze ostrym.

 

CZY MOŻNA ZAPOBIEGAĆ LEPTOSPIROZOM?

 

Chcąc uniknąć choroby należy:

  • unikać pływania w zbiornikach wodnych zanieczyszczonych moczem chorych zwierząt;
  • zachować ostrożność w kontaktach z wodą z kanałów oraz ścieków;
  • w każdym wypadku nosić obuwie ochronne oraz odzież ochronną (dotyczy to szczególnie osób wykonujących zawód, w którym narażone są na zakażenie;
  • zabezpieczać skórę i błony śluzowe podczas pracy ze zwierzętami lub podczas robót ziemnych, zwłaszcza w środowisku wilgotnym;
  • zwalczanie siedlisk gryzoni;

 


ZAPRASZAMY NA WIZYTĘ W NASZEJ PRZYCHODNI W KATOWICACH

Przychodnia Mark-Med / ul. Stara Kłodnicka 43, Katowice  / REJESTRACJA: 667 937 572

Odwiedź nas na Facebook'u

Katowice, ul. Stara Kłodnicka 43

Przychodnia Mark-Med w Katowicach - rejestracja pod nr telefonu 667 937 572

pn.-pt.: 8:00-18:00

Przychodnia Mark-Med w Katowicach
Przychodnia Mark-Med w Katowicach

Rejestracja: 667 937 572

Przychodnia Mark-Med 

w Katowicach

Przychodnia Mark Med w Katowicach. Szukasz kompleksowej opieki dla całej rodziny? Zaufaj specjalistom z naszej przychodni!
Umów się na wizytę u lekarza medycyny podróży - przychodnia Mark-Med w Katowicach
Przychodnia Mark Med w Katowicach prowadzi swój profil również na twitterze
Przychodnia Mark Med w Katowicach na facebooku publikujemy najświeższe informacje dotyczące zdrowia!

Reumatologia

KONTAKT

GODZINY OTWARCIA

Standardy ochrony dzieci

Aktualności

Usługi

Nasi lekarze

Strona główna

O nas

MENU

Medycyna szkolna

Medycyna podróży

Geriatria

Diabetologia

Kardiologia

Podstawowa Opieka Zdrowotna

Pediatria i Neonatologia

Nasz adres:

ul. Stara Kłodnicka 43

40-703 Katowice (woj.śląskie)

 

Napisz do nas:

mark-med@mark-med.pl

NASZE USŁUGI

Zadzwoń do nas:

+48 (32) 7818704

+48 667 937 572

 

Od poniedziałku do piątku

8:00 - 18:00