Wirusowe zapalenie wątroby typu B - WZW B, nazywane potocznie żółtaczką wszczepienną jest jedną z najpoważniejszych i najgroźniejszych chorób zakaźnych. Wirusem WZW typu B zakażamy się o wiele łatwiej niż wirusem HIV. Ryzykuje każdy, kto nie jest zaszczepiony. Wirusowe zapalenie wątroby może prowadzić nie tylko do marskości wątroby, a także do zmian nowotworowych.
WZW B jest wywoływane przez wirus zapalenia wątroby typu B - wirus HBV. Wyróżnia się trzy drogi zakażenia:
Wirus HBV wnika do organizmu 10 razy łatwiej niż wirus HCV i aż 100 razy łatwiej niż wirus HIV.
Wirus zapalenia wątroby typu B rozwijając się w organizmie zakażonego może prowadzić do wielu powikłań między innymi do marskości i niewydolności wątroby, a w konsekwencji nawet do raka tego narządu i zgonu pacjenta. Na świecie ponad 350 mln ludzi jest przewlekłymi nosicielami tego wirusa, a 25% pozornie bezobjawowych nosicieli umiera z powodu przewlekłego zapalenia wątroby typu B. Zdarza się, że zakażenie przybiera tzw. piorunującą postać, gdy wirus rozwija się w ciągu kilku godzin od zakażenia i sieje w organizmie nieodwracalne spustoszenie. Do przeniesienia infekcji wystarczą śladowe ilości - niewidoczne gołym okiem - tylko 0,00001 ml.
Do ponad 60% wszystkich zakażeń WZW typu B dochodzi w placówkach służby zdrowia częściej na oddziałach niezabiegowych niż zabiegowych. Przyczyną przenoszenia wirusa jest źle wysterylizowany sprzęt lub inne zaniedbania higieniczne personelu związane z myciem rąk i zmianą rękawiczek.
Do przeniesienia wirusa może dojść również poza placówkami medycznymi:
podczas akupunktury;
w salonach fryzjerskich i kosmetycznych np. podczas przekłuwania uszu lub podczas różnych zabiegów kosmetycznych itp.;
przy wykonywaniu tatuażu;
poprzez używanie przedmiotów higieny osobistej osoby zakażonej np. maszynek do golenia, szczoteczek do zębów i innych przedmiotów, na których może się znajdować krew lub płyny ustrojowe chorego, a które mogą doprowadzić do przerwania ciągłości skóry lub błon śluzowych;
Wirusem zapalenia wątroby typu B nie można zarazić się:
podczas całowania;
podczas kichania lub kaszlu;
podczas karmienia piersią;
przez żywność lub wodę;
podczas wspólnego używania talerzy lub szklanek;
przez podanie ręki, przytulanie itp.
Według WHO na świecie ok. 257 mln osób choruje na przewlekłe zakażenie WZW B, a 887 000 osób każdego roku umiera z powodu ostrego zakażenia i powikłań jakimi są między innymi pierwotny raka wątroby czy marskość wątroby.
Wirus HBV może wywołać zakażenie ostre lub przewlekłe. Okres inkubacji wirusa wynosi około 3-4 miesięcy. Nasilenie objawów zależy od liczby wirusów w organizmie oraz od stanu układu odpornościowego danego pacjenta. Objawy WZW B można podzielić na:
1. Objawy zwiastunowe WZW typu B: najczęściej przypominają objawy grypopodobne. U pacjentów występuje ból mięśni, ból stawów, wysoka gorączka, ogólne osłabienie i zmęczenie. Również mogą pojawić się dolegliwości w postaci bólu brzucha, nudności, wymiotów czy braku apetytu co jest spowodowane powiększeniem się wątroby.
2. Objawy zaawansowanego zapalenia WZW typu B: u pacjentów może pojawić się mocz o barwie piwa, jasny stolec, żółtaczka, powiększenie śledziony oraz wątroby, ból w prawym podżebrzu. Ponadto czasem występują objawy ze strony innych narządów, mogą pojawić się zmiany w EKG czy zapalenie trzustki i anemia. Rzadko rozwija się postać nadostra zapalenia, która w konsekwencji prowadzi do konieczności przeszczepu wątroby.
3. Objawy przewlekłego zapalenia wątroby typu B: w małym procencie przypadków WZW typu B przekształca się w postać przewlekłą. Wówczas symptomy kliniczne całkiem ustępują, chociaż choroba wciąż trwa, a po latach przynosi powikłania w postaci np. marskości wątroby. Okres przewlekły choroby charakteryzuje się między innymi krwawieniem z dziąseł i nosa, świądem skóry, rozszerzonymi naczyniami krwionośnymi.
Nie istnieje leczenie, które pozwala całkowicie wyeliminować wirus HBV z organizmu. Zalecenia w ostrym zapaleniu podobne są do tych, które występują w WZW typu A. Pacjent powinien pozostać w łóżku, odciążyć wątrobę oraz ograniczyć aktywność fizyczną. Ponadto ważne jest stosowanie odpowiedniej, lekkostrawnej diety, picie dużej ilości płynów i najważniejsze: unikanie alkoholu i tytoniu!
Podczas leczenia przewlekłego zapalenia wątroby typu B stosuje się leki, które mają za zadanie ograniczyć rozmnażanie się wirusa w organizmie. Jest to bardzo ważne, aby przewlekła postać choroby nie doprowadziła do marskości wątroby czy raka wątrobokomórkowego. Leczenie jest bardzo trudne i długotrwałe. Konsekwencje zachorowania są bardzo poważne, często prowadzą do marskości wątroby, która może objawiać się wodobrzuszem, zaburzeniami czynności mózgu (encefalopatia) czy krwawieniami z żylaków przełyku. W konsekwencji dochodzi do rozwoju raka pierwotnego wątroby, a nawet zgonu. Często jedyną szansą na przeżycie jest przeszczepienie wątroby.
Polska jest krajem, który osiągnął ogromny sukces w walce z WZW typu B, głównie dzięki programom szczepień i akcjom edukacyjnym, z których najbardziej popularną jest „Żółty Tydzień”. Do niedawna z powodu żółtaczki wszczepiennej umierało od 240 do 330 osób rocznie. W ciągu 8 lat liczba zachorowań zmalała o ponad 80%, a zapadalność z 34,6 do 6,2 na 100 tys. mieszkańców. Mimo to, co roku notuje się około 2000 nowych zachorowań. Według szacunków ok. 500 tys. Polaków jest nosicielami wirusa zapalenia wątroby typu B.
WZW B SZCZEPIENIE.
Eksperci na całym świecie zgodnie twierdzą, że jedyną i długotrwałą metodą zapobiegania wirusowemu zapaleniu wątroby typu B są szczepienia. Szczepionkę przeciw WZW typu B uważa się za pierwszą zapobiegającą chorobie nowotworowej. Do pełnego uodpornienia potrzebne są trzy dawki szczepionki, podane w odstępie 1 miesiąca od pierwszej dawki i 6 miesięcy od pierwszego szczepienia. Osoby młode, aktywne, często podróżujące powinny jednak pomyśleć o podwójnej ochronie, narażone są bowiem również na zachorowanie na WZW typu A, czyli żółtaczkę pokarmową.
Zastosowanie 3-dawkowego schematu szczepienia zapewnia ponad 96% skuteczności. Niższą skuteczność szczepionki oscylującą w granicach 60-70% zaobserwowano w grupach osób starszych, szczególnie z zakażeniem HIV, przewlekłym zapaleniem wątroby, przewlekłą niewydolnością nerek, cukrzycą oraz u osób otyłych i palących papierosy.
CHCESZ WYKONAĆ SZCZEPIENIE PRZECIW WZW B W KATOWICACH?
ZAPRASZAMY NA WIZYTĘ W NASZEJ PRZYCHODNI!
Przychodnia Mark-Med / ul. Stara Kłodnicka 43, Katowice / REJESTRACJA: 667 937 572
Katowice, ul. Stara Kłodnicka 43
pn.-pt.: 8:00-18:00
Rejestracja: 667 937 572
Przychodnia Mark-Med
w Katowicach
KONTAKT
GODZINY OTWARCIA
MENU
Nasz adres:
ul. Stara Kłodnicka 43
40-703 Katowice (woj.śląskie)
Napisz do nas:
mark-med@mark-med.pl
NASZE USŁUGI
Zadzwoń do nas:
+48 (32) 7818704
+48 667 937 572
Od poniedziałku do piątku
8:00 - 18:00