Nie istnieje leczenie, które pozwala na całkowicie pozbycie się wirusa HBV z organizmu. Celem leczenia WZW B jest ograniczenie choroby i niedoprowadzenie do rozwinięcia się groźnych powikłań.
Wirus HBV wywołujący WZW B wnika do organizmu 10 razy łatwiej niż wirus HCV i aż 100 razy łatwiej niż wirus HIV.
Wirus wywołujący WZW B moze wniknąć do organizmu drogą krwiopochodną, przez kontakty seksualne lub wewnątrzmacicznie i okołoporodowo.
12 czerwca 2017

WZW B

Wirusowe zapalenie wątroby typu B - WZW B, nazywane potocznie żółtaczką wszczepienną jest jedną z najpoważniejszych i najgroźniejszych chorób zakaźnych. Wirusem WZW typu B zakażamy się o wiele łatwiej niż wirusem HIV. Ryzykuje każdy, kto nie jest zaszczepiony. Wirusowe zapalenie wątroby może prowadzić nie tylko do marskości wątroby, a także do zmian nowotworowych.

 

WZW B - JAK DOCHODZI DO ZAKAŻENIA WIRUSEM?

 

WZW B jest wywoływane przez wirus zapalenia wątroby typu B - wirus HBV. Wyróżnia się trzy drogi zakażenia:

 • krwiopochodną - podczas przetoczenia krwi lub środków krwiopochodnych, dializ itp.;
 • płciową - drogą kontaktów seksualnych;
 • wewnątrzmacicznie i okołoporodowo - kiedy chora matka przenosi zakażenia na swoje dziecko;

 

Wirus HBV wnika do organizmu 10 razy łatwiej niż wirus HCV i aż 100 razy łatwiej niż wirus HIV.

 

Wirus zapalenia wątroby typu B rozwijając się w organizmie zakażonego może prowadzić do wielu powikłań między innymi do marskości i niewydolności wątroby, a w konsekwencji nawet do raka tego narządu i zgonu pacjenta. Na świecie ponad 350 mln ludzi jest przewlekłymi nosicielami tego wirusa, a 25% pozornie bezobjawowych nosicieli umiera z powodu przewlekłego zapalenia wątroby typu B. Zdarza się, że zakażenie przybiera tzw. piorunującą postać, gdy wirus rozwija się w ciągu kilku godzin od zakażenia i sieje w organizmie nieodwracalne spustoszenie. Do przeniesienia infekcji wystarczą śladowe ilości - niewidoczne gołym okiem -  tylko 0,00001 ml.

 

Do ponad 60% wszystkich zakażeń WZW typu B dochodzi w placówkach służby zdrowia częściej na oddziałach niezabiegowych niż zabiegowych. Przyczyną przenoszenia wirusa jest źle wysterylizowany sprzęt lub inne zaniedbania higieniczne personelu związane z myciem rąk i zmianą rękawiczek.

 

Do przeniesienia wirusa może dojść również poza placówkami medycznymi:

 • podczas akupunktury;

 • w salonach fryzjerskich i kosmetycznych np. podczas przekłuwania uszu lub podczas różnych zabiegów kosmetycznych itp.;

 • przy wykonywaniu tatuażu;

 • poprzez używanie przedmiotów higieny osobistej osoby zakażonej np. maszynek do golenia, szczoteczek do zębów i innych przedmiotów, na których może się znajdować krew lub płyny ustrojowe chorego, a które mogą doprowadzić do przerwania ciągłości skóry lub błon śluzowych;

 

Wirusem zapalenia wątroby typu B nie można zarazić się:

 • podczas całowania;

 • podczas kichania lub kaszlu;

 • podczas karmienia piersią;

 • przez żywność lub wodę;

 • podczas wspólnego używania talerzy lub szklanek;

 • przez podanie ręki, przytulanie itp.

 

Według WHO na świecie ok. 257 mln osób choruje na przewlekłe zakażenie WZW B, a 887 000 osób każdego roku umiera z powodu ostrego zakażenia i powikłań jakimi są między innymi pierwotny raka wątroby czy marskość wątroby. 

 

WIRUSOWE ZAPALENIE WĄTROBY TYPU B - JAKIE SĄ OBJAWY WZW B?

 

Wirus HBV może wywołać zakażenie ostre lub przewlekłe. Okres inkubacji wirusa wynosi około 3-4 miesięcy. Nasilenie objawów zależy od liczby wirusów w organizmie oraz od stanu układu odpornościowego danego pacjenta. Objawy WZW B można podzielić na: 

 

1. Objawy zwiastunowe WZW typu B: najczęściej przypominają objawy grypopodobne. U pacjentów występuje ból mięśni, ból stawów, wysoka gorączka, ogólne osłabienie i zmęczenie. Również mogą pojawić się dolegliwości w postaci bólu brzucha, nudności, wymiotów czy braku apetytu co jest spowodowane powiększeniem się wątroby.

 

2. Objawy zaawansowanego zapalenia WZW typu B: u pacjentów może pojawić się mocz o barwie piwa, jasny stolec, żółtaczka, powiększenie śledziony oraz wątroby, ból w prawym podżebrzu. Ponadto czasem występują objawy ze strony innych narządów, mogą pojawić się zmiany w EKG czy zapalenie trzustki i anemia. Rzadko rozwija się postać nadostra zapalenia, która w konsekwencji prowadzi do konieczności przeszczepu wątroby. 

 

3. Objawy przewlekłego zapalenia wątroby typu B: w małym procencie przypadków WZW typu B przekształca się w postać przewlekłą. Wówczas symptomy kliniczne całkiem ustępują, chociaż choroba wciąż trwa, a po latach przynosi powikłania w postaci np. marskości wątroby.  Okres przewlekły choroby charakteryzuje się między innymi krwawieniem z dziąseł i nosa, świądem skóry, rozszerzonymi naczyniami krwionośnymi.

 

JAK WYGLĄDA LECZENIE PRZEWLEKŁEGO WZW B?

 

Nie istnieje leczenie, które pozwala całkowicie wyeliminować wirus HBV z organizmu. Zalecenia w ostrym zapaleniu podobne są do tych, które występują w WZW typu A. Pacjent powinien pozostać w łóżku, odciążyć wątrobę oraz ograniczyć aktywność fizyczną. Ponadto ważne jest stosowanie odpowiedniej, lekkostrawnej diety, picie dużej ilości płynów i najważniejsze: unikanie alkoholu i tytoniu!

 

Podczas leczenia przewlekłego zapalenia wątroby typu B stosuje się leki, które mają za zadanie ograniczyć rozmnażanie się wirusa w organizmie. Jest to bardzo ważne, aby przewlekła postać choroby nie doprowadziła do marskości wątroby czy raka wątrobokomórkowego. Leczenie jest bardzo trudne i długotrwałe. Konsekwencje zachorowania są bardzo poważne, często prowadzą do marskości wątroby, która może objawiać się wodobrzuszem, zaburzeniami czynności mózgu (encefalopatia) czy krwawieniami z żylaków przełyku. W konsekwencji dochodzi do rozwoju raka pierwotnego wątroby, a nawet zgonu. Często jedyną szansą na przeżycie jest przeszczepienie wątroby.

 

WZW B W POLSCE.

 

Polska jest krajem, który osiągnął ogromny sukces w walce z WZW typu B, głównie dzięki programom szczepień i akcjom edukacyjnym, z których najbardziej popularną jest „Żółty Tydzień”. Do niedawna z powodu żółtaczki wszczepiennej umierało od 240 do 330 osób rocznie. W ciągu 8 lat liczba zachorowań zmalała o ponad 80%, a zapadalność z 34,6 do 6,2 na 100 tys. mieszkańców. Mimo to, co roku notuje się około 2000 nowych zachorowań. Według szacunków ok. 500 tys. Polaków jest nosicielami wirusa zapalenia wątroby typu B.

 

WZW B SZCZEPIENIE.

 

Eksperci na całym świecie zgodnie twierdzą, że jedyną i długotrwałą metodą zapobiegania wirusowemu zapaleniu wątroby typu B są szczepienia. Szczepionkę przeciw WZW typu B uważa się za pierwszą zapobiegającą chorobie nowotworowej. Do pełnego uodpornienia potrzebne są trzy dawki szczepionki, podane w odstępie 1 miesiąca od pierwszej dawki i 6 miesięcy od pierwszego szczepienia. Osoby młode, aktywne, często podróżujące powinny jednak pomyśleć o podwójnej ochronie, narażone są bowiem również na zachorowanie na WZW typu A, czyli żółtaczkę pokarmową. 

 

Zastosowanie 3-dawkowego schematu szczepienia zapewnia ponad 96% skuteczności. Niższą skuteczność szczepionki oscylującą w granicach 60-70% zaobserwowano w grupach osób starszych, szczególnie z zakażeniem HIV, przewlekłym zapaleniem wątroby, przewlekłą niewydolnością nerek, cukrzycą oraz u osób otyłych i palących papierosy.

 


 

CHCESZ WYKONAĆ SZCZEPIENIE PRZECIW WZW B W KATOWICACH?

ZAPRASZAMY NA WIZYTĘ W NASZEJ PRZYCHODNI!

Przychodnia Mark-Med / ul. Stara Kłodnicka 43, Katowice  / REJESTRACJA: 667 937 572

POLUB NAS NA FACEBOOK'U

Katowice, ul. Stara Kłodnicka 43

Przychodnia Mark-Med w Katowicach - rejestracja pod nr telefonu 667 937 572

pn.-pt.: 8:00-18:00

Przychodnia Mark-Med w Katowicach
Przychodnia Mark-Med w Katowicach

Rejestracja: 667 937 572

Przychodnia Mark-Med 

w Katowicach

Przychodnia Mark Med w Katowicach. Szukasz kompleksowej opieki dla całej rodziny? Zaufaj specjalistom z naszej przychodni!
Umów się na wizytę u lekarza medycyny podróży - przychodnia Mark-Med w Katowicach
Przychodnia Mark Med w Katowicach prowadzi swój profil również na twitterze
Przychodnia Mark Med w Katowicach na facebooku publikujemy najświeższe informacje dotyczące zdrowia!

Reumatologia

KONTAKT

GODZINY OTWARCIA

Pomoc medyczna dla obywateli Ukrainy

Aktualności

Usługi

Nasi lekarze

Strona główna

O nas

MENU

Medycyna szkolna

Medycyna podróży

Geriatria

Diabetologia

Kardiologia

Podstawowa Opieka Zdrowotna

Pediatria i Neonatologia

Nasz adres:

ul. Stara Kłodnicka 43

40-703 Katowice (woj.śląskie)

 

Napisz do nas:

mark-med@mark-med.pl

NASZE USŁUGI

Zadzwoń do nas:

+48 (32) 7818704

+48 667 937 572

 

Od poniedziałku do piątku

8:00 - 18:00