Japońskie zapalenie mózgu
Japońskie zapalenie mózgu - zaszczep się przed podróżą
Japońskie zapalenie mózgu - jakie daje objawy?
02 września 2019

Japońskie zapalenie mózgu

Osoby podróżujące do najdalszych zakątków świata narażone są na wiele chorób, które nie występują powszechnie w naszym kraju. Japońskie zapalenie mózgu jest jedną z nich. Najbardziej narażeni na zachorowanie na tą groźną chorobę są turyści podróżujący do krajów azjatyckich, którzy nie poddali się zalecanym szczepieniom przed podróżą.

 

CZYM JEST JAPOŃSKIE ZAPALENIE MÓZGU? 

 

Japońskie zapalenie mózgu jest niebezpieczną, potencjalnie śmiertelną chorobą wirusową przenoszoną przez komary. Naturalnym rezerwuarem wirusa japońskiego zapalenia mózgu są ptaki wodne i trzoda chlewna. Japońskie zapalenie mózgu wywoływane jest przez wirusy należące do rodziny Flaviviridae, tej samej do której należą wirus KZM, wirus denga czy wirus Gorączki Zachodniego Nilu.

 

WYSTĘPOWANIE JAPOŃSKIEGO ZAPALENIA MÓZGU NA ŚWIECIE

 

Wirus japońskiego zapalenia mózgu występuje w 22 krajach Azji oraz w dwóch krajach Australii i Oceanii (Papua-Nowa Gwinea; Australia, płw. York, Queensland). Według danych przekazywanych przez WHO, każdego roku na japońskie zapalenie mózgu choruje 68 000 osób, wśród których 75% to dzieci do 15 lat. Szacuje się że każdego roku 20 000 osób umiera z powodu choroby.

 

Ponieważ większość zakażeń przebiega bezobjawowo, tylko część przypadków jest diagnozowana i raportowana. W 2016 r. zachorowania na japońskie zapalenie mózgu były raportowane w 17 krajach na łącznie 5399 przypadków choroby. Najwyższą zachorowalność obserwowano w Indiach (1627), Bangladeszu (1294), Chinach (1130), Birmie (393), Wietnamie (357) i na Filipinach (312). Ryzyko zachorowania jest związane z przebywaniem w rejonach wiejskich oraz na terenach podmokłych będących lęgowiskiem komarów.

 

JAKIE SĄ OBJAWY JAPOŃSKIEGO ZAPALENIA MÓZGU? JAK WYGLĄDA LECZENIE?

 

Okres wylęgania choroby wynosi 6-16 dni. Większość przypadków choroby (99%) przebiega bezobjawowo lub w formie łagodnych objawów grypopodobnych takich jak:

  • gorączka;
  • bóle głowy; 
  • dreszcze;
  • nudności i wymioty;
  • ogólne osłabienie;

 

U około 1% zakażonych obserwuje się ciężką postać choroby, która na początku objawia się:

  • silnymi napadami drgawkowymi,
  • wysoką gorączką,
  • problemami z koncentracją,
  • bólami mięśni.

 

Następnie choroba może przejść w:

  • zapalenie mózgu;
  • mogą pojawić się objawy oponowe;
  • uszkodzenia neurologiczne;

 

Poważnymi następstwami choroby jest padaczka, choroba Parkinsona, osłabienie siły mięśniowej, trudności w chodzeniu, mówieniu, ekstremalne wyczerpanie oraz choroby psychiczne. Najcięższe przypadki powikłań w przebiegu choroby obejmują nawet odkorowanie i śmierć mózgową. Trwałych zmian neurologicznych doświadcza połowa osób, które przeżywają chorobę (niedowład, porażenia kończyn, napady padaczkowe, obniżenie sprawności intelektualnej). Śmiertelność sięga nawet 30%. Główną przyczyną zgonu w przebiegu choroby jest niedotlenienie mózgu.

 

Każdy przypadek zachorowania po powrocie z podróży, nawet jeśli z pozoru wydaje się być przeziębieniem lub grypą należy skonsultować z lekarzem. Wiele chorób tropikalnych na początku ma nieswoiste objawy. W wielu przypadkach tylko szybkie podjęcie leczenia jest szansą na całkowite wyzdrowienie.Aby upewnić się czy nie doszło do zakażenia warto poddać się badaniom, obejmującym rozpoznanie kliniczne poszerzone o diagnostykę serologiczną polegającą na oznaczeniu przeciwciał IgG i IgM metodą ELISA.

 

Nie ma możliwości leczenia przyczynowego, stosuje się wyłącznie leczenie objawowe.

 

JAK ZAPOBIEC ZACHOROWANIU NA JAPOŃSKIE ZAPALENIE MÓZGU?

 

W przypadku japońskiego zapalenia mózgu nie ma możliwości leczenia przyczynowego, więc podstawą są działania profilaktyczne zapobiegające zakażeniom przenoszonym przez komary. Zaleca się stosowanie odpowiednich repelentów, noszenie ubrań zakrywających ręce i nogi, stosowanie moskitier, unikanie przebywania w terenie od zmierzchu do świtu, zwłaszcza nad zbiornikami wodnymi, a także stosowanie szczepień ochronnych. 

 

JAPOŃSKIE ZAPALENIE MÓZGU - SZCZEPIENIE

 

Na polskim rynku dostępna jest szczepionka inaktywowana zawierająca zabitego wirusa japońskiego zapalenia mózgu, namnażanego w linii komórek VERO (prep. Ixiaro), charakteryzująca się wysokim profilem bezpieczeństwa dla pacjenta. 

 

Szczepienie osób dorosłych obejmuje podanie dwóch dawek w odstępach: 0, 7 lub 28 dzień oraz dawki przypominającej po 12-24 miesiącach. Brak danych o konieczności stosowania kolejnych dawek przypominających. Szczepienie dzieci od 3 rż. obejmuje podanie dwóch dawek: 0, 28 dzień. Obie dawki cyklu podstawowego u dorosłych i dzieci powinny być przyjęte minimum 7 dni przed wyjazdem do rejonów endemicznego występowania choroby.

 

Szczepienie przeciwko japońskiemu zapaleniu mózgu dostępne jest w Przychodni Mark-Med w Katowicach, ul. Stara Kłodnicka 43. 

 

 


 

ZAPRASZAMY NA WIZYTĘ W NASZEJ PRZYCHODNI W KATOWICACH

Przychodnia Mark-Med / ul. Stara Kłodnicka 43, Katowice  / REJESTRACJA: 667 937 572

Odwiedź nas na Facebook'u

Katowice, ul. Stara Kłodnicka 43

Przychodnia Mark-Med w Katowicach - rejestracja pod nr telefonu 667 937 572

pn.-pt.: 8:00-18:00

Przychodnia Mark-Med w Katowicach
Przychodnia Mark-Med w Katowicach

Rejestracja: 667 937 572

Przychodnia Mark-Med 

w Katowicach

Przychodnia Mark Med w Katowicach. Szukasz kompleksowej opieki dla całej rodziny? Zaufaj specjalistom z naszej przychodni!
Umów się na wizytę u lekarza medycyny podróży - przychodnia Mark-Med w Katowicach
Przychodnia Mark Med w Katowicach prowadzi swój profil również na twitterze
Przychodnia Mark Med w Katowicach na facebooku publikujemy najświeższe informacje dotyczące zdrowia!

Reumatologia

KONTAKT

GODZINY OTWARCIA

Pomoc medyczna dla obywateli Ukrainy

Aktualności

Usługi

Nasi lekarze

Strona główna

O nas

MENU

Medycyna szkolna

Medycyna podróży

Geriatria

Diabetologia

Kardiologia

Podstawowa Opieka Zdrowotna

Pediatria i Neonatologia

Nasz adres:

ul. Stara Kłodnicka 43

40-703 Katowice (woj.śląskie)

 

Napisz do nas:

mark-med@mark-med.pl

NASZE USŁUGI

Zadzwoń do nas:

+48 (32) 7818704

+48 667 937 572

 

Od poniedziałku do piątku

8:00 - 18:00