Od poniedziałku do piątku

8:00 - 18:00

 

Zadzwoń do nas:

+48 (32) 7818704

+48 667 937 572

 

NASZE USŁUGI

Nasz adres:

ul. Stara Kłodnicka 43

40-703 Katowice (woj.śląskie)

 

Napisz do nas:

mark-med@mark-med.pl

Pediatria i Neonatologia

Podstawowa Opieka Zdrowotna

Kardiologia

Diabetologia

Geriatria

Medycyna podróży

Medycyna pracy

Medycyna szkolna

MENU

O nas

Strona główna

Nasi lekarze

Usługi

Aktualności

GODZINY OTWARCIA

KONTAKT

Reumatologia

Przychodnia Mark Med w Katowicach na facebooku publikujemy najświeższe informacje dotyczące zdrowia!
Przychodnia Mark Med w Katowicach prowadzi swój profil również na twitterze
Umów się na wizytę u lekarza medycyny podróży - przychodnia Mark-Med w Katowicach
Przychodnia Mark Med w Katowicach. Szukasz kompleksowej opieki dla całej rodziny? Zaufaj specjalistom z naszej przychodni!
Przychodnia Mark-Med 
w Katowicach
Rejestracja: 667 937 572
Przychodnia Mark-Med w Katowicach
Przychodnia Mark-Med w Katowicach
pn.-pt.: 8:00-18:00
Przychodnia Mark-Med w Katowicach - rejestracja pod nr telefonu 667 937 572
Katowice, ul. Stara Kłodnicka 43

Peru to niezwykły kraj położony na południowej półkuli, do którego dzięki niesamowitej różnorodności terenu podróżować można przez cały rok. Peru kusi turystów nie tylko zapierającym dech w piersiach krajobrazem, ale również bogatą historią i kulturą. Machu Pichu - tajemnicze miasto Inków określane jest jako jedne z najpiękniejszych ruin świata. Na wybrzeżu Peru znajdziemy mieszaninę nowoczesnych miast i słynnych wykopalisk archeologicznych. (AKTUALIZACJA 10'2021)

 

JAKA JEST POGODA W PERU? KIEDY NAJLEPIEJ WYBRAĆ SIĘ W PODRÓŻ DO PERU?

 

Peru nie jest państwem jednolitym, jeżeli chodzi o klimat, dlatego pogoda w poszczególnych częściach tego malowniczego państwa znacznie się od siebie różni. Na większości obszaru Peru występuje klimat równikowy: wilgotny w Amazonii i suchy górski w Andach. Na wybrzeżu występuje natomiast klimat zwrotnikowy suchy, na co wpływ ma zimny Prąd Peruwiański. Zróżnicowanie klimatyczne ma wpływ na średnie opady i temperaturę w ciągu roku: w Amazonii przez cały rok średnio około 24-32 °C, mała amplituda temperatur, wysokie opady; na wybrzeżu 15-30 °C, skrajnie sucho.

 

Jeżeli wybierasz się w podróż do Peru i chcesz odwiedzić peruwiańską Amazonię, wybierz termin od czerwca do października. Unikniemy wtedy pory deszczowej i plagi niebezpiecznych moskitów. Od stycznia do marca warto zaplanować wycieczkę na Peruwiańskie Wybrzeże, temperatura wtedy dochodzi tam nawet do 29⁰C. Okres od maja do końca września oferuje najlepszą pogodę na zwiedzanie słynnego Machu Picchu oraz obszarów górskich w Peru.

 


KORONAWIRUS W PERU (AKTUALIZACJA 10'2021)

 

Do 03.03.2022 r. przedłużony został w Peru stan nadzwyczajny (estado de emergencia). Od 06.09.2021 r. obowiązują następujące warunki wjazdu i pobytu: 

 • Podróżni udający się do Peru muszą okazać negatywny wynik testu molekularnego na COVID-19, wykonany najpóźniej 72 h przed lotem.
 • Zaszczepienie dwoma dawkami szczepionki przeciwko COVID-19 nie zwalnia z obowiązku posiadania i okazania negatywnego wyniku testu molekularnego. 

 

DEKLARACJA NA TEMAT ZDROWIA. Wszyscy podróżni udający się do Peru zobowiązani są także uzupełnić wirtualną deklarację dot. stanu zdrowia,  znajdująca się na stronie: :  https://e-notificacion.migraciones.gob.pe/dj-salud/ Deklarację należy mieć ze sobą wydrukowaną lub zapisaną w telefonie, przed lotem, jak i w trakcie pobytu w Peru. 

 

Zabroniony jest wjazd do Peru podróżnych z RPA oraz osób, które przebywały na terenie tego kraju w ciągu ostatnich 14 dni. Zakaz ten nie dotyczy tylko obywateli Peru oraz cudzoziemców z prawem pobytu w Peru, którzy po przyjeździe z RPA muszą przejść obowiązkową 14 dniowa kwarantannę w miejscu zamieszkania, zakwaterowania lub tymczasowym ośrodku odosobnienia.    

 

ZAMKNIĘTE GRANICE. Zamknięte są granice lądowe i wszystkie przejścia graniczne lądowe i rzeczne między Peru, a krajami sąsiednimi, tj. Ekwadorem, Kolumbią, Brazylią, Boliwią i Chile. Przejazd do Peru z tych krajów i z Peru do krajów sąsiednich możliwy jest tylko drogą lotniczą.

 

MASECZKI. Stosowanie masek ochronnych na twarz jest obowiązkowe przy poruszaniu się po drogach publicznych jak również stosowanie podwójnych masek (jedna z nich może być materiałowa) przy wchodzeniu do obiektów, w których istnieje ryzyko zatłoczenia, takich jak m.in: centra handlowe, domy towarowe, sklepy, supermarkety, rynki, magazyny, apteki, miejsca kultu religijnego, muzea. Zaleca się także stosowanie dodatkowych osłon na twarz (przyłbic) w tych obiektach. Osłony na twarz, oprócz masek, są także obowiązkowe w środkach transportu publicznego.

 

GODZINA POLICYJNA. Na terenie całego kraju obowiązuje godzina policyjna – w Limie od 1.00 w nocy do 04.00 nad ranem. W innych regionach w zależności od aktualnego stopnia zagrożenia epidemiologicznego, najczęściej od 21:00 lub 22:00 do 4:00.  

 

Oficjalne informacje nt. aktualnych restrykcji i zaleceń sanitarnych obowiązujących w Peru znajdują się w dekrecie rządowym nr 151-2021- PCM:  https://busquedas.elperuano.pe/normaslegales/decreto-supremo-que-modifica-el-decreto-supremo-n-184-2020-decreto-supremo-no-151-2021-pcm-1988484-1/

 

Lista laboratoriów wykonujących w Peru testy na COVID-19: https://web.ins.gob.pe/es/prensa/noticia/laboratorios-nacionales-y-privados-que-desarrollan-diagnostico-de-pruebas

 


 

PODRÓŻ DO PERU. JAK WYGLĄDA OPIEKA MEDYCZNA W PERU?

 

W Peru opieka medyczna jest ogólnie dostępna w większych ośrodkach miejskich. Zalecane jest jednak korzystanie z placówek prywatnych. Wybierając się w podróż do Peru warto zadbać o posiadanie dodatkowych pieniędzy w razie konieczności leczenia lub hospitalizacji. Koszt wizyty lekarskiej w klinikach o standardzie porównywalnym do europejskiego jest jednak wyższy niż w Polsce i wynosi 50 -100 USD. Doba w szpitalu lub klinice kosztuje od 50-100 USD. Przy zakupie leków należy korzystać z dużych, markowych aptek, gdyż zdarzają się przypadki sprzedawania podrobionych produktów farmakologicznych. Większość aptek nie żąda okazania recepty od lekarza nawet przy zakupie antybiotyków.

 

PODRÓŻ DO PERU - JAKIE SZCZEPIENIA NALEŻY WYKONAĆ PRZED PODRÓŻĄ?

 

Na ok. 4-6 tygodni przed planowanym wyjazdem zaleca się konsultację u lekarza medycyny podróży w celu sprawdzenia konieczności poddania się obowiązkowym i zalecanym szczepieniom.

 

Przed podróżą do Peru zaleca się wykonać szczepienia przeciwko:

 • COVID-19 - każdy, kto ukończył 12 lat, powinien zostać w pełni zaszczepiony na COVID-19 przed podróżą;

 • wzw A - szczepienie w przypadku ryzyka spożycia zanieczyszczonej wody i/lub żywności;

 • wzw B - szczepienie w przypadku ryzyka interwencji chirurgicznych, iniekcji, kontaktu z zakażoną krwią, kontaktów seksualnych

 • odrze / śwince / różyczce tzw. MMR;

 • ospie wietrznej;

 • pneumokokom; 

 • tężcowi / błonicy / krztuścowi - zalecane są u dorosłych niezależnie od planowanych podróży zagranicznych;

 • wścieklizna - szczepienie zalecane w przypadku ryzyka pogryzienia przez chore zwierzęta, np. psy, koty;
 • dur brzuszny;

 

Szczepienie przeciwko żółtej febrze - szczepienie jest zalecane dla wszystkich podróżnych w wieku powyżej 9 miesięcy udających się do obszarów na wysokości poniżej 2300 m w regionach: Amazonas, Loreto, Madre de Dios, San Martin i Ucayali, Puno, Cusco, Junín, Pasco i Huánuco oraz wyznaczone obszary (patrz mapa 2-23 ) następujących regionów: daleka na północ od Apurimac, daleka północna Huancavelica, daleko na północny wschód Ancash, wschodnia La Libertad, północna i wschodnia Cajamarca, północna i północno-wschodnia Ayacucho oraz wschodnia Piura. Generalnie szczepienie nie jest zalecane dla podróżnych, których trasy są ograniczone do następujących obszarów na zachód od Andów: regiony Lambayeque i Tumbes oraz wyznaczone obszary (patrz mapa 2-23 ) zachodniej Piury oraz południowej, zachodniej i centralnej Cajamarca. Niepolecanedla podróżnych, których trasa jest ograniczona do następujących obszarów: wszystkie obszary powyżej 2300 m na wysokości, obszary na zachód od Andów niewymienione powyżej, miasto Cusco, stolica Lima, Machu Picchu i Szlak Inków.

 

WAKACJE W PERU. NA JAKIE CHOROBY NARAŻENI SĄ TURYŚCI ODWIEDZAJĄCY PERU?

 

 • Choroba Chagasa
 • Denga - umiarkowane zagrożenie w tropikalnych regionach nizinnych na wschodzie i północy kraju, tj. Loreto, Ucayali, Amazonas.
 • Gruźlica
 • Hantawirusy
 • Leiszmanioza
 • Leptospiroza
 • Malaria. Zagrożenie zachorowania na malarię występuje na terenach położonych na wysokości poniżej 2300 m. n.p.m. zwłaszcza w regionach Loreto, Amazonas, Junin i San Martin. 
 • Zika. Szczególną ostrożność powinny zachować kobiety w ciąży oraz planujące ciążę.

 

CHOROBA WYSOKOŚCIOWA W PERU.

 

Niski poziom tlenu występujący na dużych wysokościach może powodować różne dolegliwości u podróżnych, którzy udają się do terenów położonych na wysokościach przekraczających 1800-2000 metrów nad poziomem morza. Na terenach wysokogórskich powietrze jest rozrzedzone, przez co im wyżej się znajdujemy, tym trudniej naszemu organizmowi jest dostarczyć tlen do komórek naszego ciała.

 

Wybierając się w podróż do Peru i chcąc odwiedzić wyżej położone regiony takie jak np. do Cuzco, ok. 3400 m n.p.m. należy mieć na uwadze, że u wielu osób mogą wystąpić objawy choroby wysokościowej: bóle głowy, brzucha czy torsje. Ustają one na ogół po mniej więcej jednej dobie, jednakże osoby cierpiące na choroby układu krążenia powinny skonsultować się z lekarzem przed podjęciem podróży w Andy. Dowiedz się więcej o chorobie wysokościowej.

 

CO JESZCZE WARTO WIEDZIEĆ PRZED PODRÓŻĄ DO PERU?

 

Jaką walutę zabrać ze sobą? Najlepiej dolary albo euro. Waluta w Peru to Nowy Sol.

Jeśli jesteśmy zadowoleni z usługi jaką otrzymaliśmy to w Peru wypada dać napiwek.


 

 

ZAPRASZAMY NA WIZYTĘ W NASZEJ PRZYCHODNI W KATOWICACH

Przychodnia Mark-Med / ul. Stara Kłodnicka 43, Katowice  / REJESTRACJA: 667 937 572

Odwiedź nas na Facebook'u

Podróż do Peru - praktyczne porady przed podróżą

30 sierpnia 2019
Podróż do Peru. Peru tajemnicze państwo Ameryki Południowej.
Podróż do Peru. Korzystne warunki do podróży do Peru występują przez cały rok!

BEZPIECZNA PODRÓŻ DO PERU

 

BEZPIECZNA PODRÓŻ DO PERU 2