Od poniedziałku do piątku

8:00 - 18:00

 

Zadzwoń do nas:

+48 (32) 7818704

+48 667 937 572

 

NASZE USŁUGI

Nasz adres:

ul. Stara Kłodnicka 43

40-703 Katowice (woj.śląskie)

 

Napisz do nas:

mark-med@mark-med.pl

Pediatria i Neonatologia

Podstawowa Opieka Zdrowotna

Kardiologia

Diabetologia

Geriatria

Medycyna podróży

Medycyna pracy

Medycyna szkolna

MENU

O nas

Strona główna

Nasi lekarze

Usługi

Aktualności

GODZINY OTWARCIA

KONTAKT

Reumatologia

Przychodnia Mark Med w Katowicach na facebooku publikujemy najświeższe informacje dotyczące zdrowia!
Przychodnia Mark Med w Katowicach prowadzi swój profil również na twitterze
Umów się na wizytę u lekarza medycyny podróży - przychodnia Mark-Med w Katowicach
Przychodnia Mark Med w Katowicach. Szukasz kompleksowej opieki dla całej rodziny? Zaufaj specjalistom z naszej przychodni!
Przychodnia Mark-Med 
w Katowicach
Rejestracja: 667 937 572
Przychodnia Mark-Med w Katowicach
Przychodnia Mark-Med w Katowicach
pn.-pt.: 8:00-18:00
Przychodnia Mark-Med w Katowicach - rejestracja pod nr telefonu 667 937 572
Katowice, ul. Stara Kłodnicka 43

Peru to niezwykły kraj położony na południowej półkuli, do którego dzięki niesamowitej różnorodności terenu podróżować można przez cały rok. Peru kusi turystów nie tylko zapierającym dech w piersiach krajobrazem, ale również bogatą historią i kulturą. Machu Pichu - tajemnicze miasto Inków określane jest jako jedne z najpiękniejszych ruin świata. Na wybrzeżu Peru znajdziemy mieszaninę nowoczesnych miast i słynnych wykopalisk archeologicznych.

 

JAKA JEST POGODA W PERU? KIEDY NAJLEPIEJ WYBRAĆ SIĘ W PODRÓŻ DO PERU?

 

Peru nie jest państwem jednolitym, jeżeli chodzi o klimat, dlatego pogoda w poszczególnych częściach tego malowniczego państwa znacznie się od siebie różni. Na większości obszaru Peru występuje klimat równikowy: wilgotny w Amazonii i suchy górski w Andach. Na wybrzeżu występuje natomiast klimat zwrotnikowy suchy, na co wpływ ma zimny Prąd Peruwiański. Zróżnicowanie klimatyczne ma wpływ na średnie opady i temperaturę w ciągu roku: w Amazonii przez cały rok średnio około 24-32 °C, mała amplituda temperatur, wysokie opady; na wybrzeżu 15-30 °C, skrajnie sucho.

 

Jeżeli wybierasz się w podróż do Peru i chcesz odwiedzić peruwiańską Amazonię, wybierz termin od czerwca do października. Unikniemy wtedy pory deszczowej i plagi niebezpiecznych moskitów. Od stycznia do marca warto zaplanować wycieczkę na Peruwiańskie Wybrzeże, temperatura wtedy dochodzi tam nawet do 29⁰C. Okres od maja do końca września oferuje najlepszą pogodę na zwiedzanie słynnego Machu Picchu oraz obszarów górskich w Peru.

 

PODRÓŻ DO PERU. JAK WYGLĄDA OPIEKA MEDYCZNA W PERU?

 

W Peru opieka medyczna jest ogólnie dostępna w większych ośrodkach miejskich. Zalecane jest jednak korzystanie z placówek prywatnych. Wybierając się w podróż do Peru warto zadbać o posiadanie dodatkowych pieniędzy w razie konieczności leczenia lub hospitalizacji. Koszt wizyty lekarskiej w klinikach o standardzie porównywalnym do europejskiego jest jednak wyższy niż w Polsce i wynosi 50 -100 USD. Doba w szpitalu lub klinice kosztuje od 50-100 USD. Przy zakupie leków należy korzystać z dużych, markowych aptek, gdyż zdarzają się przypadki sprzedawania podrobionych produktów farmakologicznych. Większość aptek nie żąda okazania recepty od lekarza nawet przy zakupie antybiotyków.

 

PODRÓŻ DO PERU - JAKIE SZCZEPIENIA NALEŻY WYKONAĆ PRZED PODRÓŻĄ?

 

Na ok. 4-6 tygodni przed planowanym wyjazdem zaleca się konsultację u lekarza medycyny podróży w celu sprawdzenia konieczności poddania się obowiązkowym i zalecanym szczepieniom.

 

Szczepienia rutynowe. Zgodnie z PSO 2018 zalecane są niezależnie od podróży wszystkim nieuodpornionym dorosłym lub ze wskazań indywidualnych przeciwko:

 

Szczepienia przypominające. Zgodnie z PSO 2018 przeciwko:

  • tężcowi / błonicy / krztuścowi - zalecane są u dorosłych niezależnie od planowanych podróży zagranicznych;

  • poliomyelitis

 

Podróż do Peru. Szczepienia zalecane:

 

WAKACJE W PERU. NA JAKIE CHOROBY NARAŻENI SĄ TURYŚCI ODWIEDZAJĄCY PERU?

 

  • Żółta gorączka. Zalecane jest szczepienie przeciwko tej chorobie osobom podróżującym na tereny położone na wysokości poniżej 2300 m. n.p.m. w regionach: Amazonas, Loreto, Madre de Dios, San Martin, Ucayali, Puno, Cuzco, Junín, Pasco i Huánuco, jak również płn. część Apurimac, płn. część Huancavelica, płn.-wsch. część Ancash, wsch. część La Libertad, płn.-wsch. część Cajamarca, płn. i płn.wsch. część Ayacucho i wsch. część Piura. Szczepienie należy wykonać na co najmniej 10 dni przed udaniem się w rejony zagrożone chorobą.
  • Malaria. Zagrożenie zachorowania na malarię występuje na terenach położonych na wysokości poniżej 2300 m. n.p.m. zwłaszcza w regionach Loreto, Amazonas, Junin i San Martin. 
  • Denga. Umiarkowane zagrożenie w tropikalnych regionach nizinnych na wschodzie i północy kraju, tj. Loreto, Ucayali, Amazonas.
  • Zika. W ostatnim czasie w Peru odnotowano przypadki zarażenia wirusem Zika. Szczególną ostrożność powinny zachować kobiety w ciązy oraz planujące ciążę.

 

CHOROBA WYSOKOŚCIOWA W PERU.

 

Niski poziom tlenu występujący na dużych wysokościach może powodować różne dolegliwości u podróżnych, którzy udają się do terenów położonych na wysokościach przekraczających 1800-2000 metrów nad poziomem morza. Na terenach wysokogórskich powietrze jest rozrzedzone, przez co im wyżej się znajdujemy, tym trudniej naszemu organizmowi jest dostarczyć tlen do komórek naszego ciała.

 

Wybierając się w podróż do Peru i chcąc odwiedzić wyżej położone regiony takie jak np. do Cuzco, ok. 3400 m n.p.m. należy mieć na uwadze, że u wielu osób mogą wystąpić objawy choroby wysokościowej: bóle głowy, brzucha czy torsje. Ustają one na ogół po mniej więcej jednej dobie, jednakże osoby cierpiące na choroby układu krążenia powinny skonsultować się z lekarzem przed podjęciem podróży w Andy. Dowiedz się więcej o chorobie wysokościowej.

 

CO JESZCZE WARTO WIEDZIEĆ PRZED PODRÓŻĄ DO PERU?

 

  • Jaką walutę zabrać ze sobą? Najlepiej dolary albo euro.Waluta w Peru to Nowy Sol.
  • Jeśli jesteśmy zadowoleni z usługi jaką otrzymaliśmy to w Peru wypada dać napiwek.

 


 

ZAPRASZAMY NA WIZYTĘ W NASZEJ PRZYCHODNI W KATOWICACH

Przychodnia Mark-Med / ul. Stara Kłodnicka 43, Katowice  / REJESTRACJA: 667 937 572

Odwiedź nas na Facebook'u

Podróż do Peru - praktyczne porady przed podróżą

30 sierpnia 2019
Podróż do Peru. Peru tajemnicze państwo Ameryki Południowej.
Podróż do Peru. Korzystne warunki do podróży do Peru występują przez cały rok!

BEZPIECZNA PODRÓŻ DO PERU

 

BEZPIECZNA PODRÓŻ DO PERU 2