Leiszmanioza poznaj objawy i dowiedz się jak zapobiegać tej niebezpiecznej chorobie tropikalnej.
Leiszmanioza - poznaj objawy zanim wyjedziesz
Leiszmanioza. Jeśli masz objawy skonsultuj się z lekarzem medycyny podróży w przychodni Mark-Med w Katowicach
09 października 2019

Leiszmanioza

Leiszmanioza to choroba pasożytnicza wywoływana przez pierwotniaki z rodzaju Leishmania. Przenoszona jest przez ukąszenia muchówek nazywanych potocznie “muszkami piaskowymi” z rodzaju Phlebotomus i Lutzomyia. Choroba wzięła swą nazwę od nazwiska szkockiego patologa Williama Booga Leishmana. Leiszmanioza może występować pod postacią skórną, śluzówkowo-skórną oraz zagrażającą życiu postacią trzewną.

 

CO TO JEST LEISZMANIOZA I JAK DOCHODZI DO ZAKAŻENIA?

 

Leiszmanioza jest tropikalną chorobą pasożytniczą wywoływaną przez pierwotniaki z rodzaju Leishmania. Rezerwuarem pierwotniaków są ludzie, zwierzęta domowe i dziko żyjące, a wektorem muchówki. Do zarażenia człowieka dochodzi w wyniku ukłucia przez muchówkę lub przez przypadkowe rozgniecenie jej i wtarcie do rany. Możliwa jest również transmisja pierwotniaka poprzez transfuzję krwi lub narkotyki dożylne, a także drogą wertykalną z matki na płód. Po przedostaniu się pierwotniaków do organizmu dochodzi do rozsiewu patogenu, m.in. do wątroby, śledziony i szpiku kostnego.

 

WYSTĘPOWANIE LEISZMANIOZY NA ŚWIECIE

 

W obszarze występowania leiszmaniozy mieszka nawet 350 mln ludzi, swoim zasięgiem choroba obejmuje aż 88 krajów. Są to tereny sięgające od lasów deszczowych w Ameryce Południowej do pustyń Azji Zachodniej. 

 

Szacuje się, że 90% przypadków najgroźniejszej leiszmaniozy trzewnej występuje w Bangladeszu, Nepalu, Sudanie i Brazylii wśród ubogich i słabo odżywionych mieszkańców. Na leiszmaniozę często zapadają też mieszkańcy Meksyku, Ameryki Środkowej i Południowej (oprócz Urugwaju i Chile), Azji (z wyjątkiem części południowo-wschodniej), Bliskiego Wschodu, Afryki (w szczególności wschodnia i północna część) i południowej Europy. Leiszmanioza nie występuje w Australii i Oceanii.

 

W Polsce leiszmaniozę skórną stwierdza się najczęściej u turystów oraz u osób powracających z Bliskiego Wschodu lub wakacji nad Morzem Śródziemnym. Ocenia się, że co roku na leiszmaniozę na całym świecie choruje ok. 12 mln osób.

 

LEISZMANIOZA. JAKIE SĄ OBJAWY I JAK WYGLĄDA JEJ LECZENIE?

 

Leiszmanioza charakteryzuje się długim okresem inkubacji, który wynosi od kilku tygodni do nawet kilku miesięcy. U kobiet w ciąży zignorowana choroba może prowadzić do powstania wrodzonej postaci leiszmaniozy u dziecka. Charakterystyczną cechą leiszmaniozy są głębokie zaburzenia odporności. Leiszmanioza może wystąpić w trzech postaciach:

 

LEISZMANIOZA SKÓRNA. Leiszmanioza skórna nazywana jest inaczej owrzodzeniem z Aleppo lub białym trądem, rozwija się w ciągu kilku tygodni od ukłucia przez muchówkę. Zmiany skórne najczęściej pojawiają się na rękach, nogach oraz twarzy. W początkowej fazie przybierają postać zaczerwienionej grudki o średnicy ok. 2 cm. Z czasem ranka przekształca się w owrzodzenie z charakterystycznie uniesionymi brzegami z wysiękiem surowicznym, centralną martwicą i strupami. Dodatkowym objawem jest powiększenie okolicznych węzłów chłonnych. W ciągu od 2 do 10 miesięcy dochodzi do samoistnego wygojenia się zmian skórnych z pozostawieniem głębokich blizn.

 

LEISZMANIOZA ŚLUZÓWKOWO-SKÓRNA. W postaci śluzówkowo-skórnej leiszmaniozy początkowo obserwuje się typowe zmiany skórne. Nawet po wielu latach może dojść do rozwoju zmian zapalno-wrzodziejących w obrębie błony śluzowej jamy ustnej i nosowej, które wraz z postępowaniem zmian mogą prowadzić do trwałych deformacji w obrębie twarzoczaszki. Uszkodzenia powstające w błonach śluzowych, w strukturach chrzęstnych, podniebieniu i krtani prowadzą do trudności w jedzeniu i oddychaniu. Pierwszym niepokojącym objawem jest wystąpienie krwawień i niedrożności nosa. Zmiany chorobowe często ulegają nadkażeniu bakteryjnemu, przyczyniając się do zgonów z powodu posocznicy lub zapalenia płuc.

 

LEISZMANIOZA TRZEWNA. Najgroźniejszą postacią leiszmaniozy jest postać trzewna, która prowadzi do uszkodzenia narządów miąższowych jak np. wątroba, jelita czy szpik kostny. Choroba przez długi czas może przebiegać bezobjawowo, ale u części chorych postępuje błyskawicznie. Okres inkubacji może wynosić od 10 dni do nawet kilku lat, choroba rozwija się długotrwale i podstępnie. Do objawów choroby zalicza się gorączkę do 40C, utrata masy ciała, powiększenie wątroby, śledziony i węzłów chłonnych, pancytopenia. Charakterystyczne są również zmiany skórne, zwłaszcza w okolicy twarzy i rąk, złuszczanie naskórka, łamliwość włosów i paznokci, ciemne zabarwienie skóry wokół ust, na policzkach, stopach, rękach i w linii środkowej brzucha. Leiszmanioza trzewna jest chorobą przewlekłą, postępującą, nieleczona prowadzi do zgonu w ciągu 2 lat.

 

JAK WYGLĄDA LECZENIE LEISZMANIOZY I JAKIE SĄ ROKOWANIA?

 

W większości przypadków leiszmaniozy skórnej nie ma potrzeby stosowania leków ogólnoustrojowych, a jedynie wystarczą miejscowe preparaty i zabiegi. W leiszmaniozie śluzówkowo-skórnej i trzewnej stosuje się leki podawane doustnie i dożylnie. Istotne znaczenie wspomagające ma leczenie objawowe niewydolności narządowej oraz leczenie niedożywienia, zakażeń bakteryjnych skóry i błon śluzowych oraz innych chorób towarzyszących

 

W leiszmaniozie skórnej rokowanie jest korzystne – samoistne wygojenie zmian stwierdza się w 90% przypadków. Natomiast rozsiana leiszmanioza skóry oraz błon śluzowych często powoduje trwałe oszpecenie i wiąże się z dużym ryzykiem nadkażeń bakteryjnych, zagrażających życiu. Z kolei leiszmanioza trzewna jest chorobą postępującą, nieleczona prowadzi do zgonu u ponad 95% chorych. Skuteczność prawidłowego leczenia jest wysoka.

 

LEISZMANIOZA, A ZAKAŻENIE HIV.

 

W ostatnich latach zwiększa się zagrożenie zarażeniem leiszmaniozą wśród osób zakażonych HIV, którzy wykazują wielokrotnie większą podatność na tę chorobę. Zarażenie pasożytem może przyspieszać wystąpienie AIDS. U osób zakażonych HIV częściej obserwuje się progresję leiszmaniozy, z przebiegu subklinicznego w pełnoobjawowy – do zaostrzenia choroby może dochodzić nawet po latach od zarażenia.

 

Istniejące zakażenie HIV zwiększa ponad stukrotnie ryzyko wystąpienia aktywnej leiszmaniozy trzewnej. Transmisja obu patogenów jest możliwa na drodze dożylnego stosowania środków psychoaktywnych. W Europie południowej szacuje się, że nawet 70% przypadków leiszmaniozy u dorosłych jest związanych z zakażeniem HIV.

 


 

ZAPRASZAMY NA WIZYTĘ W NASZEJ PRZYCHODNI W KATOWICACH

Przychodnia Mark-Med / ul. Stara Kłodnicka 43, Katowice  / REJESTRACJA: 667 937 572

Odwiedź nas na Facebook'u

Katowice, ul. Stara Kłodnicka 43

Przychodnia Mark-Med w Katowicach - rejestracja pod nr telefonu 667 937 572

pn.-pt.: 8:00-18:00

Przychodnia Mark-Med w Katowicach
Przychodnia Mark-Med w Katowicach

Rejestracja: 667 937 572

Przychodnia Mark-Med 

w Katowicach

Przychodnia Mark Med w Katowicach. Szukasz kompleksowej opieki dla całej rodziny? Zaufaj specjalistom z naszej przychodni!
Umów się na wizytę u lekarza medycyny podróży - przychodnia Mark-Med w Katowicach
Przychodnia Mark Med w Katowicach prowadzi swój profil również na twitterze
Przychodnia Mark Med w Katowicach na facebooku publikujemy najświeższe informacje dotyczące zdrowia!

Reumatologia

KONTAKT

GODZINY OTWARCIA

Standardy ochrony dzieci

Aktualności

Usługi

Nasi lekarze

Strona główna

O nas

MENU

Medycyna szkolna

Medycyna podróży

Geriatria

Diabetologia

Kardiologia

Podstawowa Opieka Zdrowotna

Pediatria i Neonatologia

Nasz adres:

ul. Stara Kłodnicka 43

40-703 Katowice (woj.śląskie)

 

Napisz do nas:

mark-med@mark-med.pl

NASZE USŁUGI

Zadzwoń do nas:

+48 (32) 7818704

+48 667 937 572

 

Od poniedziałku do piątku

8:00 - 18:00