Od poniedziałku do piątku

8:00 - 18:00

 

Zadzwoń do nas:

+48 (32) 7818704

+48 667 937 572

 

NASZE USŁUGI

Nasz adres:

ul. Stara Kłodnicka 43

40-703 Katowice (woj.śląskie)

 

Napisz do nas:

mark-med@mark-med.pl

Pediatria i Neonatologia

Podstawowa Opieka Zdrowotna

Kardiologia

Diabetologia

Geriatria

Medycyna podróży

Medycyna pracy

Medycyna szkolna

MENU

O nas

Strona główna

Nasi lekarze

Usługi

Aktualności

GODZINY OTWARCIA

KONTAKT

Reumatologia

Przychodnia Mark Med w Katowicach na facebooku publikujemy najświeższe informacje dotyczące zdrowia!
Przychodnia Mark Med w Katowicach prowadzi swój profil również na twitterze
Umów się na wizytę u lekarza medycyny podróży - przychodnia Mark-Med w Katowicach
Przychodnia Mark Med w Katowicach. Szukasz kompleksowej opieki dla całej rodziny? Zaufaj specjalistom z naszej przychodni!
Przychodnia Mark-Med 
w Katowicach
Rejestracja: 667 937 572
Przychodnia Mark-Med w Katowicach
Przychodnia Mark-Med w Katowicach
pn.-pt.: 8:00-18:00
Przychodnia Mark-Med w Katowicach - rejestracja pod nr telefonu 667 937 572
Katowice, ul. Stara Kłodnicka 43

Trypanosomoza amerykańska to tropikalna choroba pasożytnicza ludzi i zwierząt. Przenoszona jest głównie przez krwiopijne pluskwiaki z podrodziny Triatominae. Nieleczona infekcja trwa przez całe życie. Może przebiegać łagodnie lub po latach od zarażenia rozwinąć się do zagrażającej życiu postaci, zmieniając chorobowo narządy wewnętrzne.

 

CHOROBA CHAGASA - GDZIE WYSTĘPUJE I CO JĄ POWODUJE?

 

Patogenem wywołującym chorobę Chagasa jest świdrowiec Trypanosoma cruzi, przenoszony na ludzi i zwierzęta przez pluskwiaki z podrodziny Triatominae. Owady te potocznie nazywane są "całującymi robakami", ponieważ atakują swoją ofiarę nocą, gryząc ją zazwyczaj w okolice twarzy. Po ukłuciu pozostawiają w okolicy rany odchody, w których znajdują się patogeny. Nieświadoma ugryzienia osoba drapiąc się, przenosi zainfekowane pasożytami odchody w głąb rany, do ust lub oczu.

 

Pluskwiaki są bardzo trudne do usunięcia z mieszkania, gdy już się w nim znalazły, zwykle ukrywają się w dzień w rozmaitych szczelinach w ścianach,sufitach i meblach. Bardzo często występują w ubogim budownictwie, rzadziej spotyka się je w bogatszych dzielnicach, gdzie ukrywają się w bambusowych albo trzcinowych materiałach, z których zbudowane są zazwyczaj dachy domów.

 

Trypanosomoza amerykańska jest chorobą powszechnie występującą na obszarach obu Ameryk. Szacuje się, że około 8 milionów ludzi w Meksyku, Ameryce Środkowej i Południowej choruje na trypanosomozę amerykańską, a w samych Stanach Zjednoczonych mieszka ponad 300 000 osób z zakażeniem. Większość zakażonych osób jest nieświadoma swojej choroby. Początkowo choroba rozpoznawana była wyłącznie na obszarach wiejskich. Przemieszczanie się ludności do miast spowodowało zmianę epidemiologii choroby. 

 

Drogami zakażenia mogą być również:

 • droga wertykalna z zarażonej matki na płód;
 • transfuzja krwi;
 • transplantacja narządów;
 • spożycie pokarmów zanieczyszczonych wydalinami pluskwiaków;

 

Według danych WHO stopień zarażenia krwi świdrowcem Trypanosoma cruzi w bankach krwi państw Ameryki Środkowej jest wielokrotnie wyższy w porównaniu do zakażeń wirusami HIV, HBV i HCV.

 

Choroba Chagasa jest przyczyną śmierci 50 000 ludzi każdego roku. Nie jest przenoszona z osoby na osobę jak przeziębienie lub grypa, ani przez przypadkowy kontakt z zarażonymi ludźmi lub zwierzętami.

 

CHOROBA CHAGASA - JAKIE SĄ JEJ OBJAWY?

 

Choroba rozwija się po okresie inkubacji, trwającym 8-10 dni w przypadku zarażenia przez pluskwiaki i po ok. 20-40 dniach przy zarażeniu drogą transfuzji. W miejscu wniknięcia pasożyta powstaje twardy guzek, który zawiera liczne pasożyty zlokalizowane wewnątrz leukocytów i komórek tkanki podskórnej. Gdy ugryzienie owada zlokalizowane było w okolicy spojówek oka, u pacjenta może się rozwinąć jednostronny obrzęk w okolicy oczodołu, zapalenie spojówek z jednostronnym powiększeniem węzłów chłonnych. Chorobę dzieli się na dwie fazy: ostrą i przewlekłą. Początkowa infekcja w chorobie Chagasa prócz miejscowego odczynu zapalnego obejmuje objawy takie jak:

 • pogarszające się samopoczucie;
 • brak apetytu;
 • gorączka;
 • obrzęki twarzy i kończyn dolnych;
 • wysypka;
 • powiększenie węzłów chłonnych;
 • niewielkie powiększenie wątroby i śledziony.

 

Śmiertelność w początkowym ostrym stadium choroby jest stosunkowo niska i wynosi mniej niż 5%. 

 

U 10-30% zarażonych osób po latach rozwija się przewlekła postać choroby przebiegająca z uszkodzeniem narządów wewnętrznych. Fazę przewlekłą choroby Chagasa możemy podzielić na objawy:

 

- NEUROLOGICZNE

 • uszkodzenie ośrodkowego układu nerwowego
 • demencja

 

- CHOROBA MIĘŚNIA SERCOWEGO
 • kołatanie serca;
 • zawroty głowy;
 • zespół MAS związany z zaburzeniami rytmu serca;
 • atypowe bóle zamostkowe;
 • duszności;
 
- POSZERZENIE ŚWIATŁA OKRĘŻNICY I PRZEŁYKU
 • czkawka;
 • ulewanie pokarmu;
 • ból w klatce piersiowej;
 • cofaniem się treści żołądkowej, zwłaszcza podczas snu, prowadzące do zachłystowego zapalenia płuc;
 • utrudnione i bolesne przełykanie;
 • przewlekłe zaparcia;
 • ból brzucha;
 • spadek masy ciała;
 • wyniszczenie organizmu;

 

CHOROBA CHAGASA - JAK DOCHODZI DO ROZPOZNANIA CHOROBY I JAKIE SĄ SPOSOBY LECZENIA?

 

Podstawą rozpoznania choroby Chagasa jest wykazanie obecności pasożyta w świeżej krwi. Niemal zawsze jest to możliwe w ostrej fazie choroby. W wątpliwych przypadkach wykonuje się badania molekularne krwi lub zakłada hodowlę mikrobiologiczną na specjalnych podłożach.

 

Leczenie choroby Chagasa jest zazwyczaj skuteczne jedynie wtedy, gdy zostanie wdrożone odpowiednio wcześnie, jeszcze w czasie ostrej fazy zarażenia pasożytem. W leczeniu trypanosomozy amerykańskiej stosuje się leki przeciwpasożytnicze. Nie jest to jednak w pełni skuteczna metoda leczenia. U 70-90% chorych w ostrej fazie choroby, leczonych pełną dawką leków, dochodzi do całkowitej eliminacji pasożyta.

 

Nie ustalono natomiast jednoznacznie przydatności leków w leczeniu osób w przewlekłej fazie infekcji. Prawdopodobnie w takim przypadku leki eliminują pasożyta u <10% leczonych. Pacjenci z rozpoznaną chorobą Chagasa powinni pozostawać pod ścisłą kontrolą specjalistyczną, ze szczególnym uwzględnieniem opieki kardiologicznej i gastroenterologicznej.

 

CZY DA SIĘ UNIKNĄĆ ZACHOROWANIA NA CHOROBĘ CHAGASA?

 

Do tej pory nie wynaleziono szczepionki zapobiegającej chorobie Chagasa. Najskuteczniejszym sposobem postępowania w rejonach endemicznych jest eliminacja pluskiew za pomocą środków zwalczających pluskwiaki oraz na poprawie warunków mieszkaniowych i higienicznych. Turyści podróżujący do rejonów występowania choroby powinni przede wszystkim unikać noclegów w zrujnowanych domach położonych poza miastem. Dodatkowym zabezpieczeniem przed dorosłymi postaciami pluskiew są siatki i repelenty używane przeciw komarom.

 


 

ZAPRASZAMY NA WIZYTĘ W NASZEJ PRZYCHODNI W KATOWICACH

Przychodnia Mark-Med / ul. Stara Kłodnicka 43, Katowice  / REJESTRACJA: 667 937 572

Odwiedź nas na Facebook'u

Choroba Chagasa (Trypanosomoza amerykańska)

31 stycznia 2020
Choroba Chagasa przenoszona jest przez pluskwiaki z podrodziny Triatominae.
Choroba Chagasa nazywana jest również trypanosomatozą, czyli zakażeniem wywoływanym przez pasożyta Trypanosoma cruzi, należącego do świdrowców.
Choroba Chagasa jest przyczyną śmierci 50 000 ludzi każdego roku.