Przychodnia Mark Med w Katowicach. Szukasz kompleksowej opieki dla całej rodziny? Zaufaj specjalistom z naszej przychodni!
Przychodnia Mark-Med 
w Katowicach
Rejestracja: 667 937 572
Przychodnia Mark-Med w Katowicach
Przychodnia Mark-Med w Katowicach
pn.-pt.: 8:00-18:00
Przychodnia Mark-Med w Katowicach - rejestracja pod nr telefonu 667 937 572
Katowice, ul. Stara Kłodnicka 43

Trypanosomoza amerykańska to tropikalna choroba pasożytnicza ludzi i zwierząt. Przenoszona jest głównie przez krwiopijne pluskwiaki z podrodziny Triatominae. Nieleczona infekcja trwa przez całe życie. Może przebiegać łagodnie lub po latach od zarażenia rozwinąć się do zagrażającej życiu postaci, zmieniając chorobowo narządy wewnętrzne.

 

CHOROBA CHAGASA - GDZIE WYSTĘPUJE I CO JĄ POWODUJE?

 

Patogenem wywołującym chorobę Chagasa jest świdrowiec Trypanosoma cruzi, przenoszony na ludzi i zwierzęta przez pluskwiaki z podrodziny Triatominae. Owady te potocznie nazywane są "całującymi robakami", ponieważ atakują swoją ofiarę nocą, gryząc ją zazwyczaj w okolice twarzy. Po ukłuciu pozostawiają w okolicy rany odchody, w których znajdują się patogeny. Nieświadoma ugryzienia osoba drapiąc się, przenosi zainfekowane pasożytami odchody w głąb rany, do ust lub oczu.

 

Pluskwiaki są bardzo trudne do usunięcia z mieszkania, gdy już się w nim znalazły, zwykle ukrywają się w dzień w rozmaitych szczelinach w ścianach,sufitach i meblach. Bardzo często występują w ubogim budownictwie, rzadziej spotyka się je w bogatszych dzielnicach, gdzie ukrywają się w bambusowych albo trzcinowych materiałach, z których zbudowane są zazwyczaj dachy domów.

 

Trypanosomoza amerykańska jest chorobą powszechnie występującą na obszarach obu Ameryk. Szacuje się, że około 8 milionów ludzi w Meksyku, Ameryce Środkowej i Południowej choruje na trypanosomozę amerykańską, a w samych Stanach Zjednoczonych mieszka ponad 300 000 osób z zakażeniem. Większość zakażonych osób jest nieświadoma swojej choroby. Początkowo choroba rozpoznawana była wyłącznie na obszarach wiejskich. Przemieszczanie się ludności do miast spowodowało zmianę epidemiologii choroby. 

 

Drogami zakażenia mogą być również:

 • droga wertykalna z zarażonej matki na płód;
 • transfuzja krwi;
 • transplantacja narządów;
 • spożycie pokarmów zanieczyszczonych wydalinami pluskwiaków;

 

Według danych WHO stopień zarażenia krwi świdrowcem Trypanosoma cruzi w bankach krwi państw Ameryki Środkowej jest wielokrotnie wyższy w porównaniu do zakażeń wirusami HIV, HBV i HCV.

 

Choroba Chagasa jest przyczyną śmierci 50 000 ludzi każdego roku. Nie jest przenoszona z osoby na osobę jak przeziębienie lub grypa, ani przez przypadkowy kontakt z zarażonymi ludźmi lub zwierzętami.

 

CHOROBA CHAGASA - JAKIE SĄ JEJ OBJAWY?

 

Choroba rozwija się po okresie inkubacji, trwającym 8-10 dni w przypadku zarażenia przez pluskwiaki i po ok. 20-40 dniach przy zarażeniu drogą transfuzji. W miejscu wniknięcia pasożyta powstaje twardy guzek, który zawiera liczne pasożyty zlokalizowane wewnątrz leukocytów i komórek tkanki podskórnej. Gdy ugryzienie owada zlokalizowane było w okolicy spojówek oka, u pacjenta może się rozwinąć jednostronny obrzęk w okolicy oczodołu, zapalenie spojówek z jednostronnym powiększeniem węzłów chłonnych. Chorobę dzieli się na dwie fazy: ostrą i przewlekłą. Początkowa infekcja w chorobie Chagasa prócz miejscowego odczynu zapalnego obejmuje objawy takie jak:

 • pogarszające się samopoczucie;
 • brak apetytu;
 • gorączka;
 • obrzęki twarzy i kończyn dolnych;
 • wysypka;
 • powiększenie węzłów chłonnych;
 • niewielkie powiększenie wątroby i śledziony.

 

Śmiertelność w początkowym ostrym stadium choroby jest stosunkowo niska i wynosi mniej niż 5%. 

 

U 10-30% zarażonych osób po latach rozwija się przewlekła postać choroby przebiegająca z uszkodzeniem narządów wewnętrznych. Fazę przewlekłą choroby Chagasa możemy podzielić na objawy:

 

- NEUROLOGICZNE

 • uszkodzenie ośrodkowego układu nerwowego
 • demencja

 

- CHOROBA MIĘŚNIA SERCOWEGO
 • kołatanie serca;
 • zawroty głowy;
 • zespół MAS związany z zaburzeniami rytmu serca;
 • atypowe bóle zamostkowe;
 • duszności;
 
- POSZERZENIE ŚWIATŁA OKRĘŻNICY I PRZEŁYKU
 • czkawka;
 • ulewanie pokarmu;
 • ból w klatce piersiowej;
 • cofaniem się treści żołądkowej, zwłaszcza podczas snu, prowadzące do zachłystowego zapalenia płuc;
 • utrudnione i bolesne przełykanie;
 • przewlekłe zaparcia;
 • ból brzucha;
 • spadek masy ciała;
 • wyniszczenie organizmu;

 

CHOROBA CHAGASA - JAK DOCHODZI DO ROZPOZNANIA CHOROBY I JAKIE SĄ SPOSOBY LECZENIA?

 

Podstawą rozpoznania choroby Chagasa jest wykazanie obecności pasożyta w świeżej krwi. Niemal zawsze jest to możliwe w ostrej fazie choroby. W wątpliwych przypadkach wykonuje się badania molekularne krwi lub zakłada hodowlę mikrobiologiczną na specjalnych podłożach.

 

Leczenie choroby Chagasa jest zazwyczaj skuteczne jedynie wtedy, gdy zostanie wdrożone odpowiednio wcześnie, jeszcze w czasie ostrej fazy zarażenia pasożytem. W leczeniu trypanosomozy amerykańskiej stosuje się leki przeciwpasożytnicze. Nie jest to jednak w pełni skuteczna metoda leczenia. U 70-90% chorych w ostrej fazie choroby, leczonych pełną dawką leków, dochodzi do całkowitej eliminacji pasożyta.

 

Nie ustalono natomiast jednoznacznie przydatności leków w leczeniu osób w przewlekłej fazie infekcji. Prawdopodobnie w takim przypadku leki eliminują pasożyta u <10% leczonych. Pacjenci z rozpoznaną chorobą Chagasa powinni pozostawać pod ścisłą kontrolą specjalistyczną, ze szczególnym uwzględnieniem opieki kardiologicznej i gastroenterologicznej.

 

CZY DA SIĘ UNIKNĄĆ ZACHOROWANIA NA CHOROBĘ CHAGASA?

 

Do tej pory nie wynaleziono szczepionki zapobiegającej chorobie Chagasa. Najskuteczniejszym sposobem postępowania w rejonach endemicznych jest eliminacja pluskiew za pomocą środków zwalczających pluskwiaki oraz na poprawie warunków mieszkaniowych i higienicznych. Turyści podróżujący do rejonów występowania choroby powinni przede wszystkim unikać noclegów w zrujnowanych domach położonych poza miastem. Dodatkowym zabezpieczeniem przed dorosłymi postaciami pluskiew są siatki i repelenty używane przeciw komarom.

 


 

ZAPRASZAMY NA WIZYTĘ W NASZEJ PRZYCHODNI W KATOWICACH

Przychodnia Mark-Med / ul. Stara Kłodnicka 43, Katowice  / REJESTRACJA: 667 937 572

Odwiedź nas na Facebook'u

Choroba Chagasa (Trypanosomoza amerykańska)

31 stycznia 2020
Choroba Chagasa przenoszona jest przez pluskwiaki z podrodziny Triatominae.
Choroba Chagasa nazywana jest również trypanosomatozą, czyli zakażeniem wywoływanym przez pasożyta Trypanosoma cruzi, należącego do świdrowców.
Choroba Chagasa jest przyczyną śmierci 50 000 ludzi każdego roku.

Od poniedziałku do piątku

8:00 - 18:00

 

Zadzwoń do nas:

+48 (32) 7818704

+48 667 937 572

 

NASZE USŁUGI

Nasz adres:

ul. Stara Kłodnicka 43

40-703 Katowice (woj.śląskie)

 

Napisz do nas:

mark-med@mark-med.pl

Pediatria i Neonatologia

Podstawowa Opieka Zdrowotna

NOWOŚĆ! Endokrynologia

Kardiologia

Diabetologia

Geriatria

Medycyna podróży

Medycyna pracy

Medycyna szkolna

MENU

O nas

Strona główna

Nasi lekarze

Usługi

Aktualności

GODZINY OTWARCIA

KONTAKT

Reumatologia

Przychodnia Mark Med w Katowicach na facebooku publikujemy najświeższe informacje dotyczące zdrowia!
Przychodnia Mark Med w Katowicach prowadzi swój profil również na twitterze
Umów się na wizytę u lekarza medycyny podróży - przychodnia Mark-Med w Katowicach