Jakie objawy daje cukrzyca?
Poradnia diabetologiczna w Katowicach. Cukrzyca i choroby diabetologiczne.
Cukrzyca. Leczenie cukrzycy w poradni diabetologicznej w Katowicach.
21 czerwca 2019

Wyprawy wysokogórskie - jak robić to bezpiecznie i zdrowo?

Niski poziom tlenu występujący na dużych wysokościach może powodować różne dolegliwości u podróżnych, którzy udają się do terenów położonych na wysokościach przekraczających 1800-2000 metrów nad poziomem morza. Na terenach wysokogórskich powietrze jest rozrzedzone, przez co im wyżej się znajdujemy, tym trudniej naszemu organizmowi jest dostarczyć tlen do komórek naszego ciała. Zbyt szybkie znalezienie się na wysokości przekraczającej 2500 m nad poziomem morza może prowadzić do rozwoju choroby wysokogórskiej. Jak bezpiecznie przeprowadzać wyprawy wysokogórskie? Czym jest choroba wysokościowa i dlaczego tak bardzo ważna jest stopniowa aklimatyzacja?

 

JAK USTRZEC SIĘ PRZED CHOROBĄ WYSOKOŚCIOWĄ?

 

Należy pamiętać, że zapobieganie chorobie wysokościowej jest o wiele prostsze i bezpieczniejsze, niż jej leczenie. Najlepszym sposobem na uniknięcie choroby wysokościowej jest stopniowe przemieszczanie się na wyżej położone tereny.

 

  • Kiedy poruszamy się powyżej 3000 m n.p.m., dzienny limit zwiększania wysokości wynosi 300 m. W przypadku wystąpienia i narastania objawów powinniśmy nie zwiększać wysokości i spowolnić czas procesów adaptacyjnych. Kiedy objawy się nasilają, istotnie konieczne jest zmniejszenie wysokości intensywnych 400–500 m i oczekiwanie na adaptację (2–3 dni).

 

  • Należy bezwzględnie unikać intensywnych wysiłków, alkoholu i papierosów. Leki stosowane w prewencji postaci łagodnej i średniej są w Polsce przepisywane na receptę. Warto zasięgnąć porady lekarskiej przed wyjazdem i ocenić swój stan zdrowia.

 

  • Nie należy przechodzić z niskiej wysokości, do spania na wysokości powyżej 2700 m n.p.m. w ciągu jednego dnia. Zamiast tego zaleca spęd kilka dni na wysokości 2400 - 2700 m n.p.m zanim przejdziesz na wyższą wysokość, aby dać swojemu ciału czas na dostosowanie się do niskiego poziomu tlenu.

 

  • Alternatywnie, rozważ wycieczkę na wyższą wysokość. Mniej ryzykowne jest odbycie jednodniowej wycieczki na wyższą wysokość, a następnie powrót do niższej wysokości, aby zasnąć.

 

Czasami podróż lub obrana trasa może nie pozwalać na stopniowe wchodzenie czy kilkudniową aklimatyzację, w takim przypadku należy porozmawiać z lekarzem medycyny podróży o przepisaniu leku w celu zapobiegania chorobie wysokościowej. Przed wyprawą powinieneś również poznać objawy choroby wysokościowej, aby odpowiednio wcześnie zareagować i zapobiec ich nasileniu. Wiele miejsc wysoko położonych jest w odległych miejscach, w których nie ma dostępu do opieki medycznej.

 

CZYM JEST CHOROBA WYSOKOŚCIOWA?

 

Choroba wysokogórska to zespół objawów charakterystycznych dla stanu, w którym organizm człowieka nie może przystosować się do warunków, jakie panują na bardzo dużych wysokościach. Objawy choroby wysokogórskiej to:

  • ból głowy i silne zawroty;
  • nudności i wymioty oraz brak apatytu;
  • skąpomocz;
  • ogólne osłabienie organizmu - ospałość, zmęczenie, bóle mięśni);
  • zaburzenia koordynacji ruchowej;
  • problemy z zasypianiem oraz częste budzenie się w nocy.

 

Łagodne przypadki mogą być leczone lekami przeciwbólowymi i powinny ustąpić same w ciągu kilku dni. Dostępne są leki, które skracają czas przyzwyczajania się do dużej wysokości. Należy pamiętać, że ludzie z chorobą wysokościową nie powinni kontynuować wspinaczki, dopóki nie przyzwyczają się do wysokości na której aktualnie przebywają. Osoba u której objawy nasilają się podczas odpoczynku na tej samej wysokości, musi bezwzględnie zejść na niższą wysokość inaczej grozi jej poważna choroba lub nawet śmierć.

 

JAK POWAŻNE MOGĄ BYĆ NASTĘPSTWA LEKCEWAŻENIA CHOROBY WYSOKOŚCIOWEJ?

 

WYSOKOŚCIOWY OBRZĘK MÓZGU. Wysokościowy Obrzęk Mózgu (HACE) nie leczony prowadzi do utraty przytomności i śmierci, w ciężkich przypadkach nawet w przeciągu godziny od pojawienia się objawów. Brak wystarczającej ilości tlenu może  spowodować „spuchnięcie mózgu” i ściśnięcie jego struktur z powodu małej elastyczności czaszki. 

 

Objawy HACE to:

  • zaburzenia równowagi;
  • ataksja - zaburzenia koordynacji ruchowej;
  • zmiany świadomości;
  • silny ból głowy;
  • brak apetytu;
  • nudności, którym rzadko towarzyszą wymioty.

 

Chorzy na HACE są senni, zmęczeni, apatyczni i wycofani, nie są w stanie o siebie zadbać, nie zwracają uwagi na odpowiedni ubiór, jedzenie i picie. W końcowej fazie choroby pojawia się dezorientacja co do czasu i przestrzeni, splątanie oraz śpiączka. Halucynacje wzrokowe i słuchowe są rzadkie.

 

OBRZĘK PŁUC - CHOROBA WYSOKOŚCIOWA. Obrzęk płuc to poważna konsekwencja choroby wysokościowej. Osoba z objawami obrzęku płuc powinna jak najszybciej zejść na niżej położone tereny.

 

Objawy obrzęku płuc:

  • nagle pogarszający się stan zdrowia, osłabienie, zmęczenie, potliwość, stan podgorączkowy;
  • suchy kaszel przechodzący w kaszel mokry;
  • przyspieszenie akcji serca, duszności;
  • przyspieszenie oddechu, a następnie problemy z oddychaniem;
  • sinica płytek paznokciowych oraz warg;
  • wahania nastroju oraz pogorszenie stanu psychicznego;
  • w bardzo zaawansowanym stadium pojawiają się halucynacje, śpiączka, a w przypadkach nieleczonych zgon.

 

Wszystkie powyżej wymienione objawy najczęściej bardzo szybko narastają. Nigdy nie wolno ich bagatelizować.

 

JAKIE DZIAŁANIA NALEŻY PODJĄĆ PRZED PODRÓŻĄ W WYSOKIE TERENY?

 

Osoby cierpiące różne stany chorobowe powinny skonsultować się z lekarzem przed wyjazdem na duże wysokości:

  • przed podróżą osoby z chorobami serca lub płuc powinny porozmawiać z lekarzem, który jest zaznajomiony z medycyną wysokościową;
  • osoby z cukrzycą muszą być świadome, że powikłania cukrzycy mogą być spowodowane chorobą wysokościową i mogą być trudne do leczenia;
  • kobiety w ciąży mogą odbywać krótkie wycieczki na duże wysokości, ale przed podróżą powinny bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

 


 

ZAPRASZAMY NA WIZYTĘ W NASZEJ PRZYCHODNI W KATOWICACH

Przychodnia Mark-Med / ul. Stara Kłodnicka 43, Katowice  / REJESTRACJA: 667 937 572

Odwiedź nas na Facebook'u

Katowice, ul. Stara Kłodnicka 43

Przychodnia Mark-Med w Katowicach - rejestracja pod nr telefonu 667 937 572

pn.-pt.: 8:00-18:00

Przychodnia Mark-Med w Katowicach
Przychodnia Mark-Med w Katowicach

Rejestracja: 667 937 572

Przychodnia Mark-Med 

w Katowicach

Przychodnia Mark Med w Katowicach. Szukasz kompleksowej opieki dla całej rodziny? Zaufaj specjalistom z naszej przychodni!
Umów się na wizytę u lekarza medycyny podróży - przychodnia Mark-Med w Katowicach
Przychodnia Mark Med w Katowicach prowadzi swój profil również na twitterze
Przychodnia Mark Med w Katowicach na facebooku publikujemy najświeższe informacje dotyczące zdrowia!

Reumatologia

KONTAKT

GODZINY OTWARCIA

Pomoc medyczna dla obywateli Ukrainy

Aktualności

Usługi

Nasi lekarze

Strona główna

O nas

MENU

Medycyna szkolna

Medycyna podróży

Geriatria

Diabetologia

Kardiologia

Podstawowa Opieka Zdrowotna

Pediatria i Neonatologia

Nasz adres:

ul. Stara Kłodnicka 43

40-703 Katowice (woj.śląskie)

 

Napisz do nas:

mark-med@mark-med.pl

NASZE USŁUGI

Zadzwoń do nas:

+48 (32) 7818704

+48 667 937 572

 

Od poniedziałku do piątku

8:00 - 18:00