Szukasz kompleksowej opieki dla całej rodziny? Zaufaj specjalistom z naszej przychodni!

Niski poziom tlenu występujący na dużych wysokościach może powodować różne dolegliwości u podróżnych, którzy udają się do terenów położonych na wysokościach przekraczających 1800-2000 metrów nad poziomem morza. Na terenach wysokogórskich powietrze jest rozrzedzone, przez co im wyżej się znajdujemy, tym trudniej naszemu organizmowi jest dostarczyć tlen do komórek naszego ciała. Zbyt szybkie znalezienie się na wysokości przekraczającej 2500 m nad poziomem morza może prowadzić do rozwoju choroby wysokogórskiej. Jak bezpiecznie przeprowadzać wyprawy wysokogórskie? Czym jest choroba wysokościowa i dlaczego tak bardzo ważna jest stopniowa aklimatyzacja?

 

JAK USTRZEC SIĘ PRZED CHOROBĄ WYSOKOŚCIOWĄ?

 

Należy pamiętać, że zapobieganie chorobie wysokościowej jest o wiele prostsze i bezpieczniejsze, niż jej leczenie. Najlepszym sposobem na uniknięcie choroby wysokościowej jest stopniowe przemieszczanie się na wyżej położone tereny.

 

 • Kiedy poruszamy się powyżej 3000 m n.p.m., dzienny limit zwiększania wysokości wynosi 300 m. W przypadku wystąpienia i narastania objawów powinniśmy nie zwiększać wysokości i spowolnić czas procesów adaptacyjnych. Kiedy objawy się nasilają, istotnie konieczne jest zmniejszenie wysokości intensywnych 400–500 m i oczekiwanie na adaptację (2–3 dni).

 

 • Należy bezwzględnie unikać intensywnych wysiłków, alkoholu i papierosów. Leki stosowane w prewencji postaci łagodnej i średniej są w Polsce przepisywane na receptę. Warto zasięgnąć porady lekarskiej przed wyjazdem i ocenić swój stan zdrowia.

 

 • Nie należy przechodzić z niskiej wysokości, do spania na wysokości powyżej 2700 m n.p.m. w ciągu jednego dnia. Zamiast tego zaleca spęd kilka dni na wysokości 2400 - 2700 m n.p.m zanim przejdziesz na wyższą wysokość, aby dać swojemu ciału czas na dostosowanie się do niskiego poziomu tlenu.

 

 • Alternatywnie, rozważ wycieczkę na wyższą wysokość. Mniej ryzykowne jest odbycie jednodniowej wycieczki na wyższą wysokość, a następnie powrót do niższej wysokości, aby zasnąć.

 

Czasami podróż lub obrana trasa może nie pozwalać na stopniowe wchodzenie czy kilkudniową aklimatyzację, w takim przypadku należy porozmawiać z lekarzem medycyny podróży o przepisaniu leku w celu zapobiegania chorobie wysokościowej. Przed wyprawą powinieneś również poznać objawy choroby wysokościowej, aby odpowiednio wcześnie zareagować i zapobiec ich nasileniu. Wiele miejsc wysoko położonych jest w odległych miejscach, w których nie ma dostępu do opieki medycznej.

 

CZYM JEST CHOROBA WYSOKOŚCIOWA?

 

Choroba wysokogórska to zespół objawów charakterystycznych dla stanu, w którym organizm człowieka nie może przystosować się do warunków, jakie panują na bardzo dużych wysokościach. Objawy choroby wysokogórskiej to:

 • ból głowy i silne zawroty;
 • nudności i wymioty oraz brak apatytu;
 • skąpomocz;
 • ogólne osłabienie organizmu - ospałość, zmęczenie, bóle mięśni);
 • zaburzenia koordynacji ruchowej;
 • problemy z zasypianiem oraz częste budzenie się w nocy.

 

Łagodne przypadki mogą być leczone lekami przeciwbólowymi i powinny ustąpić same w ciągu kilku dni. Dostępne są leki, które skracają czas przyzwyczajania się do dużej wysokości. Należy pamiętać, że ludzie z chorobą wysokościową nie powinni kontynuować wspinaczki, dopóki nie przyzwyczają się do wysokości na której aktualnie przebywają. Osoba u której objawy nasilają się podczas odpoczynku na tej samej wysokości, musi bezwzględnie zejść na niższą wysokość inaczej grozi jej poważna choroba lub nawet śmierć.

 

JAK POWAŻNE MOGĄ BYĆ NASTĘPSTWA LEKCEWAŻENIA CHOROBY WYSOKOŚCIOWEJ?

 

WYSOKOŚCIOWY OBRZĘK MÓZGU. Wysokościowy Obrzęk Mózgu (HACE) nie leczony prowadzi do utraty przytomności i śmierci, w ciężkich przypadkach nawet w przeciągu godziny od pojawienia się objawów. Brak wystarczającej ilości tlenu może  spowodować „spuchnięcie mózgu” i ściśnięcie jego struktur z powodu małej elastyczności czaszki. 

 

Objawy HACE to:

 • zaburzenia równowagi;
 • ataksja - zaburzenia koordynacji ruchowej;
 • zmiany świadomości;
 • silny ból głowy;
 • brak apetytu;
 • nudności, którym rzadko towarzyszą wymioty.

 

Chorzy na HACE są senni, zmęczeni, apatyczni i wycofani, nie są w stanie o siebie zadbać, nie zwracają uwagi na odpowiedni ubiór, jedzenie i picie. W końcowej fazie choroby pojawia się dezorientacja co do czasu i przestrzeni, splątanie oraz śpiączka. Halucynacje wzrokowe i słuchowe są rzadkie.

 

OBRZĘK PŁUC - CHOROBA WYSOKOŚCIOWA. Obrzęk płuc to poważna konsekwencja choroby wysokościowej. Osoba z objawami obrzęku płuc powinna jak najszybciej zejść na niżej położone tereny.

 

Objawy obrzęku płuc:

 • nagle pogarszający się stan zdrowia, osłabienie, zmęczenie, potliwość, stan podgorączkowy;
 • suchy kaszel przechodzący w kaszel mokry;
 • przyspieszenie akcji serca, duszności;
 • przyspieszenie oddechu, a następnie problemy z oddychaniem;
 • sinica płytek paznokciowych oraz warg;
 • wahania nastroju oraz pogorszenie stanu psychicznego;
 • w bardzo zaawansowanym stadium pojawiają się halucynacje, śpiączka, a w przypadkach nieleczonych zgon.

 

Wszystkie powyżej wymienione objawy najczęściej bardzo szybko narastają. Nigdy nie wolno ich bagatelizować.

 

JAKIE DZIAŁANIA NALEŻY PODJĄĆ PRZED PODRÓŻĄ W WYSOKIE TERENY?

 

Osoby cierpiące różne stany chorobowe powinny skonsultować się z lekarzem przed wyjazdem na duże wysokości:

 • przed podróżą osoby z chorobami serca lub płuc powinny porozmawiać z lekarzem, który jest zaznajomiony z medycyną wysokościową;
 • osoby z cukrzycą muszą być świadome, że powikłania cukrzycy mogą być spowodowane chorobą wysokościową i mogą być trudne do leczenia;
 • kobiety w ciąży mogą odbywać krótkie wycieczki na duże wysokości, ale przed podróżą powinny bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

 


 

ZAPRASZAMY NA WIZYTĘ W NASZEJ PRZYCHODNI W KATOWICACH

Przychodnia Mark-Med / ul. Stara Kłodnicka 43, Katowice  / REJESTRACJA: 667 937 572

Odwiedź nas na Facebook'u

Wyprawy wysokogórskie - jak robić to bezpiecznie i zdrowo?

21 czerwca 2019
Wakacyjna apteczka - co warto do niej zapakować?
Wakacyjna apteczka - jakie leki należy zabrać w egzotyczną podróż?
Wakacyjna apteczka - sprawdź czy wszystko masz!

Poniedziałek - piątek

8:00 - 18:00

 

NASZE USŁUGI

 

ul. Stara Kłodnicka 43

40-703 Katowice (woj.śląskie)

 

Zadzwoń do nas:

+48 (32) 7818704

+48 667937572

 

Napisz do nas:

markmed@inetia.pl

 

Pediatria i Neonatologia

Podstawowa Opieka Zdrowotna

Kardiologia

Diabetologia

Geriatria

Medycyna podróży

Medycyna pracy

Medycyna szkolna

Gabinet zabiegowy, pracownia USG

MENU

O nas

Strona główna

Kadra

Usługi

Aktualności

GODZINY OTWARCIA

KONTAKT

Jesteśmy na Facebooku! Znajdź nas i bądź na bieżąco.
Znajdź nas na twiterze

Reumatologia