JAK USTRZEC SIĘ PRZED CHOROBĄ WYSOKOŚCIOWĄ?
Należy pamiętać, że zapobieganie chorobie wysokościowej jest o wiele prostsze i bezpieczniejsze, niż jej leczenie. Najlepszym sposobem na uniknięcie choroby wysokościowej jest stopniowe przemieszczanie się na wyżej położone tereny.
Czasami podróż lub obrana trasa może nie pozwalać na stopniowe wchodzenie czy kilkudniową aklimatyzację, w takim przypadku należy porozmawiać z lekarzem medycyny podróży o przepisaniu leku w celu zapobiegania chorobie wysokościowej. Przed wyprawą powinieneś również poznać objawy choroby wysokościowej, aby odpowiednio wcześnie zareagować i zapobiec ich nasileniu. Wiele miejsc wysoko położonych jest w odległych miejscach, w których nie ma dostępu do opieki medycznej.
CZYM JEST CHOROBA WYSOKOŚCIOWA?
Choroba wysokogórska to zespół objawów charakterystycznych dla stanu, w którym organizm człowieka nie może przystosować się do warunków, jakie panują na bardzo dużych wysokościach. Objawy choroby wysokogórskiej to:
Łagodne przypadki mogą być leczone lekami przeciwbólowymi i powinny ustąpić same w ciągu kilku dni. Dostępne są leki, które skracają czas przyzwyczajania się do dużej wysokości. Należy pamiętać, że ludzie z chorobą wysokościową nie powinni kontynuować wspinaczki, dopóki nie przyzwyczają się do wysokości na której aktualnie przebywają. Osoba u której objawy nasilają się podczas odpoczynku na tej samej wysokości, musi bezwzględnie zejść na niższą wysokość inaczej grozi jej poważna choroba lub nawet śmierć.
JAK POWAŻNE MOGĄ BYĆ NASTĘPSTWA LEKCEWAŻENIA CHOROBY WYSOKOŚCIOWEJ?
WYSOKOŚCIOWY OBRZĘK MÓZGU. Wysokościowy Obrzęk Mózgu (HACE) nie leczony prowadzi do utraty przytomności i śmierci, w ciężkich przypadkach nawet w przeciągu godziny od pojawienia się objawów. Brak wystarczającej ilości tlenu może spowodować „spuchnięcie mózgu” i ściśnięcie jego struktur z powodu małej elastyczności czaszki.
Objawy HACE to:
Chorzy na HACE są senni, zmęczeni, apatyczni i wycofani, nie są w stanie o siebie zadbać, nie zwracają uwagi na odpowiedni ubiór, jedzenie i picie. W końcowej fazie choroby pojawia się dezorientacja co do czasu i przestrzeni, splątanie oraz śpiączka. Halucynacje wzrokowe i słuchowe są rzadkie.
OBRZĘK PŁUC - CHOROBA WYSOKOŚCIOWA. Obrzęk płuc to poważna konsekwencja choroby wysokościowej. Osoba z objawami obrzęku płuc powinna jak najszybciej zejść na niżej położone tereny.
Objawy obrzęku płuc:
Wszystkie powyżej wymienione objawy najczęściej bardzo szybko narastają. Nigdy nie wolno ich bagatelizować.
JAKIE DZIAŁANIA NALEŻY PODJĄĆ PRZED PODRÓŻĄ W WYSOKIE TERENY?
Osoby cierpiące różne stany chorobowe powinny skonsultować się z lekarzem przed wyjazdem na duże wysokości:
ZAPRASZAMY NA WIZYTĘ W NASZEJ PRZYCHODNI W KATOWICACH
Przychodnia Mark-Med / ul. Stara Kłodnicka 43, Katowice / REJESTRACJA: 667 937 572
Katowice, ul. Stara Kłodnicka 43
pn.-pt.: 8:00-18:00
Rejestracja: 667 937 572
Przychodnia Mark-Med
w Katowicach
KONTAKT
GODZINY OTWARCIA
MENU
Nasz adres:
ul. Stara Kłodnicka 43
40-703 Katowice (woj.śląskie)
Napisz do nas:
mark-med@mark-med.pl
NASZE USŁUGI
Zadzwoń do nas:
+48 (32) 7818704
+48 667 937 572
Od poniedziałku do piątku
8:00 - 18:00