Artykuły, które mogą Cię zainteresować:

 

Egipt od lat cieszy się niesłabnącą popularnością wśród turystów! Egipt to miejsce
Cholera to ostra choroba zakaźna przewodu pokarmowego wywoływana przez gram-ujemną bakterię Vibrio
Wyróżnia się, aż 150 typów HPV - wirusa brodawczaka ludzkiego, które są
Choroba Chagasa przenoszona jest przez pluskwiaki z podrodziny Triatominae.
14 kwietnia 2023

Podróż do Kambodży - jak przygotować się do wyjazdu?

Pełna niezwykłej roślinności, świątyń ukrytych w dzikiej dżungli, malowniczych raf koralowych, licznych plaż, smacznej kuchni - egzotyczna Kambodża kusi turystów niepowtarzalnym i beztroskim klimatem zachęcając do odkrywczej podróży i wypoczynku. Jak przygotować się do wyjazdu, aby uniknąć nieprzyjemnych zdrowotnych niespodzianek?

 

JAKA JEST POGODA W KAMBODŻY? KIEDY NAJLEPIEJ WYBRAĆ SIĘ W PODRÓŻ DO KAMBODŻY?

 

W Kambodży występują dwie pory roku: sucha i deszczowa. Pora sucha występuje od listopada do połowy marca - powietrze jest wtedy suche, a deszcz pada sporadycznie. Mimo wszelkim przekonaniom pora deszczowa również jest dobrym czasem na wybranie się w podróż do Kambodży. Deszcze, choć ulewne trwają zazwyczaj maksymalnie godzinę, a temperatury są wyższe niż w porze suchej. Osoby ceniące sobie wypoczynek wtedy, gdy temperatury sięgają znacznie powyżej 30 st. C powinny zdecydować się na podróż od marca do maja. 

 


PODRÓŻ DO KAMBODŻY, A COVID-19 (Aktualizacja: 14.04.2023 R.)

 

Osoby niezaszczepione, a przekraczające granicę lądową musza poddać się odpłatnemu (5 USD) testowi antygenowemu bezpośrednio po wjeździe do Kambodży. 

 

Kwarantanna. Brak kwarantanny w przypadku negatywnego wyniku testu. W przypadku pozytywnego wyniku testu, podróżni bez objawów lub z łagodnymi objawami, mogą poddać się izolacji w domu lub w akredytowanym hotelu. W przypadku poważniejszych objawów, podróżni zostaną skierowani do szpitala lub innego akredytowanego ośrodka i poddani leczeniu/kwarantannie zgodnie z zaleceniami lekarza.

Wszystkie koszty związane z izolacją/kwarantanną spoczywają na podróżnym.

 

Ubezpieczenie nie jest wymagane, ale władze miejscowe zalecają wykupienie polisy pokrywającej koszty leczenia COVID-19 w miejscowej firmie Forte Insurance (https://www.forteinsurance.com/covid-19-insurance/).

 


 

JAK WYGLĄDA OPIEKA MEDYCZNA W KAMBODŻY?

 

 

Występuje zagrożenie dengą, amebą oraz licznymi chorobami skórnymi, a także wirusem HIV.

W dżungli, na terenach podmokłych i bagiennych występuje duże zagrożenie malarią.

 

Opieka medyczna jest płatna i dostępna głównie w miastach. W większych miastach znajdują się także międzynarodowe kliniki, w których skorzystamy z konsultacji w języku angielskim. Koszt wizyty u lekarza wynosi w granicach 15-40 USD. Dobowy pobyt w miejscowym szpitalu wynosi ok. 70 USD, przy czym pacjent obowiązany jest dodatkowo pokryć koszty specjalistycznych badań, lekarstw, środków opatrunkowych. Transport do szpitala zapewniają tylko prywatne kliniki, w których koszt dziennego pobytu wynosi od 80 do 200 USD. Cudzoziemcy z poważnymi dolegliwościami kierowani są najczęściej do szpitali w Bangkoku (Tajlandia) oraz Ho Chi Minh City (Wietnam).

 

Zalecane jest wykupienie ubezpieczenia obejmującego koszty leczenia, hospitalizacji oraz transportu medycznego.

 

Do Kambodży można przywieźć 30-dniowy zapas leków (w tym leków na receptę) niezawierających substancji kontrolowanych. Leki powinny być w oryginalnych opakowaniach i należy mieć ze sobą receptę/list od lekarza – w języku angielskim. W celu weryfikacji, czy dany lek jest uznawany w Kambodży za substancję kontrolowaną, należy skontaktować się z kambodżańskim Ministerstwem Zdrowia lub Ambasadą Kambodży w Berlinie.  Informacje na temat polskich przepisów dotyczących przewozu leków znajdziesz na stronie Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego.

 

Gdy musimy dokonać zakupów w aptece wybierajmy tylko firmy sieciowe jak np. U-Care, albo Pharmacie de la Gare. Kupując w niezależnych aptekach ryzykujemy zakupem podrobionych leków, ponieważ handel podrobionymi lekami w Kambodży jest wszechobecny.

 

W Kambodży należy bezwzględnie przestrzegać zasad higieny tropikalnej: woda z kranu nie nadaje się do picia, należy więc spożywać tylko wodę butelkowaną, nie używać kostek lodu do napojów, dokładnie myć ręce przed każdym posiłkiem, nie jeść owoców ze skórką, sałat, surowego mięsa itd.

 

PODRÓŻ DO KAMBODŻY - JAKIE SZCZEPIENIA NALEŻY WYKONAĆ PRZED PODRÓŻĄ?

 

Na ok. 4-6 tygodni przed planowanym wyjazdem zaleca się konsultację u lekarza medycyny podróży w celu sprawdzenia konieczności poddania się obowiązkowym i zalecanym szczepieniom. Zachęcamy do rezerwacji terminu w naszej przychodni Mark-Med w Katowicach. Od osób przybywających z krajów w których występuje żółta gorączka, obowiązkowo wymaga się okazania zaświadczenia potwierdzającego szczepienie. 

 

Szczepienia rutynowe i przypominające zalecane przed podróżą do Kambodży.

 

 

Inne szczepienia zalecane przed podróżą do Indii

  • Covid-19 - wszyscy kwalifikujący się podróżni powinni posiadać aktualne szczepionki przeciwko COVID-19;

  • wzw A - szczepienie zalecane dla nieszczepionych podróżnych w wieku jednego roku lub starszych udających się do Kambodży.

  • wzw B - szczepienie jest zalecane dla nieszczepionych podróżnych w wieku poniżej 60 lat podróżujących do Kambodży. Niezaszczepieni podróżni w wieku 60 lat i starsi mogą zostać zaszczepieni przed podróżą do Kambodży.

  • japońskie zapalenie mózgu - szczepienie zalecane dla podróżnych, którzy przeprowadzają się do obszaru na którym występuje japońskie zapalenie mózgu oraz dla osób, które planują wielomiesięczny pobyt w tych rejonach. 

    Spędzanie mniej niż miesiąca na obszarach z japońskim zapaleniem mózgu, ale wykonywanie czynności zwiększających ryzyko infekcji, takich jak odwiedzanie obszarów wiejskich, piesze wędrówki, biwakowanie lub przebywanie w miejscach bez klimatyzacji lub moskitier. Niezalecane dla podróżnych planujących krótkoterminowe podróże do obszarów miejskich lub podróże do obszarów, w których nie ma wyraźnego sezonu japońskiego zapalenia mózgu. 

  • wścieklizna - w Kambodży powszechnie spotyka się wściekłe psy. Jeśli zostaniesz ugryziony lub zadrapany przez psa lub innego ssaka podczas pobytu w Kambodży, leczenie przeciw wściekliźnie może być ograniczone lub całkowicie niedostępne. Rozważ szczepienie przeciwko wściekliźnie jeśli Twoja podróż będzie przebiegać z narażeniem na kontakt z psami lub innymi dzikimi zwierzętami. Ponieważ dzieci są bardziej narażone na ugryzienie lub zadrapanie przez psa lub inne zwierzęta, należy rozważyć szczepienie dzieci podróżujących do Kambodży przeciwko wściekliźnie. 

  • dur brzuszny;

 

Inne choroby występujące w Kambodży na które narażeni są turyści to:

 

 

Malaria w Kambodży występuje na terenie całego kraju. Obszarami ze znikomą transmisją malarii są miasta Phnom Penh oraz Siem Reap.

 

Katowice, ul. Stara Kłodnicka 43

Przychodnia Mark-Med w Katowicach - rejestracja pod nr telefonu 667 937 572

pn.-pt.: 8:00-18:00

Przychodnia Mark-Med w Katowicach
Przychodnia Mark-Med w Katowicach

Rejestracja: 667 937 572

Przychodnia Mark-Med 

w Katowicach

Przychodnia Mark Med w Katowicach. Szukasz kompleksowej opieki dla całej rodziny? Zaufaj specjalistom z naszej przychodni!
Umów się na wizytę u lekarza medycyny podróży - przychodnia Mark-Med w Katowicach
Przychodnia Mark Med w Katowicach prowadzi swój profil również na twitterze
Przychodnia Mark Med w Katowicach na facebooku publikujemy najświeższe informacje dotyczące zdrowia!

Reumatologia

KONTAKT

GODZINY OTWARCIA

Standardy ochrony dzieci

Aktualności

Usługi

Nasi lekarze

Strona główna

O nas

MENU

Medycyna szkolna

Medycyna podróży

Geriatria

Diabetologia

Kardiologia

Podstawowa Opieka Zdrowotna

Pediatria i Neonatologia

Nasz adres:

ul. Stara Kłodnicka 43

40-703 Katowice (woj.śląskie)

 

Napisz do nas:

mark-med@mark-med.pl

NASZE USŁUGI

Zadzwoń do nas:

+48 (32) 7818704

+48 667 937 572

 

Od poniedziałku do piątku

8:00 - 18:00