Artykuły, które mogą Cię zainteresować:

 

Krztusiec inaczej nazywany kolkuszem to ostra choroba zakaźna układu oddechowego wywoływana przez
Przez pewien czas odra była chorobą niemal zapomnianą, a dziś każdego dnia
Escherichia coli to beztlenowa gram-ujemna bakteria - pałeczka okrężnicy, która wchodzi w
Chikungunya - leczenie przychodnia Mark-Med Katowice
01 lipca 2024

Chikungunya

Jak dobrze wiadomo komary Aedes przenoszą wiele chorób wirusowych - Chikungunya jest jedną z nich. Gorączka Chikungunya powoduje ogólne wyczerpanie organizmu, a także przewlekłe stany zapalne mięśni, stawów oraz bóle kości. Wirus atakuje osoby we wszystkich grupach wiekowych, w równym stopniu kobiety i mężczyzn. W czerwcu 2024 roku nastąpił przełom - Komisja Europejska zatwierdziła stosowanie szczepionki przeciw Chikungunya u osób powyżej 18 roku życia.

 

CO TO JEST CHIKUNGUNYA?

 

Chikungunya czyt. “czikungunja” potocznie nazywana jest gorączką chikungunya lub wirusem chikungunya jest tropikalną chorobą wirusową przenoszoną przez komary z rodzaju Aedes nazywane inaczej komarami tygrysimi. Wyróżnia się trzy genotypy wirusa chikungunya: zachodnio afrykański, środkowo-wschodnio-południowo afrykański oraz azjatycki. Chikungunya opisano po raz pierwszy podczas wybuchu epidemii w południowej Tanzanii w 1952 r.

 

WYSTĘPOWANIE WIRUSA CHIKUNGUNYA NA ŚWIECIE

 

Komary roznoszące wirusa chikungunya występują w wielu krajach na całym świecie. Podróżni udający się do krajów Afryki, Azji, obu Ameryk i wysp na Oceanie Indyjskim i Pacyfiku mogą być narażeni na ryzyko infekcji.

Komary, które roznoszą ukąszenia chikungunya w dzień i w nocy.

 

Masowe zachorowania wystąpiły w 2006 r. na wyspach Oceanu Indyjskiego - Madagaskar, Reunion, Mauritius, Seszele, Majotta, Komory, Malediwy oraz w rejonach nadbrzeżnych Indii i Malezji. 

 

Przypadki zawleczenia choroby w Europie zanotowane w Grecji, na Cyprze, Francji, Włoch, Holandii, Hiszpanii i Szwajcarii.

 

Z uwagi na dużą atrakcyjność turystyczną regionu Karaibów i innych obszarów kontynentu amerykańskiego, istnieje realna możliwość zwiększenia liczby przywlekanych przypadków gorączki chikungunya na kontynent europejski.

 

JAKIE SĄ OBJAWY GORĄCZKI CHIKUNGUNYA?

 

Objawy chikungunya podobne są do objawów dengi i Ziki, chorób przenoszonych przez ten sam rodzaj komarów. Wirus nie przenosi się z człowieka na człowieka, dlatego chory nie potrzebuje izolacji. Objawy pojawiają się już na ok. 3–7 dni po ugryzieniu przez zarażonego komara. Choroba może przebiegać dwufazowo. Pierwsza faza to ostre, nagłe zakażenie, druga, którą przechodzi większość chorych, to przewlekłe uszkodzenia wielostawowe. 

 

We wczesnym stadium chikungunya przypomina zwykłe przeziębienie lub grypę. Pojawiają się objawy takie jak: 

  • wysoka gorączka;

  • bóle i obrzęki stawów; 

  • bóle mięśni;

  • bóle głowy;

  • ogólne zmęczenie; 

  • plamista lub wybroczynowa wysypka na skórze tułowia i kończyn;

 

Wysypka pojawia się zwykle na tułowiu oraz na kończynach i ma charakter wybroczynowy. Zmiany skórne powodują spory świąt, co jednoznacznie przekłada się na dyskomfort pacjenta. W momencie wystąpienia wysypki należy niezwłocznie pojawić się w szpitalu bądź u lekarza pierwszego kontaktu. Większość pacjentów wraca do zdrowia po tygodniu. U niektórych osób choroba może przejść w fazę przewlekłą. Po kilku dniach od ustąpienia gorączki mogą pojawić się przewlekłe bóle stawów - najczęściej zaatakowane przez wirusa są stawy kolanowe, skokowo-goleniowe i nadgarstki. Ból tych stawów może znacznie utrudniać codzienne funkcjonowanie. Chory zwykle jest pod stałą opieką lekarza, czasami bywa tak, że gorączka chikungunya znika po kilku tygodniach, a przez kolejne lata nie daje w ogóle o sobie znać. 

 

Podczas ostatnich epidemii pojawiły się doniesienia na temat różnych powikłań ze strony układu nerwowego. Należą do nich m.in. zapalenie mózgu i opon mózgowo-rdzeniowych, zapalenie rdzenia i korzeni rdzeniowych, mielopatia, Zespół Guillaina i Barrego, porażenie nerwu twarzowego, zapalenie nerwu wzrokowego.

 

Osoby narażone na wystąpienie cięższego przebiegu choroby to noworodki zakażone w czasie porodu, osoby powyżej 65 roku życia oraz osoby cierpiące na wysokie ciśnienie krwi, cukrzycę lub choroby serca.

 

JAK WYGLĄDA LECZENIE CHIKUNGUNYA?

 

Obecnie nie ma szczepionki, ani skutecznego leczenia przeciwwirusowego. Stosuje się wyłącznie profilaktykę oraz leczenie objawowe w przypadku rozwinięcia się choroby. Chikungunya nie wymaga hospitalizacji, pod warunkiem że symptomy nie są uciążliwe w codziennym funkcjonowaniu.  Leczenie przebiega objawowo. Podczas choroby zaleca się:

  • przyjmowanie leków przeciwbólowych i przeciwgorączkowych. Nie należy przyjmować aspiryny i innych niesteroidowych leków przeciwzapalnych do czasu wykluczenia dengi w celu zmniejszenia ryzyka wystąpienia krwotoku;

  • należy oszczędzać się unikać niepotrzebnego wysiłku;

  • zaleca się picie dużej ilości płynów, aby zapobiec odwodnieniu;

  • jeśli przyjmujemy leki na inne schorzenia formę leczenia należy skonsultować z lekarzem;

 

Osoba, która choruje na chikungunya przez pierwszy tydzień choroby powinna szczególnie zapobiegać ukąszeniom komarów. W pierwszym tygodniu infekcji wirusa chikungunya można znaleźć we krwi i przekazać od zarażonej osoby do komara, a zainfekowany komar może następnie rozprzestrzenić wirusa na innych ludzi.

 

CHIKUNGUNYA JAK ZAPOBIEC ZACHOROWANIU?

 

Najważniejszym sposobem uniknięcia gorączki chikungunya jest zapobieganie ukąszeniu przez komara. Podróżując do krajów występowania choroby, należy pamiętać o:

  • środkach z wysoką zawartością DEET - używaj środków odstraszających owady zarejestrowanych przez Agencję Ochrony Środowiska (EPA) z jednym z poniższych składników aktywnych. Udowodniono, że środki odstraszające owady zarejestrowane przez EPA, stosowane zgodnie z zaleceniami, są bezpieczne i skuteczne, nawet dla kobiet w ciąży i karmiących piersią. Jeśli używasz również kremu przeciwsłonecznego, zawsze stosuj środek odstraszający owady po filtrze przeciwsłonecznym. Zalecane aktywne składniki to:

- DEET

- Picaridin (znany jako KBR 3023 i icaridin poza USA)

- IR3535

- Olejek z eukaliptusa cytrynowego (OLE)

- Para-mentan-diol (PMD)

- 2-undekanon

  • odpowiedniej odzieży - zaleca się stosowanie odzieży, która zakrywa kończyny - długi rękaw, długie spodnie;

  • stosowaniu permetryny - używaj 0,5% permetryny do pielęgnacji odzieży i sprzętu (takiego jak buty, spodnie, skarpetki, namioty) lub kupuj odzież i sprzęt zabezpieczony permetryną. Permetryna to środek owadobójczy, który zabija lub odstrasza owady, takie jak komary i muchy piaskowe. Odzież traktowana permetryną zapewnia ochronę nawet po wielokrotnym praniu. Przeczytaj informacje o produkcie, aby dowiedzieć się, jak długo będzie działać ochrona. W przypadku samodzielnej obróbki przedmiotów postępuj zgodnie z instrukcjami produktu. Pamiętaj, aby nie stosować produktów permetrynowych bezpośrednio na skórę.

  • noclegu w odpowiednich warunkach -  wybierz hotel lub kwaterę z klimatyzacją lub moskitierami w oknach i drzwiach. W przypadku noclegu na zewnątrz zawsze stosuj moskitiery. 

  • należy unikać przebywania przy zbiornikach wodnych i kanałach melioracyjnych, takie miejsca mogą być siedliskami komarów;

 

CHIKUNGUNYA SZCZEPIENIE

 

W czerwcu 2024 roku nastąpił przełom - Unia Europejska zatwierdziła stosowanie szczepionki przeciw Chikungunya u osób powyżej 18 roku życia.

 

Szczepionka Ixchiq to preparat „żywy”, zawierający w składzie atenuowany szczep CHIKV. Pełny schemat szczepienia obejmuje podanie 1 dawki. Zarejestrowano ją w procedurze przyspieszonej, na podstawie badań immunogenności oraz badań bezpieczeństwa. Immunogenność oceniono w badaniu z randomizacją (RCT), w którym uczestniczyło 362 ochotników (266 zaszczepionych Ixchiq, 96 otrzymało placebo).

 

28 dni po szczepieniu u 98,9% osób stężenie swoistych przeciwciał przeciwko CHIKV przekroczyło zdefiniowany punkt odcięcia. Po 6 i 12 miesiącach stężenie swoistych przeciwciał odpowiednio u 99,5% i 97,1% osób. W ramach tego RCT stężenie swoistych przeciwciał będzie monitorowane do 5 lat po szczepieniu. Z kolei dane dotyczące bezpieczeństwa szczepionki Ixchiq pochodzą z 3 RCT, w których uczestniczyło łącznie 3610 dorosłych, a okres obserwacji wynosił 6 miesięcy.

 

Najczęściej zgłaszanymi niepożądanymi odczynami poszczepiennymi były: ból głowy, zmęczenie, ból mięśni, ból stawów, gorączka, nudności oraz tkliwość i ból w miejscu wstrzyknięcia. U niewielkiego odsetka szczepionych obserwowano bardziej nasilone objawy przypominające gorączkę chikungunya. Ryzyka tych reakcji zostanie ocenione w porejestracyjnych badaniach obserwacyjnych.

 


 

ZAPRASZAMY NA WIZYTĘ W NASZEJ PRZYCHODNI W KATOWICACH

Przychodnia Mark-Med / ul. Stara Kłodnicka 43, Katowice  / REJESTRACJA: 667 937 572

Odwiedź nas na Facebook'u

Katowice, ul. Stara Kłodnicka 43

Przychodnia Mark-Med w Katowicach - rejestracja pod nr telefonu 667 937 572

pn.-pt.: 8:00-18:00

Przychodnia Mark-Med w Katowicach
Przychodnia Mark-Med w Katowicach

Rejestracja: 667 937 572

Przychodnia Mark-Med 

w Katowicach

Przychodnia Mark Med w Katowicach. Szukasz kompleksowej opieki dla całej rodziny? Zaufaj specjalistom z naszej przychodni!
Umów się na wizytę u lekarza medycyny podróży - przychodnia Mark-Med w Katowicach
Przychodnia Mark Med w Katowicach prowadzi swój profil również na twitterze
Przychodnia Mark Med w Katowicach na facebooku publikujemy najświeższe informacje dotyczące zdrowia!

Reumatologia

KONTAKT

GODZINY OTWARCIA

Standardy ochrony dzieci

Aktualności

Usługi

Nasi lekarze

Strona główna

O nas

MENU

Medycyna szkolna

Medycyna podróży

Geriatria

Diabetologia

Kardiologia

Podstawowa Opieka Zdrowotna

Pediatria i Neonatologia

Nasz adres:

ul. Stara Kłodnicka 43

40-703 Katowice (woj.śląskie)

 

Napisz do nas:

mark-med@mark-med.pl

NASZE USŁUGI

Zadzwoń do nas:

+48 (32) 7818704

+48 667 937 572

 

Od poniedziałku do piątku

8:00 - 18:00