Od poniedziałku do piątku

8:00 - 18:00

 

Zadzwoń do nas:

+48 (32) 7818704

+48 667 937 572

 

NASZE USŁUGI

Nasz adres:

ul. Stara Kłodnicka 43

40-703 Katowice (woj.śląskie)

 

Napisz do nas:

mark-med@mark-med.pl

Pediatria i Neonatologia

Podstawowa Opieka Zdrowotna

Kardiologia

Diabetologia

Geriatria

Medycyna podróży

Medycyna pracy

Medycyna szkolna

MENU

O nas

Strona główna

Nasi lekarze

Usługi

Aktualności

Pomoc medyczna dla obywateli Ukrainy

GODZINY OTWARCIA

KONTAKT

Reumatologia

Przychodnia Mark Med w Katowicach na facebooku publikujemy najświeższe informacje dotyczące zdrowia!
Przychodnia Mark Med w Katowicach prowadzi swój profil również na twitterze
Umów się na wizytę u lekarza medycyny podróży - przychodnia Mark-Med w Katowicach
Przychodnia Mark Med w Katowicach. Szukasz kompleksowej opieki dla całej rodziny? Zaufaj specjalistom z naszej przychodni!
Przychodnia Mark-Med 
w Katowicach
Rejestracja: 667 937 572
Przychodnia Mark-Med w Katowicach
Przychodnia Mark-Med w Katowicach
pn.-pt.: 8:00-18:00
Przychodnia Mark-Med w Katowicach - rejestracja pod nr telefonu 667 937 572
Katowice, ul. Stara Kłodnicka 43

Indie to kraj, który w pierwszej chwili zachwyca turystów kolorową i orientalną kuchnią pełną egzotycznych smaków i zapachów, bogatą kulturą, mistycznymi świątyniami i zapierającymi dech w piersiach pałacami. Indie to nie tylko to, co piękne, to również kraj pełen sprzeczności. To tutaj tysiące ludzi żyją na ulicach w skrajnej biedzie i ubóstwie - bez szans na lepsze życie. Indie to kraj, który na początku fascynuje swoją egzotycznością i innością, a następnie zmusza do refleksji i podróży w głąb siebie.

 

JAKA JEST POGODA W INDIACH? KIEDY NAJLEPIEJ WYBRAĆ SIĘ W PODRÓŻ DO INDII?

 

Indie możemy odwiedzać przez cały rok, a to za sprawą ich ogromnej powierzchni i różnorodności klimatu. Uznaje się, że najlepszymi miesiącami na podróż do Indii są miesiące od października, aż do końca marca. Natomiast jeżeli planowany wyjazd obejmuje górski obszar kraju, znajdujący się na północy to najlepszym okresem będzie czas od czerwca do sierpnia. 

 

W Indiach panuje klimat zwrotnikowy, na północy zwrotnikowo-monsunowy, na południowym zachodzie wilgotny, stopniowo przechodzący w suchy w zachodniej części Niziny Hindustańskiej, w Karakorum i Himalajach podzwrotnikowy górski. Średnia temperatura w styczniu wynosi od ok. +15 °C u podnóża Himalajów do ok. +28 °C na południu. W maju, który jest najcieplejszym miesiącem roku, temperatury wynoszą +27 do +30 °C, z wyjątkiem pustyni Thar gdzie temperatura osiąga +36 °C. W Delhi dochodzi nawet do +45 °C.

 

JAK WYGLĄDA OPIEKA MEDYCZNA W INDIACH?

 

Dostęp do opieki medycznej w Indiach, jak i jej poziom jest mocno zróżnicowany i wszystko, zależy od tego, do jakiego regionu się wybieramy. W dużych miastach bez problemu możemy skorzystać z pomocy medycznej w prywatnych ośrodkach zdrowia o standardzie europejskim, gdzie koszt wizyty lekarskiej wynosi ok. 10-20 USD, a za dobowy pobyt w szpitalu musimy zapłacić od 30 do 120 USD. W dużych miastach nie będzie problemu z porozumieniem się z lekarzami, ponieważ znacząca część personelu rozmawia w języku angielskim. Apteki w dużych miastach są dobrze wyposażone.

 

Natomiast na prowincjach dostęp do opieki lekarskiej może być znacznie utrudniony, ponieważ często występują sytuacje, w których jeden lekarz obsługuje pacjentów z kilku wiosek. Mimo że wizyty w takich ośrodkach są tańsze, to ich jakość jest zdecydowanie gorsza. Oczywiście do Indii nie powinniśmy wybierać się bez odpowiedniego ubezpieczenia, obejmującego ryzyko zachorowania podczas podróży do Indii.

 

PODRÓŻ DO INDII - JAKIE SZCZEPIENIA NALEŻY WYKONAĆ PRZED PODRÓŻĄ?

 

Indie są krajem w którym zarówno flora bakteryjna, jak i standardy higieniczne, znacznie odbiegają od  tych europejskich. W związku z tym turyści powinni szczególnie uważać na siebie i nie doprowadzać do ryzykownych sytuacji w których może dojść do kontaktu z zakażoną żywnością, chorującymi zwierzętami czy ukąszeń przez owady szczególnie w porze monsunowej.

 

Na ok. 4-6 tygodni przed planowanym wyjazdem zaleca się konsultację u lekarza medycyny podróży w celu sprawdzenia konieczności poddania się obowiązkowym i zalecanym szczepieniom. Od osób przybywających z krajów w których występuje żółta gorączka, obowiązkowo wymaga się okazania zaświadczenia potwierdzającego szczepienie. 

 

Szczepienia rutynowe. Zgodnie z PSO 2019 zalecane są niezależnie od celu podróży wszystkim nieuodpornionym dorosłym lub ze wskazań indywidualnych przeciwko:

 

Konsultacja przed podróżą powinna stanowić okazję do uzupełnienia brakujących szczepień rutynowych.

 

Szczepienia przypominające. Zgodnie z PSO 2019 przeciwko:

  • tężcowi / błonicy / krztuścowi - zalecane są u dorosłych niezależnie od planowanych podróży zagranicznych;
  • poliomyelitis;

 

Podróż do Indii - szczepienia zalecane zgodnie z PSO 2019:

 

W czasie podróży do Indii zalecane jest zastosowanie profilaktyki przeciw malarii. Malaria występuje na terenie całego kraju również w dużych miastach, z wyjątkiem rejonów wysokogórskich powyżej 2000 m n.p.m. Największe ryzyko zachorowania na malarię występuje w porze monsunowej od maja do października. O objawach malarii przeczytasz w artykule Malaria - niebezpieczna choroba tropikalna 

 

PODRÓŻ DO INDII. NA JAKIE INNE CHOROBY NARAŻENI SĄ TURYŚCI ODWIEDZAJĄCY INDIE?

 

Tropikalny klimat w połączeniu z brakiem ogólnie przestrzeganych standardów higienicznych to idealne warunki do rozprzestrzeniania się chorób. Turystom zaleca się przestrzeganie higieny, obejmujące między innymi dokładne mycie rąk, picie wody wyłącznie przegotowanej lub z zamkniętych fabrycznie butelek. Należy dokładnie sprawdzić, czy butelka jest fabrycznie zamknięta, sprzedawcy mogą nalewać wodę z kranu do pustych butelek i ponownie sprzedawać nieświadomym zagrożenia turystom. Należy powstrzymywać się również od picia napojów z lodem.

 

Nie należy spożywać owoców i warzyw bez ich uprzedniego dokładnego umycia i obrania. Należy unikać żywienia się w ulicznych punktach gastronomicznych lub lokalach gastronomicznych niższych kategorii. W przypadku problemów żołądkowych należy udać się do miejscowego lekarza. Stosowanie leków powszechnie używanych w Europie może okazać się nieskuteczne ze względu na zdecydowanie odmienną florę bakteryjną. 

 

Inne choroby na które narażeni są turyści podróżujący do Indii to:

 


 

ZAPRASZAMY NA WIZYTĘ W NASZEJ PRZYCHODNI W KATOWICACH

Przychodnia Mark-Med / ul. Stara Kłodnicka 43, Katowice  / REJESTRACJA: 667 937 572

Odwiedź nas na Facebook'u

 

Podróż do Indii - jak przygotować się do wyjazdu?

04 grudnia 2019
Wybierasz się w podróż do Indii? W naszej przychodni możesz odbyć konsultację z lekarzem medycyny podróży, który opowie Ci o zagrożeniach przed podróżą.
Choroby występujące w Indiach spodowdowane są przede wszystkim niewystarczającym poziomem higieny.

Kierunek podróży Indie

 

Indie szczepienia przed podróżą