Artykuły, które mogą Cię zainteresować:

 

Wyróżnia się, aż 150 typów HPV - wirusa brodawczaka ludzkiego, które są
Indonezja to wyspiarski kraj zajmujący archipelag 17 tysięcy wysp, z których co
Gorączka krwotoczna Lassa jest ostrą wirusową chorobą przenoszoną przez gryzonie. Aktualnie choroba
Choroba Chagasa przenoszona jest przez pluskwiaki z podrodziny Triatominae.
17 marca 2023

Podróż do Indii - jak przygotować się do wyjazdu?

Indie to kraj, który w pierwszej chwili zachwyca turystów kolorową i orientalną kuchnią pełną egzotycznych smaków i zapachów, bogatą kulturą, mistycznymi świątyniami i zapierającymi dech w piersiach pałacami. Indie to nie tylko to, co piękne, to również kraj pełen sprzeczności. To tutaj tysiące ludzi żyją na ulicach w skrajnej biedzie i ubóstwie - bez szans na lepsze życie. Indie to kraj, który na początku fascynuje swoją egzotycznością i innością, a następnie zmusza do refleksji i podróży w głąb siebie.

 

JAKA JEST POGODA W INDIACH? KIEDY NAJLEPIEJ WYBRAĆ SIĘ W PODRÓŻ DO INDII?

 

Indie możemy odwiedzać przez cały rok, a to za sprawą ich ogromnej powierzchni i różnorodności klimatu. Uznaje się, że najlepszymi miesiącami na podróż do Indii są miesiące od października, aż do końca marca. Natomiast jeżeli planowany wyjazd obejmuje górski obszar kraju, znajdujący się na północy to najlepszym okresem będzie czas od czerwca do sierpnia. 

 

W Indiach panuje klimat zwrotnikowy, na północy zwrotnikowo-monsunowy, na południowym zachodzie wilgotny, stopniowo przechodzący w suchy w zachodniej części Niziny Hindustańskiej, w Karakorum i Himalajach podzwrotnikowy górski. Średnia temperatura w styczniu wynosi od ok. +15 °C u podnóża Himalajów do ok. +28 °C na południu. W maju, który jest najcieplejszym miesiącem roku, temperatury wynoszą +27 do +30 °C, z wyjątkiem pustyni Thar gdzie temperatura osiąga +36 °C. W Delhi dochodzi nawet do +45 °C.

 


PODRÓŻ DO INDII, A COVID-19 (Aktualizacja: 18.03.2023 R.)

 

 • Brak obowiązku wykonywania testu RT-PCR przed podróżą.
 • Brak kwarantanny.
 • Zniesiono obowiązek wypełniania deklaracji dotyczącej stanu zdrowia.
 • Testy po przyjeździe. 2% pasażerów ze wszystkich lotów międzynarodowych może zostać poddana losowym testom na obecność COVID-19 po przylocie, niezależnie od portu wylotu. Po pobraniu próbki, wybrane osoby mogą opuścić lotnisko. 
 • Dzieci w każdym wieku są zwolnione z obowiązku przeprowadzenia testu zarówno przed podróżą jak i po przylocie do Indii. 
 • Osoby przylatujące do Indii z CHIN, SINGAPURU, HONG KONGU, KOREI PŁD, TAJLANDII I JAPONII zobowiązani są do wypełnienia deklaracji dot. stanu zdrowia oraz historii podróży w ciąg ostatnich 14 dni. Online formularz Air Suvidha dostępny jest na stronie www.newdelhiairport.in. Konieczne jest również załączenie negatywnego wyniku testu RT-PCR wykonanego w ciągu 72 godzin przed rozpoczęciem podróży.2% pasażerów ze wszystkich lotów międzynarodowych może zostać poddana losowym testom na obecność COVID-19 po przylocie, niezależnie od portu wylotu. Po pobraniu próbki, wybrane osoby mogą opuścić lotnisko.
 •  

 

JAK WYGLĄDA OPIEKA MEDYCZNA W INDIACH?

 

Dostęp do opieki medycznej w Indiach, jak i jej poziom jest mocno zróżnicowany i wszystko, zależy od tego, do jakiego regionu się wybieramy. W dużych miastach bez problemu możemy skorzystać z pomocy medycznej w prywatnych ośrodkach zdrowia o standardzie europejskim, gdzie koszt wizyty lekarskiej wynosi ok. 10-20 USD, a za dobowy pobyt w szpitalu musimy zapłacić od 30 do 120 USD (bez zabiegów i badań).W dużych miastach nie będzie problemu z porozumieniem się z lekarzami, ponieważ znacząca część personelu rozmawia w języku angielskim. Apteki w dużych miastach są dobrze wyposażone.

 

Natomiast na prowincjach dostęp do opieki lekarskiej może być znacznie utrudniony, ponieważ często występują sytuacje, w których jeden lekarz obsługuje pacjentów z kilku wiosek. Mimo że wizyty w takich ośrodkach są tańsze, to ich jakość jest zdecydowanie gorsza. Oczywiście do Indii nie powinniśmy wybierać się bez odpowiedniego ubezpieczenia, obejmującego ryzyko zachorowania podczas podróży do Indii.

 

Wszystkie leki przywożone na użytek własny powinny być przechowywane w oryginalnych opakowaniach wraz z ważną receptą/dokumentacją medyczną w języku angielskim. W aptekach dostępne są odpowiedniki zagranicznych lekarstw, większość bez recepty w tym antybiotyki. Powszechne jest leczenie specyfikami medycyny naturalnej, ajurwedyjskiej, które nie mają odpowiedników w polskiej farmakologii.

 

 

PODRÓŻ DO INDII - JAKIE SZCZEPIENIA NALEŻY WYKONAĆ PRZED PODRÓŻĄ?

 

Indie są krajem w którym zarówno flora bakteryjna, jak i standardy higieniczne, znacznie odbiegają od  tych europejskich. W związku z tym turyści powinni szczególnie uważać na siebie i nie doprowadzać do ryzykownych sytuacji w których może dojść do kontaktu z zakażoną żywnością, chorującymi zwierzętami czy ukąszeń przez owady szczególnie w porze monsunowej, które mogą zakończyć się zachorowaniem na malarię lub dengę.

 

Na ok. 4-6 tygodni przed planowanym wyjazdem zaleca się konsultację u lekarza medycyny podróży w celu sprawdzenia konieczności poddania się obowiązkowym i zalecanym szczepieniom. Od osób przybywających z krajów w których występuje żółta gorączka, obowiązkowo wymaga się okazania zaświadczenia potwierdzającego szczepienie. 

 

Szczepienia rutynowe i przypominające zalecane przed podróżą do Indii.

 

 

Inne szczepienia zalecane przed podróżą do Indii

 • Covid-19 - wszyscy kwalifikujący się podróżni powinni posiadać aktualne szczepionki przeciwko COVID-19;

 • cholera -  przypuszcza się, że cholera  występuje  w Indiach. Cholera występuje rzadko u podróżników, choć niektóre czynniki  mogą zwiększać ryzyko zachorowania na cholerę lub ciężkiego przebiegu choroby. Unikanie niebezpiecznej żywności i wody oraz mycie rąk może również pomóc w zapobieganiu cholery.  Jeśli to możliwe, zaleca się szczepienie dla dzieci i dorosłych, którzy podróżują do obszarów aktywnego przenoszenia cholery.

 • wzw A - szczepienie zalecane dla nieszczepionych podróżnych w wieku jednego roku lub starszych udających się do Indii.

 • wzw B - szczepienie jest zalecane dla nieszczepionych podróżnych w wieku poniżej 60 lat podróżujących do Indii. Niezaszczepieni podróżni w wieku 60 lat i starsi mogą zostać zaszczepieni przed podróżą do Indii.

 • japońskie zapalenie mózgu - szczepienie zalecane dla podróżnych, którzy przeprowadzają się do obszaru na którym występuje japońskie zapalenie mózgu oraz dla osób, które planują wielomiesięczny pobyt w tych rejonach. 

  Spędzanie mniej niż miesiąca na obszarach z japońskim zapaleniem mózgu, ale wykonywanie czynności zwiększających ryzyko infekcji, takich jak odwiedzanie obszarów wiejskich, piesze wędrówki, biwakowanie lub przebywanie w miejscach bez klimatyzacji lub moskitier. Niezalecane dla podróżnych planujących krótkoterminowe podróże do obszarów miejskich lub podróże do obszarów, w których nie ma wyraźnego sezonu japońskiego zapalenia mózgu. 

 • wścieklizna - zalecane u wybranych podróżnych, w zależności od indywidualnego ryzyka;

 • dur brzuszny;

 

W czasie podróży do Indii zalecane jest zastosowanie profilaktyki przeciw malarii. Malaria występuje na terenie całego kraju również w dużych miastach, z wyjątkiem rejonów wysokogórskich powyżej 2000 m n.p.m. Największe ryzyko zachorowania na malarię występuje w porze monsunowej od maja do października. O objawach malarii przeczytasz w artykule Malaria - niebezpieczna choroba tropikalna 

 

PODRÓŻ DO INDII. NA JAKIE INNE CHOROBY NARAŻENI SĄ TURYŚCI ODWIEDZAJĄCY INDIE?

 

Tropikalny klimat w połączeniu z brakiem ogólnie przestrzeganych standardów higienicznych to idealne warunki do rozprzestrzeniania się chorób. Turystom zaleca się przestrzeganie higieny, obejmujące między innymi dokładne mycie rąk, picie wody wyłącznie przegotowanej lub z zamkniętych fabrycznie butelek. Należy dokładnie sprawdzić, czy butelka jest fabrycznie zamknięta, sprzedawcy mogą nalewać wodę z kranu do pustych butelek i ponownie sprzedawać nieświadomym zagrożenia turystom. Należy powstrzymywać się również od picia napojów z lodem.

 

Nie należy spożywać owoców i warzyw bez ich uprzedniego dokładnego umycia i obrania. Należy unikać żywienia się w ulicznych punktach gastronomicznych lub lokalach gastronomicznych niższych kategorii. W przypadku problemów żołądkowych należy udać się do miejscowego lekarza. Stosowanie leków powszechnie używanych w Europie może okazać się nieskuteczne ze względu na zdecydowanie odmienną florę bakteryjną. 

 

Inne choroby na które narażeni są turyści podróżujący do Indii to:

 


 

ZAPRASZAMY NA WIZYTĘ W NASZEJ PRZYCHODNI W KATOWICACH

Przychodnia Mark-Med / ul. Stara Kłodnicka 43, Katowice  / REJESTRACJA: 667 937 572

Odwiedź nas na Facebook'u

 

Katowice, ul. Stara Kłodnicka 43

Przychodnia Mark-Med w Katowicach - rejestracja pod nr telefonu 667 937 572

pn.-pt.: 8:00-18:00

Przychodnia Mark-Med w Katowicach
Przychodnia Mark-Med w Katowicach

Rejestracja: 667 937 572

Przychodnia Mark-Med 

w Katowicach

Przychodnia Mark Med w Katowicach. Szukasz kompleksowej opieki dla całej rodziny? Zaufaj specjalistom z naszej przychodni!
Umów się na wizytę u lekarza medycyny podróży - przychodnia Mark-Med w Katowicach
Przychodnia Mark Med w Katowicach prowadzi swój profil również na twitterze
Przychodnia Mark Med w Katowicach na facebooku publikujemy najświeższe informacje dotyczące zdrowia!

Reumatologia

KONTAKT

GODZINY OTWARCIA

Pomoc medyczna dla obywateli Ukrainy

Aktualności

Usługi

Nasi lekarze

Strona główna

O nas

MENU

Medycyna szkolna

Medycyna podróży

Geriatria

Diabetologia

Kardiologia

Podstawowa Opieka Zdrowotna

Pediatria i Neonatologia

Nasz adres:

ul. Stara Kłodnicka 43

40-703 Katowice (woj.śląskie)

 

Napisz do nas:

mark-med@mark-med.pl

NASZE USŁUGI

Zadzwoń do nas:

+48 (32) 7818704

+48 667 937 572

 

Od poniedziałku do piątku

8:00 - 18:00