Zalecenia przed podróżą do Egiptu

 

Podróż do Egiptu - czy muszę udać się do lekarza medycyny podróży?
Wybierając się w podróż do Egiptu zaleca się wykonanie szczepienia przeciw wzw A, durowi brzusznemu oraz przeciw wściekliźnie.
08 lipca 2019

Podróż do Egiptu - jak przygotować się do wyjazdu?

Egipt od lat cieszy się niesłabnącą popularnością wśród turystów! Położony jest w północno-wschodniej Afryce oraz częściowo na Półwyspie Synaj. Od północy oblewany jest wodami Morza Śródziemnego, a od wschodu Morza Czerwonego. Egipt to miejsce w którym pustynia łączy się z morzem. Przy wjeździe do Egiptu nie obowiązują żadne szczepienia, ale nie oznacza to, że mamy czuć się całkowicie swobodnie i nie przestrzegać, żadnych zasad w profilaktyce z chorobami. Przebywając w hotelach i ich okolicy możemy czuć się bezpieczni, jeżeli jednak planujemy podróż w głąb kraju lub wybieramy się w rejs po Nilu powinniśmy rozważyć dodatkowe środki ochrony naszego zdrowia. Jak zadbać o zdrowie przed podróżą do Egiptu?

 

JAKA JEST POGODA W EGIPCIE? KIEDY NAJLEPIEJ WYBRAĆ SIĘ NA WAKACJE? 

 

Klimatem dominującym w Egipcie jest klimat zwrotnikowy suchy, który na południu przechodzi w skrajnie suchy. Wąski pas wybrzeża położony jest w strefie łagodnego klimatu śródziemnomorskiego. Klimat Egiptu może być uciążliwy dla obcokrajowców ze względu na wysokie temperatury i niską wilgotność powietrza. 

 

W miesiącach wakacyjnych od czerwca do sierpnia temperatura często osiąga nawet 40 st. C. Duża różnica temperatur pomiędzy dniem, a nocą oraz działające w hotelach i autobusach klimatyzatory są przyczyną częstego występowania przeziębień.

 

PODRÓŻ DO EGIPTU - JAK WYGLĄDA OPIEKA MEDYCZNA W EGIPCIE?

 

Opieka medyczna w Egipcie jest na dobrym poziomie. Turyści, którzy wyjeżdżają na wycieczki do Egiptu, mają możliwość korzystania z konsultacji z lekarzem. Lekarze stacjonują prawie w każdym hotelu w Egipcie. Konsultacje prywatne z lekarzem są płatne. W przypadku, jeśli wystąpią jakieś poważne schorzenia i dolegliwości, lepiej wrócić do kraju stałego zamieszkania oraz leczyć się na miejscu. Za usługi medyczne w Egipcie turyści muszą płacić gotówką. W Egipcie są też prywatne kliniki medyczne. Brak gotówki może uniemożliwić turystom korzystanie z opieki lekarskiej. W przypadku małych miast egipskich mogą być kłopoty z leczeniem, a czasem bardzo trudno tam o opiekę lekarską.

 

W Egipcie jest możliwość zakupu różnych leków bez recepty, a także środków higienicznych, lub produktów do opalania. Apteki w Egipcie znajdują się przy prawie każdej ulicy. Egipscy farmaceuci sprzedają leki i mogą pomagać w przypadku lżejszych schorzeń. Bardzo często mówią oni po angielsku i mają dobre kwalifikacje zawodowe.

 


KORONAWIRUS - EGIPT (AKTUALIZACJA 28.04.2021 r.)

 

Światowa Organizacja Zdrowia uznała epidemię wywołaną wirusem SARS-CoV-2 za pandemię.

W związku z pogarszającą się sytuacją epidemiologiczną COVID-19 na świecie spowodowaną dynamicznym narastaniem liczby zakażeń i zachorowań wywołanych wirusem SARS-CoV-2 MSZ apeluje o unikanie podróży zagranicznych, które nie są konieczne.

Podejmując decyzję o wyjeździe, należy liczyć się z możliwymi trudnościami w powrocie do kraju, ograniczeniami w ruchu lotniczym, obowiązkiem poddania się kwarantannie lub samoizolacji, a także przeprowadzenia dodatkowych badań lekarskich na zlecenie władz miejscowych.

Zachęcamy do śledzenia bieżących doniesień nt. zagrożenia epidemiologicznego koronawirusem przed wyjazdem za granicę. Aktualne komunikaty oraz wytyczne można znaleźć na stronach Głównego Inspektoratu SanitarnegoŚwiatowej Organizacji Zdrowia oraz Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób.

 

Od 1 września 2020 r. wszyscy podróżujący do Egiptu zobligowani są do okazania negatywnych wyników testów PCR na COVID-19, przetłumaczonych na język angielski lub język arabski. Badanie powinno być przeprowadzone w okresie 72 godzin przed planowanym wjazdem do Egiptu. Powyższe regulacje nie obejmują dzieci w wieku do 6 lat. Turyści, których portem docelowym jest Hurghada, Marsa Alam, Szarm El-Szejk lub Taba, nie posiadający odpowiedniego certyfikatu potwierdzającego negatywny wynik testu na koronawirusa, mogą odpłatnie wykonać test PCR na egipskim lotnisku, należy się jednak liczyć z izolacją do momentu uzyskania wyniku i kwarantanną w przypadku uzyskania wyniku pozytywnego (kwarantanna może być przedłużana aż do momentu uzyskania negatywnego testu na koronawirusa). Należy też liczyć się z koniecznością ponoszenia dodatkowych kosztów związanych z wykonywaniem kolejnych testów, wizytami lekarskimi oraz transportem do placówek medycznych. W przypadku uzyskania pozytywnego testu na koronawirusa wykonanego w Egipcie, należy mieć na względzie, iż linie lotnicze mogą zastrzec sobie prawo do niewpuszczenia osoby zakażonej na pokład i okazania negatywnego wyniku testu PCR. W celu pozyskania szczegółowych informacji związanych z okresem, w którym można przeprowadzić test przed planowaną podróżą oraz warunkami, które musi spełniać certyfikat określający wyniki testu, zalecamy wcześniejszy kontakt z właściwymi liniami lotniczymi. W związku z możliwymi zmianami w powyższych regulacjach prosimy o bieżące śledzenie kolejnych komunikatów oraz stały kontakt z przewoźnikiem.

 

Władze egipskie poinformowały, iż do 30 kwietnia 2021 r. przedłużone zostaje zniesienie opłat za wizy turystyczne dla osób przylatujących bezpośrednimi lotami do gubernatorstw: Synaj Południowy, Morze Czerwone, Luksor i Asuan.

Ruch osobowy na egipsko-izraelskim przejściu granicznym w Tabie pozostaje zawieszony do odwołania. Należy liczyć się z możliwymi utrudnieniami wynikającymi z podejmowanych ad hoc przez lokalne władze działaniami o charakterze prewencyjnym, w tym w miejscowościach turystycznych.

 

W związku z obecną sytuacją epidemiczną od 3 stycznia 2021 r. przywrócony zostaje bezwzględny obowiązek noszenia maseczek we wszystkich miejscach publicznych, wliczając w to ulice, deptaki, środki komunikacji publicznej, prywatne samochody, urzędy, sklepy, restauracje oraz hotele.  W nadchodzącym okresie odwołane zostają wszystkie festiwale, imprezy okolicznościowe oraz zgromadzenia o charakterze publicznym. Restauracje oraz bary będą funkcjonowały przy zachowaniu 50 % obłożenia.

 

Przemieszczanie się między gubernatorstwami dozwolone jest dla Egipcjan oraz rezydentów, cudzoziemcy przebywający w Egipcie na podstawie wizy turystycznej przy przekraczaniu granic gubernatorstw Morze Czerwone, Synaj Południowy i Marsa Matrouh zobowiązani są do przedstawiania negatywnych wyników testów PCR na koronawirusa, wykonanych nie wcześniej niż 72 godziny przed podróżą. Co do zasady zorganizowany ruch turystyczny pozostaje ograniczony do trzech gubernatorstw: Morza Czerwonego, Synaju Południowego i Marsa Matrouh.

 


 

PODRÓŻ DO EGIPTU - JAKIE SZCZEPIENIA WYKONAĆ PRZED PODRÓŻĄ DO EGIPTU?

 

Na ok. 4-6 tygodni przed planowanym wyjazdem zaleca się konsultację u lekarza medycyny podróży w celu sprawdzenia konieczności poddania się zalecanym szczepieniom.

 

Szczepienia rutynowe zalecane przed podróżą do Egiptu:

Zgodnie z PSO 2019 zalecane są niezależnie od podróży wszystkim nieuodpornionym dorosłym lub ze wskazań indywidualnych przeciwko:

 

Szczepienia przypominające zalecane przed podróżą do Egiptu zgodnie z PSO 2019: 

  • tężcowi / błonicy / krztuścowi - zalecane są u dorosłych niezależnie od planowanych podróży zagranicznych;

  • poliomyelitis;

 

Podróż do Egiptu - szczepienia zalecane przed podróżą:

 

Mimo, że w Egipcie nie występuje żółta gorączka, od podróżujących z rejonów endemicznego występowania choroby wymaga się okazania udokumentowanego potwierdzenia szczepienia:

Afryka: Angola, Benin, Burkina Faso, Burundi, Czad, Demokratyczna Republika Konga, Etiopia, Gabon, Gambia, Ghana, Gwinea, Gwinea Bissau, Gwinea Równikowa, Kenia, Kongo, Liberia, Mali, Mauretania, Niger, Nigeria, Republika Środkowoafrykańska, Senegal, Sierra Leone, Sudan, Sudan Południowy, Togo, Uganda, Wybrzeże Kości Słoniowej

Ameryka Środkowa i Południowa: Argentyna, Boliwia, Brazylia, Ekwador, Gujana, Gujana Francuska, Kolumbia, Panama, Paragwaj, Peru, Surinam, Trynidad i Tobago, Wenezuela

 

Jeśli przed przyjazdem do Egiptu odbywamy podróż do krajów, gdzie notuje się przypadki zachorowań na żółtą gorączkę, zaleca się podjęcie decyzji o szczepieniu z jednoczesnym wydaniem Międzynarodowego Świadectwa Szczepień (International Certificate of Vaccination). W przypadku braku dokumentacji potwierdzającej wakcynację osoba podróżująca z ww. krajów podlega kwarantannie przez okres do 6 dni.

 

PODRÓŻ DO EGIPTU - NA JAKIE CHOROBY NARAŻENI SĄ TURYŚCI PODRÓŻUJĄCY DO EGIPTU?

 

 

Przebywając w Egipcie należy przede wszystkim przestrzegać zasad higieny: często myć ręce, pić wodę przegotowaną lub oryginalnie butelkowaną oraz dokładnie myć owoce i warzywa. Należy być szczególnie ostrożnym podczas spożywania posiłków, zwłaszcza w pierwszych dniach pobytu, gdyż można doświadczyć dokuczliwych zaburzeń żołądkowo-jelitowych.  

 

Niektóre lekarstwa wydawane w Polsce, zarówno na receptę, jak i bez niej, mogą zawierać substancje, uznane za niedozwolone na terenie Egiptu (może dotyczyć to również leków homeopatycznych). Ambasada RP w Kairze nie dysponuje ujednoliconą listą leków, których wwóz do Egiptu jest  zabroniony. Egipskie służby na lotniskach podejmują każdorazowo decyzję o pozwoleniu na wwiezienie leków na teren kraju. Leki, które budzą wątpliwości, są odbierane właścicielowi w celu sprawdzenia ich składu w laboratorium. Czas oczekiwania na ich zwrot nie jest określony i może potrwać nawet kilka tygodni. W celu uniknięcia problemów i ewentualnej konfiskaty lekarstw oraz odpowiedzialności karnej, należy mieć ze sobą przetłumaczone, przynajmniej na j. angielski, zaświadczenie lekarskie, które potwierdza konieczność stosowania konkretnych lekarstw i mieć ich nie więcej, niż na własny użytek w czasie pobytu w Egipcie.

 

Instytucją kompetentną do udzielania informacji na temat wwozu leków jest Ambasada Egiptu w Warszawie. Można do niej zwrócić się z prośbą o przesłanie informacji dotyczącej konkretnych leków, które mają być wwiezione.

 

CO ZAPAKOWAĆ DO APTECZKI PODRÓŻNEJ PRZED WYJAZDEM DO EGIPTU?

 

O tym jakie medykamenty powinniśmy zabrać w podróż do Egiptu zadecyduje lekarz medycyny tropikalnej. Wakacyjna apteczka - co do niej zapakować? Każdy podróżnik nie może zapomnieć o zabraniu między innymi:

  • zapas leków przyjmowanych codziennie z powodu chorób przewlekłych lub antykoncepcji na cały okres pobytu;

  • leki przeciwmalaryczne;

  • repelenty;

  • lek przeciwbiegunkowe;

  • lek przeciwbólowe;

  • leki przeciwgorączkowe;

  • środki dezynfekcyjne do odkażania skóry;

  • środki opatrunkowe;

  • okulary przeciwsłoneczne;

  • kremy z wysokim filtrem;

  • polisa ubezpieczeniowa;

 

CZY W EGIPCIE JEST BEZPIECZNIE? 

 

W związku z wprowadzonym 10 kwietnia 2017 r. stanem wyjątkowym na terytorium całego kraju oraz utrzymującym się zagrożeniem zamachami terrorystycznymi, które mogą być kierowane także przeciwko turystom, Ministerstwo Spraw Zagranicznych odradza podróże do Egiptu - z wyłączeniem wyjazdów grupowych do miejscowości turystycznych położonych po stronie afrykańskiej nad Morzem Czerwonym (Hurghada, El-Gouna, Safaga, Marsa Alam) oraz Szarm el-Szejk na Półwyspie Synaj.

 

Na terytorium Egiptu dochodzić może m.in. do ataków na miejsca odwiedzane przez turystów, miejsca kultu religijnego, bazary, centra handlowe, hotele, restauracje, bary i lotniska. Osobom planującym wyjazdy grupowe do wymienionych wyżej miejscowości turystycznych, zaleca się zachowanie szczególnej ostrożności oraz rezygnację, ze względów bezpieczeństwa, z wszelkich wyjazdów - grupowych lub indywidualnych - poza nie. Podczas pobytu w Egipcie spodziewać się należy wzmocnionych kontroli na ulicach oraz przy wejściach do kościołów i budynków użyteczności publicznej, zwiększenia liczby posterunków na drogach, większej liczby aresztowań pod zarzutem zagrożenia dla bezpieczeństwa państwa i ograniczonego dostępu do zatrzymanych. Możliwe jest nasilenie kontroli w internecie, a zwłaszcza w mediach społecznościowych.

 

CZY W EGIPCIE TRZEBA MIEĆ UBEZPIECZENIE?

 

Obowiązkowe jest ubezpieczenie zdrowotne. Należy mieć na uwadze, iż polskie firmy ubezpieczeniowe czasami kwestionują zasadność kosztów leczenia, dlatego należy unikać najtańszych i  ograniczonych co do usług ofert ubezpieczenia. Doradza się wykupienie szerokiej polisy usług, by firma ubezpieczeniowa nie mogła np. odmówić pokrycia kosztów hospitalizacji (usługa bardzo droga w Egipcie) lub leczenia choroby przewlekłej (np. układu krążenia, nowotworu, epilepsji), psychicznej lub skutków biernego uczestnictwa w aktach terroru. Przy wykupieniu polisy ubezpieczeniowej należy wziąć również pod uwagę atrakcje, z których planuje się korzystać w Egipcie. Standardowa polisa nie obejmuje bowiem kosztów leczenia szpitalnego urazów, będących wynikiem wypadków np. podczas nurkowania przy użyciu specjalistycznego sprzętu, surfingu lub windsurfingu, jazdy quadem, skuterem wodnym lub lotu balonem. W razie choroby, przed udaniem się do lekarza czy szpitala, należy koniecznie skontaktować się telefonicznie z ubezpieczycielem (bez względu na porę dnia) i skonsultować z nim koszty i zakres leczenia, by potem nie spotkać się z odmową pokrycia kosztów.

 

PRZYDATNE INFORMACJE

 

  • Dniem urzędowo wolnym od pracy jest piątek oraz sobota. Obecność w Egipcie dziesięciomilionowej mniejszości chrześcijańskiej (Koptowie) sprawia, że również w niedzielę można napotkać trudności podczas wizyt w urzędach, zwłaszcza lokalnych. W niepełnym wymiarze urzędy pracują też w okresie miesiąca postu ramadan.
  • Sklepy są czynne 7 dni w tygodniu, a wiele z nich, szczególnie w Kairze i Aleksandrii, przez całą dobę. Zaopatrzenie jest dobre, choć towary importowane są znacznie droższe niż krajowe. Relatywnie tanie są taksówki i komunikacja miejska.
  • Nie zaleca się więc - poza obiektami turystycznymi - noszenia krótkich spódnic, szortów i strojów plażowych. Niewłaściwe jest również noszenie krótkich spodni przez mężczyzn. Podczas kontaktów z ludnością miejscową kobiety powinny mieć ubranie zakrywające ramiona i nogi do kolan.
  • Nie wolno fotografować obiektów rządowych (np. posterunków wojskowych, policyjnych, rezydencji dostojników państwowych) a także obiektów infrastruktury (np. mostów i portów).

 


 

ZAPRASZAMY NA WIZYTĘ W NASZEJ PRZYCHODNI W KATOWICACH

Przychodnia Mark-Med / ul. Stara Kłodnicka 43, Katowice  / REJESTRACJA: 667 937 572

Odwiedź nas na Facebook'u

Katowice, ul. Stara Kłodnicka 43

Przychodnia Mark-Med w Katowicach - rejestracja pod nr telefonu 667 937 572

pn.-pt.: 8:00-18:00

Przychodnia Mark-Med w Katowicach
Przychodnia Mark-Med w Katowicach

Rejestracja: 667 937 572

Przychodnia Mark-Med 

w Katowicach

Przychodnia Mark Med w Katowicach. Szukasz kompleksowej opieki dla całej rodziny? Zaufaj specjalistom z naszej przychodni!
Umów się na wizytę u lekarza medycyny podróży - przychodnia Mark-Med w Katowicach
Przychodnia Mark Med w Katowicach prowadzi swój profil również na twitterze
Przychodnia Mark Med w Katowicach na facebooku publikujemy najświeższe informacje dotyczące zdrowia!

Reumatologia

KONTAKT

GODZINY OTWARCIA

Standardy ochrony dzieci

Aktualności

Usługi

Nasi lekarze

Strona główna

O nas

MENU

Medycyna szkolna

Medycyna podróży

Geriatria

Diabetologia

Kardiologia

Podstawowa Opieka Zdrowotna

Pediatria i Neonatologia

Nasz adres:

ul. Stara Kłodnicka 43

40-703 Katowice (woj.śląskie)

 

Napisz do nas:

mark-med@mark-med.pl

NASZE USŁUGI

Zadzwoń do nas:

+48 (32) 7818704

+48 667 937 572

 

Od poniedziałku do piątku

8:00 - 18:00