Artykuły, które mogą Cię zainteresować:

 

Wyróżnia się, aż 150 typów HPV - wirusa brodawczaka ludzkiego, które są
Indonezja to wyspiarski kraj zajmujący archipelag 17 tysięcy wysp, z których co
Gorączka krwotoczna Lassa jest ostrą wirusową chorobą przenoszoną przez gryzonie. Aktualnie choroba
Biegunka podróżnych znana też jako "zemsta Faraona" bardzo często mylona jest ze zwykłym zatruciem pokarmowym.
31 maja 2022

Biegunka podróżnych

Biegunka podróżnych znana też jako "zemsta Faraona" bardzo często mylona jest ze zwykłym zatruciem pokarmowym. Szacuje się, że dolegliwości żołądkowo-jelitowe dotykają nawet co drugiego europejskiego urlopowicza przebywającego na urlopie w Egipcie, Turcji czy innych krajach arabskich. Należy pamiętać, że biegunka podróżnych to dolegliwość występująca również u osób podróżujących do krajów rozwijających się, takich jak: Ameryka Środkowa, Ameryka Południowa, Azja Południowa, na Bliski Wschód do Chin czy Rosji. Przed biegunką podróżnych da się ustrzec przestrzegając kilku podstawowych zasad, ale zanim do nich dojdziemy skupmy się na tym co wywołuje nieprzyjemne objawy. 

 

BIEGUNKA PODRÓŻNYCH - CO JĄ WYWOŁUJE?

 

Biegunka podróżnych wywołana jest przede wszystkim przez odmienną florę bakteryjną, ale również przez to, że posiłki, które podawane są w Europie zupełnie różnią się od posiłków serwowanych w innych zakątkach świata. Według lekarzy główną przyczyną występowania biegunki podróżnych jest zmiana diety oraz strefy klimatycznej, ponieważ flora bakteryjna człowieka jest uzależniona od kraju pochodzenia. Co ciekawe cechy charakterystyczne organizmu człowieka takie jak flora bakteryjna nie zmieniają się nawet po wielu latach przebywania za granicą.

 

Zemsta faraona to choroba, która powstaje w skutek nagłego zderzenia z zagranicznym pożywieniem bogatym w inne kultury bakterie. Aby wzmocnić odporność układu pokarmowego i zapobiec przykrym problemom zaleca się przyjmowanie określonych probiotyków i leków nawet na 2 tygodnie przed planowaną podróżą. Najwyższa zachorowalność na biegunkę podróżnych występuje u dzieci poniżej 2 roku życia oraz wśród dorosłych pomiędzy 20 a 30 rokiem życia, które spożyły zanieczyszczoną wodę lub żywność. 

 

Kiedy dochodzi do wystąpienia objawów zemsty faraona?

  1. Zmiana flory bakteryjnej – jedziemy na inny kontynent, gdzie w skutek odmiennego klimatu rozwinęły się mikroorganizmy, które są obce dla naszego organizmu. 
  2. Zmiana menu – kuchnia w różnych zakątkach świata jest bardzo urozmaicona, pełna warzyw, owoców, orientalnych przypraw, których na co dzień nie stosujemy w naszej kuchni. Spragnieni nowości, już w pierwszy dzień rzucamy się na potrawy, mieszamy je, przejadamy się do granic możliwości serwując naszemu żołądkowi terapię szokową.
  3. przegrzanie organizmu – wysokie temperatury i słońce powodują, że mało się ruszamy. Leżąc na plaży często zapominamy o nakryciu głowy.

 

BIEGUNKA PODRÓŻNYCH - JAK SIĘ OBJAWIA?

 

Objawy biegunki podróżnych występują nagle, bez objawów zwiastujących. Należą do nich:

  • uporczywa, ostra biegunka;
  • ostre bóle brzucha; 
  • wymioty i nudności;
  • gorączka;
  • zawroty głowy;

 

Biegunka podróżnych bardzo szybko doprowadza do wyczerpania i odwodnienia organizmu, dlatego jak najszybciej należy podjąć leczenie ogólnodostępnymi lekami przeciwbiegunkowymi, które możesz kupić w każdej aptece. Od momentu zakażenia do pojawienia się objawów w przypadku zakażenia bakteryjnego lub wirusowego mija kilka godzin natomiast w przypadku zarażenia pierwotniakiem do kilku dni.

 

Biegunka podróżnych ma charakter samoograniczający się objawy ustępują samoistnie w czasie 3–4 dni i nie wymagają interwencji medycznej. Jeśli jednak wystąpi wysoka temperatura, a w stolcu pojawi się domieszka krwi, należy poszukać fachowej pomocy. Z uwagi na czas trwania objawów, wyróżnia się biegunkę ostrą, która trwa krócej niż 14 dni i biegunkę przewlekłą, trwającą powyżej miesiąca.

 

Tak jak w przypadku każdej biegunki podstawą leczenia jest zapobieganie odwodnieniu, co w krajach o klimacie tropikalnym może być trudnym zadaniem. Ważne jest przyjmowanie dużych ilości płynów. Tutaj należy pamiętać, aby wodę pić tylko przegotowana lub fabrycznie zamkniętą w butelkach. W razie wymiotów należy pić schłodzone płyny, małymi porcjami, po kilka łyków.

 

Upał, ostre słońce czy wilgotne powietrze sprzyjają wzmożonej potliwości, a tym samym utracie wody z organizmu. W czasie choroby zaleca się unikanie ostrego słońca i kąpieli w morzu. Należy pozostać w łóżku, w klimatyzowanym pokoju.

 

JAK ZAPOBIEGAĆ ZACHOROWANIU NA BIEGUNKĘ PODRÓŻNYCH?

 

  • Przed podróżą w odległe zakątki świata umów się odpowiednio wcześniej na wizytę z lekarzem medycyny podróży. Podczas konsultacji lekarz m. in. poinformuje o sytuacji zdrowotnej w regionie planowanej wycieczki, zaleci odpowiednie wyposażenie apteczki podróżnej, przekaże wytyczne dotyczące bezpiecznego zachowania i zapobiegania chorobom w kraju do którego się wybierasz. Wakacyjna apteczka - co do niej zapakować?

 

  • Przed podróżą zaopatrz się w aptece w preparaty zawierające kultury bakterii mlekowych, które blokują rozwój szkodliwych bakterii. Większość z nich można kupić bez recepty. Odpowiednie leki możesz kupić także na miejscu. Są one powszechnie dostępne, ponieważ wielu turystów cierpi na biegunkę podróżnych.

 

  • Podczas urlopu pij tylko wodę butelkowaną! Dotyczy to też płukania jamy ustnej po umyciu zębów, jak i przemywania butelek i smoczków dla dzieci.

 

  • Drinki i napoje zamawiaj bez dodatku lodu. Nigdy nie mamy pewności jakiej wody użyto - czy z kranu, czy z butelki. Najbezpieczniejszą opcją jest wybór schłodzonych napoi w butelce lub puszce.

 

  • Owoce i warzywa należy starannie umyć przed spożyciem, a najlepiej obrać ze skórki.

 

  • Przed każdym posiłkiem należy starannie umyć ręce! Jak robić to dokładnie przeczytasz TUTAJ

 

 

ZAPRASZAMY NA WIZYTĘ W NASZEJ PRZYCHODNI W KATOWICACH!

Przychodnia Mark-Med / ul. Stara Kłodnicka 43, Katowice  / REJESTRACJA: 667 937 572

POLUB NAS NA FACEBOOK'U

Katowice, ul. Stara Kłodnicka 43

Przychodnia Mark-Med w Katowicach - rejestracja pod nr telefonu 667 937 572

pn.-pt.: 8:00-18:00

Przychodnia Mark-Med w Katowicach
Przychodnia Mark-Med w Katowicach

Rejestracja: 667 937 572

Przychodnia Mark-Med 

w Katowicach

Przychodnia Mark Med w Katowicach. Szukasz kompleksowej opieki dla całej rodziny? Zaufaj specjalistom z naszej przychodni!
Umów się na wizytę u lekarza medycyny podróży - przychodnia Mark-Med w Katowicach
Przychodnia Mark Med w Katowicach prowadzi swój profil również na twitterze
Przychodnia Mark Med w Katowicach na facebooku publikujemy najświeższe informacje dotyczące zdrowia!

Reumatologia

KONTAKT

GODZINY OTWARCIA

Pomoc medyczna dla obywateli Ukrainy

Aktualności

Usługi

Nasi lekarze

Strona główna

O nas

MENU

Medycyna szkolna

Medycyna podróży

Geriatria

Diabetologia

Kardiologia

Podstawowa Opieka Zdrowotna

Pediatria i Neonatologia

Nasz adres:

ul. Stara Kłodnicka 43

40-703 Katowice (woj.śląskie)

 

Napisz do nas:

mark-med@mark-med.pl

NASZE USŁUGI

Zadzwoń do nas:

+48 (32) 7818704

+48 667 937 572

 

Od poniedziałku do piątku

8:00 - 18:00