Wakacyjna apteczka powinna być tak skompletowana, aby odpowiadała potrzebom zdrowotnym podróżnych, zapewniała im bezpieczeństwo, a w przypadku sytuacji nagłych była zawsze pod ręką i stanowiła pierwszą pomoc. Pamiętajmy, że dobrze skompletowana wakacyjna apteczka wcale nie musi być, ani duża, ani droga!
Ubezpieczenie zdrowotne na czas wyjazdu - w wielu biurach podróży koszt ubezpieczenia doliczany jest do ceny wykupionej wycieczki. Jeśli jednak organizujemy wyjazd na własną rękę, warto pamiętać o wykupieniu odpowiedniego pakietu. Koszt takiego ubezpieczenia jest naprawdę niewielki, a koszty leczenia w innym kraju potrafią sięgać nawet do kilku tysięcy złotych.
Dokumentacja medyczna - obejmująca spis leków przyjmowanych na stałe, dokumentacja z pobytów w szpitalu. Do wakacyjnej apteczki musimy zapakować również uzupełnioną żółtą książeczkę, gdy wybieramy się w podróż do kraju w którym ten dokument jest wymagany.
Leki przyjmowane na stałe - mogą to być leki przyjmowane na np. nadciśnienie, cukrzycę, choroby tarczycy. Należy pamiętać, aby zabrać ich taką ilość, aby wystarczyły na cały planowany pobyt oraz na dodatkowe kilka dni. Nigdy nie wiemy co wydarzy się w podróży, możemy spotkać się z sytuacją w której na przykład nasz lot powrotny zostanie opóźniony. Najlepiej już kilka dni przed wyjazdem upewnić się czy mamy wystarczającą ilość leków na całą podróż i na kilka dni po powrocie.
Środki antykoncepcyjne - jeżeli przyjmujesz tabletki antykoncepcyjne na receptę, nie zapomnij zapakować ich z dodatkowym zapasem na kilka dni. W przypadku podróży samolotem zapakuj je do bagażu podręcznego - nigdy nie wiemy czy nasz bagaż główny dotrze z nami do miejsca docelowego.
GORĄCZKA, PRZEZIĘBIENIE, KATAR, KASZEL itp.
Leki przeciwbólowe / rozkurczowe / przeciwgorączkowe / leki na pierwsze objawy przeziębienia i grypy - pamiętajmy, że leki te powinny być dostosowane do wieku osób podróżujących. Jeżeli w podróż jadą z nami dzieci, koniecznie musimy zaopatrzyć się w medykamenty przeznaczone dla małych podróżników. W związku z panującym na całym świecie zagrożeniem zachorowania na koronawirusa w razie wystąpienia objawów przeziębienia lub grypy musimy postępować zgodnie z panującymi zasadami w miejscu naszego wypoczynku.Gorączka może być objawem zakażenia koronawirusem, ale również zwiastunem przeziębienia lub grypy, a w upalny dzień może być efektem przegrzania na słońcu.
Termometr - to absolutny must have w apteczce podróżnika!
Tabletki lub spray na ból gardła - klimatyzacja, kąpiele w chłodnej wodzie, zmiany temperatury, zimne napoje i oczywiście lody to wszystko może sprawić, ze nasze gardło zacznie boleć.
Preparat do nosa - Podróżując z małym dzieckiem w naszej apteczce nie może zabraknąć wody morskiej oraz sprzętu do czyszczenia noska.
Leki stosowane przy problemach żołądkowo - jelitowych - biegunki i wymiotów boimy się jadąc zagranicę, zwłaszcza do krajów egzotycznych w których występuje zupełnie inna flora bakteryjna, ale zatrucie może przydarzyć się również podczas niedalekiej podróży. Preparaty na biegunkę mogą przydać się nie tylko w przypadku zatrucia, ale również w sytuacjach stresowych np. przed podróżą samolotem.
Probiotyki i elektrolity - probiotyk korzystnie wpłynie na przywrócenie prawidłowej flory bakteryjnej przewodu pokarmowego po biegunce, natomiast elektrolity są niezbędne nie tylko gdy występuje silna biegunka i wymioty, ale również podczas występowania wysokich temperatur. Gdy się pocimy nasz organizm traci cenne elektrolity, a to może doprowadzić do szybkiego odwodnienia organizmu. W podróży idealnie sprawdzą się saszetki ponieważ zajmują niewiele miejsca.
Leki na najczęstsze dolegliwości - jeżeli zdarza się, że często dopada Cię np. zapalenie pęcherza, reakcje alergiczne czy inne specyficzne dolegliwości to do wakacyjnej apteczki zapakuj również leki w razie ich wystąpienia. Podobnie ma się sprawa z lekami na chorobę lokomocyjną.
Żel antybakteryjny do rąk - przyda się zwłaszcza jeśli planujemy długą podróż albo jedziemy do miejsc, w których warunki sanitarne mogą być niewystarczające. Takim żelem powinno się myć ręce przynajmniej przed jedzeniem i po wyjściu z toalety.
Antybiotyk - tylko w wyjątkowych sytuacjach i po konsultacji z lekarzem!
UKĄSZENIA KOMARÓW I INNYCH OWADÓW
Replementy odstraszające owady - w trakcie podróży do egzotycznych krajów popularne środki dostępne w supermarketach mogą okazać się nieskuteczne, przeciw owadom występującym w tropikach warto zastosować specjalne środki odstraszające z wysokim stężeniem DEET.
Środki łagodzące ukąszenia owadów - tutaj doskonale sprawdzą się maści i żele. Natomiast jeśli mamy skłonności do reakcji alergicznych na ukąszenia owadów do apteczki warto spakować wapno.
Moskitiera - przyda się szczególnie podczas podróży do rejonów tropikalnych;
WAKACYJNA APTECZKA - NIE ZAPOMNIJ ZABRAĆ PODSTAWOWYCH MATERIAŁÓW OPATRUNKOWYCH NA RANY I OTARCIA
maseczki;
środki do dezynfekcji rąk;
plastry wodoodporne;
plastry chirurgiczne - doskonale sprawdzą się przy rozcięciach;
bandaż i gaza;
bandaż elastyczny;
środki odkażające np. Octanisept;
nożyczki, pęseta, igła - mogą przydać się podczas przygotowywania opatrunków, a pęsetą wyciągniemy np. wbitą drzazgę;
GDY MOCNO ŚWIECI SŁOŃCE - CO ZAPAKOWAĆ DO WAKACYJNEJ APTECZKI?
Ochrona przeciwsłoneczna - kremy z jak najwyższym filtrem UV;
Preparat na oparzenia słoneczne;
Okulary przeciwsłoneczne z filtrem UV;
Kapelusz lub czapka chroniąca głowę przed słońcem;
Leki zabierane bez oryginalnego opakowania powinny zostać dokładnie opisane nazwą i sposobem dawkowania, najlepiej zabrać ze sobą również ulotkę - takie działanie pomoże uniknąć nam sytuacji w której dojdzie do omyłkowego spożycia niewłaściwego leku. Leki, które przyjmujemy na stałe oraz dokumentację medyczną należy umieścić w bagażu podręcznym - nie możemy dopuścić do sytuacji w której dochodzi np. do zagubienia naszego bagażu, a my pozostajemy za granicą bez leków, które wykupujemy na receptę. Tabletki zabierane w blistrach należy zapakować do plastikowego pojemniczka, ponieważ w wypchanym po brzegi bagażu blistry mogą zostać ściśnięte, a tabletki wyciśnięte z opakowania. Leki należy przechowywać w chłodnym, zacienionym miejscu, nie wolno wystawiać ich na działanie promieni słonecznych czy wysokich temperatur.
Szczególnie gdy wyjeżdżamy za granicę do krajów tropikalnych warto przed wyjazdem odwiedzić lekarza medycyny tropikalnej, który doradzi ewentualne szczepienia przed podróżą, wskaże leki, które powinny być zabrane w miejsce docelowe oraz odpowie na wszelkie pytania związane z wyjazdem. Lekarz medycyny tropikalnej dysponuje również wiedzą o tym jakie choroby i infekcje mogą nas dopaść w docelowym miejscu.
Poza mądrze skompletowaną apteczką, warto przed podróżą warto upewnić się czy mamy aktualne podstawowe szczepienia. Najlepiej udać się do lekarza medycyny podróży i skonsultować jakie szczepienia dodatkowe warto wykonać. Pamiętaj o tym, żeby zrobić to odpowiednio wcześniej, bo niektóre szczepionki trzeba przyjąć w kliku dawkach w odpowiednich odstępach czasowych!
ZAPRASZAMY NA WIZYTĘ W NASZEJ PRZYCHODNI W KATOWICACH
Przychodnia Mark-Med / ul. Stara Kłodnicka 43, Katowice / REJESTRACJA: 667 937 572
Katowice, ul. Stara Kłodnicka 43
pn.-pt.: 8:00-18:00
Rejestracja: 667 937 572
Przychodnia Mark-Med
w Katowicach
KONTAKT
GODZINY OTWARCIA
MENU
Nasz adres:
ul. Stara Kłodnicka 43
40-703 Katowice (woj.śląskie)
Napisz do nas:
mark-med@mark-med.pl
NASZE USŁUGI
Zadzwoń do nas:
+48 (32) 7818704
+48 667 937 572
Od poniedziałku do piątku
8:00 - 18:00