Od poniedziałku do piątku

8:00 - 18:00

 

Zadzwoń do nas:

+48 (32) 7818704

+48 667 937 572

 

NASZE USŁUGI

Nasz adres:

ul. Stara Kłodnicka 43

40-703 Katowice (woj.śląskie)

 

Napisz do nas:

mark-med@mark-med.pl

Pediatria i Neonatologia

Podstawowa Opieka Zdrowotna

Kardiologia

Diabetologia

Geriatria

Medycyna podróży

Medycyna pracy

Medycyna szkolna

MENU

O nas

Strona główna

Nasi lekarze

Usługi

Aktualności

Pomoc medyczna dla obywateli Ukrainy

GODZINY OTWARCIA

KONTAKT

Reumatologia

Przychodnia Mark Med w Katowicach na facebooku publikujemy najświeższe informacje dotyczące zdrowia!
Przychodnia Mark Med w Katowicach prowadzi swój profil również na twitterze
Umów się na wizytę u lekarza medycyny podróży - przychodnia Mark-Med w Katowicach
Przychodnia Mark Med w Katowicach. Szukasz kompleksowej opieki dla całej rodziny? Zaufaj specjalistom z naszej przychodni!
Przychodnia Mark-Med 
w Katowicach
Rejestracja: 667 937 572
Przychodnia Mark-Med w Katowicach
Przychodnia Mark-Med w Katowicach
pn.-pt.: 8:00-18:00
Przychodnia Mark-Med w Katowicach - rejestracja pod nr telefonu 667 937 572
Katowice, ul. Stara Kłodnicka 43

Dur brzuszny to ostra choroba zakaźna, nazywana potocznie tyfusem. Wywoływana jest przez pałeczkę duru brzusznego Salmonella typhi, która po kilkunastu minutach ginie w temperaturze 60 °C. Do zakażenia pałeczkami duru brzusznego dochodzi na drodze pokarmowej, przez spożycie żywności lub wody, która została zanieczyszczona wydalinami zakażonych ludzi, rzadziej w wyniku bezpośredniego kontaktu z osobą chorą lub nosicielem.

 

GDZIE NA ŚWIECIE WYSTĘPUJE DUR BRZUSZNY?

 

Ryzyko zakażenia pojawia się głównie w rejonach o niskim poziomie higieny w przygotowywaniu i podawaniu posiłków. Szacuje się, że co roku choruje ok. 22 milionów ludzi, z czego u ponad 200 tysięcy osób choroba kończy się zgonem. Największe ryzyko zachorowań występuje w Azji Południowej (Indie, Nepal i kraje ościenne), w Azji Południowo-Wschodniej (Indonezja), w Ameryce Południowej (Peru) oraz w Afryce Północnej i Zachodniej. Najwyższą śmiertelność obserwuje się u dzieci poniżej 4 lat. W Europie większość zachorowań na dur brzuszny to przypadki zawleczone z  innych krajów, głównie z Indii, Pakistanu i Bangladeszu. W Polsce odnotowuje się pojedyncze zachorowania.

 

JAKIE SĄ OBJAWY DURU BRZUSZNEGO?

 

Okres wylęgania duru brzusznego wynosi od 1 do 3 tygodni. W tym czasie bakterie, które już wniknęły do przewodu pokarmowego zadomawiają się w jelicie krętym i poprzez nabłonek jelitowy wnikają do układu limfatycznego, gdzie rozpoczynają rozmnażanie. Później z krwią dostają się do wątroby i tam ponownie się namnażają. Produkowana przez bakterie endotoksyna uszkadza układ nerwowy, narządy takie jak wątroba, śledziona, a nawet mięsień sercowy. Dodatkowo w jelitach mogą powodować stany zapalne, a nawet martwicę.

 

Początkowo u chorego pojawia się lekka gorączka. Niedługo później dochodzą do tego bóle głowy, ogólne pogorszenie samopoczucia, osłabienie i utrata łaknienia. Po około 6 dniach gorączka stabilizuje się na poziomie 39 – 40 °C, a po 10 dniu na klatce piersiowej i brzuchu mogą pojawić się bladoróżowe plamki zwane różyczką durową. Znika ona w kilka dni później, pozostawia jednak na skórze drobne przebarwienia. Po około 4 tygodniach dur brzuszny zaczyna ustępować.

 

W trzecim okresie mogą pojawić się powikłania:

 • krwawienia z przewodu pokarmowego,
 • perforacja jelita cienkiego,
 • zapalenie otrzewnej, posocznica,
 • zapalenie mózgu,
 • objawy neuropsychiatryczne (delirium),
 • odwodnienie,
 • rozsiane ropnie,
 • zapalenie wsierdzia,
 • zapalenie kości.

 

Jeśli w trzeciej fazie choroby nie dojdzie do zgonu pacjenta, rozpoczyna się czwarty okres, w którym następuje powolny powrót do zdrowia. Dur brzuszny kończy się zgonem w 10-30% nieleczonych przypadków. Dlatego tak ważna jest znajomość objawów, profilaktyka oraz szczepienia zapobiegające zachorowaniu.

 

JAK MOŻNA ZAPOBIEC ZACHOROWANIU NA DUR BRZUSZNY?

 

Aby skutecznie zabezpieczyć się przed durem brzusznym należy połączyć dwa sposoby profilaktyki: szczepienia przeciw tej chorobie oraz przestrzeganie zasad higieny.

 

 • Przed podróżą w odległe zakątki świata umów się odpowiednio wcześniej na wizytę z lekarzem medycyny podróży. Podczas konsultacji lekarz m. in. poinformuje o sytuacji zdrowotnej w regionie planowanej wycieczki, zaleci odpowiednie wyposażenie apteczki podróżnej, przekaże wytyczne dotyczące bezpiecznego zachowania i zapobiegania chorobom w kraju do którego się wybierasz, zaproponuje wykonanie szczepień przed podróżą.

 

 • Podczas urlopu pij tylko wodę butelkowaną! Dotyczy to też płukania jamy ustnej po umyciu zębów, jak i przemywania butelek i smoczków dla dzieci.

 

 • Drinki i napoje zamawiaj bez dodatku lodu. Nigdy nie masz pewności jakiej wody użyto - czy z kranu, czy z butelki. Najbezpieczniejszą opcją jest wybór schłodzonych napoi w butelce lub puszce.

 

 • Owoce i warzywa należy starannie umyć przed spożyciem, a najlepiej obrać ze skórki.

 

 • Przed każdym posiłkiem należy starannie umyć ręce! Jak robić to dokładnie przeczytasz TUTAJ

 

KTO POWINIEN PRZYJĄĆ SZCZEPIENIE PRZECIW DUROWI BRZUSZNEMU?

 

Przechorowanie duru brzusznego ani szczepienie przeciw durowi brzusznemu nie daje odporności na całe życie. Szczepienie podstawowe składa się z trzech dawek szczepionki w schemacie 0-1-12 miesięcy. Pierwszą i drugą dawkę szczepionki należy podać w odstępie 1 miesiąca. Trzecią dawkę szczepionki podać w 12 miesiącu od podania pierwszej dawki. Szczepienie przypominające - pojedyncze dawki szczepionki należy podawać w odstępach co 3 - 5 lat.

 

Szczepienia przeciw durowi brzusznemu są zalecane:

 • pracownikom służb komunalnych - kanalizacji, oczyszczalni ścieków, wodociągów;
 • osobom wyjeżdżającym do krajów, gdzie dur brzuszny występuje endemicznie;
 • w sytuacji zagrożenia epidemicznego do masowych szczepień.

 


 

ZAPRASZAMY NA WIZYTĘ W NASZEJ PRZYCHODNI W KATOWICACH

Przychodnia Mark-Med / ul. Stara Kłodnicka 43, Katowice  / REJESTRACJA: 667 937 572

Odwiedź nas na Facebook'u

Dur brzuszny

28 czerwca 2019
Obecnie denga jest najczęściej rozpoznawaną chorobą wśród turystów, którzy zgłaszają się do poradni medycyny podróży z powodu gorączki po powrocie z terenów tropikalnych.
Denga występuje w ponad 100 krajach tropikalnych i stanowi obecnie najczęstszą infekcję wirusową przenoszoną przez owady na świecie.
Objawy dengi mogą być niecharakterystyczne, w związku z czym konieczna jest diagnostyka laboratoryjna obejmująca różne choroby tropikalne, w tym także malarię