Artykuły, które mogą Cię zainteresować:

 

Wyróżnia się, aż 150 typów HPV - wirusa brodawczaka ludzkiego, które są
Indonezja to wyspiarski kraj zajmujący archipelag 17 tysięcy wysp, z których co
Gorączka krwotoczna Lassa jest ostrą wirusową chorobą przenoszoną przez gryzonie. Aktualnie choroba
Obecnie denga jest najczęściej rozpoznawaną chorobą wśród turystów, którzy zgłaszają się do poradni medycyny podróży z powodu gorączki po powrocie z terenów tropikalnych.
16 maja 2023

Podróż do Tajlandii - o czym pamiętać przed wyjazdem

Tajlandia z roku na rok pnie się coraz wyżej w rankingach popularności wśród kierunków turystycznych na egzotyczne wakacje. To miejsce w którym każdy turysta znajdzie coś dla siebie! Możemy zrelaksować się tu na niebiańskich plażach, podziwiać zielone pasma górskie, ale też doświadczyć duchowości wschodu zachwycając się bogactwem świątyń. Tajlandia to również idealne miejsce dla smakoszy z całego świata, którzy zachwycą się smakami, kolorami i zapachami tajskiej kuchni. Chcesz doświadczyć codziennego życia w tajskim mieście? Udaj się do tętniącego życiem Bangkoku, pełnego tuk-tuków i monumentalnych wieżowców.

 

Zastanawiasz się czy podróż do Tajlandii z małym dzieckiem to dobry pomysł? Oczywiście, że tak! Wystarczy przestrzegać podstawowych zasad higieny i profilaktyki przeciw ukąszeniom owadów, a przed podróżą skonsultować się z lekarzem medycyny podróży i zadbać o odpowiednie szczepienia. Tajowie uwielbiają dzieci! Praktycznie w każdym hotelu są usługi takie jak opieka baby sitter czy kąciki zabaw i zajęcia dla najmłodszych.

 

 

 


Restrykcje covidowe zostały zniesione. Nie ma obowiązku noszenia maseczek, ale większość osób i tak je nosi, zwłaszcza w zamkniętych pomieszczeniach.


 

Przepisy pobytowe

 

Tzw. amnestia wizowa skończyła się w październiku 2020 r., a program przedłużania pobytu w związku z pandemią COVID-19 (tzw. covid visa extension) skończył się 24 sierpnia 2022 r. Obecnie prawo pobytu trzeba ponownie przedłużać na zasadach ogólnych, po przedstawieniu wymaganych przez władze imigracyjne dokumentów, uzasadniających konieczność pozostania w Tajlandii.

 

Ambasada RP w Bangkoku, podobnie jak ambasady innych państw UE, nie może wspierać wniosków obywateli polskich do władz miejscowych o przedłużenie pobytu, poprzez wydawanie suport letters, zaświadczeń o braku możliwości powrotu do Polski, czy podobnych pism.

 

Pobyt w Tajlandii bez uregulowanego statusu imigracyjnego, należy traktować jako nielegalny, za który grozi grzywna (500 THB za każdy dzień), areszt, deportacja i zakaz ponownego wjazdu.

 

Więcej informacji nt. przedłużenia prawa pobyty w Tajlandii znajdziesz na stronie Royal Thai Police Immigration Bureau lub pod numerem infolinii 1178.

 


 

JAKI JEST KLIMAT I POGODA W TAJLANDII? KIEDY NAJLEPIEJ WYBRAĆ SIĘ W PODRÓŻ DO TAJLANDII?

 

W Tajlandii wyróżnia się trzy pory roku:

  • Pora deszczowa - trwa od maja/czerwca do października. Najwięcej opadów odnotowuje się w sierpniu i we wrześniu, rzadko jednak zdarza się, żeby padało cały dzień. Są to bardziej obfite i krótkotrwałe opady. W czasie pory deszczowej ruch turystyczny jest zdecydowanie mniejszy, a ceny niższe.

 

  • Pora chłodna inaczej nazywana porą ciepłą i suchą - trwa od listopada do lutego. Pora chłodna to zdecydowanie szczyt sezonu turystycznego. Opady deszczu są sporadyczne, a temperatura waha się od 28 do 32ºC. Jest to najlepszy czas na zwiedzanie Tajlandii, gdyż będzie ono mniej wyczerpujące przy w miarę znośnym upale.

 

  • Pora gorąca i sucha - trwa od marca do maja. Jest to czas najwyższych temperatur w Tajlandii. W Bangkoku temperatura może przekroczyć nawet 40ºC . Wysokie powietrza często uniemożliwiają normalne funkcjonowanie w godzinach okołopołudniowych. To zdecydowanie lepszy czas na plażowanie na wyspach niż zwiedzanie.

 

JAK WYGLĄDA OPIEKA MEDYCZNA W TAJLANDII?

 

Jeżeli potrzebujesz pomocy medycznej, zadzwoń pod nr 1669. Jeżeli zostaniesz skierowany do szpitala, skontaktuj się z ubezpieczycielem.

 

Dostęp do prywatnej opieki medycznej jest bardzo dobry. Usługi są na wysokim poziomie, ale jednocześnie są one stosunkowo drogie. System publicznej opieki medycznej jest na niższym poziomie. Cena standardowej wizyty lekarskiej wynosi około 1000-2000 THB, a doba w szpitalu od 2000 do nawet 20 000 THB.

 

Zgodnie z miejscowymi przepisami, można przywieźć 30-dniowy zapas leków (w tym leków na receptę) niezawierających substancji kontrolowanych. Leki powinny być w oryginalnych opakowaniach i należy mieć ze sobą receptę/list od lekarza – w języku angielskim. Na leki zawierające substancje kontrolowane może być wymagana zgoda Food and Drug Administration, z którą należy kontaktować się bezpośrednio poprzez stronę: https://permitfortraveler.fda.moph.go.th/nct_permit_main/.

 

PODRÓŻ DO TAJLANDII - JAKIE SZCZEPIENIA NALEŻY WYKONAĆ PRZED PODRÓŻĄ?

 

WAŻNE! Od osób przybywających do Tajlandii z krajów w których występuje żółta gorączka, obowiązkowo wymaga się okazania zaświadczenia potwierdzającego szczepienie. 

 

Na ok. 4-6 tygodni przed planowanym wyjazdem zaleca się konsultację u lekarza medycyny podróży w celu sprawdzenia konieczności poddania się obowiązkowym i zalecanym szczepieniom. W tym celu zapraszamy do wizyty u lekarza medycyny podróży w przychodni Mark-Med w Katowicach.

 

 

Szczepienia rutynowe i przypominające zalecane przed podróżą do Tajlandii. 

 

Inne szczepienia zalecane przed podróżą do Tajlandii:

  • wzw A -  zalecane dla nieszczepionych podróżnych powyżej 1 roku życia udających się do Tajlandii. Niemowlęta w wieku od 6 do 11 miesięcy również powinny być szczepione przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu A. Dawki nie wlicza się do rutynowego cyklu 2-dawkowego. Podróżni z alergią na składnik szczepionki lub w wieku poniżej 6 miesięcy powinni otrzymać pojedynczą dawkę immunoglobuliny, która zapewnia skuteczną ochronę do 2 miesięcy w zależności od podanej dawki. Niezaszczepieni podróżni, którzy mają ponad 40 lat, mają obniżoną odporność lub cierpią na przewlekłe schorzenia, planujący wyjazd do obszaru ryzyka w okresie krótszym niż 2 tygodnie, powinni otrzymać początkową dawkę szczepionki i podczas tej samej wizyty immunoglobulinę.

  • wzw B - zalecane dla nieszczepionych podróżnych w wieku poniżej 60 lat podróżujących do Tajlandii. Niezaszczepieni podróżni w wieku 60 lat i starsi mogą zostać zaszczepieni przed podróżą do Tajlandii.

  • dur brzuszny - polecany większości podróżników, zwłaszcza tych przebywających w mniejszych miastach lub na obszarach wiejskich.

  • wścieklizna - zalecane u wybranych podróżnych w zależności od indywidualnego ryzyka;

  • japońskie zapalenie mózgu - zalecane u wybranych podróżnych w zależności od indywidualnego ryzyka;

 

ŻÓŁTA GORĄCZKA W TAJLANDII

 

Żółta gorączka - mimo, że w Tajlandii nie występuje żółta gorączka, od podróżujących z rejonów endemicznego występowania choroby (Afryka, Ameryka Południowa) w wieku ≥ 9 mż. wymaga się okazania udokumentowanego potwierdzenia szczepienia (dotyczy również podróżnych w tranzycie > 12 godzin na lotniskach krajów endemicznego występowania żółtej gorączki). Przy szczepieniu przeciw żółtej gorączce wydawane jest Międzynarodowe Świadectwo Szczepień (International Certificate of Vaccination) potwierdzające wykonaną wakcynację.

 

NA JAKIE INNE CHOROBY NARAŻENI SĄ TURYŚCI ODWIEDZAJĄCY TAJLANDIĘ?

 

MALARIA W TAJLANDII

 

Wybierając się w podróż do Tajlandii musisz wiedzieć, że istnieje ryzyko zachorowania na malarię, dlatego turystom zaleca się stosowanie profilaktyki zapobiegającej ukąszeniom komarów. O objawach malarii przeczytasz w artykule Malaria - niebezpieczna choroba tropikalna 

 

Stosowanie leków przeciwmalarycznych zalecane jest osobom podróżującym do obszarów zagrożonych malarią: przede wszystkim w prowincjach graniczących z Birmą (Myanmar), Kambodży i Laosu oraz prowincjach Kalasin, Krabi (dystrykt Plai Phraya), Nakhon Si Thammarat, Narathiwat, Pattani, Phang Nga (w tym Phang Nga Miasto), Rayong, Sakon Nakhon, Songkhla, Surat Thani i Yala, zwłaszcza lasy wiejskie i obszary leśne na obrzeżach tych prowincji.

 

DENGA W TAJLANDII

 

Denga to tropikalna choroba wirusowa przenoszona przez komary Aedes.  Pacjenci mogą odczuwać takie objawy, jak gorączka, czerwona wysypka na skórze, ból głowy, ból tylnej części oczu, ból stawów, ból mięśni, krwawienie pod skórą, z nosa i dziąseł. W następstwie rosnącej gorączki denga w Tajlandii, Biuro Epidemiologii Departamentu Kontroli Chorób (DDC) zgłosiło łącznie 17 412 przypadków dengi (gorączka denga i ciężka denga) od początku roku do 16 sierpnia 2022 r.

 

Prowincje o największej liczbie pacjentów to w odpowiedniej kolejności Mae Hong Son, Chiang Mai, Ubon Ratchathani, Tak i Si Saket. W tym roku DDC spodziewa się nasilenia epidemii gorączki denga zgodnie z cyklem epidemii choroby. 

 

CHIKUNGUNYA W TAJLANDII

 

Chikungunya to choroba wirusowa przenoszona przez ukąszenia zakażonych komarów, takich jak Aedes aegypti i Aedes albopictus. Może powodować wysoką gorączkę, bóle stawów i mięśni oraz bóle głowy. Podczas gdy chikungunya często nie kończy się śmiercią, ból stawów związany z chorobą może trwać miesiącami lub latami i może stać się przyczyną przewlekłego bólu i niepełnosprawności. Nie ma specyficznego leczenia tej infekcji ani szczepionki, która by jej zapobiegała.

 

Tajlandzcy urzędnicy ds. zdrowia zgłosili 673 przypadki chikungunya w 39 prowincjach od początku roku do 9 października 2022 r. To więcej niż łączna liczba przypadków zgłoszonych w całym 2021 r. która wynosiła 671 przypadków. 

 

Inne choroby występujące u podróżnych w Tajlandii:

 

  • biegunka bakteryjna - źródłem wirusa jest skażona żywność lub woda. Należy przestrzegać zasad higieny tropikalnej: pić tylko wodę butelkowaną, dokładnie myć ręce przed każdym posiłkiem, nie jeść owoców ze skórką, sałat, surowego mięsa itd. Należy  wystrzegać się produktów spożywczych niewiadomego lub podejrzanego pochodzenia.   

  • leptospiroza - źródłem wirusa są gryzonie. Głównym środkiem ochrony jest zatem zachowanie podstawowych zasad higieny osobistej i unikanie miejsc narażonych na obecność gryzoni.

  • Zika to tropikalna choroba przenoszona przez komary, szczególnie niebezpieczna dla kobiet w ciąży.

  • H5N1 („ptasia grypa”) - Wirus nie przenosi się między ludźmi. Główną formą ochrony przed zarażeniem jest stosowanie podstawowych zasad higieny. Skuteczność opracowanych szczepionek nie jest w pełni potwierdzona, a ich dostępność jest  niewielka. 

  • norowirusy.

 

W dużych miastach sezonowo (od stycznia do kwietnia) występuje bardzo wysokie zanieczyszczenie powietrza. Okresowo występują ograniczenia w dostępności masek przeciwsmogowych i oczyszczaczy powietrza.

 


 

ZAPRASZAMY NA WIZYTĘ W NASZEJ PRZYCHODNI W KATOWICACH

Przychodnia Mark-Med / ul. Stara Kłodnicka 43, Katowice  / REJESTRACJA: 667 937 572

Odwiedź nas na Facebook'u

Katowice, ul. Stara Kłodnicka 43

Przychodnia Mark-Med w Katowicach - rejestracja pod nr telefonu 667 937 572

pn.-pt.: 8:00-18:00

Przychodnia Mark-Med w Katowicach
Przychodnia Mark-Med w Katowicach

Rejestracja: 667 937 572

Przychodnia Mark-Med 

w Katowicach

Przychodnia Mark Med w Katowicach. Szukasz kompleksowej opieki dla całej rodziny? Zaufaj specjalistom z naszej przychodni!
Umów się na wizytę u lekarza medycyny podróży - przychodnia Mark-Med w Katowicach
Przychodnia Mark Med w Katowicach prowadzi swój profil również na twitterze
Przychodnia Mark Med w Katowicach na facebooku publikujemy najświeższe informacje dotyczące zdrowia!

Reumatologia

KONTAKT

GODZINY OTWARCIA

Pomoc medyczna dla obywateli Ukrainy

Aktualności

Usługi

Nasi lekarze

Strona główna

O nas

MENU

Medycyna szkolna

Medycyna podróży

Geriatria

Diabetologia

Kardiologia

Podstawowa Opieka Zdrowotna

Pediatria i Neonatologia

Nasz adres:

ul. Stara Kłodnicka 43

40-703 Katowice (woj.śląskie)

 

Napisz do nas:

mark-med@mark-med.pl

NASZE USŁUGI

Zadzwoń do nas:

+48 (32) 7818704

+48 667 937 572

 

Od poniedziałku do piątku

8:00 - 18:00