Od poniedziałku do piątku

8:00 - 18:00

 

Zadzwoń do nas:

+48 (32) 7818704

+48 667 937 572

 

NASZE USŁUGI

Nasz adres:

ul. Stara Kłodnicka 43

40-703 Katowice (woj.śląskie)

 

Napisz do nas:

mark-med@mark-med.pl

Pediatria i Neonatologia

Podstawowa Opieka Zdrowotna

Kardiologia

Diabetologia

Geriatria

Medycyna podróży

Medycyna pracy

Medycyna szkolna

MENU

O nas

Strona główna

Nasi lekarze

Usługi

Aktualności

GODZINY OTWARCIA

KONTAKT

Reumatologia

Przychodnia Mark Med w Katowicach na facebooku publikujemy najświeższe informacje dotyczące zdrowia!
Przychodnia Mark Med w Katowicach prowadzi swój profil również na twitterze
Umów się na wizytę u lekarza medycyny podróży - przychodnia Mark-Med w Katowicach
Przychodnia Mark Med w Katowicach. Szukasz kompleksowej opieki dla całej rodziny? Zaufaj specjalistom z naszej przychodni!
Przychodnia Mark-Med 
w Katowicach
Rejestracja: 667 937 572
Przychodnia Mark-Med w Katowicach
Przychodnia Mark-Med w Katowicach
pn.-pt.: 8:00-18:00
Przychodnia Mark-Med w Katowicach - rejestracja pod nr telefonu 667 937 572
Katowice, ul. Stara Kłodnicka 43

Tajlandia z roku na rok pnie się coraz wyżej w rankingach popularności wśród kierunków turystycznych na egzotyczne wakacje. To miejsce w którym każdy turysta znajdzie coś dla siebie! Możemy zrelaksować się tu na niebiańskich plażach, podziwiać zielone pasma górskie, ale też doświadczyć duchowości wschodu zachwycając się bogactwem świątyń. Tajlandia to również idealne miejsce dla smakoszy z całego świata, którzy zachwycą się smakami, kolorami i zapachami tajskiej kuchni. Chcesz doświadczyć codziennego życia w tajskim mieście? Udaj się do tętniącego życiem Bangkoku, pełnego tuk-tuków i monumentalnych wieżowców.

 

Zastanawiasz się czy podróż do Tajlandii z małym dzieckiem to dobry pomysł? Oczywiście, że tak! Wystarczy przestrzegać podstawowych zasad higieny i profilaktyki przeciw ukąszeniom owadów, a przed podróżą skonsultować się z lekarzem medycyny podróży i zadbać o odpowiednie szczepienia. Tajowie uwielbiają dzieci!Praktycznie w każdym hotelu są usługi takie jak opieka baby sitter czy kąciki zabaw i zajęcia dla najmłodszych.

 

JAKI JEST KLIMAT I POGODA W TAJLANDII? KIEDY NAJLEPIEJ WYBRAĆ SIĘ W PODRÓŻ DO TAJLANDII?

 

W Tajlandii wyróżnia się trzy pory roku:

 • Pora deszczowa - trwa od maja/czerwca do października. Najwięcej opadów odnotowuje się w sierpniu i we wrześniu, rzadko jednak zdarza się, żeby padało cały dzień. Są to bardziej obfite i krótkotrwałe opady. W czasie pory deszczowej ruch turystyczny jest zdecydowanie mniejszy, a ceny niższe.

 

 • Pora chłodna inaczej nazywana porą ciepłą i suchą - trwa od listopada do lutego. Pora chłodna to zdecydowanie szczyt sezonu turystycznego. Opady deszczu są sporadyczne, a temperatura waha się od 28 do 32ºC. Jest to najlepszy czas na zwiedzanie Tajlandii, gdyż będzie ono mniej wyczerpujące przy w miarę znośnym upale.

 

 • Pora gorąca i sucha - trwa od marca do maja. Jest to czas najwyższych temperatur w Tajlandii. W Bangkoku temperatura może przekroczyć nawet 40ºC . Wysokie powietrza często uniemożliwiają normalne funkcjonowanie w godzinach okołopołudniowych. To zdecydowanie lepszy czas na plażowanie na wyspach niż zwiedzanie.

 

JAK WYGLĄDA OPIEKA MEDYCZNA W TAJLANDII?

 

Wyjeżdżając w podróż do Tajlandii, warto wiedzieć, że jeżeli potrzebujesz pomocy medycznej zadzwoń pod nr 1669. Przed podróżą do Tajlandii warto wykupić ubezpieczenie w razie konieczności leczenia i hospitalizacji.

 

Dostęp do prywatnej opieki medycznej jest bardzo dobry. Usługi medyczne są na wysokim poziomie, ale jednocześnie są one relatywnie drogie. System publicznej opieki medycznej jest na niższym poziomie. Cena standardowej wizyty lekarskiej wynosi około 1.000-2.000 THB, a doba w szpitalu od 2.000 do nawet 20.000 THB.

 

PODRÓŻ DO TAJLANDII - JAKIE SZCZEPIENIA NALEŻY WYKONAĆ PRZED PODRÓŻĄ?

 

WAŻNE! Od osób przybywających do Tajlandii z krajów w których występuje żółta gorączka, obowiązkowo wymaga się okazania zaświadczenia potwierdzającego szczepienie. 

 

Na ok. 4-6 tygodni przed planowanym wyjazdem zaleca się konsultację u lekarza medycyny podróży w celu sprawdzenia konieczności poddania się obowiązkowym i zalecanym szczepieniom.

 

 

Szczepienia rutynowe. Zgodnie z PSO 2019 zalecane są niezależnie od celu podróży wszystkim nieuodpornionym dorosłym lub ze wskazań indywidualnych przeciwko:

 

Konsultacja przed podróżą powinna stanowić okazję do uzupełnienia brakujących szczepień rutynowych.

 

Szczepienia przypominające. Zgodnie z PSO 2019 przeciwko:

 • tężcowi / błonicy / krztuścowi - zalecane są u dorosłych niezależnie od planowanych podróży zagranicznych;
 • poliomyelitis

 

Szczepienia zalecane przed podróżą do Tajlandii zgodnie z PSO 2019:

 

Wybierając się w podróż do Tajlandii musisz wiedzieć, że istnieje ryzyko zachorowania na malarię, dlatego turystom zaleca się stosowanie profilaktyki zapobiegającej ukąszeniom komarów. O objawach malarii przeczytasz w artykule Malaria - niebezpieczna choroba tropikalna Stosowanie leków przeciwmalarycznych zalecane jest osobom podróżującym do obszarów zagrożonych malarią: przede wszystkim w prowincjach graniczących z Birmą (Myanmar), Kambodży i Laosu oraz prowincjach Kalasin, Krabi (dystrykt Plai Phraya), Nakhon Si Thammarat, Narathiwat, Pattani, Phang Nga (w tym Phang Nga Miasto), Rayong, Sakon Nakhon, Songkhla, Surat Thani i Yala, zwłaszcza lasy wiejskie i obszary leśne na obrzeżach tych prowincji.

 

NA JAKIE INNE CHOROBY NARAŻENI SĄ TURYŚCI ODWIEDZAJĄCY TAJLANDIĘ?

 

Choroby występujące w Tajlandii:

 • biegunka bakteryjna - źródłem wirusa jest skażona żywność lub woda. Należy przestrzegać zasad higieny tropikalnej: pić tylko wodę butelkowaną, dokładnie myć ręce przed każdym posiłkiem, nie jeść owoców ze skórką, sałat, surowego mięsa itd. Należy  wystrzegać się produktów spożywczych niewiadomego lub podejrzanego pochodzenia.   
 • leptospiroza - źródłem wirusa są gryzonie. Głównym środkiem ochrony jest zatem zachowanie podstawowych zasad higieny osobistej i unikanie miejsc narażonych na obecność gryzoni.
 • denga - to tropikalna choroba przenoszona przez komary. Od początku roku do 15 października 2019 r. odnotowano 102 510 przypadki zachorowania na dengę w tym 110 zgonów. Ochrona polega na stosowaniu dostępnych środków przeciw ukąszeniom owadów. Zagrożenie wirusem występuje na obszarze całego kraju, zwłaszcza na pograniczu z Kambodżą.
 • malaria - to tropikalna choroba przenoszona przez komary.
 • Chikungunya - to tropikalna choroba przenoszona przez komary. Od początku roku do 9 listopada 2019 r. odnotowano 9 000 przypadków zachorowania na chikungunya.
 • Zika to tropikalna choroba przenoszona przez komary, szczególnie niebezpieczna dla kobiet w ciąży.
 • H5N1 („ptasia grypa”) - Wirus nie przenosi się między ludźmi. Główną formą ochrony przed zarażeniem jest stosowanie podstawowych zasad higieny. Skuteczność opracowanych szczepionek nie jest w pełni potwierdzona, a ich dostępność jest  niewielka.  
 • odra - od początku roku do 15 września zgłoszono ogółem 4648 przypadków odry z 74 prowincji, w tym 539 przypadków z powikłaniami i 14 zgonów.

 

W dużych miastach sezonowo (od stycznia do kwietnia) występuje bardzo wysokie zanieczyszczenie powietrza. Okresowo występują ograniczenia w dostępności masek przeciwsmogowych i oczyszczaczy powietrza.

 


 

ZAPRASZAMY NA WIZYTĘ W NASZEJ PRZYCHODNI W KATOWICACH

Przychodnia Mark-Med / ul. Stara Kłodnicka 43, Katowice  / REJESTRACJA: 667 937 572

Odwiedź nas na Facebook'u

Podróż do Tajlandii - o czym pamiętać przed wyjazdem

20 listopada 2019
Podróż do Tajlandii. Jakie choproby występują w Tajlandii? O tym dowiesz się z niniejszego artykułu. Podróżuj świadomie!
Oczywiście, że tak! Wystarczy przed podróżą do Tajlandii skonsultowac się z lekarzem medycyny podróży.

Podróż do Tajlandii - jakie szczepienia wykonać przed podróżą?

 

Podróż do Tajlandii. Jak przygotować się do wyjazdu.