Od poniedziałku do piątku

8:00 - 18:00

 

Zadzwoń do nas:

+48 (32) 7818704

+48 667 937 572

 

NASZE USŁUGI

Nasz adres:

ul. Stara Kłodnicka 43

40-703 Katowice (woj.śląskie)

 

Napisz do nas:

mark-med@mark-med.pl

Pediatria i Neonatologia

Podstawowa Opieka Zdrowotna

Kardiologia

Diabetologia

Geriatria

Medycyna podróży

Medycyna pracy

Medycyna szkolna

MENU

O nas

Strona główna

Nasi lekarze

Usługi

Aktualności

Pomoc medyczna dla obywateli Ukrainy

GODZINY OTWARCIA

KONTAKT

Reumatologia

Przychodnia Mark Med w Katowicach na facebooku publikujemy najświeższe informacje dotyczące zdrowia!
Przychodnia Mark Med w Katowicach prowadzi swój profil również na twitterze
Umów się na wizytę u lekarza medycyny podróży - przychodnia Mark-Med w Katowicach
Przychodnia Mark Med w Katowicach. Szukasz kompleksowej opieki dla całej rodziny? Zaufaj specjalistom z naszej przychodni!
Przychodnia Mark-Med 
w Katowicach
Rejestracja: 667 937 572
Przychodnia Mark-Med w Katowicach
Przychodnia Mark-Med w Katowicach
pn.-pt.: 8:00-18:00
Przychodnia Mark-Med w Katowicach - rejestracja pod nr telefonu 667 937 572
Katowice, ul. Stara Kłodnicka 43

Kenia jest idealnym miejscem na podróż dla osób szukających różnorodności w obrębie jednego kraju. Kenia to właśnie połączenie rajskiego raju z afrykańską sawanną! Z jednej strony witają nas szerokie plaże z białym piaskiem, ciepłe wody oceanu indyjskiego skrywające zapierające dech w piersiach kolorowe rafy koralowe i wszechobecne palmy kokosowe. A z drugiej wita nas afrykańska sawanna z niesamowitym krajobrazem i niepowtarzalnymi doświadczeniami, jakie daje obcowanie i obserwacja dzikich zwierząt w ich naturalnym środowisku. Prócz piękna, które zobaczymy gołym okiem Kenia skrywa w sobie wiele niebezpieczeństw, które mogą odbić się na zdrowiu podróżników. Co zrobić, aby zadbać o nasze zdrowie podczas podróży do Kenii?

 

PODRÓŻ DO KENII - KIEDY NAJLEPIEJ WYBRAĆ SIĘ W PODRÓŻ?

 

W Kenii panuje klimat równikowy. Jest tam gorąco, ale powietrze ma sporą wilgotność. Najlepszą porą roku do podróżowania po Kenii jest okres od grudnia do marca. Najcieplejszymi miesiącami w mieście Nairobi są miesiące od stycznia do kwietnia oraz wrzesień i październik. Pora deszczowa występuje dwukrotnie: tzw. krótka - od połowy października do połowy grudnia, oraz długa - od marca do maja. Najzimniejsze miesiące to lipiec i sierpień, najcieplej jest w grudniu i styczniu. Występują duże różnice temperatur i wilgotności, zwłaszcza między położonym wyżej centrum kraju a wybrzeżem.

 


 

PODRÓŻ DO KENII, A COVID-19 (aktualizacja: 4.11.2022 r.)

 

OSOBY ZASZCZEPIONE

 

Za osobę zaszczepioną uważa się osobę, która przyjęła zalecane dawki określonej szczepionki, przy czym ostatnia dawka musi zostać przyjęta co najmniej 14 dni przed podróżą (nie wliczając daty podróży).

 

Kenia uznała szczepionki zaakceptowane przez WHO: Pfizer/BioNTech Comirnaty, SII/Covishield, AstraZeneca/AZD1222, Janssen/Ad26.COV, Moderna(mRNA1273), Sinopharm, Sinovac-CoronaVac, Bharat Biotech BBV152COVAXIN

 

Testy przed przyjazdem. Nie ma wymogu przedstawienia wyniku testu. Przy wjeździe należy przedstawić dowód szczepienia przeciwko COVID-19 (nie dotyczy dzieci poniżej 12 lat).

 

Testy po przyjeździe. Test antygenowy na własny koszt  dla osób przedstawiających symptomy grypy. W przypadku pozytywnego wyniku, konieczny test PCR na własny koszt.

 

Formularz lokalizacyjny. Formularz lokalizacyjny obowiązuje tylko osoby przedstawiające symptomy grypy. Formularz lokalizacyjny znajduje się na stronie: http://bit.ly/covid19moh Przy wjeździe należy okazać wygenerowany kod QR.

 


 

OSOBY NIEZASZCZEPIONE

 

Testy przed przyjazdem. Osoby niezaszczepione muszą posiadać negatywny wynik testu PCR wykonanego w ciągu 72 godzin przed podróżą (nie dotyczy dzieci poniżej 12 lat). Zaświadczenie musi być w języku angielskim. 

 

Testy po przyjeździe.  Osoby powyżej 12 lat, nie posiadające zaświadczenia o szczepieniu ani negatywnego wyniku testu PCR oraz osoby przedstawiające symptomy grypowe będą poddawane testom antygenowym po przyjeździe na własny koszt (30 USD). W wypadku pozytywnego wyniku testu antygenowego konieczne będzie wykonanie testu PCR także na własny koszt (50 USD) oraz poddanie się samoizolacji zgodnie z wytycznymi Ministerstwa Zdrowia Kenii.

 

Formularz lokalizacyjny. Formularz lokalizacyjny obowiązuje tylko osoby przedstawiające symptomy grypy. Formularz lokalizacyjny znajduje się na stronie: http://bit.ly/covid19moh Przy wjeździe należy okazać wygenerowany kod QR.

 


 

OZDROWIEŃCY

 

Brak specjalnych regulacji dla ozdrowieńców.

 

 


 

DZIECI W PODRÓŻY

 

Dzieci poniżej lat 12 zwolnione są z obowiązku przedstawienia certyfikatu szczepień i wyniku testu PCR.  


 

PODRÓŻ DO KENII. JAK WYGLĄDA OPIEKA MEDYCZNA W KENII? JAKIE SZCZEPIENIA WYKONAĆ PRZED PODRÓŻĄ DO KENII?

 

W większych miastach usługi medyczne oraz lekarstwa są ogólnie dostępne, oczywiście za odpowiednią opłatą. Kosztowny jest pobyt w szpitalu, dlatego też przed przyjazdem do Kenii warto wykupić odpowiednio wysokie międzynarodowe ubezpieczenie zdrowotne, zapewniające skuteczny profesjonalny lotniczy transport medyczny oraz dodatkowo posiadać zabezpieczone środki na pokrycie niezbędnych usług medycznych. Na prowincji standard świadczonych usług medycznych jest niski.

 

Wybierając się w najodleglejsze zakątki świata, należy w pierwszej kolejności zadbać o swoje zdrowie. Na ok. 4-6 tygodni przed planowanym wyjazdem zaleca się konsultację u lekarza medycyny podróży w celu sprawdzenia konieczności poddania się obowiązkowym i zalecanym szczepieniom.

 

Szczepienia rutynowe zalecane przed podróżą do Kenii.

Zalecane są niezależnie od podróży wszystkim nieuodpornionym dorosłym lub ze wskazań indywidualnych przeciwko:

 

Szczepienia przypominające zalecane przed podróżą do Kenii.

Zaleca się wykonanie szczepień u dorosłych niezależnie od planowanych podróży zagranicznych przeciwko:

U wybranych podróżnych w zależności od indywidualnego ryzyka zaleca się wykonanie szczepień przeciwko:

 

Od osób przybywających z Europy nie jest wymagane świadectwo szczepienia przeciw żółtej febrze. Może ono być potrzebne, jeśli turysta ma zamiar pojechać z Kenii do innych krajów afrykańskich.

 

Na wybrzeżu kenijskim oraz na zachodzie kraju występuje całoroczne zagrożenie malarią. Malaria nie występuje na terenach wyżynnych, np. w Nairobi, stosowanie profilaktyki antymalarycznej na tych terenach nie jest potrzebne. W przypadku terenów nizinnych należy rozważyć korzyści wynikające ze stosowania leków antymalarycznych w celach profilaktycznych i efekty uboczne. Na zachodzie kraju odnotowuje się przypadki zachorowań na cholerę oraz dengę.

 

Ze względu na zagrożenie epidemiologiczne zaleca się picie wody wyłącznie butelkowanej. Należy wystrzegać się tanich jadłodajni ze względu na ryzyko zatrucia pokarmowego. Bez problemów można zaopatrywać się w artykuły spożywcze w supermarketach.

 

W całym kraju występuje zagrożenie HIV/AIDS. Ok. 6% mieszkańców Kenii to nosiciele wirusa HIV, wśród niektórych grup społecznych odsetek jest jednak zdecydowanie większy, np. wśród kobiet utrzymujących się z prostytucji wynosi ok. 30%. Wirusem HIV można zarazić się przede wszystkim w czasie stosunku seksualnego. Najskuteczniejszą metodą chroniącą przed zarażeniem jest prezerwatywa, dostępne są również leki znacznie ograniczające prawdopodobieństwo zarażenia.

 

CO ZAPAKOWAĆ DO APTECZKI PODRÓŻNEJ PRZED WYJAZDEM DO KENII?

 

O tym jakie medykamenty powinniśmy zabrać w podróż do Kenii zadecyduje lekarz medycyny tropikalnej. Każdy podróżnik nie może zapomnieć o zabraniu między innymi:

 • zapas leków przyjmowanych codziennie z powodu chorób przewlekłych lub antykoncepcji na cały okres pobytu;

 • leki przeciwmalaryczne;

 • repelenty;

 • lek przeciwbiegunkowe;

 • lek przeciwbólowe;

 • leki przeciwgorączkowe;

 • środki dezynfekcyjne do odkażania skóry;

 • środki opatrunkowe;

 • okulary przeciwsłoneczne;

 • kremy z wysokim filtrem;

 • polisa ubezpieczeniowa;

 

CZY W KENII JEST BEZPIECZNIE?

 

W Kenii utrzymuje się podwyższone ryzyko ataków terrorystycznych ze strony somalijskiego ugrupowania Al-Shabaab. Należy zachować szczególną ostrożność w miejscach publicznych, restauracjach, barach i centrach handlowych, podczas widowisk sportowych, a także w obiektach kultu religijnego, lotniskach, hotelach i zatłoczonych miejscach w pobliżu atrakcji turystycznych. Należy poruszać się dobrze oznakowanymi taksówkami, zamykać drzwi i okna w pojazdach, nosić wyłącznie niewielkie kwoty pieniędzy, nie zakładać biżuterii, znać numery telefonów alarmowych. W Nairobi należy unikać niebezpiecznych dzielnic, szczególnie slumsów. Nie zaleca się nawiązywania bliskich kontaktów z dziećmi (zwłaszcza z tzw. dziećmi ulicy), robienia im zdjęć, czy rozdawania słodyczy.

 

Problemem pozostaje przestępczość pospolita w miastach, szczególnie w Nairobi i Kisumu, a także w kurortach turystycznych na wybrzeżu: Mombasie, Malindi, Kilifi, Watamu oraz Diani. W latach ubiegłych zdarzały się napady na turystów organizowane przez grupy uzbrojonych bandytów, Częstym zjawiskiem są drobne kradzieże: wyrywanie toreb, łańcuszków, kolczyków, aparatów fotograficznych oraz kradzieże samochodów. Kradzieże dokonywane są też przez otwarte okna pojazdów podczas oczekiwania na światłach lub w korkach ulicznych. Zaleca się pozostawianie kosztowności, dokumentów i biletów lotniczych w sejfach hotelowych i posługiwanie się kopiami dokumentów tożsamości. Niebezpieczne są wieczorne spacery po ulicach miast, w parkach czy wzdłuż plaży. Na terenach przygranicznych z Somalią w regionie Garissa, na północ od wyspy Pate oraz w rejonie obozów uchodźców Dadaab istnieje ryzyko porwań.

 

JAK WYGLĄDA PODRÓŻOWANIE PO KRAJU?

 

Komunikacja autobusowa jest ogólnie dostępna i stosunkowo tania. Ze względu na częste wypadki drogowe powinno się unikać podróżowania dalekobieżnymi autobusami i minibusami (tzw. matatu). W Nairobi można korzystać z taksówek, które są zrzeszone w różnych korporacjach i mają ustalone cenniki, choć należy z góry uzgodnić należność za przejazd. Można również skorzystać z aplikacji mobilnych, takich jak Uber. 

 

PRZYDATNE INFORMACJE

 

 • Nie ma problemów z wymianą walut zachodnich na miejscową i odwrotnie. Kursy kantorowe niewiele odbiegają od bankowych; w bankach pobierana jest prowizja.

 • Płatności kartami kredytowymi są już dość rozpowszechnione.

 • Opłaty za wszelkie usługi, zwłaszcza w hotelach, są wysokie.

 • Wybrzeże Kenii, w tym Mombasa to obszary zamieszkałe przez ludność muzułmańską, cudzoziemcy powinni przestrzegać określonych norm, szczególnie podczas zwiedzania miejsc kultu religijnego. Należy zwracać uwagę na ubiór: noszenie krótkich spódnic, strojów plażowych poza miejscami turystycznymi jest uznawane za niestosowne.

 • Opalanie się topless nawet na plażach hotelowych jest niedozwolone.

Podróż do Kenii - jak przygotować się do podróży?

01 lipca 2022
Biegunka podróżnych znana też jako "zemsta Faraona" bardzo często mylona jest ze zwykłym zatruciem pokarmowym.
Malaria nazywana inaczej “zimnicą” to najpowszechniejsza, pasożytnicza choroba tropikalna przenoszona przez komary.
Tajlandia z roku na rok pnie się coraz wyżej w rankingach popularności
Cholera to ostra choroba zakaźna przewodu pokarmowego wywoływana przez gram-ujemną bakterię Vibrio

 

Artykuły, które mogą Cię zainteresować: