Różyczka to ostra wirusowa choroba zakaźna, wywoływana przez wirusa rubella virus. Jedynym rezerwuarem wirusa różyczki jest człowiek. Zakażenie przenosi się drogą kropelkową, a w przypadku zakażeń wrodzonych przez łożysko. Najwięcej zachorowań obserwuje się w okresie jesienno-zimowym i wczesną wiosną. Różyczka jest charakterystyczną chorobą wieku dziecięcego i wówczas przebiega stosunkowo łagodnie, natomiast u osób dorosłych może mieć zdecydowanie cięższy przebieg.
Różyczką można zakazić się drogą kropelkową przez bezpośredni kontakt, przez kontakt z wydzielinami nosogardła osoby zakażonej, oraz drogą krwionośną przez łożysko. Po kontakcie z osobą chorą na różyczkę zachoruje ok. 10-30% osób podatnych na zachorowanie, przy czym nawet do 50% zakażonych może przebyć różyczkę zupełnie bezobjawowo. Okres inkubacji choroby wynosi od 14 do 21 dni, ale chory zakaża już na 7 dni przed pojawieniem się objawów i około 5 dni po ich wystąpieniu.
Do objawów różyczki zalicza się:
zaczerwienienie i umiarkowany ból gardła;
kaszel;
katar;
podwyższona temperatura ciała do 39C;
silne powiększenie węzłów chłonnych za uszami i na karku;
wysypka - zaczyna się na twarzy, w ciągu 24 godzin rozprzestrzenia się na całą powierzchnię ciała, utrzymuje się do 3 dni, a następnie znika nie pozostawiając śladów i przebarwień;
ból głowy;
ból kończyn;
łagodne zapalenie spojówek;
W każdym przypadku podejrzenia różyczki należy zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu. Niekiedy trudno jest zaszeregować wysypkę, dlatego bardzo ważne jest zebranie wywiadu osobniczego, rodzinnego i środowiskowego. U niektórych pacjentów niezbędne będzie podanie leków przeciwgorączkowych. Należy natomiast ustalić, czy w otoczeniu osoby zakażonej nie znajdowała się kobieta w początkowym okresie ciąży, która wcześniej nie przebyła zakażenia w sposób naturalny albo nie była zaszczepiona, gdyż taki kontakt stanowiłby zagrożenie dla płodu.
Objawy kliniczne stwierdzane w różyczce nabytej ustępują zwykle samoistnie, bez pozostawienia następstw. Niekiedy jako powikłanie może wystąpić zapalenie stawów, małopłytkowość bądź zapalenie mózgu.
Istotny problem stanowią zakażenia wirusem różyczki w czasie życia płodowego. U nieuodpornionych kobiet ciężarnych wirus może zakazić płód, prowadząc do jego obumarcia lub do jego licznych wad rozwojowych. Najniebezpieczniejsze są zakażenia w pierwszych 12 tygodniach ciąży. Około 54% dzieci rodzi się z wadami wrodzonymi, gdy zakażenie miało miejsce w 13-16 tygodniu ciąży, a 25% gdy miało miejsce w końcu drugiego trymestru ciąży.
Do najczęstszych wad rozwojowych dziecka należą:
Według szacunków Światowej Organizacji Zdrowia na świecie co roku nadal rodzi się ok. 100 000 dzieci z zespołem różyczki wrodzonej. WHO kontynuuje wysiłki, żeby rozszerzać masowe szczepienia przeciw różyczce na wszystkie regiony świata i w konsekwencji doprowadzić do eliminacji tej groźnej choroby.
Szczepionkę przeciw różyczce podaje się w postaci skojarzonej ze szczepionką chroniąca przed odrą, świnką i różyczką inaczej zwaną MMR. Szczepionka jednoskładnikowa przeciw tej chorobie nie jest dostępna. Maksymalną ochronę zapewnia podanie dwóch dawek szczepionki.
Pierwszą dawkę podaje się w 13-15 miesiącu życia, a drugą uzupełniającą – w 6 roku życia. Po podaniu szczepionki przeciw różyczce mogą wystąpić odczyny miejscowe, tj. ból w miejscu podania, zaczerwienienie lub obrzęk. Ogólne odczyny poszczepienne zależą od wieku szczepionej osoby. U dzieci może pojawić się łagodne powiększenie węzłów chłonnych, podwyższona temperatura i wysypka. U dorosłych mogą dodatkowo wystąpić bóle stawów.
Przeciwwskazania do stosowania MMR to przede wszystkim:
INNE ARTYKUŁY, KTÓRE MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ:
ZAPRASZAMY NA WIZYTĘ W NASZEJ PRZYCHODNI W KATOWICACH!
Przychodnia Mark-Med / ul. Stara Kłodnicka 43, Katowice / REJESTRACJA: 667 937 572
Katowice, ul. Stara Kłodnicka 43
pn.-pt.: 8:00-18:00
Rejestracja: 667 937 572
Przychodnia Mark-Med
w Katowicach
KONTAKT
GODZINY OTWARCIA
MENU
Nasz adres:
ul. Stara Kłodnicka 43
40-703 Katowice (woj.śląskie)
Napisz do nas:
mark-med@mark-med.pl
NASZE USŁUGI
Zadzwoń do nas:
+48 (32) 7818704
+48 667 937 572
Od poniedziałku do piątku
8:00 - 18:00