Dur brzuszny to ostra choroba zakaźna, wywoływana przez pałeczkę duru brzusznego Salmonella typhi, która po kilkunastu minutach ginie w temperaturze 60 °C. Do zakażenia pałeczkami duru brzusznego dochodzi na drodze pokarmowej, przez spożycie zakażonej żywności lub wody, rzadziej w wyniku bezpośredniego kontaktu z osobą chorą lub nosicielem.
WYSTĘPOWANIE. Ryzyko zakażenia pojawia się głównie w rejonach o niskim poziomie higieny w przygotowywaniu i podawaniu posiłków. Szacuje się, że co roku choruje ok. 22 milionów ludzi, z czego u ponad 200 tysięcy osób choroba kończy się zgonem. Największe ryzyko zachorowań występuje w Azji Południowej (Indie, Nepal i kraje ościenne), w Azji Południowo-Wschodniej (Indonezja), w Ameryce Południowej (Peru) oraz w Afryce Północnej i Zachodniej. Najwyższą śmiertelność obserwuje się u dzieci poniżej 4 lat.
OKRES WYLĘGANIA się bakterii duru brzusznego wynosi od 10 do 14 dni. W tym bakterie, które już wniknęły do przewodu pokarmowego zadomawiają się w jelicie krętym i poprzez nabłonek jelitowy wnikają do układu limfatycznego, gdzie rozpoczynają rozmnażanie. Później z krwią dostają się do wątroby i tam ponownie się namnażają. Produkowana przez bakterie endotoksyna uszkadza układ nerwowy, narządy miąższowe (np.: wątrobę, śledzionę), a nawet mięsień sercowy. Dodatkowo w jelitach mogą powodować stany zapalne, a nawet martwicę.
OBJAWY CHOROBY. Początkowo u chorego pojawia się lekka gorączka. Niedługo później dochodzą do tego bóle głowy, ogólne pogorszenie samopoczucia, osłabienie i utrata łaknienia. Po około 6 dniach gorączka stabilizuje się na poziomie 39 – 40 °C, a po 10 dniu na klatce piersiowej i brzuchu mogą pojawić się bladoróżowe plamki zwane różyczką durową. Znika ona w kilka dni później, pozostawia jednak na skórze drobne przebarwienia. Po około 4 tygodniach dur brzuszny zaczyna ustępować. W trzecim okresie mogą pojawić się powikłania: krwawienia z przewodu pokarmowego, perforacja jelita cienkiego, zapalenie otrzewnej, posocznica, zapalenie mózgu, objawy neuropsychiatryczne (delirium), odwodnienie, rozsiane ropnie, zapalenie wsierdzia, zapalenie kości. Jeśli w ww. fazie choroby nie dojdzie do zgonu pacjenta, rozpoczyna się czwarty okres, w którym następuje powolny powrót do zdrowia. Dur brzuszny kończy się zgonem w 10-30% nieleczonych przypadków.
PROFILAKTYKA. Aby skutecznie zabezpieczyć się przed durem brzusznym należy połączyć dwa sposoby profilaktyki: szczepienia przeciw tej chorobie oraz przestrzeganie zasad higieny, zwłaszcza podczas przygotowywania, jak również spożywania posiłków. Szczepienie podstawowe składa się z trzech dawek szczepionki w schemacie 0-1-12 miesięcy. Pierwszą i drugą dawkę szczepionki należy podać w odstępie 1 miesiąca. Trzecią dawkę szczepionki podać w 12 miesiącu od podania pierwszej dawki. Szczepienie przypominające - pojedyncze dawki szczepionki należy podawać w odstępach co 3 - 5 lat.
ZAPRASZAMY NA KONSULTACJE W PORADNI MEDYCYNY PODRÓŻY W NASZEJ PRZYCHODNI W KATOWICACH!
Przychodnia Mark-Med / ul. Stara Kłodnicka 43, Katowice / REJESTRACJA: 667 937 572
Katowice, ul. Stara Kłodnicka 43
pn.-pt.: 8:00-18:00
Rejestracja: 667 937 572
Przychodnia Mark-Med
w Katowicach
KONTAKT
GODZINY OTWARCIA
MENU
Nasz adres:
ul. Stara Kłodnicka 43
40-703 Katowice (woj.śląskie)
Napisz do nas:
mark-med@mark-med.pl
NASZE USŁUGI
Zadzwoń do nas:
+48 (32) 7818704
+48 667 937 572
Od poniedziałku do piątku
8:00 - 18:00