Od poniedziałku do piątku

8:00 - 18:00

 

Zadzwoń do nas:

+48 (32) 7818704

+48 667 937 572

 

NASZE USŁUGI

Nasz adres:

ul. Stara Kłodnicka 43

40-703 Katowice (woj.śląskie)

 

Napisz do nas:

mark-med@mark-med.pl

Pediatria i Neonatologia

Podstawowa Opieka Zdrowotna

Kardiologia

Diabetologia

Geriatria

Medycyna podróży

Medycyna pracy

Medycyna szkolna

MENU

O nas

Strona główna

Nasi lekarze

Usługi

Aktualności

GODZINY OTWARCIA

KONTAKT

Reumatologia

Przychodnia Mark Med w Katowicach na facebooku publikujemy najświeższe informacje dotyczące zdrowia!
Przychodnia Mark Med w Katowicach prowadzi swój profil również na twitterze
Umów się na wizytę u lekarza medycyny podróży - przychodnia Mark-Med w Katowicach
Przychodnia Mark Med w Katowicach. Szukasz kompleksowej opieki dla całej rodziny? Zaufaj specjalistom z naszej przychodni!
Przychodnia Mark-Med 
w Katowicach
Rejestracja: 667 937 572
Przychodnia Mark-Med w Katowicach
Przychodnia Mark-Med w Katowicach
pn.-pt.: 8:00-18:00
Przychodnia Mark-Med w Katowicach - rejestracja pod nr telefonu 667 937 572
Katowice, ul. Stara Kłodnicka 43

Meksyk to w ostatnim czasie jeden z najczęściej wybieranych egzotycznych kierunków przez polskich turystów. Fanów błogiego lenistwa przyciągają przepiękne plaże z lazurową wodą i egzotyczną roślinnością, rozpościerające się na wschodnim i zachodnim brzegu. Przez pasjonatów jedzenia Meksyk bywa nazywany kulinarnym rajem na ziemi! Tacos, chilaquiles, mole, quesadillas, ceviche to tylko niektóre z przysmaków, których musisz spróbować podczas podróży do Meksyku.

 

Co jeszcze może przekonać Cię do podróży do Meksyku? Ludzie, którzy swoim humorem, nastawieniem i serdecznością sprawiają, że każdy, kto odwiedził Meksyk chociaż raz będzie chciał tam wrócić! Imponujące zabytki, które pomogą przenieść się w odległe czasy Majów i Azteków. Niesamowita flora i fauna. Atuty tego malowniczego kraju można by wymieniać bez końca!

 

JAKA JEST POGODA W MEKSYKU? KIEDY NAJLEPIEJ WYBRAĆ SIĘ W PODRÓŻ DO MEKSYKU?

 

Wybierając się w podróż do Meksyku mamy gwarancję dobrej pogody praktycznie przez cały rok! Jest ona również bardzo zróżnicowana w zależności od miejsca i czasu w którym chcemy się tam wybrać. Meksyk jest trzecim co do wielkości krajem położonym w Ameryce Północnej. Ze względu na jego powierzchnię i mocno zróżnicowaną rzeźbę terenu to kraj przez który przechodzi kilka stref klimatycznych.  

 

Środkowa oraz północna część Meksyku leży w strefie zwrotnikowej. Średnie roczne temperatury nie przekraczają tu 20°C. Miłośnicy palącego słońca na temperatury sięgające blisko 40°C mogą liczyć przebywając tu od czerwca do września. Z kolei na południu kraju poziom zróżnicowania temperatur pomiędzy miesiącami praktycznie nie istnieje. Jest tu za to znacznie wilgotniej, zwłaszcza podczas pory deszczowej. 

 

Najpopularniejszym wakacyjnym kierunkiem jest półwysep Jukatan, który ma nieco inny niż cały Meksyk klimat i warunki naturalne. Półwysep charakteryzuje się pogodą podobną do tej na Karaibach, a więc wysokimi całorocznymi temperaturami, małą liczbą deszczowych dni zimą i większymi opadami i możliwymi huraganami w miesiącach od czerwca do października.

 

PODRÓŻ DO MEKSYKU COVID-19 - JAKIE SĄ OGRANICZENIA PRZED PODRÓŻĄ? (wrzesień 2021)

 

Podejmując decyzję o wyjeździe, należy liczyć się z możliwymi trudnościami w powrocie do kraju, ograniczeniami w ruchu lotniczym, obowiązkiem poddania się kwarantannie lub samoizolacji, a także przeprowadzenia dodatkowych badań lekarskich na zlecenie władz miejscowych. Jeżeli zdecydujesz się na wyjazd – pamiętaj, aby koniecznie się zaszczepić! Tylko w ten sposób unikniesz kwarantanny wjazdowej, niezależnie czy wracasz z UE, czy spoza Strefy Schengen.

 

WJAZD DO MEKSYKU O ile w maju i czerwcu większość kraju została zakwalifikowana jako obszar mniejszego ryzyka epidemiologicznego, w lipcu sytuacja uległa pogorszeniu, w związku z czym eksperci mówią o trzeciej fali pandemii. Najszybciej przybyło chorych w aglomeracji stolicy. Ryzyko zarażenia koronawirusem pozostaje szczególnie duże w niektórych miejscowościach turystycznych, w szczególności Cancun i okolicach. Najbardziej niebezpieczne z punktu widzenia epidemiologicznego są miejsca zamknięte lub słabo wietrzone, w których osoby tam przebywające zdejmują maski i nie zachowują odpowiedniego dystansu (m.in. restauracje, bary, kawiarnie, dyskoteki i sale sportowe), a w szczególności te miejsca, które są uczęszczane przez turystów z innych krajów. Większość sklepów i usług jest otwarta, ale funkcjonuje z restrykcjami, m.in. obowiązkowe dezynfekcje rąk i obuwia, pomiar temperatury, maksymalna liczba klientów, wyznaczone kierunki ruchu, wejścia i wyjścia, w niektórych przypadkach także ograniczone dni i godziny przyjęć. Na obszarach o największym zagrożeniu epidemiologicznym zamknięte są sklepy i usługi, które nie kwalifikują się do kategorii niezbędnych, a gastronomia funkcjonuje jedynie w trybie na wynos. W poszczególnych stanach i miastach mogą obowiązywać różne restrykcje w podróży i przemieszczaniu się oraz częstsze kontrole policyjne. Część atrakcji turystycznych pozostaje zamknięta, nawet w tzw. strefach zielonych. Obowiązują niejednolite i zmienne przepisy dot. korzystania z plaż.

Od początku pandemii COVID-19 Meksyk pozostawił otwarte swoje granice lotnicze. Szereg linii lotniczych obsługuje międzynarodowe rejsy z Europy lub USA do Meksyku. Nie przewiduje się restrykcji w ruchu polskich obywateli.

 

Po przylocie każdy podróżujący jest poddany pomiarowi temperatury. Kwarantanna nie jest obowiązkowa, ale może zostać zarządzona przez miejscowe służby wobec wybranych podróżujących, w szczególności jeżeli stwierdzona zostanie u nich gorączka. O ile podróż z terytorium UE w każdym celu jest dozwolona, to funkcjonariusze graniczni częściej sprawdzają dokumenty potwierdzające cel podróży, środki finansowe, zakwaterowanie i zamiar opuszczenia terytorium Meksyku.

 

Mimo iż nie jest to obowiązkowe, bardzo rekomendowane jest posiadanie ubezpieczenia medycznego pokrywającego koszty leczenia w razie choroby COVID-19. Podróżny powinien być w stanie przedstawić odpowiednie dokumenty w formie papierowej na żądanie funkcjonariusza migracyjnego.

 

Z uwagi na zróżnicowaną sytuację związaną z zachorowaniami na COVID-19 Meksyk został podzielony na 4 strefy. Aktualny podział można zobaczyć tutaj: https://datos.covid-19.conacyt.mx/

 

 

. Aktualne informacje rządu Meksyku na temat sytuacji epidemiologicznej są dostępne na stronach:

- https://coronavirus.gob.mx/datos/

- https://datos.covid-19.conacyt.mx/

- https://www.gob.mx/salud

 

PODRÓŻ DO MEKSYKU. JAK WYGLĄDA OPIEKA MEDYCZNA W MEKSYKU?

 

W zależności od tego do jakiego rejonu podróżujemy, zarówno dostęp do opieki medycznej jak i jej poziom może być zróżnicowany. W większych miastach i dużych ośrodkach turystycznych nie ma większego problemu z dostępem do punktów opieki medycznej, a standard przychodni i szpitali jest bardzo dobry. Opieka medyczna oraz pobyt w szpitalu są dość drogie, dlatego przed podróżą warto wykupić ubezpieczenie, które pokryje ewentualne koszty leczenia. Szpitale mają prawo odmówić przyjęcia chorego turysty, jeśli nie są pewne, że pokryje on w całości koszty leczenia. Koszt podstawowej wizyty u lekarza to ok. 30-50 dolarów, natomiast doba w szpitalu w zależności od ilości wykonywanych badań może kosztować od 200 do nawet 2000 dolarów.

 

PODRÓŻ DO MEKSYKU. JAKIE SZCZEPIENIA NALEŻY WYKONAĆ PRZED PODRÓŻĄ DO MEKSYKU?

 

Konieczność wykonywania szczepień oraz podjęcia profilaktyki przeciw zachorowaniu na malarię ustalana jest indywidualnie podczas wizyty w poradni medycyny tropikalnej. Na ok. 4-6 tygodni przed planowanym wyjazdem zaleca się konsultację u lekarza medycyny podróży w celu sprawdzenia konieczności poddania się obowiązkowym i zalecanym szczepieniom.

 

Podróż do Meksyku - szczepienia rutynowe. Zalecane są niezależnie od podróży wszystkim nieuodpornionym dorosłym lub ze wskazań indywidualnych przeciwko:

Konsultacja przed podróżą powinna stanowić okazję do uzupełnienia brakujących szczepień rutynowych.

 

Szczepienia przypominające przed podróżą do Meksyku:

 • tężcowi / błonicy / krztuścowi - zalecane są u dorosłych niezależnie od planowanych podróży zagranicznych;

 • poliomyelitis;

 

Szczepienia zalecane przed podróżą do Meksyku

 • WZW A;

 • dur brzuszny - szczególnie w przypadku ryzyka spożycia zanieczyszczonej wody lub żywności;

 • wścieklizna - szczepienie jest zalecane u wybranych podróżujących w zależności od indywidualnego ryzyka.

 

PODRÓŻ DO MEKSYKU. NA JAKIE CHOROBY NARAŻENI SĄ TURYŚCI W MEKSYKU?

 

Jednym z największych zagrożeń chorobotwórczych dla turystów wybierających się w podróż do Meksyku są ukąszenia owadów. Aby zredukować ryzyko zachorowania na choroby takie jak denga, Zika czy malaria zaleca się stosowanie podstawowych zasad zapobiegającym ukąszeniom owadów:

 • należy stosować repelenty DEET 20-30%
 • zaleca się ubieranie jasnej odzieży zakrywającej ciało;
 • wskazane jest spanie pod moskitierą lub w klimatyzowanych pomieszczeniach.
 • należy unikać przebywania przy zbiornikach wodnych i kanałach melioracyjnych, takie miejsca mogą być siedliskami komarów;

 

Kolejne problemy zdrowotne jakie mogą nas spotkać podczas podróży do Meksyku mogą dotyczyć układu pokarmowego. Aby zminimalizować ryzyko wystąpienia zakażeń bakteryjnych i pasożytniczych należy:

 • owoce i warzywa starannie myć przed spożyciem;
 • unikać jedzenia na ulicznych straganach, szczególnie potraw zawierających mięso;
 • pić wyłącznie wodę butelkowaną;
 • unikać napojów z lodem - nie mamy pewności z jakiej wody lód został przygotowany;

 

Malaria w Meksyku. W zależności od indywidualnego ryzyka zalecane jest rozważenie wprowadzenia profilaktyki przeciw malarii. Ostateczną decyzję podejmuje lekarz medycyny tropikalnej. Chemioprofilaktyka zalecana jest w zależności od charakteru podróży dla turystów odwiedzających m.in stany takie jak Chiapas, Chihuahua, Durango, Nayarit, Quintana Roo czy Sinaloa. O objawach malarii przeczytasz w artykule Malaria - niebezpieczna choroba tropikalna

 

Malaria jest poważną chorobą i w szczególnych przypadkach może prowadzić nawet do śmierci. Każdy pacjent, u którego wystąpiła gorączka po podróży do obszaru zagrożonego malarią w ciągu ostatniego roku, powinien zostać natychmiast zbadany za pomocą odpowiednich testów diagnostycznych na malarię . Malaria wymaga pilnej interwencji, ponieważ kliniczne pogorszenie może nastąpić szybko i nieprzewidywalnie.

 

 


 

PRZED PODRÓŻĄ ZAPRASZAMY NA WIZYTĘ W PORADNI MEDYCYNY TROPIKALNEJ

Przychodnia Mark-Med / ul. Stara Kłodnicka 43, Katowice  / REJESTRACJA: 667 937 572

Odwiedź nas na Facebook'u

Podróż do Meksyku - praktyczne porady przed podróżą

22 stycznia 2021
Podróż do Meksyku. Skonsultuj się z lekarzem medycyny tropikalnej w przychodni Mark-Med w Katowicach.
Niedaj się zaskoczyć podczas podróży do Meksyku i dowiedz się na jakie choroby jesteś narażony. Podróżuj bezpiecznie!

Podróż do Meksyku