Poradnia medycyny podróży - podróż na Zanzibar

 

Poradnia medycyny podróży w Katowicach. Podróż na Zanzibar - dowiedz się jak przygotować się do wyjazdu.
Podróżuj bezpiecznie. Zaszczep się przed wyjazdem na Zanzibar.
17 grudnia 2020

Podróż na Zanzibar - praktyczne porady przed podróżą

Kulturowa mieszanka, zapierające dech w piersiach plaże z jasnym piaskiem, szmaragdowe morze oraz barwne rafy koralowe to jest właśnie Zanzibar. Nazwa Zanzibar pochodzi oryginalnie z języka arabskiego i oznacza „piękną wyspę”.  I rzeczywiście tak jest – to miejsce absolutnie zachwycające i wyjątkowe. Położony na Oceanie Indyjskim archipelag Zanzibar składa się 3 trzech większych wysp, Zanzibaru (Unguja), Pemby i Mafii, oraz wielu mniejszych. Uznaje się je za wyspy koralowe – wszystko dlatego, że w odległych czasach leżały pod powierzchnią oceanu jako rafy koralowe. Zanzibar, z powierzchnią 1658 km2, jest największą wyspą archipelagu, a jednocześnie całej Tanzanii.

 

Zanzibar słynie również z licznych plantacji palmy kokosowej czy goździkowca, które stanowią główny towar eksportowy. „Wyspa Przypraw” przyciąga smakoszy i kupców z całego świata. I nie ma się czemu dziwić. Oprócz goździków znajdziecie tutaj owoce gałki muszkatołowej i kakaowca, imbir, curry, wanilię, kardamon, pieprz, kurkumę czy trawę cytrynową. To prawdziwe królestwo zapachów i smaków.

 

PODRÓŻ NA ZANZIBAR - JAKA JEST POGODA NA ZANZIBARZE?

 

Wyspa Zanzibar leży w strefie podrównikowej charakteryzującej się klimatem gorącym i bardzo wilgotnym. Temperatury bardzo często przekraczają 30 stopni, a temperatura wody wynosi zazwyczaj co najmniej 25 stopni. W grudniu i styczniu na wyspie wieje monsun kaskazi z północy, natomiast w czerwcu -  z południa. Najbezpieczniej na wakacje jest wybrać się na Zanzibar w porze suchej, wtedy mamy niemal gwarancję dobrej, słonecznej pogody.

 

Warto wspomnieć, że na Zanzibarze można wyróżnić dwie pory suche oraz dwie pory deszczowe.

 


ZANZIBAR - KORONAWIRUS [aktualizacja 27.06.2021r .] 

 

 

Ostatnie oficjalne dane dotyczące COVID-19 władze Tanzanii upubliczniły 29 kwietnia 2020 r. Brak testowania i bieżących informacji o liczbie zarażonych ze strony lokalnych władz uniemożliwiają ocenę zagrożenia epidemicznego zarówno w części lądowej Tanzanii, jak i na Zanzibarze, które wg informacji nieoficjalnych jest poważne. W przypadku przyjazdu należy pamiętać, że osoby przebywające w obszarach miejskich i zatłoczonych są narażone na większe ryzyko zarażenia, a tutejszy system ochrony zdrowia może dawać ograniczone możliwości odpowiedniej opieki nad pacjentami, którzy wykazaliby poważniejsze symptomy choroby w związku z zarażeniem COVID-19.

 

W większych miastach takich jak Dar es Salaam czy Stone Town zaleca się używanie masek poza domem/w przestrzeni publicznej. Zaleca się utrzymywanie stosownego dystansu wobec napotykanych osób, unikanie transportu publicznego, jak również szczególną dbałość o higienę, zwłaszcza częste mycie/odkażanie rąk. Przed wejściem do budynków użyteczności publicznej, w tym hoteli, sklepów, banków, zalecane jest umycie/odkażenie dłoni; w niektórych miejscach przeprowadzany jest pomiar temperatury ciała.

 

Przestrzeń powietrzna Tanzanii jest obecnie otwarta dla międzynarodowego ruchu lotniczego (dnia 18 maja 2020 r. rząd poinformował o zniesieniu ograniczeń). Na lotniskach przeprowadzane są pomiary temperatury ciała, zalecane jest zachowywanie odpowiedniej odległości od innych osób, noszenie masek oraz odkażanie dłoni.

 

Od 4 maja br. wszyscy podróżujący zobowiązani będą do okazania po przyjeździe/przylocie do Tanzanii zaświadczenia o negatywnym wyniku testu RT-PCR na obecność Covid-19. Próbki do testu powinny być pobrane w ciągu 72 godzin przed przyjazdem/przylotem do Tanzanii.

 

Wszyscy podróżni przybywający do Zjednoczonej Republiki Tanzanii poddawani będą wzmożonej kontroli pod kątem Covid-19. Po przyjeździe do Tanzanii obowiązkowe będzie także wykonanie szybkiego testu (tzw. „rapid test”),  którego koszt wyniesie 25 USD.

Również podróżujący, którzy spędzą więcej niż 72 godziny w tranzycie, będą musieli poddać się kolejnemu szybkiemu testowi  („rapid test”) po przyjeździe/przylocie do Tanzanii.

 

Uwaga: każdy podróżujący do Zjednoczonej Republiki Tanzanii zobowiązany jest wypełnić 24 godziny przed wjazdem do tego kraju formularz (tzw. Travelers Surveillance Form) online. Po wypełnieniu formularza podróżny otrzyma stosowne potwierdzenie. Powiadomienie będzie zawierało unikalny kod (Unique Health Code - UHC), który należy okazać lokalnym służbom imigracyjnym po przybyciu do Tanzanii.Dodatkowo, przy wjeździe do Tanzanii podróżni będą zobowiązani wypełnić karty informacyjne dot. ich stanu zdrowia pod kątem Covid-19 ("health information cards").

 

Koszt wykonania testu na obecność Covid-19 w Tanzanii to 100 USD / 230 000 szylingów tanzańskich zarówno dla turystów, jak i rezydentów, jednak ośrodki upoważnione do pobierania próbek mogą naliczać dodatkowe koszta. W Dar-es-Salam, oprócz laboratorium krajowego, próbki do testowania pobierane są w: IST Clinic, Agakhan Hospital, Muhimbili National Hospital, Amana Regional Referral Hospital, jak również w szpitalach: Sinza, Mbagala, Kigamboni, Mwananyamala, Temeke.

 

Na Zanzibarze w razie takiej konieczności test można wykonać np. w Tasakhtaa Global Hospital.

 

Sugerujemy sprawdzanie na kilka dni przed wylotem z Tanzanii, jakie są aktualne wymogi przewoźnika, z których usług Państwo korzystacie, jak również aktualne wymogi kraju tranzytowego/docelowego. Wymogi przewoźnika oraz krajów tranzytowych polecamy sprawdzać także przed wylotem z Polski do Tanzanii.

 

Zgodnie z aktualnym Rozporządzeniem Rady Ministrów do 31 sierpnia 2021 roku obowiązuje 10-dniowa kwarantanna po powrocie do Polski.

 

Z kwarantanny niezależnie od kierunku zwolnione są osoby w pełni zaszczepione przeciwko COVID-19, ozdrowieńcy, którzy przebyli chorobę w ciągu ostatnich 6 miesięcy, a także dzieci poniżej 12 roku życia podróżujące pod opieką dorosłych zaszczepionych (min. 14 dni od podania pełnej dawki). W przypadku podróży z krajów Unii Europejskiej i EFTA zwolnione są także dzieci poniżej 12 roku życia podróżujące z rodzicami posiadającymi negatywny wynik testu.

 

W przypadku podróży z krajów należących do Unii Europejskiej lub stowarzyszenia EFTA z kwarantanny zwalnia negatywny wynik testu antygenowego lub PCR wykonanego przed przylotem do Polski (nie starszy niż 48 godz.) LUB w Polsce maks. do 48 godz. po przekroczeniu granicy (wynik testu musi zostać wprowadzony do systemu teleinformatycznego sanepidu przez laboratorium w okresie 48 godz. od przekroczenia granicy). Zapis dotyczy powrotu m.in. z: Grecji, Hiszpanii, Włoch, Malty, Portugalii, Bułgarii, Chorwacji, Cypru, Francji, Czech, Litwy, Łotwy, Niemiec, Słowacji, Słowenii, Szwajcarii, Węgier, Islandii, Rumunii, Holandii, Lichtnsteinu, Norwegii.

 

W przypadku podróży z krajów nienależących do strefy Schengen lub niebędących państwem członkowskim EFTA kwarantanna może zostać skrócona w przypadku uzyskania negatywnego wyniku testu antygenowego lub PCR wykonanego nie wcześniej niż 7 dni po przekroczeniu granicy Polski. Zapis dotyczy powrotu m.in. z: Turcji, Egiptu, Tunezji, Albanii, Macedonii, Czarnogóry, Meksyku, Dominikany, Kuby, Emiratów Arabskich, Gruzji, Kenii, Kostaryki, Malediwów, Wysp Zielonego Przylądka, Zanzibaru.

 


 

Długa pora sucha występuje od czerwca do października. Temperatury w tym czasie sięgają 28 stopni (średnia temperatura to ok. 25°C) i odnotowuje się niewielkie w skali roku opady deszczu. Jest to szczególnie dobra pora na wyjazd dla osób nie przepadających za upałami, dodatkowo komfort powietrza poprawia niska wilgotność i łagodna morska bryza. To właśnie wtedy na Zanzibarze panuje szczyt sezonu turystycznego. Krótka pora sucha przypada na styczeń i luty. Jest to okres upalny - temperatury powietrza w ciągu dnia osiągają nawet 35°C, dodatkowo powietrze jest bardzo wilgotne, przez co odczuwalna temperatura może być wyższa.

 

Długa pora deszczowa występuje od marca do końca maja. W tym czasie na wyspie występują długotrwałe i obfite opady deszczu, trwające nieprzerwanie nawet kilka dni. Ze względu na ulewy niektóre hotele na Zanzibarze są w tych miesiącach nieczynne i np. przeprowadzają prace renowacyjne. Krótka pora deszczowa trwa od połowy listopada do końca grudnia. Występujące w tym okresie deszcze nie powinny być zbyt uciążliwe – zazwyczaj są to krótkie, ale intensywne ulewy, o których pogoda poprawia się, a chwilowy deszcz przyjemnie oczyszcza powietrze.

 

PODRÓŻ NA ZANZIBAR - JAK WYGLĄDA OPIEKA MEDYCZNA NA ZANZIBARZE? JAKIE SZCZEPIENIA WYKONAC PRZED PODRÓŻĄ NA ZANZIBAR?

 

Opieka medyczna w szpitalach misyjnych i prywatnych jest zdecydowanie lepsza niż w państwowych. Pacjenci wymagający bardziej skomplikowanego leczenia muszą być transportowani do Kenii lub RPA. Zaleca się wykupienie odpowiedniej polisy ubezpieczeniowej zapewniającej m.in. możliwość lotniczego transportu medycznego, który w sytuacji braku opieki medycznej w wielu przypadkach może uratować zdrowie i życie. Szpitale wymagają pokrycia kosztów przez pacjenta lub jego rodzinę.

 

Na ok. 4-6 tygodni przed planowanym wyjazdem zaleca się konsultację u lekarza medycyny podróży

w celu sprawdzenia konieczności poddania się obowiązkowym i zalecanym szczepieniom.

 

Szczepienia rutynowe.

Zgodnie z PSO 2020 zalecane są niezależnie od podróży wszystkim nieuodpornionym dorosłym lub ze wskazań indywidualnych przeciwko:

  • wzw B;

  • grypie;

  • odrze/śwince/różyczce (MMR);

  • menigokokom (niezależnie od wyjazdów do krajów o dużym ryzyku zachorowanie);

  • ospie wietrznej;

  • pneumokokom.

 

Szczepienia przypominające.

Zgodnie z PSO 2020 przeciwko:

  • tężcowi / błonicy / krztuścowi (zalecane są u dorosłych niezależnie od planowanych podróży zagranicznych);

  • poliomyelitis (aktualizowane co trzy miesiące);

 

Szczepienia zalecane u wybranych podróżujących w zależności od indywidualnego ryzyka.

 

ŻÓŁTA GORĄCZKA - SZCZEPIENIE. Zgodnie z tanzańskim prawem osoby przybywające z krajów, gdzie żółta gorączka nie jest endemiczna (a więc również z Polski), nie muszą przedstawiać potwierdzenia szczepienia na żółtą gorączkę po przybyciu do Tanzanii lądowej lub na Zanzibar (chyba, że w trakcie podróży mieli 12-godzinną przesiadkę w państwie, w którym żółta febra jest endemiczna).

 

Turyści, którzy przyjeżdżają z Tanzanii lądowej na Zanzibar (lub odwrotnie) powinni mieć przy sobie potwierdzenie szczepienia na żółtą gorączkę. W praktyce osoby nie posiadające ważnego zaświadczenia o szczepieniu przeciwko żółtej febrze mogą być poproszone o zaszczepienie się w granicznym punkcie medycznym. W takich sytuacjach należy poinformować urzędników granicznych, że jest się świadomym, kiedy szczepienie jest wymagane.

 

PROFILAKTYKA PRZECIW MALARII NA ZANZIBARZE. Leki przeciwmalaryczne zalecane są dla osób podróżujących do obszarów zagrożonych malarią czyli na wszystkie obszary < 1800 m. Podczas wizyty w poradni medycyny podróży, jeżeli lekarz uzna to za konieczne zostaną przepisane tabletki, dzięki którym choroba się nie rozwinie do stanu zagrażającego życiu. Aby zredukować ryzyko zaleca się stosowanie repelentów oraz ubieranie odzieży na długi rękaw i spodni z długimi nogawkami. Wskazane jest spanie pod moskitierą lub w klimatyzowanych pomieszczeniach.

 

Zalecane jest szczepienie przeciwko żółtaczce zakaźnej.

 

Inne zagrożenia sanitarno-epidemiologiczne to:

 

Uwaga! Szacuje się, że ok. 4,7% dorosłych w Tanzanii jest zarażonych wirusem HIV.

 

Zalecane jest używanie wyłącznie wody przegotowanej lub butelkowanej, także do mycia zębów. Butelkowana woda stołowa jest łatwo dostępna. Inne napoje należy kupować wyłącznie butelkowane lub w puszkach. Nie należy pić wody i soków oferowanych w podrzędnych restauracjach czy przez ulicznych sprzedawców, jeść surowych warzyw i niemytych owoców.

 

 

PODRÓŻ NA ZANZIBAR - CZY NA ZANZIBARZE JEST BEZPIECZNIE?

 

Stan bezpieczeństwa w Tanzanii - zwłaszcza w Dar es Salaam, w rejonie Kilimandżaro, Aruszy oraz w części zachodniej, w pobliżu granicy z Zambią, Rwandą i Burundi, a także na Zanzibarze jest stabilny. Większość wyjazdów turystycznych przebiega bezpiecznie, jednak zdarzają się kradzieże, w tym wyrywanie toreb i plecaków przez przejeżdżające motocykle i autoriksze (bajaj). Ofiarami rabunków mogą być spacerujący po plażach, zwłaszcza nocą. Odnotowano również porwania turystów w celu wymuszenia wypłacenia pieniędzy z bankomatu. W ośrodkach miejskich (także w dzielnicach bogatszych), w północnych parkach narodowych (zwłaszcza Serengeti) oraz na głównych drogach mogą zdarzać się napady, w tym z bronią. Należy korzystać wyłącznie z oznaczonych, tj. zarejestrowanych taksówek.

 

Zachęcamy do zgłaszania wszelkich przestępstw na najbliższy posterunek policji i żądania kopii raportu policyjnego. Zaleca się unikanie noszenia przy sobie większej ilości gotówki oraz wartościowych przedmiotów, w tym biżuterii i zegarków, zdeponowanie paszportu w sejfie hotelowym i noszenie przy sobie jego fotokopii.

 

W Tanzanii, zwłaszcza na Zanzibarze mogą występować niepokoje na tle politycznym, w tym zamieszki. Należy unikać miejsc, w których gromadzi się duża liczba osób, w szczególności wieców i zgromadzeń. Zalecane jest również monitorowanie lokalnych mediów w celu unikania miejsc najbardziej zagrożonych. Podczas zamieszek policja może używać gazu i innych środków przymusu w celu rozproszenia tłumu.

 

Podobnie jak w pozostałych krajach Afryki Wschodniej, w Tanzanii istnieje ryzyko ataków terrorystycznych, m.in. ze strony organizacji Al-Shabaab. Na ataki narażone są miejsca publiczne, w tym uczęszczane przez cudzoziemców: środki transportu publicznego, hotele, restauracje, bary, widowiska sportowe, uroczystości religijne. Podczas przebywania w takich miejscach należy zachować szczególną ostrożność.

 

O CZYM WARTO WIEDZIEĆ PRZED PODRÓŻĄ NA ZANZIBAR?

 

  • Obowiązuje ruch lewostronny. Honorowane jest międzynarodowe prawo jazdy, którym cudzoziemiec może posługiwać się przez 6 miesiący. Później można prowadzić pojazd tylko na podstawie tanzańskiego prawa jazdy, wydawanego bez egzaminu przez Tanzania Revenue Authority (TRA) po przedłożeniu krajowego prawa jazdy. Aby prowadzić samochód na Zanzibarze, należy posiadać polskie prawo jazdy, międzynarodowe prawo jazdy i lokalne prawo jazdy Zanzibaru (które można uzyskać za pośrednictwem firmy wynajmującej samochód).Często występują policyjne blokady drogowe. Przed przyjęciem mandatu zaleca się poproszenie policjanta o okazanie legitymacji.

  • Posiadanie narkotyków i handel nimi są surowo karane.

  • Homoseksualizm jest nielegalny. Akty seksualne między osobami tej samej płci są zagrożone karami pozbawienia wolności, z dożywotnim pozbawieniem wolności włącznie.

  • W rejonach zamieszkanych przez muzułmanów, zwłaszcza w pasie wybrzeża i na atrakcyjnych turystycznie wyspach, jak Zanzibar i Mafia, oczekuje się od turystów poszanowania miejscowej kultury. Szorty, mini spódnice, stroje plażowe poza plażą mogą narazić turystów na przykrości. Również fotografowanie i filmowanie może wywołać sprzeciw miejscowej ludności.

  • W czasie ramadanu oczekuje się, że w ciągu dnia turyści nie będą ostentacyjnie spożywali posiłków lub napojów w miejscach publicznych. Podczas ramadanu lokale gastronomiczne na Zanzibarze mogą być w ciągu dnia nieczynne.

  • Walutą Tanzanii jest szyling tanzański, ale dolary amerykańskie są również akceptowane w wielu miejscach popularnych wśród turystów. Dolary amerykańskie i euro można wymieniać na szylingi tanzańskie w bankach i w kantorach.

  • Bankomatów jest niewiele i tylko w dużych miastach. W wielu hotelach, restauracjach, biurach turystycznych, sklepach pamiątkarskich można płacić kartą.


 

ZAPRASZAMY NA KONSULTACJE W PORADNI MEDYCYNY PODRÓŻY W NASZEJ PRZYCHODNI W KATOWICACH!

Przychodnia Mark-Med / ul. Stara Kłodnicka 43, Katowice  / REJESTRACJA: 667 937 572

POLUB NAS NA FACEBOOK'U

 

Katowice, ul. Stara Kłodnicka 43

Przychodnia Mark-Med w Katowicach - rejestracja pod nr telefonu 667 937 572

pn.-pt.: 8:00-18:00

Przychodnia Mark-Med w Katowicach
Przychodnia Mark-Med w Katowicach

Rejestracja: 667 937 572

Przychodnia Mark-Med 

w Katowicach

Przychodnia Mark Med w Katowicach. Szukasz kompleksowej opieki dla całej rodziny? Zaufaj specjalistom z naszej przychodni!
Umów się na wizytę u lekarza medycyny podróży - przychodnia Mark-Med w Katowicach
Przychodnia Mark Med w Katowicach prowadzi swój profil również na twitterze
Przychodnia Mark Med w Katowicach na facebooku publikujemy najświeższe informacje dotyczące zdrowia!

Reumatologia

KONTAKT

GODZINY OTWARCIA

Pomoc medyczna dla obywateli Ukrainy

Aktualności

Usługi

Nasi lekarze

Strona główna

O nas

MENU

Medycyna szkolna

Medycyna podróży

Geriatria

Diabetologia

Kardiologia

Podstawowa Opieka Zdrowotna

Pediatria i Neonatologia

Nasz adres:

ul. Stara Kłodnicka 43

40-703 Katowice (woj.śląskie)

 

Napisz do nas:

mark-med@mark-med.pl

NASZE USŁUGI

Zadzwoń do nas:

+48 (32) 7818704

+48 667 937 572

 

Od poniedziałku do piątku

8:00 - 18:00