Przychodnia Mark Med w Katowicach. Szukasz kompleksowej opieki dla całej rodziny? Zaufaj specjalistom z naszej przychodni!
Przychodnia Mark-Med 
w Katowicach
Rejestracja: 667 937 572
Przychodnia Mark-Med w Katowicach
Przychodnia Mark-Med w Katowicach
pn.-pt.: 8:00-18:00
Przychodnia Mark-Med w Katowicach - rejestracja pod nr telefonu 667 937 572
Katowice, ul. Stara Kłodnicka 43
Podróż na Zanzibar - praktyczne porady przed podróżą

Kulturowa mieszanka, zapierające dech w piersiach plaże z jasnym piaskiem, szmaragdowe morze oraz barwne rafy koralowe to jest właśnie Zanzibar. Nazwa Zanzibar pochodzi oryginalnie z języka arabskiego i oznacza „piękną wyspę”. I rzeczywiście tak jest – to miejsce absolutnie zachwycające i wyjątkowe. Położony na Oceanie Indyjskim archipelag Zanzibar składa się 3 trzech większych wysp, Zanzibaru (Unguja), Pemby i Mafii, oraz wielu mniejszych. Uznaje się je za wyspy koralowe – wszystko dlatego, że w odległych czasach leżały pod powierzchnią oceanu jako rafy koralowe. Zanzibar, z powierzchnią 1658 km2, jest największą wyspą archipelagu, a jednocześnie całej Tanzanii.

 

Zanzibar słynie również z licznych plantacji palmy kokosowej czy goździkowca, które stanowią główny towar eksportowy. „Wyspa Przypraw” przyciąga smakoszy i kupców z całego świata. I nie ma się czemu dziwić. Oprócz goździków znajdziecie tutaj owoce gałki muszkatołowej i kakaowca, imbir, curry, wanilię, kardamon, pieprz, kurkumę czy trawę cytrynową. To prawdziwe królestwo zapachów i smaków.

 

 

JAKA JEST POGODA NA ZANZIBARZE?

 

Wyspa Zanzibar leży w strefie podrównikowej charakteryzującej się klimatem gorącym i bardzo wilgotnym. Temperatury bardzo często przekraczają 30 stopni, a temperatura wody wynosi zazwyczaj co najmniej 25 stopni. W grudniu i styczniu na wyspie wieje monsun kaskazi z północy, natomiast w czerwcu -  z południa. Najbezpieczniej na wakacje jest wybrać się na Zanzibar w porze suchej, wtedy mamy niemal gwarancję dobrej, słonecznej pogody.

 

Warto wspomnieć, że na Zanzibarze można wyróżnić dwie pory suche oraz dwie pory deszczowe.

 

Długa pora sucha występuje od czerwca do października. Temperatury w tym czasie sięgają 28 stopni (średnia temperatura to ok. 25°C) i odnotowuje się niewielkie w skali roku opady deszczu. Jest to szczególnie dobra pora na wyjazd dla osób nie przepadających za upałami, dodatkowo komfort powietrza poprawia niska wilgotność i łagodna morska bryza. To właśnie wtedy na Zanzibarze panuje szczyt sezonu turystycznego. Krótka pora sucha przypada na styczeń i luty. Jest to okres upalny - temperatury powietrza w ciągu dnia osiągają nawet 35°C, dodatkowo powietrze jest bardzo wilgotne, przez co odczuwalna temperatura może być wyższa.

 

Długa pora deszczowa występuje od marca do końca maja. W tym czasie na wyspie występują długotrwałe i obfite opady deszczu, trwające nieprzerwanie nawet kilka dni. Ze względu na ulewy niektóre hotele na Zanzibarze są w tych miesiącach nieczynne i np. przeprowadzają prace renowacyjne. Krótka pora deszczowa trwa od połowy listopada do końca grudnia. Występujące w tym okresie deszcze nie powinny być zbyt uciążliwe – zazwyczaj są to krótkie, ale intensywne ulewy, o których pogoda poprawia się, a chwilowy deszcz przyjemnie oczyszcza powietrze.

 

 

JAK WYGLĄDA OPIEKA MEDYCZNA NA ZANZIBARZE I JAK ZADBAĆ O SWOJE ZDROWIE?

 

Opieka medyczna w szpitalach misyjnych i prywatnych jest zdecydowanie lepsza niż w państwowych. Pacjenci wymagający bardziej skomplikowanego leczenia muszą być transportowani do Kenii lub RPA. Zaleca się wykupienie odpowiedniej polisy ubezpieczeniowej zapewniającej m.in. możliwość lotniczego transportu medycznego, który w sytuacji braku opieki medycznej w wielu przypadkach może uratować zdrowie i życie. Szpitale wymagają pokrycia kosztów przez pacjenta lub jego rodzinę.

 

 

Na ok. 4-6 tygodni przed planowanym wyjazdem zaleca się konsultację u lekarza medycyny podróży

w celu sprawdzenia konieczności poddania się obowiązkowym i zalecanym szczepieniom.

 

 

Szczepienia rutynowe.

Zgodnie z PSO 2018 zalecane są niezależnie od podróży wszystkim nieuodpornionym dorosłym lub ze wskazań indywidualnych przeciwko:

 • wzw B;

 • grypie;

 • odrze/śwince/różyczce (MMR);

 • menigokokom (niezależnie od wyjazdów do krajów o dużym ryzyku zachorowanie);

 • ospie wietrznej;

 • pneumokokom.

 

Szczepienia przypominające.

Zgodnie z PSO 2018 przeciwko:

 • tężcowi / błonicy / krztuścowi (zalecane są u dorosłych niezależnie od planowanych podróży zagranicznych)

 • poliomyelitis (aktualizowane co trzy miesiące)

 

Szczepienia zalecane u wybranych podróżujących w zależności od indywidualnego ryzyka.

 • dur brzuszny

 • wzw A

 • wścieklizna

 • cholera

 • żółta gorączka

 

Zgodnie z tanzańskim prawem osoby przybywające z krajów, gdzie żółta gorączka nie jest endemiczna (a więc również z Polski), nie muszą przedstawiać potwierdzenia szczepienia na żółtą gorączkę po przybyciu do Tanzanii lądowej lub na Zanzibar (chyba, że w trakcie podróży mieli 12-godzinną przesiadkę w państwie, w którym żółta febra jest endemiczna).

 

Turyści, którzy przyjeżdżają z Tanzanii lądowej na Zanzibar (lub odwrotnie) powinni mieć przy sobie potwierdzenie szczepienia na żółtą gorączkę. W praktyce osoby nie posiadające ważnego zaświadczenia o szczepieniu przeciwko żółtej febrze mogą być poproszone o zaszczepienie się w granicznym punkcie medycznym. W takich sytuacjach należy poinformować urzędników granicznych, że jest się świadomym, kiedy szczepienie jest wymagane.

 

Zalecane jest szczepienie przeciwko żółtaczce zakaźnej.

 

Inne zagrożenia sanitarno-epidemiologiczne to:

 • malaria,

 • denga,

 • cholera,

 • skażenie bakteryjne wody (ameba, pałeczki duru brzusznego),

 • śpiączka po ukąszeniu muchy tse-tse (na północy kraju włączając park Serengeti).

 

Uwaga! Szacuje się, że ok. 4,7% dorosłych w Tanzanii jest zarażonych wirusem HIV.

 

Zalecane jest używanie wyłącznie wody przegotowanej lub butelkowanej, także do mycia zębów. Butelkowana woda stołowa jest łatwo dostępna. Inne napoje należy kupować wyłącznie butelkowane lub w puszkach. Nie należy pić wody i soków oferowanych w podrzędnych restauracjach czy przez ulicznych sprzedawców, jeść surowych warzyw i niemytych owoców.

 

Zdecydowanie zalecana jest profilaktyka przeciwmalaryczna (przed przyjazdem, w trakcie pobytu oraz po powrocie). Wskazane jest spanie pod moskitierą i używanie repelentów przeciw komarom.

 

 

CZY NA ZANZIBARZE JEST BEZPIECZNIE?

 

Stan bezpieczeństwa w Tanzanii - zwłaszcza w Dar es Salaam, w rejonie Kilimandżaro, Aruszy oraz w części zachodniej, w pobliżu granicy z Zambią, Rwandą i Burundi, a także na Zanzibarze jest stabilny. Większość wyjazdów turystycznych przebiega bezpiecznie, jednak zdarzają się kradzieże, w tym wyrywanie toreb i plecaków przez przejeżdżające motocykle i autoriksze (bajaj). Ofiarami rabunków mogą być spacerujący po plażach, zwłaszcza nocą. Odnotowano również porwania turystów w celu wymuszenia wypłacenia pieniędzy z bankomatu. W ośrodkach miejskich (także w dzielnicach bogatszych), w północnych parkach narodowych (zwłaszcza Serengeti) oraz na głównych drogach mogą zdarzać się napady, w tym z bronią. Należy korzystać wyłącznie z oznaczonych, tj. zarejestrowanych taksówek.

 

Zachęcamy do zgłaszania wszelkich przestępstw na najbliższy posterunek policji i żądania kopii raportu policyjnego. Zaleca się unikanie noszenia przy sobie większej ilości gotówki oraz wartościowych przedmiotów, w tym biżuterii i zegarków, zdeponowanie paszportu w sejfie hotelowym i noszenie przy sobie jego fotokopii.

 

W Tanzanii, zwłaszcza na Zanzibarze mogą występować niepokoje na tle politycznym, w tym zamieszki. Należy unikać miejsc, w których gromadzi się duża liczba osób, w szczególności wieców i zgromadzeń. Zalecane jest również monitorowanie lokalnych mediów w celu unikania miejsc najbardziej zagrożonych. Podczas zamieszek policja może używać gazu i innych środków przymusu w celu rozproszenia tłumu.

 

Podobnie jak w pozostałych krajach Afryki Wschodniej, w Tanzanii istnieje ryzyko ataków terrorystycznych, m.in. ze strony organizacji Al-Shabaab. Na ataki narażone są miejsca publiczne, w tym uczęszczane przez cudzoziemców: środki transportu publicznego, hotele, restauracje, bary, widowiska sportowe, uroczystości religijne. Podczas przebywania w takich miejscach należy zachować szczególną ostrożność.

 

 

O CZYM WARTO WIEDZIEĆ PRZED PODRÓŻĄ NA ZANZIBAR?

 

 • Obowiązuje ruch lewostronny. Honorowane jest międzynarodowe prawo jazdy, którym cudzoziemiec może posługiwać się przez 6 miesiący. Później można prowadzić pojazd tylko na podstawie tanzańskiego prawa jazdy, wydawanego bez egzaminu przez Tanzania Revenue Authority (TRA) po przedłożeniu krajowego prawa jazdy.Aby prowadzić samochód na Zanzibarze, należy posiadać polskie prawo jazdy, międzynarodowe prawo jazdy i lokalne prawo jazdy Zanzibaru (które można uzyskać za pośrednictwem firmy wynajmującej samochód).Często występują policyjne blokady drogowe. Przed przyjęciem mandatu zaleca się poproszenie policjanta o okazanie legitymacji.

 • Posiadanie narkotyków i handel nimi są surowo karane.

 • Homoseksualizm jest nielegalny. Akty seksualne między osobami tej samej płci są zagrożone karami pozbawienia wolności, z dożywotnim pozbawieniem wolności włącznie.

 • W rejonach zamieszkanych przez muzułmanów, zwłaszcza w pasie wybrzeża i na atrakcyjnych turystycznie wyspach, jak Zanzibar i Mafia, oczekuje się od turystów poszanowania miejscowej kultury. Szorty, mini spódnice, stroje plażowe poza plażą mogą narazić turystów na przykrości. Również fotografowanie i filmowanie może wywołać sprzeciw miejscowej ludności.

 • W czasie ramadanu oczekuje się, że w ciągu dnia turyści nie będą ostentacyjnie spożywali posiłków lub napojów w miejscach publicznych. Podczas ramadanu lokale gastronomiczne na Zanzibarze mogą być w ciągu dnia nieczynne.

 • Walutą Tanzanii jest szyling tanzański, ale dolary amerykańskie są również akceptowane w wielu miejscach popularnych wśród turystów. Dolary amerykańskie i euro można wymieniać na szylingi tanzańskie w bankach i w kantorach.

 • Bankomatów jest niewiele i tylko w dużych miastach. W wielu hotelach, restauracjach, biurach turystycznych, sklepach pamiątkarskich można płacić kartą.

 

 

 


 

 

 

ZAPRASZAMY NA KONSULTACJE W PORADNI MEDYCYNY PODRÓŻY W NASZEJ PRZYCHODNI W KATOWICACH!

Przychodnia Mark-Med / ul. Stara Kłodnicka 43, Katowice  / REJESTRACJA: 667 937 572

POLUB NAS NA FACEBOOK'U

 

08 sierpnia 2018

Wybierasz się w podróż na malowniczy Zanzibar?

Nie zapomnij o profilaktyce i szczepieniach przed podróżą.

 

 

Wybierasz się w podróż na malowniczy Zanzibar?

Nie zapomnij o profilaktyce i szczepieniach przed podróżą.

 

Od poniedziałku do piątku

8:00 - 18:00

 

Zadzwoń do nas:

+48 (32) 7818704

+48 667 937 572

 

NASZE USŁUGI

Nasz adres:

ul. Stara Kłodnicka 43

40-703 Katowice (woj.śląskie)

 

Napisz do nas:

markmed@inetia.pl

Pediatria i Neonatologia

Podstawowa Opieka Zdrowotna

NOWOŚĆ! Endokrynologia

Kardiologia

Diabetologia

Geriatria

Medycyna podróży

Medycyna pracy

Medycyna szkolna

MENU

O nas

Strona główna

Nasi lekarze

Usługi

Aktualności

GODZINY OTWARCIA

KONTAKT

Reumatologia

Przychodnia Mark Med w Katowicach na facebooku publikujemy najświeższe informacje dotyczące zdrowia!
Przychodnia Mark Med w Katowicach prowadzi swój profil również na twitterze
Umów się na wizytę u lekarza medycyny podróży - przychodnia Mark-Med w Katowicach