Giardioza (lamblioza) to choroba pasożytnicza wywoływana przez pierwotniaki Giardia lamblia, lub Lamblia intestinalis. Szacuje się, że w Polsce zarażonych jest ok. 10% dorosłych i nawet do 50% dzieci. Jest to najczęściej spotykane zakażenie pierwotniakami wśród ludzi. Lamblie najczęściej atakują drogi żółciowe, dwunastnicę i jelito cienkie, powodując biegunkę i inne dolegliwości ze strony układu pokarmowego.
Lamblioza występuje na całym świecie z przewagą krajów tropikalnych i subtropikalnych. Najwięcej zachorowań odnotowuje się w krajach o słabych warunkach sanitarno – higienicznych. W Polsce, co roku odnotowuje się ok. 2000 zachorowań. Choroba dotyka zarówno osoby dorosłe, jak i dzieci. Chorują najczęściej dzieci w wieku przedszkolnym. Giardiozę uważa się za jedną z najczęstszych przyczyn przewlekłych i nawracających bólów brzucha i biegunek u dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym.
Rezerwuarem pasożytów może być człowiek, zwierzęta domowe lub dzikie. Źródłem zarażenia natomiast może być chory człowiek oraz zbiorniki wodne zanieczyszczone cystami pasożyta. Człowiek może zarazić się poprzez spożycie zanieczyszczonej żywności lub wody, a także drogą zanieczyszczonych cystami rąk, przeniesionych do ust. Ponieważ lamblie rozmnażają się przez podział, ich populacja zwiększa się bardzo szybko. Jeżeli warunki w organizmie są niesprzyjające, pewna ilość pasożytów otacza się grubą otoczką i tworzy owalne cysty, które są wydalane z zakażonego organizmu razem z kałem. Szacuje się, że u niektórych pacjentów przy jednym wypróżnieniu może zostać wydalonych nawet 500 milionów cyst.
Czynnikami sprzyjającymi zarażeniu jest:
JAKIE SĄ OBJAWY GIARDIOZY?
Okres wylęgania choroby wynosi od 7 do 14 dni. Nasilenie objawów lambliozy zależy od ilości pierwotniaków w jelitach i odporności zarażonej osoby. W większości przypadków choroba przebiega bezobjawowo. Objawy giardiozy to:
Najbardziej uciążliwym objawem choroby jest biegunka. Najważniejsze więc, by w czasie giardiozy jest odpowiednie nawodnienie i lekkostrawna dieta. Nie można dopuścić do odwodnienia chorującej osoby. Pamiętajmy o tym, że u dzieci znacznie szybciej dochodzi do odwodnienia i osłabienia organizmu. Ok. 90 % zakażeń przebiega bezobjawowo, pomimo braku objawów ważne jest stosowanie leczenia przeciwpierwotniakowego, aby uniknąć zakażenia kolejnych osób.
Leczenie zapobiegawcze polega na przyjmowaniu w ciągu 5-7 dni leków przeciwpierwotniakowych. Leki te wydawane są tylko i wyłącznie na receptę. Tabletki te wypisze lekarz rodzinny lub zlecający badanie na obecność cyst lamblii. Kontrolne badanie wykonujemy po upływie 2-4 tygodni, badając kał na obecność cyst lamblii.
W czasie choroby ważne jest odseparowanie zarażonych osób, w przypadku wystąpienia biegunki, osoby takie powinny pozostać w domu, aż do czasu jej całkowitego ustąpienia. Jeśli jesteśmy chorzy, unikajmy korzystania z basenów i innych zbiorowych kompleksów wodnych nawet do 2 tygodni od wyleczenia.
Aby zminimalizować ryzyko zachorowania należy:
ZAPRASZAMY NA WIZYTĘ W NASZEJ PRZYCHODNI W KATOWICACH
Przychodnia Mark-Med / ul. Stara Kłodnicka 43, Katowice / REJESTRACJA: 667 937 572
Katowice, ul. Stara Kłodnicka 43
pn.-pt.: 8:00-18:00
Rejestracja: 667 937 572
Przychodnia Mark-Med
w Katowicach
KONTAKT
GODZINY OTWARCIA
MENU
Nasz adres:
ul. Stara Kłodnicka 43
40-703 Katowice (woj.śląskie)
Napisz do nas:
mark-med@mark-med.pl
NASZE USŁUGI
Zadzwoń do nas:
+48 (32) 7818704
+48 667 937 572
Od poniedziałku do piątku
8:00 - 18:00