Od poniedziałku do piątku

8:00 - 18:00

 

Zadzwoń do nas:

+48 (32) 7818704

+48 667 937 572

 

NASZE USŁUGI

Nasz adres:

ul. Stara Kłodnicka 43

40-703 Katowice (woj.śląskie)

 

Napisz do nas:

mark-med@mark-med.pl

Pediatria i Neonatologia

Podstawowa Opieka Zdrowotna

Kardiologia

Diabetologia

Geriatria

Medycyna podróży

Medycyna pracy

Medycyna szkolna

MENU

O nas

Strona główna

Nasi lekarze

Usługi

Aktualności

Pomoc medyczna dla obywateli Ukrainy

GODZINY OTWARCIA

KONTAKT

Reumatologia

Przychodnia Mark Med w Katowicach na facebooku publikujemy najświeższe informacje dotyczące zdrowia!
Przychodnia Mark Med w Katowicach prowadzi swój profil również na twitterze
Umów się na wizytę u lekarza medycyny podróży - przychodnia Mark-Med w Katowicach
Przychodnia Mark Med w Katowicach. Szukasz kompleksowej opieki dla całej rodziny? Zaufaj specjalistom z naszej przychodni!
Przychodnia Mark-Med 
w Katowicach
Rejestracja: 667 937 572
Przychodnia Mark-Med w Katowicach
Przychodnia Mark-Med w Katowicach
pn.-pt.: 8:00-18:00
Przychodnia Mark-Med w Katowicach - rejestracja pod nr telefonu 667 937 572
Katowice, ul. Stara Kłodnicka 43

Gdy już mamy obraną za cel podróży najpiękniejszą wyspę na Ziemi, nadchodzi pora, aby pomyśleć o swoim zdrowiu i bezpieczeństwie w podróży. Przed wyjazdem należy skorzystać z konsultacji z lekarzem medycyny podróży, ponieważ na Madagaskarze występują zarówno choroby przenoszone przez komary jak np. malaria, oraz te spowodowane przez spożycie zanieczyszczonej wody lub pożywienia.

 

W związku z izolacją od stałego lądu, Madagaskar może pochwalić się ogromną ilością unikalnych roślin i zwierząt, których nie spotkamy w żadnym innym miejscu na świecie. Na wyspie żyje wiele gatunków endemicznych m.in. żółwie, kameleony czy rozsławione lemury. Dominującą florę wyspy stanowią lasy tropikalne na wschodzie przechodzące na zachodzie w podzwrotnikowe lasy suche i kolczaste zarośla.

 

JAKA JEST POGODA NA MADAGASKARZE? KIEDY NAJLEPIEJ WYBRAĆ SIĘ W PODRÓŻ NA MADAGASKAR?

 

Na Madagaskarze występują dwie pory roku: lato i zima, a klimat jest bardzo zróżnicowany ze względu na występujące tereny górzyste. W poszczególnych częściach wyspy możecie się spotkać z odmienną pogodą, w jednym miejscu pada deszcz, a w drugim jest przyjemnie ciepło i świeci słońce. Zima trwa od kwietnia do października. Jest chłodniejsza i sucha, a temperatury wahają się od 20 do 30. Za najlepszy miesiąc uznaje się październik, od listopada powoli zaczyna się pora deszczowa, która może wręcz uniemożliwiać trekkingi po terenach górzystych.

 

PODRÓŻ NA MADAGASKAR. JAK WYGLĄDA OPIEKA MEDYCZNA NA MADAGASKARZE?

 

Infrastruktura medyczna na Madagaskarze jest słabo rozwinięta i często nie spełnia wymaganych standardów higieny. W stolicy można korzystać z usług wysoko wykwalifikowanych lekarzy zagranicznych. Turystom zaleca się wykupienie przed przyjazdem międzynarodowego ubezpieczenia zdrowotnego oraz o zabranie dobrze wyposażonej apteczki podróżnika. Apteki na Madagaskarze nie są zbyt dobrze wyposażone, a dodatkowym utrudnieniem dla turysty może być brak możliwości porozumienia się z farmaceutą w języku angielskim.

 

Wielu lekarzy również nie rozmawia po angielsku, tylko po francusku, a deficyt specjalistów jest problemem, z którym Madagaskar boryka się od wielu lat. Ministerstwo Spraw Zagranicznych na swojej stronie poleca w razie konieczności i możliwości korzystać z pomocy szpitala prowadzonego przez Kościół Adwentystów Dnia Siódmego, prywatna klinikę CDU oraz klinikę chirurgiczną w Ankorondrano.

 

PODRÓŻ NA MADAGASKAR - JAKIE SZCZEPIENIA NALEŻY WYKONAĆ PRZED PODRÓŻĄ? 

 

Na ok. 4-6 tygodni przed planowanym wyjazdem zaleca się konsultację u lekarza medycyny podróży w celu sprawdzenia konieczności poddania się obowiązkowym i zalecanym szczepieniom. Aby podróż na Madagaskar nie stała się przykrym doświadczeniem należy porozmawiać ze specjalistą medycyny tropikalnej również o profilaktyce chorób przenoszonych przez komary oraz zanieczyszczoną żywność i wodę.

 

Od turystów przybywających bezpośrednio z Polski nie wymaga się szczepień obowiązkowych. Natomiast od osób przylatujących z krajów w których występuje żółta gorączka, obowiązkowo wymaga się okazania zaświadczenia potwierdzającego szczepienie.

 

Szczepienia rutynowe. Zgodnie z PSO 2019 zalecane są niezależnie od podróży wszystkim nieuodpornionym dorosłym lub ze wskazań indywidualnych przeciwko:

Konsultacja przed podróżą powinna stanowić okazję do uzupełnienia brakujących szczepień rutynowych.

 

Szczepienia przypominające. Zgodnie z PSO 2019 przeciwko:

 

Szczepienia zalecane przed podróżą na Madagaskar to:

 

PODRÓŻ NA MADAGASKAR. NA JAKIE CHOROBY NARAŻENI SĄ TURYŚCI ODWIEDZAJĄCY MADAGASKAR?

 

Na wybrzeżu istnieje duże ryzyko zachorowania na malarię oraz inne choroby przenoszone przez komary. Zaleca się stosować profilaktykę przeciw malarii. Inne choroby na które narażeni są turyści odwiedzający Madagaskar to m.in:

 

 

Madagaskar jako kraj rozwijający się nie posiada jeszcze w pełni ukształtowanego zaplecza medycznego. Warunki higieniczne bardzo często są tragiczne, dlatego należy pamiętać, aby pić wodę tylko butelkowaną i najlepiej wykorzystywać ją także do mycia zębów. 

 

JAK BEZPIECZNIE PODRÓŻOWAĆ PO MADAGASKARZE?

 

Na wyspie obowiązuje ruch prawostronny, żeby móc prowadzić samochód należy posiadać międzynarodowe prawo jazdy. Ze względu na zły stan dróg i brak oświetlenia ulic, nie zaleca się podróży o zmierzchu i nocą. Szczególną ostrożność należy zachować podróżując środkami transportu publicznego. W Antananarywie i w większych miastach można korzystać z licznych taksówek, opłaty nie są wygórowane, jednak cenę kursu należy zawsze ustalić z kierowcą przed rozpoczęciem podróży. W okresie silnych opadów stan dróg oraz mostów ulega pogorszeniu, często uniemożliwiając kontynuowanie podróży. Na całym obszarze Madagaskaru występują punkty kontroli drogowej, gdzie należy zatrzymać się, a w niektórych wypadkach również wylegitymować. Dlatego zawsze posiadać należy ze sobą dokument tożsamości ze zdjęciem.

 

CZY NA MADAGASKARZE JEST BEZPIECZNIE?

 

Na Madagaskarze obserwuje się ciągły wzrost drobnej przestępczości. Dla własnego bezpieczeństwa odradza się podróżowanie czy spacerowanie po zapadnięciu zmroku. Turyści powinni zapewnić sobie stałą opiekę ze strony lokalnych, solidnych biur turystycznych i ich przewodników. W miastach oraz w dużych skupiskach ludzi należy zwracać szczególną uwagę na torebki, portfele, biżuterię, dokumenty, aparaty fotograficzne itp. Na wschodnim wybrzeżu Madagaskaru (Tamatave) sygnalizowane były przypadki pojawienia się rekinów, wchodząc do wody należy zachować szczególną ostrożność.

 

 

CO WARTO WIEDZIEĆ PRZED PODRÓŻĄ NA MADAGASKAR?

 

  • zakazane jest fotografowanie lotnisk i obiektów militarnych;
  • rekomendowaną walutą podczas pobytu na Madagaskarze jest Euro, choć powszechnie wymieniane są także dolary amerykańskie;

 


 

ZAPRASZAMY NA WIZYTĘ W NASZEJ PRZYCHODNI W KATOWICACH

Przychodnia Mark-Med / ul. Stara Kłodnicka 43, Katowice  / REJESTRACJA: 667 937 572

Odwiedź nas na Facebook'u

Podróż na Madagaskar - praktyczne porady przed podróżą

07 lutego 2017
podróż na Madagaskar.
podróż na Madagaskar.

madagaskar slider 2

 

madagaskar slider 1