Przychodnia Mark Med w Katowicach. Szukasz kompleksowej opieki dla całej rodziny? Zaufaj specjalistom z naszej przychodni!
Przychodnia Mark-Med 
w Katowicach
Rejestracja: 667 937 572
Przychodnia Mark-Med w Katowicach
Przychodnia Mark-Med w Katowicach
pn.-pt.: 8:00-18:00
Przychodnia Mark-Med w Katowicach - rejestracja pod nr telefonu 667 937 572
Katowice, ul. Stara Kłodnicka 43
Podróż na Dominikanę -praktyczne porady przed podróżą

Dominikana to drugie co do wielkości państwo Morza Karaibskiego urzeka pięknymi plażami z czysto białym piaskiem, górskimi wzniesieniami oraz nowoczesną infrastrukturą. Dominikana jest drugim co do wielkości krajem na Morzu Karaibskim, zajmującym około 2/3 powierzchni Haiti. To najstarsze państwo obu Ameryk odkryte przez Krzysztofa Kolumba w 1492 roku. Każdy znajdzie tutaj dla siebie idealną formę wypoczynku. Można cieszyć się wypoczynkiem na rajskich plażach, zagrać w golfa na najpiękniejszych polach golfowych lub ponurkować, podziwiając fascynującą przyrodę rafy koralowej. To idealne miejsce na błogie wakacje!

 

 

JAKA JEST POGODA NA DOMINIKANIE?

 

Na Dominikanie słoneczna pogoda trwa cały rok, jest gorąco i wilgotno ponieważ panuje tam klimat zwrotnikowy. Generalnie wyspa jest idealna do odwiedzenia w ciągu całego roku. W ciągu dnia temperatury sięgają powyżej 30 stopni Celsjusza, w nocy jest tylko kilka stopni chłodniej, Pora deszczowa występuje w okresach: maj- sierpień, oraz: listopad- grudzień, przy czym opady deszczu trwają około 1- 2 godzin. Nie należy jednak aż tak bardzo wzbraniać się przed wyjazdem nawet w tym czasie. Co prawda należy liczyć się z codziennymi opadami w tym okresie jednak nie sprawiają one większych problemów turystom, a wręcz często są pożądane, gdyż oczyszczają i odświeżają powietrze.

 

 

JAK WYGLĄDA OPIEKA MEDYCZNA NA DOMINIKANIE?

 

Opieka medyczna na Dominikanie jest dostateczna, aczkolwiek dostęp do publicznej służby zdrowia jest ograniczony. Lekarze oraz szpitale często żądają opłaty przed udzieleniem porady lub pomocy. Lekarstwa są bardzo drogie, dlatego lepiej zabrać je z Polski - muszą być jednak przepisane przez lekarza, podobnie jak środki pierwszej pomocy.

 

 

JAKIE SZCZEPIENIA NALEŻY WYKONAĆ PRZED PODRÓŻĄ NA DOMINIKANĘ?

 

Przed wyjazdem na Dominikanę nie są wymagane szczepienia ochronne. Występują natomiast zagrożenia sanitarno - epidemiologiczne.

       

Szczepienia rutynowe.

Zgodnie z PSO 2018 zalecane są niezależnie od podróży wszystkim nieuodpornionym dorosłym lub ze wskazań indywidualnych przeciwko:

 • wzw B;

 • grypie;

 • odrze/śwince/różyczce (MMR);

 • menigokokom (niezależnie od wyjazdów do krajów o dużym ryzyku zachorowanie);

 • ospie wietrznej;

 • pneumokokom.

 

Konsultacja przed podróżą powinna stanowić okazję do uzupełnienia brakujących szczepień rutynowych.

 

 

Szczepienia przypominające.

Zgodnie z PSO 2018 przeciwko:

 • tężcowi / błonicy / krztuścowi (zalecane są u dorosłych niezależnie od planowanych podróży zagranicznych)

 • poliomyelitis (aktualizowane co trzy miesiące)

 

Szczepienia zalecane u wybranych podróżujących w zależności od indywidualnego ryzyka.

 

 

Występuje też zagrożenie malarią i chorobami pasożytniczymi, głównie układu pokarmowego takimi jak filarioza, leiszmanioza, schistosomatoza. Zaleca się picie wody wyłącznie butelkowanej i stosowanie środków odstraszających komary.

 

W roku 2015 i 2016 odnotowano przypadki zarażenia wirusem Zika. Zalecamy stosowanie się do zaleceń Głównego Inspektoratu Sanitarnego, szczególnie dotyczy to kobiet w ciąży lub planujących zajście w ciążę.

 

 

CZY NA DOMINIKANIE JEST BEZPIECZNIE?

 

Zalecane jest zachowanie ostrożności poza strzeżonymi terenami hoteli "all inclusive" w związku z zagrożeniem przestępczością pospolitą, której poziom na Dominikanie jest wysoki. Strefy turystyczne i plaże są regularnie kontrolowane przez agencje ochrony. Przebywając poza strefami turystycznymi, nie należy nosić biżuterii, większej ilości gotówki, dokumentów, ani cennych rzeczy. Noclegi najlepiej zamawiać w hotelach położonych w centrach turystycznych. Cenne rzeczy i dokumenty należy deponować w sejfach hotelowych. Turyści zwiedzający wyspę mogą korzystać z hoteli w mniejszych miejscowościach, lecz nie powinni zabierać ze sobą rzeczy wartościowych. Należy pamiętać, że Dominikana leży w strefie huraganowej.

 

 

O CZYM JESZCZE WARTO WIEDZIEĆ PRZED PODRÓŻĄ NA DOMINIKANĘ?

 

 • Waluta narodową na Dominikanie jest peso dominikańskie (DOP). 100 peso = ok. 7,5 zł (czerwiec 2018). W podróż warto zabrać dolary amerykańskie lub euro, które można wymienić bez problemu na miejscu.
 • Bankomaty występują we wszystkich większych miejscowościach. Karty VISA i Mastercard są obsługiwane.
 • Wtyczki elektryczne: amerykańskie, 110 V. Konieczna przejściówka! Internet - sieć WIFi jest dobrze rozbudowana- w hotelach, restauracjach, nawet w większości autobusów.
 • Dzieci do lat 13 muszą podróżować pod opieką rodziców lub opiekunów. Opiekunowie z którymi wjeżdżają małoletni muszą być tymi samymi z którymi opuszcza się Dominikanę. Jeśli dziecko polskie, ani jego rodzice nie są rezydentami Dominikany, to według prawa dominikańskiego NIE jest wymagane zezwolenie na podróż z dzieckiem, zalegalizowane w urzędzie konsularnym Dominikany w państwie, z którego wyjeżdżają.

 


 

ZAPRASZAMY NA KONSULTACJE W PORADNI MEDYCYNY PODRÓŻY W NASZEJ PRZYCHODNI W KATOWICACH!

Przychodnia Mark-Med / ul. Stara Kłodnicka 43, Katowice  / REJESTRACJA: 667 937 572

Polub nas na Facebook'u

 

 

05 lutego 2017

RAJ NA ZIEMI!

Drobny, rozgrzany piasek. Rosnące na samej plaży malownicze palmy dają odrobinę oddechu od palącego słońca. Do tego krystalicznie czysta woda

o temperaturze w styczniu blisko 30 stopni i nie spotykany gdzie indziej

kolor wody. 

Kierunek podróży - Dominikana!

Od poniedziałku do piątku

8:00 - 18:00

 

Zadzwoń do nas:

+48 (32) 7818704

+48 667 937 572

 

NASZE USŁUGI

Nasz adres:

ul. Stara Kłodnicka 43

40-703 Katowice (woj.śląskie)

 

Napisz do nas:

markmed@inetia.pl

Pediatria i Neonatologia

Podstawowa Opieka Zdrowotna

NOWOŚĆ! Endokrynologia

Kardiologia

Diabetologia

Geriatria

Medycyna podróży

Medycyna pracy

Medycyna szkolna

MENU

O nas

Strona główna

Nasi lekarze

Usługi

Aktualności

GODZINY OTWARCIA

KONTAKT

Reumatologia

Przychodnia Mark Med w Katowicach na facebooku publikujemy najświeższe informacje dotyczące zdrowia!
Przychodnia Mark Med w Katowicach prowadzi swój profil również na twitterze
Umów się na wizytę u lekarza medycyny podróży - przychodnia Mark-Med w Katowicach