Artykuły, które mogą Cię zainteresować:
Oman to państwo leżące na Bliskim Wschodzie sąsiadujące z Jemenem, Arabią Saudyjską oraz Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi. Jego pełna nazwa to Sułtanat Omanu ze sprawującym tam władzę absolutną Sułtanem Qaboos’em. Warto wiedzieć, że Oman to kierunek wyjątkowo bezpieczny i wyjątkowo otwarty na rodziny podróżujące z dziećmi, a mieszkańcy Omanu to większości przyjaźni i uśmiechnięci ludzie.
Oman jest kierunkiem, który dopiero od niedawna zaczyna wzbudzać zainteresowanie pod względem turystycznym. Do bogactw Omanu należą piaszczyste plaże na których możemy spotkać między innymi flamingi, czy też zielone żółwie, które są gatunkiem zagrożonym wyginięciem. W wodach morza arabskiego można też podziwiać delfiny, których wodne szaleństwa dostrzeżemy nawet z plaży. Jedną z najbardziej spektakularnych atrakcji Omanu jest piaszczysta pustynia Rub Al Khali z niekończącymi się wydmami.
Krajobraz Omanu to również góry Al Hajar, które rozpościerają się pomiędzy Muscatem, aż do granicy ze Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi. Nieziemskie wrażenie zrobi na turystach Wielki Kanion Omanu, drugi najgłębszy kanion na świecie, zaraz po wielkim Kanionie w Arizonie. Arabski Wielki Kanion leży w sąsiedztwie najwyższych omańskich szczytów, przez co tamtejszy krajobraz jest niesamowity, a doliny sprawiają wrażenie naprawdę głębokich.
PODRÓŻ DO OMANU, A COVID-19 (aktualizacja: 30.01.2022 r.)
Władze Omanu zniosły wszelkie obostrzenia związane z wjazdem do kraju, a także niemal wszystkie restrykcje dotyczące funkcjonowania w kraju, za wyjątkiem obowiązku noszenia maseczek w niektórych miejscach publicznych.
Oman leży w strefie klimatu zwrotnikowego suchego. Cechą charakterystyczną Omanu są skrajności termiczne i niska wilgotność powietrza - szczególnie we wnętrzu kraju i rzadko występujące opady. Na południowym zachodzie klimat przechodzi w odmianę skrajnie suchą.
Oman będzie doskonałym kierunkiem dla osób lubiących wysokie temperatury. Średnia temperatura powietrza waha się od 20°C zimą do 37°C latem. W górach, na północy kraju jest chłodniej i występują spadki temperatur nawet do 0 °C. W ciągu dnia od maja do października temperatury są bardzo wysokie i sięgają średnio 40 °C, a na pustyni Ar-Rab al-Chali do 50 °C.
Wybierając się w podróż do Omanu jednego możemy być pewni - opady deszczu nie zepsują nam urlopu. Opady występują bardzo rzadko lub prawie wcale. Średnia roczna opadowa wynosi zaledwie około 100 mm. W głębi lądu, w szczególności na pustyniach, średnia roczna to już tylko 25-50 mm. Zdarzają się lata, gdzie deszcze nie padają w ogóle. W górach opady są wyższe i dochodzą do 250 mm rocznie. W okresie letnim zaznacza się wpływ monsunu na wybrzeżu Oceanu Indyjskiego, co powoduje, że opady przypadają tam na miesiące letnie, a nie zimowe jak to zwykle ma miejsce w krajach klimatu zwrotnikowego i podzwrotnikowego. Monsun jednak nie ma wpływu na zwiększenie ilości opadów deszczu.
Służba zdrowia w Omanie stoi na wysokim poziomie. Szpitale i placówki medyczne oraz apteki są dobrze zaopatrzone. Koszt wizyty w państwowej placówce medycznej wynosi minimum 40-50 USD i nie obejmuje kosztów związanych z zabiegami i kuracjami. Polskie ubezpieczenia w wielu przypadkach mogą nie być honorowane, warto wybierając się w podróż do Omanu zaopatrzyć się w międzynarodowe ubezpieczenie zdrowotne.
W przypadku wysokich kosztów leczenia czy zakupu medykamentów, koniecznie należy ubiegać się o miejscowe zaświadczenie, dzięki któremu można potem ubiegać się w kraju o zwrot pieniędzy z polisy ubezpieczeniowej. W celu uniknięcia poważniejszych problemów zdrowotnych, zwłaszcza natury żołądkowej, należy pamiętać o zachowaniu podstawowych zasad higieny. Wodę powinno się pić jedynie przegotowaną lub butelkowaną, starannie trzeba myć owoce i warzywa.
Oman to bezpieczny kierunek. Europejscy turyści muszą jednak uważać na to co jedzą i piją. Kuchnia orientalna może negatywnie wpłynąć na nasz układ pokarmowy. Wodę należy pić wyłącznie butelkowaną, a owoce i warzywa należy dokładnie myć przed spożyciem.
W zależności od regionu Omanu do którego się wybieramy warto rozważyć zastosowanie profilaktyki przeciw malarii. Sporadyczne przypadki malarii zgłaszano w regionie Ad Dakhliyah, Batinah, Ash Sharqiyah. Nie ma ryzyka zachorowania na malarię w stolicy kraju.
Pamiętaj! Na ok. 4-6 tygodni przed planowanym wyjazdem zaleca się konsultację u lekarza medycyny podróży w celu sprawdzenia konieczności poddania się obowiązkowym i zalecanym szczepieniom.
Od osób przybywających z krajów w których występuje żółta gorączka, obowiązkowo w Omanie wymaga się okazania zaświadczenia potwierdzającego szczepienie.
Szczepienia rutynowe i przypominające zalecane przed podróżą do Omanu.
tężcowi / błonicy / krztuścowi - zalecane są u dorosłych niezależnie od planowanych podróży zagranicznych;
półpasiec
Konsultacja przed podróżą powinna stanowić okazję do uzupełnienia brakujących szczepień rutynowych.
Inne szczepienia zalecane przed podróżą do Omanu:
covid-19 - Wszyscy kwalifikujący się podróżni powinni posiadać aktualne szczepionki przeciwko COVID-19.
wzw A - zalecane dla nieszczepionych podróżnych powyżej 1 roku życia udających się do Omanu. Niemowlęta w wieku od 6 do 11 miesięcy również powinny być szczepione przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu A. Dawki nie wlicza się do rutynowego cyklu 2-dawkowego. Podróżni z alergią na składnik szczepionki lub w wieku poniżej 6 miesięcy powinni otrzymać pojedynczą dawkę immunoglobuliny, która zapewnia skuteczną ochronę do 2 miesięcy w zależności od podanej dawki. Niezaszczepieni podróżni, którzy mają ponad 40 lat, mają obniżoną odporność lub cierpią na przewlekłe schorzenia, planujący wyjazd do obszaru ryzyka w okresie krótszym niż 2 tygodnie, powinni otrzymać początkową dawkę szczepionki i podczas tej samej wizyty immunoglobulinę.
wzw B - zalecane dla nieszczepionych podróżnych w wieku poniżej 60 lat podróżujących do Omanu. Niezaszczepieni podróżni w wieku 60 lat i starsi mogą zostać zaszczepieni przed podróżą do Omanu.
odra - Niemowlęta w wieku od 6 do 11 miesięcy podróżujące za granicę powinny otrzymać 1 dawkę szczepionki przeciwko odrze, śwince i różyczce (MMR) przed podróżą. Ta dawka nie liczy się jako część rutynowej serii szczepień dziecięcych.
wścieklizna - w Omanie powszechnie spotyka się wściekłe psy. Jeśli jednak zostaniesz ugryziony lub zadrapany przez psa lub innego ssaka podczas pobytu w Omanie, leczenie przeciw wściekliźnie jest dostępne.
Rozważ szczepienie przeciwko wściekliźnie przed podróżą, jeśli istnieje ryzyko, że będziesz w pobliżu psów lub dzikich zwierząt. Podróżni, którzy częściej spotykają wściekłe zwierzęta, to m.in: obozowicze, odkrywcy jaskiń, lekarze weterynarii, opiekunowie zwierząt, biolodzy terenowi lub pracownicy laboratoriów zajmujący się badaniami nad zwierzętami Ponieważ dzieci są bardziej narażone na ugryzienie lub zadrapanie przez psa lub inne zwierzęta, należy rozważyć szczepienie dzieci podróżujących do Omanu przeciwko wściekliźnie.
dur brzuszny - polecany większości podróżników, zwłaszcza tych przebywających w mniejszych miastach lub na obszarach wiejskich.
Nie zapomnij zabrać ze sobą dobrze skompletowanej apteczki podróżnika. O tym, co warto do niej zapakować piszemy w artykule "Wakacyjna apteczka - jakie leki warto zabrać na wakacje?"
Oman należy do bezpiecznych krajów, gdzie przypadki przestępczości pospolitej są bardzo rzadkie. Niemniej jednak dobrze jest zachować ostrożność. Przede wszystkim należy uważać na odmienne wartości kulturowe. Dotyczy to w głównej mierze kobiet, które muszą pamiętać o stosownym stroju, który nie będzie odsłaniał zbytnio nóg, ramion, dekoltu.
W czasie przypadającego przez miesiąc w okresie wakacyjnym ramadanu, należy powstrzymać się od picia i spożywania posiłków na zewnątrz, ponieważ może to być źle postrzegane przez miejscowych. Lepiej unikać samodzielnego uczęszczania do meczetów. Mieszkańcy Omanu są przyjaźnie nastawieni do turystów, w związku z czym chętnie służą pomocą, mogą nas zaprosić do domu na herbatę, obiad czy nawet zaproponują nocleg.
W Omanie czasami występują powodzie, związane z gwałtownymi i krótkotrwałymi ulewami. Częstym zjawiskiem występującym są burze piaskowe i piaskowo-pyłowe. Mimo słabego wpływu monsunu letniego w Omanie raz na kilkanaście lat występują cyklony tropikalne, które powstają nad wodami Oceanu Indyjskiego i wędrują na północ. Czasami zdarza się, że taki cyklon nadciąga na wybrzeża Półwyspu Arabskiego.Jeden z ostatnich takich przypadków miał miejsce w czerwcu 2007 roku, kiedy to cyklon Gonu spustoszył Oman, Zjednoczone Emiraty Arabskie i południowe wybrzeża Iranu.
ZAPRASZAMY NA WIZYTĘ W NASZEJ PRZYCHODNI W KATOWICACH
Przychodnia Mark-Med / ul. Stara Kłodnicka 43, Katowice / REJESTRACJA: 667 937 572
Katowice, ul. Stara Kłodnicka 43
pn.-pt.: 8:00-18:00
Rejestracja: 667 937 572
Przychodnia Mark-Med
w Katowicach
KONTAKT
GODZINY OTWARCIA
MENU
Nasz adres:
ul. Stara Kłodnicka 43
40-703 Katowice (woj.śląskie)
Napisz do nas:
mark-med@mark-med.pl
NASZE USŁUGI
Zadzwoń do nas:
+48 (32) 7818704
+48 667 937 572
Od poniedziałku do piątku
8:00 - 18:00