Podróż do Omanu. Szczepienia Oman - jakie wykonać przed podróżą.

 

Podróż do Omanu 2020
Sprawdź o czym pamiętać wybierając się w podróż do Omanu.
30 stycznia 2021

Podróż do Omanu - praktyczne porady przed podróżą

Oman to państwo leżące na Bliskim Wschodzie sąsiadujące z Jemenem, Arabią Saudyjską oraz Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi. Jego pełna nazwa to Sułtanat Omanu ze sprawującym tam władzę absolutną Sułtanem Qaboos’em. Warto wiedzieć, że Oman to kierunek wyjątkowo bezpieczny i wyjątkowo otwarty na rodziny podróżujące z dziećmi, a mieszkańcy Omanu to większości przyjaźni i uśmiechnięci ludzie.

 

Oman jest kierunkiem, który dopiero od niedawna zaczyna wzbudzać zainteresowanie pod względem turystycznym. Do bogactw Omanu należą piaszczyste plaże na których możemy spotkać między innymi flamingi, czy też zielone żółwie, które są gatunkiem zagrożonym wyginięciem. W wodach morza arabskiego można też podziwiać delfiny, których wodne szaleństwa dostrzeżemy nawet z plaży. Jedną z najbardziej spektakularnych atrakcji Omanu jest piaszczysta pustynia Rub Al Khali z niekończącymi się wydmami.

 

Krajobraz Omanu to również góry Al Hajar, które rozpościerają się pomiędzy Muscatem, aż do granicy ze Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi. Nieziemskie wrażenie zrobi na turystach Wielki Kanion Omanu, drugi najgłębszy kanion na świecie, zaraz po wielkim Kanionie w Arizonie. Arabski Wielki Kanion leży w sąsiedztwie najwyższych omańskich szczytów, przez co tamtejszy krajobraz jest niesamowity, a doliny sprawiają wrażenie naprawdę głębokich.

 


 

PODRÓŻ DO OMANU, A COVID-19 (aktualizacja: 30.01.2022 r.)

 

Od września 2021 r. do Sułtanatu w celach turystycznych / biznesowych mogą wjechać wyłącznie osoby zaszczepione. Każda wlatująca do Omanu osoba musi przedstawić medyczny certyfikat z QR kodem potwierdzającym przyjęcie akceptowanych przez Sułtanat dawek szczepionki. Szczepionki akceptowane w Omanie to: Pfizer; Oxford-AstraZeneca; AstraZeneca-Covishield; Johnson & Johnson; Moderna; Sinovac; Sinopharm; Sputnik V. Druga dawka musi być przyjęta przez pasażera minimum 14 dni przed planowanym wlotem do Omanu.

 

Oman - testy PCR i kwarantanna

 

Każdy podróżny musi posiadać wykonany test na COVID-19. Test musi być ważny:

 • 96 godzin (dla osób, których podróż jest dłuższa niż 8 godzin)
 • 72 godziny (dla osób, których lot zajmuje mniej niż 8 godzin).

 

Osoby, które nie wykonają testu mogą go zrobić na lotnisku, do otrzymania wyniku testu będą podlegały kwarantannie instytucjonalnej i otrzymają obowiązkową opaskę z lokalizatorem. Po otrzymaniu negatywnego wyniku testu bransoletka musi zostać zwrócona do najbliższego szpitala. W przypadku pozytywnego wyniku testu obowiązuje kwarantanna 10 dni. Pasażerowie poniżej 18 roku życia lub których stan zdrowia nie pozwala na przyjęcie szczepionki (zaświadczenie medyczne) są zwolnieni z PCR testu oraz szczepień

 

Rejestracja testów i szczepień przed wjazdem do Omanu

 

Najważniejszym punktem do wykonania przed podróżą jest rejestracja odbytego szczepienia oraz testu PCR: 

- rejestracja testu PCR z QR kodem, wykonanego przed wylotem do Omanu, na stronie covid19.emushrif.om

- rejestracja QR kodu szczepionki na stronie covid19.emushrif.om

Po ukończeniu rejestracji otrzymają Państwo Travel Registration Form (TRF) który będzie trzeba okazać na lotnisku.

 

Oman - pobyt i ubezpieczenie medyczne

 

Od września 2021 r. na terenie Sułtanatu Omanu obowiązuje zakaz wstępu osób nie zaszczepionych do miejscu publicznych, urzędów, restauracji, sklepów, obiektów sportowych, szkół, miejsc kultu. Rezydenci muszą posiadać zainstalowaną aplikację „Tarassud”. Osoby podróżujące do Omanu muszą posiadać certyfikat szczepienia z QR kodem oraz ubezpieczenie pokrywające miesięczny koszt leczenia  na COVID.

 

Rekomendujemy obserwowanie strony tutejszego Ministerstwa Zdrowia (https://www.moh.gov.om/en/home)

 


 

JAKA JEST POGODA W OMANIE? KIEDY NAJLEPIEJ WYBRAĆ SIĘ W PODRÓŻ DO OMANU?

 

Oman leży w strefie klimatu zwrotnikowego suchego. Cechą charakterystyczną Omanu są skrajności termiczne i niska wilgotność powietrza - szczególnie we wnętrzu kraju i rzadko występujące opady. Na południowym zachodzie klimat przechodzi w odmianę skrajnie suchą.

 

Oman będzie doskonałym kierunkiem dla osób lubiących wysokie temperatury. Średnia temperatura powietrza waha się od 20°C zimą do 37°C latem. W górach, na północy kraju jest chłodniej i występują spadki temperatur nawet do 0 °C. W ciągu dnia od maja do października temperatury są bardzo wysokie i sięgają średnio 40 °C, a na pustyni Ar-Rab al-Chali do 50 °C. 

 

Wybierając się w podróż do Omanu jednego możemy być pewni - opady deszczu nie zepsują nam urlopu. Opady występują bardzo rzadko lub prawie wcale. Średnia roczna opadowa wynosi zaledwie około 100 mm. W głębi lądu, w szczególności na pustyniach, średnia roczna to już tylko 25-50 mm. Zdarzają się lata, gdzie deszcze nie padają w ogóle. W górach opady są wyższe i dochodzą do 250 mm rocznie. W okresie letnim zaznacza się wpływ monsunu na wybrzeżu Oceanu Indyjskiego, co powoduje, że opady przypadają tam na miesiące letnie, a nie zimowe jak to zwykle ma miejsce w krajach klimatu zwrotnikowego i podzwrotnikowego. Monsun jednak nie ma wpływu na zwiększenie ilości opadów deszczu. 

 

PODRÓŻ DO OMANU. JAK WYGLĄDA OPIEKA MEDYCZNA W OMANIE?

 

Służba zdrowia w Omanie stoi na wysokim poziomie. Szpitale i placówki medyczne oraz apteki są dobrze zaopatrzone. Koszt wizyty w państwowej placówce medycznej wynosi minimum 40 USD i nie obejmuje kosztów związanych z zabiegami i kuracjami. Polskie ubezpieczenia w wielu przypadkach mogą nie być honorowane, warto wybierając się w podróż do Omanu zaopatrzyć się w międzynarodowe ubezpieczenie zdrowotne.

 

W przypadku wysokich kosztów leczenia czy zakupu medykamentów, koniecznie należy ubiegać się o miejscowe zaświadczenie, dzięki któremu można potem ubiegać się w kraju o zwrot pieniędzy z polisy ubezpieczeniowej. W celu uniknięcia poważniejszych problemów zdrowotnych, zwłaszcza natury żołądkowej, należy pamiętać o zachowaniu podstawowych zasad higieny. Wodę powinno się pić jedynie przegotowaną lub butelkowaną, starannie trzeba myć owoce i warzywa.

 

PODRÓŻ DO OMANU - JAKIE SZCZEPIENIA NALEŻY WYKONAĆ PRZED PODRÓŻĄ?

 

Oman to bezpieczny kierunek. Europejscy turyści muszą jednak uważać na to co jedzą i piją. Kuchnia orientalna może negatywnie wpłynąć na nasz układ pokarmowy. Wodę należy pić wyłącznie butelkowaną, a owoce i warzywa należy dokładnie myć przed spożyciem.

 

W zależności od regionu Omanu do którego się wybieramy warto rozważyć zastosowanie profilaktyki przeciw malarii. Sporadyczne przypadki malarii zgłaszano w regionie Ad Dakhliyah, Batinah, Ash Sharqiyah. Nie ma ryzyka zachorowania na malarię w stolicy kraju.

 

Pamiętaj! Na ok. 4-6 tygodni przed planowanym wyjazdem zaleca się konsultację u lekarza medycyny podróży w celu sprawdzenia konieczności poddania się obowiązkowym i zalecanym szczepieniom.

 

Od osób przybywających z krajów w których występuje żółta gorączka, obowiązkowo w Omanie wymaga się okazania zaświadczenia potwierdzającego szczepienie.

 

Szczepienia rutynowe przed podróżą do Omanu. Zalecane są niezależnie od podróży wszystkim nieuodpornionym dorosłym lub ze wskazań indywidualnych przeciwko:

 

Konsultacja przed podróżą powinna stanowić okazję do uzupełnienia brakujących szczepień rutynowych.

 

Szczepienia przypominające przed podróżą do Omanu. Zaleca się wykonanie szczepień przypominających przeciwko:

 • tężcowi / błonicy / krztuścowi - zalecane są u dorosłych niezależnie od planowanych podróży zagranicznych;

 • poliomyelitis;

 

Jakie jeszcze szczepienia zaleca się przed podóróżą do Omanu?

 

Nie zapomnij zabrać ze sobą dobrze skompletowanej apteczki podróżnika. O tym, co warto do niej zapakować piszemy w artykule "Wakacyjna apteczka - jakie leki warto zabrać na wakacje?"

 

NA JAKIE INNE CHOROBY JESTEŚMY NARAŻENI PODCZAS PODRÓŻY DO OMANU? 

 

 • biegunka podróżnych
 • leptospiroza
 • schistosomatoza
 • gorączka krwotoczna krymsko-kongijska
 • denga
 • leiszmanioza
 • hantawirus
 • gruźlica

 

PODRÓŻ DO OMANU. CZY W OMANIE JEST BEZPIECZNIE?

 

Oman należy do bezpiecznych krajów, gdzie przypadki przestępczości pospolitej są bardzo rzadkie. Niemniej jednak dobrze jest zachować ostrożność. Przede wszystkim należy uważać na odmienne wartości kulturowe. Dotyczy to w głównej mierze kobiet, które muszą pamiętać o stosownym stroju, który nie będzie odsłaniał zbytnio nóg, ramion, dekoltu.

 

W czasie przypadającego przez miesiąc w okresie wakacyjnym ramadanu, należy powstrzymać się od picia i spożywania posiłków na zewnątrz, ponieważ może to być źle postrzegane przez miejscowych. Lepiej unikać samodzielnego uczęszczania do meczetów. Mieszkańcy Omanu są przyjaźnie nastawieni do turystów, w związku z czym chętnie służą pomocą, mogą nas zaprosić do domu na herbatę, obiad czy nawet zaproponują nocleg.

 

W Omanie czasami występują powodzie, związane z gwałtownymi i krótkotrwałymi ulewami. Częstym zjawiskiem występującym są burze piaskowe i piaskowo-pyłowe. Mimo słabego wpływu monsunu letniego w Omanie raz na kilkanaście lat występują cyklony tropikalne, które powstają nad wodami Oceanu Indyjskiego i wędrują na północ. Czasami zdarza się, że taki cyklon nadciąga na wybrzeża Półwyspu Arabskiego.Jeden z ostatnich takich przypadków miał miejsce w czerwcu 2007 roku, kiedy to cyklon Gonu spustoszył Oman, Zjednoczone Emiraty Arabskie i południowe wybrzeża Iranu.

 


 

ZAPRASZAMY NA WIZYTĘ W NASZEJ PRZYCHODNI W KATOWICACH

Przychodnia Mark-Med / ul. Stara Kłodnicka 43, Katowice  / REJESTRACJA: 667 937 572

Odwiedź nas na Facebook'u

Katowice, ul. Stara Kłodnicka 43
Przychodnia Mark-Med w Katowicach - rejestracja pod nr telefonu 667 937 572
pn.-pt.: 8:00-18:00
Przychodnia Mark-Med w Katowicach
Przychodnia Mark-Med w Katowicach
Rejestracja: 667 937 572
Przychodnia Mark-Med 
w Katowicach
Przychodnia Mark Med w Katowicach. Szukasz kompleksowej opieki dla całej rodziny? Zaufaj specjalistom z naszej przychodni!
Umów się na wizytę u lekarza medycyny podróży - przychodnia Mark-Med w Katowicach
Przychodnia Mark Med w Katowicach prowadzi swój profil również na twitterze
Przychodnia Mark Med w Katowicach na facebooku publikujemy najświeższe informacje dotyczące zdrowia!

Reumatologia

KONTAKT

GODZINY OTWARCIA

Pomoc medyczna dla obywateli Ukrainy

Aktualności

Usługi

Nasi lekarze

Strona główna

O nas

MENU

Medycyna szkolna

Medycyna pracy

Medycyna podróży

Geriatria

Diabetologia

Kardiologia

Podstawowa Opieka Zdrowotna

Pediatria i Neonatologia

Nasz adres:

ul. Stara Kłodnicka 43

40-703 Katowice (woj.śląskie)

 

Napisz do nas:

mark-med@mark-med.pl

NASZE USŁUGI

Zadzwoń do nas:

+48 (32) 7818704

+48 667 937 572

 

Od poniedziałku do piątku

8:00 - 18:00