Od poniedziałku do piątku

8:00 - 18:00

 

Zadzwoń do nas:

+48 (32) 7818704

+48 667 937 572

 

NASZE USŁUGI

Nasz adres:

ul. Stara Kłodnicka 43

40-703 Katowice (woj.śląskie)

 

Napisz do nas:

mark-med@mark-med.pl

Pediatria i Neonatologia

Podstawowa Opieka Zdrowotna

Kardiologia

Diabetologia

Geriatria

Medycyna podróży

Medycyna pracy

Medycyna szkolna

MENU

O nas

Strona główna

Nasi lekarze

Usługi

Aktualności

GODZINY OTWARCIA

KONTAKT

Reumatologia

Przychodnia Mark Med w Katowicach na facebooku publikujemy najświeższe informacje dotyczące zdrowia!
Przychodnia Mark Med w Katowicach prowadzi swój profil również na twitterze
Umów się na wizytę u lekarza medycyny podróży - przychodnia Mark-Med w Katowicach
Przychodnia Mark Med w Katowicach. Szukasz kompleksowej opieki dla całej rodziny? Zaufaj specjalistom z naszej przychodni!
Przychodnia Mark-Med 
w Katowicach
Rejestracja: 667 937 572
Przychodnia Mark-Med w Katowicach
Przychodnia Mark-Med w Katowicach
pn.-pt.: 8:00-18:00
Przychodnia Mark-Med w Katowicach - rejestracja pod nr telefonu 667 937 572
Katowice, ul. Stara Kłodnicka 43
Podróż do Indonezji - praktyczne porady przed podróżą

Indonezja to wyspiarski kraj zajmujący archipelag 17 tysięcy wysp, z których co trzecia jest niezamieszkana, a wiele nie ma nawet swojej nazwy. Indonezja ma 240 milionów obywateli należących do 250 grup etnicznych i mówiących 600 dialektami. Indonezja jest jednym z najpiękniejszych i najpopularniejszych krajów Azji Południowo Wschodniej.

 

 

SZCZEPIENIA I ZDROWIE

Pamiętaj, że na konsultację z lekarzem medycyny podróży warto umówić się 4-6 tygodni przed planowaną podróżą tak, aby mieć czas na przyjęcie wszystkich niezbędnych szczepionek w celu uzyskania wymaganego efektu ochronnego. Nawet jeśli do wyjazdu pozostało mniej niż 4 tygodnie, należy skontaktować się z lekarzem w celu uzyskania informacji na temat możliwości wykonania szczepień, wyboru leków do apteczki, itp. 

 

Zgodnie z PSO 2016 zalecane są niezależnie od podróży wszystkim nieuodpornionym dorosłym lub ze wskazań indywidualnych m.in. sczepienia przeciwko: WZW B, grypie, odrze/śwince/różyczce (MMR), menigokokom, ospie wietrznej, pneumokokom. Konsultacja przed podróżą powinna stanowić okazję do uzupełnienia brakujących szczepień rutynowych. 

 

Szczepienia przypominające:
Zgodnie z PSO 2016 przeciwko tężcowi, błonicy, krztuścowi – zalecane u dorosłych niezależnie od planowanych podróży zagranicznych. Szczepienia przypominające przeciwko poliomyelitis.

 

Szczepienia zalecane:

- WZW A;

- dur brzuszny;

 

Szczepienia zalecane u wybranych podróżujących:

- wścieklizna;

- japońskie zapalenie mózgu;

- profilaktyka przeciwmalaryczna;

 

Do zagrożeń sanitarno-epidemiologicznych należą: pasożyty układu trawiennego, dur brzuszny, biegunka, żółtaczka typu A i B. Należy pamiętać, że woda w kranie nie jest zdatna do konsumpcji. Zalecane jest picie wody butelkowanej lub przegotowanej, unikanie w napojach kostek lodu oraz surowych i niedogotowanych potraw. U dzieci nadal poważny problem stanowi polio i odra. W większości prowincji istnieje zagrożenie wścieklizną u psów. Poza dużymi skupiskami ludzkimi występuje zagrożenie malarią (niskie ryzyko na Jawie i Bali) oraz w dużych miastach - gorączką krwotoczną denga - liczba zachorowań wzrasta szczególnie w okresie pory deszczowej od października do kwietnia, nie ma skutecznego środka zabezpieczającego przed zakażeniem.

 

 

UWAGA: w 2016 roku na Bali zanotowano znaczący wzrost liczby zachorowań na DENGĘ.

Balijskie służby medyczne zostały postawione w stan podwyższonej gotowości.

 

 

W przypadku podróży poza Jawę i Bali miejscowe władze zalecają profilaktyczne przyjmowanie lekarstw antymalarycznych oraz zwracanie uwagi na dobre zabezpieczenia przeciw komarom. Szczególną uwagę należy zwrócić na pojawianie się wśród drobiu i ludzi ognisk ptasiej grypy wywołanych szczepem wirusa grypy H5N1. Przed wyjazdem do Indonezji warto zaszczepić się przeciw zwykłej grypie, co znacznie skraca czas zdiagnozowania ptasiej grypy. Należy unikać kontaktu z drobiem i dzikimi ptakami, a także miejsc, gdzie może być obecny drób zakażony wirusem H5N1 takich jak targowiska, fermy, zakłady przetwórstwa drobiu. Wirus jest wrażliwy na wszystkie rodzaje detergentów, jak i temperaturę powyżej 70 st. C. Należy szczególnie dbać o czystość rąk

 

Opieka medyczna, zarówno państwowa, jak i prywatna, jest płatna. Poziom usług, zwłaszcza w szpitalach państwowych, jest niezadowalający. Znacznie lepszy jest w klinikach prywatnych. Koszt wizyty lekarskiej wynosi przeciętnie od 20 do 50 USD (w nagłych i ciężkich przypadkach - do 200 USD). Koszt jednej doby pobytu w szpitalu - od 15 USD w szpitalu państwowym do 250 USD w prywatnej klinice.

 

 

 

KLIMAT INDONEZJI

Indonezja leży w strefie klimatu równikowego wilgotnego. Niektóre z wysp położone są w strefie klimatu podrównikowego wilgotnego.

Wyróżnia się tu dwie pory roku:

- suchą (od kwietnia do października);

- deszczową (od listopada do marca);

Co nie znaczy, że w porze suchej nie spotkamy tu opadów. W zależności od regionu, deszcze mogą towarzyszyć nam codziennie - będą krótkie, ale ulewne. W porze deszczowej pada częściej, ale nie jest powiedziane, że w tym czasie nie napotkamy tu na upalne, słoneczne dni. W Indonezji ciężko jest przewidzieć pogodę. Przez cały rok - z wyjątkiem terenów górskich - jest gorąco i parno. Temperatura waha się od 28 do 35 stopni Celsjusza. Do Indonezji najlepiej wybrać się wczesną bądź późną porą suchą, kiedy opady są mniejsze a temperatura odczuwalna - niższa.

 

 

PODRÓŻOWANIE PO KRAJU

Szlaki komunikacyjne są bardzo zatłoczone i niebezpieczne. Kierowcy nie przestrzegają zasad ruchu drogowego. Zgodnie z przepisami indonezyjskimi cały czas należy mieć ze sobą dokument potwierdzający tożsamość - najlepiej paszport.

 

 

WJAZD I POBYT

Polscy turyści mogą wjeżdżać do Indonezji bez wiz, w ramach wprowadzonego w dniu 10.06.2015 r. dekretu, w którym Indonezja jednostronnie zniosła obowiązek wizowy dla obywateli 45 krajów. Wjazd bezwizowy obejmuje okres 30 dni i nie podlega przedłużeniu. 

Uwaga: w przypadku przekroczenia terminu ważności wizy, kara przy wyjeździe wynosi od 250.000 IDR do 350.000 IDR za każdy dzień zwłoki.

 

 

BEZPIECZEŃSTWO

Z uwagi na wysoki stopień zagrożenia atakami terrorystycznymi w Indonezji, zaleca się zachowanie wysokiego stopnia ostrożności osobom przebywającym lub planującym podróż do Indonezji - w tym także na Bali. Zaleca się obywatelom polskim przebywającym w Dżakarcie lub planującym podróż do stolicy zachowanie szczególnej ostrożności, unikanie przebywania w miejscach zgromadzeń publicznych oraz zgłoszenie pobytu w systemie Odyseusz. Ambasada rekomenduje także na bieżąco śledzić aktualne informacje medialne dotyczące sytuacji bezpieczeństwa. Szczegółowy opis zagrożeń dla turystów w Indonezji dostępny jest na stronie Ambasady RP w Dżakarcie.

 

Przed podróżą należy zawsze wykonać kserokopię paszportu, biletów lotniczych i wiz. Zagrożenie przestępczością pospolitą w stolicy kraju nie jest zbyt duże. Coraz częściej odnotowujemy przypadki okradania turystów przebywających na Bali. W przypadku gdy wraz z innymi kosztownościami zostanie utracony polski paszport, paszport tymczasowy może wystawić wyłącznie konsul RP w Dżakarcie. Aby móc opuścić Indonezję na podstawie nowo wydanego paszportu tymczasowego, należy uzyskać w Biurze Imigracyjnym na lotnisku pieczątkę zezwalającą na wyjazd. W przeciwnym wypadku straż graniczna na lotnisku odmówi dokonania odprawy paszportowej uniemożliwiając wyjazd, co może stanowić poważne utrudnienie w przypadku lotów tranzytowych lub specjalnych biletów bez możliwości zmiany rezerwacji.

 

W miarę możliwości należy unikać samotnego podróżowania oraz unikać podróży w nocy. Indonezja leży w obszarze szczególnie narażonym na trzęsienia ziemi, które występują na całym obszarze kraju (rzadkie są tylko na Borneo i płd-zach. Celebesie). Zachodnie wybrzeża Sumatry i południowe wybrzeża Jawy były w ostatnich latach dotknięte tsunami, które spowodowały wiele ofiar. W porze deszczowej od listopada do kwietnia zdarzają się gwałtowne powodzie oraz osunięcia ziemi.

 

UWAGA: Przy korzystaniu z lokalnego przewoźnika należy zwrócić uwagę na jego wiarygodność. Należy starać się unikać korzystania z niesprawdzonych niskobudżetowych przewoźników autobusowych, gdyż zdarzały się przypadki oszustw i wymuszania dodatkowych opłat od pasażerów. Warto również zwrócić uwagę na stan techniczny transportu morskiego. W 2016 r. doszło do ekploazji łodzi wiozącej zagranicznych turystów z wyspy Bali na okoliczne wyspy Gili. W wyniku tej eksplozji smierć poniosło dwóch turystów a 14 zostało rannych.

 

 

UBEZPIECZENIE

We własnym interesie, przed rozpoczęciem podróży, każdy turysta powinien się ubezpieczyć ze względu na wysokie koszty usług medycznych w prywatnych szpitalach i klinikach. Niektóre polskie agencje ubezpieczeniowe wydają polisę, która w razie choroby obejmuje jedynie pokrywanie rachunków za usługi medyczne po powrocie do kraju, tymczasem indonezyjskie placówki medyczne wymagają natychmiastowego pokrycia kosztów leczenia. Stanowczo zaleca się dokonywanie ubezpieczeń w firmach, które mają własnych wiarygodnych przedstawicieli na terenie Indonezji i na bieżąco opłacają świadczone usługi medyczne. Warto rozważyć wykupienie ubezpieczenia pokrywającego koszty transportu/ewakuacji medycznej w przypadku skomplikowanych urazów lub chorób.

 

 

UWAGA: Za posiadanie, przywóz lub wywóz narkotyków grozi kara śmierci.

 

 

 

PRZYDATNE INFORMACJE

  • Z uwagi na dominujący w Indonezji islam, oprócz takich wysp jak Bali, Sulawesi Północne, Papua Zachodnia i Małe Wyspy Sundajskie, niewskazane jest noszenie skąpych ubrań w dużych skupiskach miejskich, a szczególnie podczas zwiedzania świątyń i miejsc kultu. Wchodząc do meczetów, należy pamiętać o zdejmowaniu butów, natomiast kobiety powinny okryć głowy chustą. Na wyspie Bali podczas zwiedzania świątyń buddyjskich i hinduistycznych należy nałożyć sarong; udostępniany jest na miejscu, najczęściej bezpłatnie.

  • Korzystając z taksówek, należy zwrócić uwagę, czy taksówkarz włączył taksometr, i w żadnym razie nie godzić się na przejazd na podstawie tzw. umowy.

  • Wymiany gotówki najkorzystniej dokonywać w kantorach zlokalizowanych w dużych centrach handlowych lub dobrych hotelach. Należy dokładnie przeliczyć kwotę wydaną przez kasjera walutowego. W Indonezji pewne trudności może przysporzyć wymiana dolarów amerykańskich gdyż większość kantorów akceptuje tylko banknoty nowe i niezniszczone.

  • Na terenie całej Indonezji, a w szczególności na prowincji, nie należy spożywać posiłków w tanich restauracjach bądź małych przydrożnych straganach. Grozi to poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi. Bezpieczniejsze są na ogół większe restauracje o odpowiednim standardzie oraz restauracje hotelowe. Ceny usług hotelowych oraz restauracyjnych są znacznie niższe od polskich, a serwis jest na dobrym poziomie.

  • UWAGA NA METANOL: Z uwagi na fakt, że na Bali, Lombok i Gili odnotowano wiele przypadków śmiertelnego zatrucia alkoholem metylowym, należy unikać tanich pubów oferujących promocyjne drinki w skład, których wchodzi tradycyjny „Arak”.

 


 

 

CZYTAJ WIĘCEJ > MEDYCYNA PODRÓŻY

 

 


 

 

ZAPRASZAMY NA KONSULTACJE W PORADNI MEDYCYNY PODRÓŻY W NASZEJ PRZYCHODNI W KATOWICACH!

Przychodnia Mark-Med / ul. Stara Kłodnicka 43, Katowice  / REJESTRACJA: 667 937 572

 

 

14 sierpnia 2017

ndonezja2

 

 

indonezja