Artykuły, które mogą Cię zainteresować:

 

Indonezja to wyspiarski kraj zajmujący archipelag 17 tysięcy wysp, z których co
Małpia ospa do tej pory była rzadką zakaźną odzwierzęcą chorobą tropikalną. Najczęściej
Wirus Oropouche przenoszony jest przez meszki i komary. Naukowcy bacznie przyglądają się
Kenia - medycyna podróży
21 sierpnia 2024

Podróż do Indonezji - praktyczne porady przed podróżą

Indonezja to wyspiarski kraj zajmujący archipelag 17 tysięcy wysp, z których co trzecia jest niezamieszkana, a wiele z nich nie ma nawet swojej nazwy. Indonezja ma 240 milionów obywateli należących do 250 grup etnicznych i mówiących 600 dialektami. Jest jednym z najpiękniejszych i najpopularniejszych krajów Azji Południowo Wschodniej.

 

Indonezja leży w strefie klimatu równikowego wilgotnego. Niektóre z wysp położone są w strefie klimatu podrównikowego wilgotnego. Wyróżnia się tu dwie pory roku:

- suchą (od kwietnia do października);

- deszczową (od listopada do marca);

Co nie znaczy, że w porze suchej nie spotkamy tu opadów. W zależności od regionu, deszcze mogą towarzyszyć nam codziennie - będą krótkie, ale ulewne. W porze deszczowej pada częściej, ale nie jest powiedziane, że w tym czasie nie napotkamy tu na upalne, słoneczne dni. W Indonezji ciężko jest przewidzieć pogodę. Przez cały rok - z wyjątkiem terenów górskich - jest gorąco i parno. Temperatura waha się od 28 do 35 stopni Celsjusza. Do Indonezji najlepiej wybrać się wczesną bądź późną porą suchą, kiedy opady są mniejsze a temperatura odczuwalna - niższa.

 

SZCZEPIENIA I ZDROWIE 

 

Pamiętaj, że na konsultację z lekarzem medycyny podróży warto umówić się 4-6 tygodni przed planowaną podróżą tak, aby mieć czas na przyjęcie wszystkich niezbędnych szczepionek w celu uzyskania wymaganego efektu ochronnego. Nawet jeśli do wyjazdu pozostało mniej niż 4 tygodnie, należy skontaktować się z lekarzem w celu uzyskania informacji na temat możliwości wykonania szczepień, czy wyboru leków do apteczki, itp. 

 

Szczepienia rutynowe przed podróżą do Indonezji zalecane są niezależnie od podróży wszystkim nieuodpornionym dorosłym lub ze wskazań indywidualnych m.in. przeciwko:

 

Konsultacja z lekarzem medycyny tropikalnej przed podróżą powinna stanowić okazję do uzupełnienia brakujących szczepień rutynowych. 

 

 

Inne szczepienia zalecane przed podróżą do Indonezji:

  • COVID 19 - wszyscy kwalifikujący się podróżni powinni posiadać aktualne szczepienia przeciwko Covid-19.
  • WZW A - zalecane dla nieszczepionych podróżnych w wieku jednego roku lub starszych udających się do Indonezji. Niemowlęta w wieku od 6 do 11 miesięcy należy również zaszczepić przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu A. Dawka nie wlicza się do standardowej serii 2 dawek.

    Podróżni uczuleni na składnik szczepionki lub w wieku poniżej 6 miesięcy powinni otrzymać pojedynczą dawkę immunoglobuliny, która zapewnia skuteczną ochronę przez okres do 2 miesięcy, w zależności od podanej dawki. Nieszczepieni podróżnicy, którzy ukończyli 40. rok życia, mają obniżoną odporność lub cierpią na przewlekłe schorzenia i planują wyjazd do obszaru ryzyka w terminie krótszym niż 2 tygodnie, powinni otrzymać początkową dawkę szczepionki i podczas tej samej wizyty otrzymać immunoglobulinę.

  • WZW B - Zalecane dla nieszczepionych podróżnych w każdym wieku podróżujących do Indonezji.

  • dur brzuszny - szczególnie w przypadku ryzyka spożycia zanieczyszczonej wody lub żywności;

  • wściekliznaw przypadku ryzyka pogryzienia przez chore zwierzęta, np. psy, koty;

  • japońskie zapalenie mózguw przypadku wyjazdu w rejony endemicznego występowania choroby (Bali, Kalimantan, Jawa, Nusa Tenggara, Papua, Sumatra). Niezalecane dla podróżnych planujących krótkotrwałe podróże do obszarów miejskich lub podróżujących do obszarów, w których nie ma wyraźnego sezonu japońskiego zapalenia mózgu. 

 

 

Do zagrożeń sanitarno-epidemiologicznych należą: pasożyty układu trawiennego, dur brzuszny, biegunka, żółtaczka typu A i B. Należy pamiętać, że woda w kranie nie jest zdatna do konsumpcji. Zalecane jest picie wody butelkowanej lub przegotowanej, unikanie w napojach kostek lodu oraz surowych i niedogotowanych potraw. U dzieci nadal poważny problem stanowi polio i odra. W większości prowincji istnieje zagrożenie wścieklizną u psów. Poza dużymi skupiskami ludzkimi występuje zagrożenie malarią (niskie ryzyko na Jawie i Bali) oraz w dużych miastach - gorączką krwotoczną denga - liczba zachorowań wzrasta szczególnie w okresie pory deszczowej od października do kwietnia, nie ma skutecznego środka zabezpieczającego przed zakażeniem.

 

W przypadku podróży poza Jawę i Bali miejscowe władze zalecają profilaktyczne przyjmowanie lekarstw antymalarycznych oraz zwracanie uwagi na dobre zabezpieczenia przeciw komarom. Szczególną uwagę należy zwrócić na pojawianie się wśród drobiu i ludzi ognisk ptasiej grypy wywołanych szczepem wirusa grypy H5N1. Przed wyjazdem do Indonezji warto zaszczepić się przeciw zwykłej grypie, co znacznie skraca czas zdiagnozowania ptasiej grypy. Należy unikać kontaktu z drobiem i dzikimi ptakami, a także miejsc, gdzie może być obecny drób zakażony wirusem H5N1 takich jak targowiska, fermy, zakłady przetwórstwa drobiu. Wirus jest wrażliwy na wszystkie rodzaje detergentów, jak i temperaturę powyżej 70 st. C. Należy szczególnie dbać o czystość rąk

 

Opieka medyczna, zarówno państwowa, jak i prywatna, jest płatna. Poziom usług, zwłaszcza w szpitalach państwowych, jest niezadowalający; znacznie lepszy jest w klinikach prywatnych. Koszt wizyty lekarskiej wynosi przeciętnie od 20 do 50 USD (w nagłych i ciężkich przypadkach - do 200 USD). Koszt jednej doby pobytu w szpitalu – od 15 USD w szpitalu państwowym (np. Szpital Wydziału Medycyny Uniwersytetu Indonezja Cipto Mangkusumo w Dżakarcie) do 250 USD w prywatnej klinice. Przeciętny koszt pobytu w szpitalu wynosi 150 USD dziennie, nie licząc opłat za usługi medyczne, badania laboratoryjne i lekarstwa.

 

PODRÓŻOWANIE PO KRAJU

 

Szlaki komunikacyjne są bardzo zatłoczone i niebezpieczne. Ruch na drogach jest chaotyczny, czasami wręcz niebezpieczny. Kierowcy nie przestrzegają zasad ruchu drogowego. Zgodnie z przepisami indonezyjskimi, cały czas należy mieć ze sobą dokument potwierdzający tożsamość (paszport).

 

Jeśli podróżujesz do Papui Zachodniej, zwłaszcza w głąb prowincji, w rejony znajdujące się poza szlakiem najważniejszych atrakcji turystycznych, nadal musisz mieć specjalne zezwolenie (surat jalan). Uzyskasz je w kwaterze głównej policji w Dżakarcie lub regionalnych oddziałach policji w Manokwari, Nabire, Biak lub Jayapurze (Papua Zachodnia). Uzyskanie zezwolenia może potrwać kilka dni. Po przybyciu do prowincji zgłoś się do najbliższego posterunku policji. Przepisom tym nie podlegają dziennikarze, którzy uzyskali zezwolenie wydane przez MSZ Indonezji.

 

Poza stołeczną Dżakartą należy unikać podróżowania samochodem w nocy. Samochód można wypożyczyć w prywatnych wypożyczalniach na dowolny okres. Orientacyjna cena wynosi ok. 30-40 USD dziennie. Zdecydowanie bezpieczniejsze jest korzystanie z samochodu z wynajętym miejscowym kierowcą. Płacić trzeba w walucie miejscowej.

 

W Indonezji nie możesz używać polskiego prawa jazdy. Trzeba korzystać z międzynarodowego prawa jazdy wydanego w ramach konwencji wiedeńskiej. Zanim wynajmiesz pojazd, skonsultuj się z firmą ubezpieczeniową i potwierdź, czy w cenie jest ubezpieczenie. Cudzoziemcy zaangażowani nawet w niewielkie wykroczenia drogowe lub wypadki mogą być narażeni na wymuszenia. Rozważ zatrudnienie prywatnego kierowcy lub wynajęcie samochodu z kierowcą.

 

WJAZD I POBYT W INDONEZJI

 

Granicę można przekroczyć wyłącznie na paszporcie. Minimalna ważność dokumenty podróży to 6 miesięcy w momencie wjazdu do Indonezji. Pamiętaj: dokument paszportowy musi być ważny minimum 6 miesięcy również przy wyjeździe z Indonezji.

 

W obecnych warunkach epidemicznych, w trakcie trwania w Indonezji ogólnokrajowego lockdownu (PPKM), aby wjechać do Indonezji, wymagana jest wiza, tzw. visit visa. W uzyskaniu wizy pośredniczy sponsor/gwarant ze strony indonezyjskiej, który składa wniosek o utworzenie konta sponsora/gwaranta tutaj: www.visa-online.immigration.go.id. Najczęściej w tej roli występują agencje turystyczne, które za dodatkową opłatą kompletują dokumenty i przeprowadzają aplikanta przez całą procedurę wizową.

 

Visit visa umożliwia pobyt w Indonezji przez 60 dni od momentu wjazdu do kraju. Wizę można przedłużyć w indonezyjskim urzędzie imigracyjnym 5 razy, za każdym razem o 30 dni. Pamiętaj: pierwszego przedłużenia należy dokonać w ciągu pierwszych 30 dni pobytu.

 

 

BEZPIECZEŃSTWO

 

Ministerstwo Spraw Zagranicznych odradza wszelkie podróże na tereny, na których czynne są wulkany. Miejscowe władze ustanowiły tam specjalne strefy zamknięte tj. w odległości 4 kilometrów od krateru góry Agung we wschodniej części Bali oraz w odległości 7 kilometrów od krateru góry Sinabung w regencji Kalo, Sumatra Północna.

 

Odradzane podróże, które nie są konieczne:

  • do prowincji Środkowe Sulawesi i Papua, w których działają uzbrojone grupy i może dochodzić do starć z siłami rządowymi (Palu, stolica Środkowego Sulawesi, została ponadto zniszczona w wyniku tsunami we wrześniu 2018 r.),

  • na zachodnie i wschodnie wybrzeże Cieśniny Sundajskiej w prowincji Lampung (wschodnia część Sumatry) i prowincji Banten (zachodnia część Jawy), które zostało zniszczone w wyniku tsunami w grudniu 2018 r.,

  • po morzach Sulu i Celebes, gdzie istnieje zagrożenie piractwem.

 

Zagrożenie terroryzmem w Indonezji, w tym Dżakarcie i na Bali, jest znaczące, pomimo zdecydowanych kroków podejmowanych przez miejscowe władze. Ostrożność należy zachować w szczególności w miejscach, które mogą być celami ataków (hotele, restauracje, kluby nocne, targi i centra handlowe). Poziom zagrożenia może wzrastać w okolicach indonezyjskich i międzynarodowych świąt.

Na Papui i Papui Zachodniej dochodzi do starć ruchu separatystycznego z władzami. Ostatnia eskalacja napięć miała miejsce w sierpniu 2019 r. Podczas starć z policją w miejscowościach Wamaena i Jayapura zginęło 21 osób. 

 

Odwiedzający prowincję Aceh powinni szczególnie uważać, aby nie obrażać lokalnych uczuć religijnych (np. nie pić alkoholu, nie uprawiać hazardu, unikać noszenia obcisłych i skąpych ubrań). Zalecamy unikanie zgromadzeń, zwłaszcza wieców politycznych.

 

Największe klęski żywiołowe w ostatnim czasie:

  • W grudniu 2018 r. duże tsunami uderzyło w wybrzeża Cieśniny Sundajskiej w prowincji Lampung (wschód Sumatry) i prowincji Banten (zachód Jawy).

  • We wrześniu 2018 r. doszło do trzęsienia ziemi i tsunami w prowincji Środkowe Sulawesi. Zginęło ponad tysiąc osób.

  • W lipcu i sierpniu 2018 r. doszło do trzęsień ziemi w okolicach wysp Lombok i Gili. Zginęły setki osób. Doszło do znacznych zniszczeń. Trzeba było ewakuować turystów.

  • W sierpniu trzęsienie ziemi o sile 6,9 ​​stopnia nawiedziło południowo-zachodnie wybrzeże Jawy, docierając do wielu obszarów, w tym Dżakarty.

 

UWAGA: Za posiadanie, przywóz lub wywóz narkotyków grozi kara śmierci.

 

PRZYDATNE INFORMACJE

  • Z uwagi na dominujący w Indonezji islam, oprócz takich wysp jak Bali, Sulawesi Północne, Papua Zachodnia i Małe Wyspy Sundajskie, niewskazane jest noszenie skąpych ubrań w dużych skupiskach miejskich, a szczególnie podczas zwiedzania świątyń i miejsc kultu. Wchodząc do meczetów, należy pamiętać o zdejmowaniu butów, natomiast kobiety powinny okryć głowy chustą. Na wyspie Bali podczas zwiedzania świątyń buddyjskich i hinduistycznych należy nałożyć sarong; udostępniany jest na miejscu, najczęściej bezpłatnie.

  • Korzystając z taksówek, należy zwrócić uwagę, czy taksówkarz włączył taksometr, i w żadnym razie nie godzić się na przejazd na podstawie tzw. umowy.

  • Wymiany gotówki najkorzystniej dokonywać w kantorach zlokalizowanych w dużych centrach handlowych lub dobrych hotelach. Należy dokładnie przeliczyć kwotę wydaną przez kasjera walutowego. W Indonezji pewne trudności może przysporzyć wymiana dolarów amerykańskich gdyż większość kantorów akceptuje tylko banknoty nowe i niezniszczone.

  • Na terenie całej Indonezji, a w szczególności na prowincji, nie należy spożywać posiłków w tanich restauracjach bądź małych przydrożnych straganach. Grozi to poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi. Bezpieczniejsze są na ogół większe restauracje o odpowiednim standardzie oraz restauracje hotelowe. Ceny usług hotelowych oraz restauracyjnych są znacznie niższe od polskich, a serwis jest na dobrym poziomie.

  • UWAGA NA METANOL: Z uwagi na fakt, że na Bali, Lombok i Gili odnotowano wiele przypadków śmiertelnego zatrucia alkoholem metylowym, należy unikać tanich pubów oferujących promocyjne drinki w skład, których wchodzi tradycyjny „Arak”.

 


 

 

ZAPRASZAMY NA KONSULTACJE W PORADNI MEDYCYNY PODRÓŻY W NASZEJ PRZYCHODNI W KATOWICACH!

Przychodnia Mark-Med / ul. Stara Kłodnicka 43, Katowice / REJESTRACJA: 667 937 572

 

 

Katowice, ul. Stara Kłodnicka 43

Przychodnia Mark-Med w Katowicach - rejestracja pod nr telefonu 667 937 572

pn.-pt.: 8:00-18:00

Przychodnia Mark-Med w Katowicach
Przychodnia Mark-Med w Katowicach

Rejestracja: 667 937 572

Przychodnia Mark-Med 

w Katowicach

Przychodnia Mark Med w Katowicach. Szukasz kompleksowej opieki dla całej rodziny? Zaufaj specjalistom z naszej przychodni!
Umów się na wizytę u lekarza medycyny podróży - przychodnia Mark-Med w Katowicach
Przychodnia Mark Med w Katowicach prowadzi swój profil również na twitterze
Przychodnia Mark Med w Katowicach na facebooku publikujemy najświeższe informacje dotyczące zdrowia!

Reumatologia

KONTAKT

GODZINY OTWARCIA

Pomoc medyczna dla obywateli Ukrainy

Aktualności

Usługi

Nasi lekarze

Strona główna

O nas

MENU

Medycyna szkolna

Medycyna podróży

Geriatria

Diabetologia

Kardiologia

Podstawowa Opieka Zdrowotna

Pediatria i Neonatologia

Nasz adres:

ul. Stara Kłodnicka 43

40-703 Katowice (woj.śląskie)

 

Napisz do nas:

mark-med@mark-med.pl

NASZE USŁUGI

Zadzwoń do nas:

+48 (32) 7818704

+48 667 937 572

 

Od poniedziałku do piątku

8:00 - 18:00