Artykuły, które mogą Cię zainteresować:

 

Gorączka krwotoczna Lassa jest ostrą wirusową chorobą przenoszoną przez gryzonie. Aktualnie choroba
Jak dobrze wiadomo komary Aedes przenoszą wiele chorób wirusowych - Chikungunya jest
Legionella czyli bakteria Legionella pneumophilia wywołuje niebezpieczną chorobę legionistów oraz gorączką Pontia.
Kenia - medycyna podróży
14 marca 2022

Podróż do Indonezji - praktyczne porady przed podróżą

Indonezja to wyspiarski kraj zajmujący archipelag 17 tysięcy wysp, z których co trzecia jest niezamieszkana, a wiele z nich nie ma nawet swojej nazwy. Indonezja ma 240 milionów obywateli należących do 250 grup etnicznych i mówiących 600 dialektami. Jest jednym z najpiękniejszych i najpopularniejszych krajów Azji Południowo Wschodniej.

 

Indonezja leży w strefie klimatu równikowego wilgotnego. Niektóre z wysp położone są w strefie klimatu podrównikowego wilgotnego. Wyróżnia się tu dwie pory roku:

- suchą (od kwietnia do października);

- deszczową (od listopada do marca);

Co nie znaczy, że w porze suchej nie spotkamy tu opadów. W zależności od regionu, deszcze mogą towarzyszyć nam codziennie - będą krótkie, ale ulewne. W porze deszczowej pada częściej, ale nie jest powiedziane, że w tym czasie nie napotkamy tu na upalne, słoneczne dni. W Indonezji ciężko jest przewidzieć pogodę. Przez cały rok - z wyjątkiem terenów górskich - jest gorąco i parno. Temperatura waha się od 28 do 35 stopni Celsjusza. Do Indonezji najlepiej wybrać się wczesną bądź późną porą suchą, kiedy opady są mniejsze a temperatura odczuwalna - niższa.

 


PODRÓŻ DO INDONEZJI, A COVID-19 (aktualizacja: 10.03.2022 r.)

 

 

Podróż do Indonezji - osoby zaszczepione.

 

W Republice Indonezji za osobę zaszczepioną uważa się osoby, które wykonały szczepienie dwiema (lub jedną, w przypadku preparatu Johnson&Johnson) dawkami preparatu przeciwko COVID-19. W Indonezji akceptowane są wszystkie zagraniczne preparaty, uznawane za ważne w kraju, w którym dokonano nimi szczepienia.

 

Wydrukowany Unijny Certyfikat Covid z kodem QR należy okazać przedstawicielom linii lotniczych podczas check-inu, jak i po przylocie, przedstawicielom Ministerstwa Zdrowia Indonezji na lotnisku w Dżakarcie.

 

Pamiętaj: druga dawka szczepienia musi być przyjęta co najmniej 14 dni przed planowaną datą podróży.

 

Osoby nie w pełni zaszczepione.  Cudzoziemcy, którzy nie zdążyli się zaszczepić w swoich krajach, zostaną zaszczepieni po przylocie do Indonezji, pod koniec odbywania kwarantanny. Z obowiązku tego zwolnieni:

 • cudzoziemcy w wieku 12-17 lat;
 • posiadacze paszportów dyplomatycznych;
 • posiadacze zezwoleń na pobyt KITAS/KITAP.

 

Pamiętaj: w praktyce powyższe zasady dot. wyłącznie cudzoziemców, którzy pierwszą dawkę szczepienia przyjęli w Indonezji, a następnie musieli opuścić kraj, zaś przed powrotem do Indonezji nie zdążyli się zaszczepić w swoim rodzimym kraju. Zasady te dot. przede wszystkim obywateli Korei Południowej i Japonii.

 

Pamiętaj: w praktyce każdy cudzoziemiec wjeżdżający do Indonezji musi okazać dokument w formie elektronicznej lub papierowej o pełnym zaszczepieniu. Wyjątki opisane są poniżej, w sekcji 2). Brak pełnego zaszczepienia może skutkować niewpuszczeniem do Indonezji.

 

Test przeciw COVID-19. Przy wylocie do Indonezji wymagany jest test RT-PCR, wykonany w ciągu 48 godzin przed godziną odlotu. Negatywny wynik testu należy posiadać w wersji angielskiej i umieścić go on-line w aplikacji e-HAC, którą wypełnia się w ramach aplikacji Peduli Lindungi. 

 

Testy po przyjeździe - osoby zaszczepione. Po przylocie do Indonezji, wymagane od podróżnych są następujące dokumenty/aplikacje:

 • negatywny wynik testu RT-PCR umieszczony w aplikacji e-HAC/PeduliLindungi;
 • negatywny wynik testu RT-PCR w formie zaświadczenia w języku angielskim;
 • certyfikat w języku angielskim poświadczający pełne zaszczepienie przeciwko COVID-19

 

Pierwszy test RT-PCR zostanie wykonany na lotnisku w Dżakarcie. UWAGA! Na wynik testu musisz czekać na lotnisku. Dopiero po uzyskaniu negatywnego wyniku testu, możliwy jest transport do hotelu w ramach którego odbędziesz kwarantannę. Transport organizowany jest przez hotel.

 

Obowiązkowa kwarantanna po przylocie do Indonezji dla osób zaszczepionych. Każdy podróżny przylatujący do Indonezji musi przejść obowiązkową kwarantannę. Kwarantanna oraz 2 testy RT-PCR opłacane są w całości przez podróżnego. Czas trwania kwarantanny:

 • dla osób w pełni zaszczepionch + dawka przypominająca (booster) – 3x24h;
 • dla osób w pełni zaszczepionych, ale bez dawki przypominającej – 5x24h;
 • dla osób częściowo zaszczeponych – 7x24h;

 

6. dnia kwarantanny zostanie wykonany drugi test RT-PCR. Po uzyskaniu negatywnego wyniku testu, możliwe jest opuszczenie hotelu. Po uzyskaniu pozytywnego wyniku testu, podróżny musi udać się do jednego z 3 centrów izolacji/szpitali, w zależności od wariantu wirusa, na okres co najmniej 14 dni w tym wypadku koszt również ponosi w całości podróżny.

 


 

Podróż do Indonezji - osoby niezaszczepione.

 

Funkcjonuje praktyczny zakaz wjazdu do Indonezji dla osób niezaszczepionych.

 

Wyjątek stanowią:

 • osoby poniżej 12-ego roku życia, którym towarzyszą rodzice i które posiadają negatywny wynik testu RT-PCR;
 • osoby poniżej 18-ego roku życia;
 • osoby z chorobami współistniejącymi, które uniemożliwiają wykonanie szczepienia. W tym przypadku należy posiadać zaświadczenie od lekarza/ze szpitala w języku angielskim poświadczające, że choroba współistniejąca uniemożliwia wykonanie szczepienia;
 • posiadacze paszportów dyplomatycznych;
 • osoby podróżujące w ramach umów Travel Corridor Arrangements między Indonezją a innymi państwami regionu.

 

Przy wylocie do Indonezji wymagany jest test RT-PCR, wykonany w ciągu 72 godzin przed godziną odlotu.

 

Pamiętaj: negatywny wynik testu należy posiadać w wersji angielskiej i umieścić gi on-line w aplikacji e-HAC, którą wypełnia się w ramach aplikacji PeduliLindungi. 

 

Testy po przyjeździe - osoby niezaszczepione. Pierwszy test RT-PCR zostanie wykonany na lotnisku w Dżakarcie. Pamiętaj: na wynik testu musisz czekać na lotnisku. Dopiero po uzyskaniu negatywnego wyniku testu, możliwy jest transport do hotelu w ramach którego odbędziesz kwarantannę. Transport organizowany jest przez hotel.

 

Obowiązkowa kwarantanna po przylocie do Indonezji dla osób niezaszczepionych. Każdy podróżny przylatujący do Indonezji musi przejść obowiązkową kwarantannę. Kwarantanna oraz 2 testy RT-PCR opłacane są w całości przez podróżnego.

 

Czas trwania kwarantanny dla osób niezaszczepionych to 7x24h.

 

6. dnia kwarantanny zostanie wykonany drugi test RT-PCR. Po uzyskaniu negatywnego wyniku testu, możliwe jest opuszczenie hotelu. Po uzyskaniu pozytywnego wyniku testu, podróżny musi udać się do jednego z 3 centrów izolacji/szpitali, w zależności od wariantu wirusa, na okres co najmniej 14 dni - w tym wypadku koszt również ponosi w całości podróżny.

 

Formularz lokalizacyjny. W Indonezji wszyscy mają obowiązek posiadania i używania aplikacji Peduli Lindungi. Certyfikat szczepienia wraz z dokumentem paszportowym należy zarejestrować tutaj. Dokumentacja zostanie zweryfikowana przez pracowników Ministerstwa Zdrowia Indonezji na lotnisku w Dżakarcie, po przylocie.

 

Pamiętaj: Aplikacja PeduliLindungi umożliwia poruszanie się w przestrzeni publicznej w Indonezji, np. przy wejściu do centrów handlowych lub restauracji.

 

 

 


 

SZCZEPIENIA I ZDROWIE 

 

Pamiętaj, że na konsultację z lekarzem medycyny podróży warto umówić się 4-6 tygodni przed planowaną podróżą tak, aby mieć czas na przyjęcie wszystkich niezbędnych szczepionek w celu uzyskania wymaganego efektu ochronnego. Nawet jeśli do wyjazdu pozostało mniej niż 4 tygodnie, należy skontaktować się z lekarzem w celu uzyskania informacji na temat możliwości wykonania szczepień, wyboru leków do apteczki, itp. 

 

Szczepienia rutynowe przed podróżą do Indonezji zalecane są niezależnie od podróży wszystkim nieuodpornionym dorosłym lub ze wskazań indywidualnych m.in. przeciwko:

 

Konsultacja z lekarzem medycyny tropikalnej przed podróżą powinna stanowić okazję do uzupełnienia brakujących szczepień rutynowych. 

 

Szczepienia przypominające przed wyjazdem do Indonezji przeciwko:

 • tężcowi, błonicy, krztuścowi – zalecane u dorosłych niezależnie od planowanych podróży zagranicznych;
 • poliomyelitis.

 

Szczepienia zalecane przed podróżą do Indonezji:

 

 

 • WZW A;

 • dur brzuszny - szczególnie w przypadku ryzyka spożycia zanieczyszczonej wody lub żywności;

 • wścieklizna - w przypadku ryzyka pogryzienia przez chore zwierzęta, np. psy, koty;

 • japońskie zapalenie mózgu - w przypadku wyjazdu w rejony endemicznego występowania choroby (Bali, Kalimantan, Jawa, Nusa Tenggara, Papua, Sumatra); transmisja całoroczna;

 

 

Do zagrożeń sanitarno-epidemiologicznych należą: pasożyty układu trawiennego, dur brzuszny, biegunka, żółtaczka typu A i B. Należy pamiętać, że woda w kranie nie jest zdatna do konsumpcji. Zalecane jest picie wody butelkowanej lub przegotowanej, unikanie w napojach kostek lodu oraz surowych i niedogotowanych potraw. U dzieci nadal poważny problem stanowi polio i odra. W większości prowincji istnieje zagrożenie wścieklizną u psów. Poza dużymi skupiskami ludzkimi występuje zagrożenie malarią (niskie ryzyko na Jawie i Bali) oraz w dużych miastach - gorączką krwotoczną denga - liczba zachorowań wzrasta szczególnie w okresie pory deszczowej od października do kwietnia, nie ma skutecznego środka zabezpieczającego przed zakażeniem.

 

W przypadku podróży poza Jawę i Bali miejscowe władze zalecają profilaktyczne przyjmowanie lekarstw antymalarycznych oraz zwracanie uwagi na dobre zabezpieczenia przeciw komarom. Szczególną uwagę należy zwrócić na pojawianie się wśród drobiu i ludzi ognisk ptasiej grypy wywołanych szczepem wirusa grypy H5N1. Przed wyjazdem do Indonezji warto zaszczepić się przeciw zwykłej grypie, co znacznie skraca czas zdiagnozowania ptasiej grypy. Należy unikać kontaktu z drobiem i dzikimi ptakami, a także miejsc, gdzie może być obecny drób zakażony wirusem H5N1 takich jak targowiska, fermy, zakłady przetwórstwa drobiu. Wirus jest wrażliwy na wszystkie rodzaje detergentów, jak i temperaturę powyżej 70 st. C. Należy szczególnie dbać o czystość rąk

 

Opieka medyczna, zarówno państwowa, jak i prywatna, jest płatna. Poziom usług, zwłaszcza w szpitalach państwowych, jest niezadowalający; znacznie lepszy jest w klinikach prywatnych. Koszt wizyty lekarskiej wynosi przeciętnie od 20 do 50 USD (w nagłych i ciężkich przypadkach - do 200 USD). Koszt jednej doby pobytu w szpitalu – od 15 USD w szpitalu państwowym (np. Szpital Wydziału Medycyny Uniwersytetu Indonezja Cipto Mangkusumo w Dżakarcie) do 250 USD w prywatnej klinice. Przeciętny koszt pobytu w szpitalu wynosi 150 USD dziennie, nie licząc opłat za usługi medyczne, badania laboratoryjne i lekarstwa.

 

PODRÓŻOWANIE PO KRAJU

 

Szlaki komunikacyjne są bardzo zatłoczone i niebezpieczne. Ruch na drogach jest chaotyczny, czasami wręcz niebezpieczny. Kierowcy nie przestrzegają zasad ruchu drogowego. Zgodnie z przepisami indonezyjskimi, cały czas należy mieć ze sobą dokument potwierdzający tożsamość (paszport).

 

Jeśli podróżujesz do Papui Zachodniej, zwłaszcza w głąb prowincji, w rejony znajdujące się poza szlakiem najważniejszych atrakcji turystycznych, nadal musisz mieć specjalne zezwolenie (surat jalan). Uzyskasz je w kwaterze głównej policji w Dżakarcie lub regionalnych oddziałach policji w Manokwari, Nabire, Biak lub Jayapurze (Papua Zachodnia). Uzyskanie zezwolenia może potrwać kilka dni. Po przybyciu do prowincji zgłoś się do najbliższego posterunku policji. Przepisom tym nie podlegają dziennikarze, którzy uzyskali zezwolenie wydane przez MSZ Indonezji.

 

Poza stołeczną Dżakartą należy unikać podróżowania samochodem w nocy. Samochód można wypożyczyć w prywatnych wypożyczalniach na dowolny okres. Orientacyjna cena wynosi ok. 30-40 USD dziennie. Zdecydowanie bezpieczniejsze jest korzystanie z samochodu z wynajętym miejscowym kierowcą. Płacić trzeba w walucie miejscowej.

 

W Indonezji nie możesz używać polskiego prawa jazdy. Trzeba korzystać z międzynarodowego prawa jazdy wydanego w ramach konwencji wiedeńskiej. Zanim wynajmiesz pojazd, skonsultuj się z firmą ubezpieczeniową i potwierdź, czy w cenie jest ubezpieczenie. Cudzoziemcy zaangażowani nawet w niewielkie wykroczenia drogowe lub wypadki mogą być narażeni na wymuszenia. Rozważ zatrudnienie prywatnego kierowcy lub wynajęcie samochodu z kierowcą.

 

WJAZD I POBYT W INDONEZJI

 

Granicę można przekroczyć wyłącznie na paszporcie. Minimalna ważność dokumenty podróży to 6 miesięcy w momencie wjazdu do Indonezji. Pamiętaj: dokument paszportowy musi być ważny minimum 6 miesięcy również przy wyjeździe z Indonezji.

 

W obecnych warunkach epidemicznych, w trakcie trwania w Indonezji ogólnokrajowego lockdownu (PPKM), aby wjechać do Indonezji, wymagana jest wiza, tzw. visit visa. W uzyskaniu wizy pośredniczy sponsor/gwarant ze strony indonezyjskiej, który składa wniosek o utworzenie konta sponsora/gwaranta tutaj: www.visa-online.immigration.go.id. Najczęściej w tej roli występują agencje turystyczne, które za dodatkową opłatą kompletują dokumenty i przeprowadzają aplikanta przez całą procedurę wizową.

 

Visit visa umożliwia pobyt w Indonezji przez 60 dni od momentu wjazdu do kraju. Wizę można przedłużyć w indonezyjskim urzędzie imigracyjnym 5 razy, za każdym razem o 30 dni. Pamiętaj: pierwszego przedłużenia należy dokonać w ciągu pierwszych 30 dni pobytu.

 

 

BEZPIECZEŃSTWO

 

Ministerstwo Spraw Zagranicznych odradza wszelkie podróże na tereny, na których czynne są wulkany. Miejscowe władze ustanowiły tam specjalne strefy zamknięte tj. w odległości 4 kilometrów od krateru góry Agung we wschodniej części Bali oraz w odległości 7 kilometrów od krateru góry Sinabung w regencji Kalo, Sumatra Północna.

 

Odradzane podróże, które nie są konieczne:

 • do prowincji Środkowe Sulawesi i Papua, w których działają uzbrojone grupy i może dochodzić do starć z siłami rządowymi (Palu, stolica Środkowego Sulawesi, została ponadto zniszczona w wyniku tsunami we wrześniu 2018 r.),

 • na zachodnie i wschodnie wybrzeże Cieśniny Sundajskiej w prowincji Lampung (wschodnia część Sumatry) i prowincji Banten (zachodnia część Jawy), które zostało zniszczone w wyniku tsunami w grudniu 2018 r.,

 • po morzach Sulu i Celebes, gdzie istnieje zagrożenie piractwem.

 

Zagrożenie terroryzmem w Indonezji, w tym Dżakarcie i na Bali, jest znaczące, pomimo zdecydowanych kroków podejmowanych przez miejscowe władze. Ostrożność należy zachować w szczególności w miejscach, które mogą być celami ataków (hotele, restauracje, kluby nocne, targi i centra handlowe). Poziom zagrożenia może wzrastać w okolicach indonezyjskich i międzynarodowych świąt.

Na Papui i Papui Zachodniej dochodzi do starć ruchu separatystycznego z władzami. Ostatnia eskalacja napięć miała miejsce w sierpniu 2019 r. Podczas starć z policją w miejscowościach Wamaena i Jayapura zginęło 21 osób. 

 

Odwiedzający prowincję Aceh powinni szczególnie uważać, aby nie obrażać lokalnych uczuć religijnych (np. nie pić alkoholu, nie uprawiać hazardu, unikać noszenia obcisłych i skąpych ubrań). Zalecamy unikanie zgromadzeń, zwłaszcza wieców politycznych.

 

Największe klęski żywiołowe w ostatnim czasie:

 • W grudniu 2018 r. duże tsunami uderzyło w wybrzeża Cieśniny Sundajskiej w prowincji Lampung (wschód Sumatry) i prowincji Banten (zachód Jawy).

 • We wrześniu 2018 r. doszło do trzęsienia ziemi i tsunami w prowincji Środkowe Sulawesi. Zginęło ponad tysiąc osób.

 • W lipcu i sierpniu 2018 r. doszło do trzęsień ziemi w okolicach wysp Lombok i Gili. Zginęły setki osób. Doszło do znacznych zniszczeń. Trzeba było ewakuować turystów.

 • W sierpniu trzęsienie ziemi o sile 6,9 ​​stopnia nawiedziło południowo-zachodnie wybrzeże Jawy, docierając do wielu obszarów, w tym Dżakarty.

 

UWAGA: Za posiadanie, przywóz lub wywóz narkotyków grozi kara śmierci.

 

PRZYDATNE INFORMACJE

 • Z uwagi na dominujący w Indonezji islam, oprócz takich wysp jak Bali, Sulawesi Północne, Papua Zachodnia i Małe Wyspy Sundajskie, niewskazane jest noszenie skąpych ubrań w dużych skupiskach miejskich, a szczególnie podczas zwiedzania świątyń i miejsc kultu. Wchodząc do meczetów, należy pamiętać o zdejmowaniu butów, natomiast kobiety powinny okryć głowy chustą. Na wyspie Bali podczas zwiedzania świątyń buddyjskich i hinduistycznych należy nałożyć sarong; udostępniany jest na miejscu, najczęściej bezpłatnie.

 • Korzystając z taksówek, należy zwrócić uwagę, czy taksówkarz włączył taksometr, i w żadnym razie nie godzić się na przejazd na podstawie tzw. umowy.

 • Wymiany gotówki najkorzystniej dokonywać w kantorach zlokalizowanych w dużych centrach handlowych lub dobrych hotelach. Należy dokładnie przeliczyć kwotę wydaną przez kasjera walutowego. W Indonezji pewne trudności może przysporzyć wymiana dolarów amerykańskich gdyż większość kantorów akceptuje tylko banknoty nowe i niezniszczone.

 • Na terenie całej Indonezji, a w szczególności na prowincji, nie należy spożywać posiłków w tanich restauracjach bądź małych przydrożnych straganach. Grozi to poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi. Bezpieczniejsze są na ogół większe restauracje o odpowiednim standardzie oraz restauracje hotelowe. Ceny usług hotelowych oraz restauracyjnych są znacznie niższe od polskich, a serwis jest na dobrym poziomie.

 • UWAGA NA METANOL: Z uwagi na fakt, że na Bali, Lombok i Gili odnotowano wiele przypadków śmiertelnego zatrucia alkoholem metylowym, należy unikać tanich pubów oferujących promocyjne drinki w skład, których wchodzi tradycyjny „Arak”.

 


 

 

ZAPRASZAMY NA KONSULTACJE W PORADNI MEDYCYNY PODRÓŻY W NASZEJ PRZYCHODNI W KATOWICACH!

Przychodnia Mark-Med / ul. Stara Kłodnicka 43, Katowice / REJESTRACJA: 667 937 572

 

 

Katowice, ul. Stara Kłodnicka 43

Przychodnia Mark-Med w Katowicach - rejestracja pod nr telefonu 667 937 572

pn.-pt.: 8:00-18:00

Przychodnia Mark-Med w Katowicach
Przychodnia Mark-Med w Katowicach

Rejestracja: 667 937 572

Przychodnia Mark-Med 

w Katowicach

Przychodnia Mark Med w Katowicach. Szukasz kompleksowej opieki dla całej rodziny? Zaufaj specjalistom z naszej przychodni!
Umów się na wizytę u lekarza medycyny podróży - przychodnia Mark-Med w Katowicach
Przychodnia Mark Med w Katowicach prowadzi swój profil również na twitterze
Przychodnia Mark Med w Katowicach na facebooku publikujemy najświeższe informacje dotyczące zdrowia!

Reumatologia

KONTAKT

GODZINY OTWARCIA

Pomoc medyczna dla obywateli Ukrainy

Aktualności

Usługi

Nasi lekarze

Strona główna

O nas

MENU

Medycyna szkolna

Medycyna pracy

Medycyna podróży

Geriatria

Diabetologia

Kardiologia

Podstawowa Opieka Zdrowotna

Pediatria i Neonatologia

Nasz adres:

ul. Stara Kłodnicka 43

40-703 Katowice (woj.śląskie)

 

Napisz do nas:

mark-med@mark-med.pl

NASZE USŁUGI

Zadzwoń do nas:

+48 (32) 7818704

+48 667 937 572

 

Od poniedziałku do piątku

8:00 - 18:00