Dominikana - szczepienia Mark-Med 2021

 

Sprawdź co zapakować do apteczki na podróż do Gambii.
Wybieram się w podróż do Gambii - jakie choroby tam występują?
05 lutego 2017

Podróż na Dominikanę - praktyczne porady przed podróżą

Dominikana to drugie co do wielkości państwo Morza Karaibskiego urzeka pięknymi plażami z czysto białym piaskiem, górskimi wzniesieniami oraz nowoczesną infrastrukturą. Dominikana jest drugim co do wielkości krajem na Morzu Karaibskim, zajmującym około 2/3 powierzchni Haiti. To najstarsze państwo obu Ameryk odkryte przez Krzysztofa Kolumba w 1492 roku. Każdy znajdzie tutaj dla siebie idealną formę wypoczynku. Można cieszyć się wypoczynkiem na rajskich plażach, zagrać w golfa na najpiękniejszych polach golfowych lub ponurkować, podziwiając fascynującą przyrodę rafy koralowej. To idealne miejsce na błogie wakacje!

 

JAKA JEST POGODA NA DOMINIKANIE?

 

Na Dominikanie słoneczna pogoda trwa cały rok, jest gorąco i wilgotno ponieważ panuje tam klimat zwrotnikowy. Generalnie wyspa jest idealna do odwiedzenia w ciągu całego roku. W ciągu dnia temperatury sięgają powyżej 30 stopni Celsjusza, w nocy jest tylko kilka stopni chłodniej, Pora deszczowa występuje w okresach: maj- sierpień, oraz: listopad- grudzień, przy czym opady deszczu trwają około 1- 2 godzin. Nie należy jednak aż tak bardzo wzbraniać się przed wyjazdem nawet w tym czasie. Co prawda należy liczyć się z codziennymi opadami w tym okresie jednak nie sprawiają one większych problemów turystom, a wręcz często są pożądane, gdyż oczyszczają i odświeżają powietrze.

 


KORONAWIRUS - DOMINIKANA (AKTUALIZACJA 16.02.2022 r.)

 

Granice Republiki Dominikańskiej są otwarte dla ruchu turystycznego.

 

Zniesiono wymóg posiadania testów na COVID-19 przy wjeździe do kraju, ale osoby przybywające mogą zostać poddane tzw. szybkim testom na obecność wirusa.

 

Wszyscy podróżni zobowiązani są do wypełnienia formularza wjazdu lub wyjazdu, który łączy oświadczenie zdrowotne podróżnego, deklarację celną oraz międzynarodowy formularz wejścia/zejścia z pokładu statku. Od 1 lutego 2021 roku obowiązkowe jest wypełnienie elektronicznego formularza wjazdu/wyjazdu. Formularz dostępny jest pod adresem: https://eticket.migracion.gob.do

 

Jakie restrykcje obowiązują na Dominikanie?

 

  • Wymagane jest noszenie maseczki w miejscach publicznych.
  • Nie ma ograniczeń przemieszczania się między prowincjami.
  • Transport publiczny funkcjonuje.

 

UWAGA: W celu wejścia do placówek publicznych, banków, restauracji, centr handlowych, dyskotek, sklepów, ośrodków sportowych i wszelkich innych miejsc rozrywki czy transportu publicznego wszystkie osoby powyżej 12 roku życia muszą przedstawić swoją kartę szczepienia pełną dawką lub okazać ujemny wynik testu PCR COVID-19, z datą  7 dni, zgodnie z Uchwałą nr. 000048 Ministerstwa Zdrowia Publicznego.

 

Aktualne informacje na temat sytuacji epidemiologicznej i restrykcji obowiązujących w kraju są dostępne na stronach:

https://www.msp.gob.do/

https://www.godominicanrepublic.com/newsroom/coronavirus/

http://dominikana.konsulat.gov.pl/blog/kategorie/aktualnosci/

 


 

JAK WYGLĄDA OPIEKA MEDYCZNA NA DOMINIKANIE?

 

Opieka medyczna na Dominikanie jest dostateczna, aczkolwiek dostęp do publicznej służby zdrowia jest ograniczony. Lekarze oraz szpitale często żądają opłaty przed udzieleniem porady lub pomocy. Lekarstwa są bardzo drogie, dlatego lepiej zabrać je z Polski - muszą być jednak przepisane przez lekarza, podobnie jak środki pierwszej pomocy.

 

JAKIE SZCZEPIENIA NALEŻY WYKONAĆ PRZED PODRÓŻĄ NA DOMINIKANĘ?

 

Przed wyjazdem na Dominikanę nie są wymagane szczepienia ochronne. Występują natomiast zagrożenia sanitarno - epidemiologiczne.

       

Szczepienia rutynowe.

Zalecane są niezależnie od podróży wszystkim nieuodpornionym dorosłym lub ze wskazań indywidualnych przeciwko:

 

Konsultacja przed podróżą powinna stanowić okazję do uzupełnienia brakujących szczepień rutynowych.

 

Szczepienia przypominające przeciwko:

  • tężcowi / błonicy / krztuścowi (zalecane są u dorosłych niezależnie od planowanych podróży zagranicznych)

  • poliomyelitis (aktualizowane co trzy miesiące)

 

Szczepienia zalecane u wybranych podróżujących w zależności od indywidualnego ryzyka.

 

Dominikana to kraj w którym występuje malaria. Transmisja całoroczna występuje szczególnie w zachodnich prowincjach kraju graniczących z Haiti: Dajabón, Elias Pina, San Juan. Nasilenie transmisji w National District oraz prowincjach Santo Domingo i La Altagracia (zwłaszcza w dystrykcie Bávaro). W pozostałych rejonach występuje niskie ryzyko tranmsmisji, w tym w kurortach nadmorskich (Punta Cana, Puerto Plata). Sporadyczne przypadki transmisji malarii odnotowywano w stolicy kraju, Santo Domingo.

 

Występuje również zagrożenie chorobami pasożytniczymi, głównie układu pokarmowego takimi jak filarioza, leiszmanioza, schistosomatoza. Zaleca się picie wody wyłącznie butelkowanej i stosowanie środków odstraszających komary.

 

W roku 2015 i 2016 odnotowano przypadki zarażenia wirusem Zika. Zalecamy stosowanie się do zaleceń Głównego Inspektoratu Sanitarnego, szczególnie dotyczy to kobiet w ciąży lub planujących zajście w ciążę.

 

CZY NA DOMINIKANIE JEST BEZPIECZNIE?

 

Zalecane jest zachowanie ostrożności poza strzeżonymi terenami hoteli "all inclusive" w związku z zagrożeniem przestępczością pospolitą, której poziom na Dominikanie jest wysoki. Strefy turystyczne i plaże są regularnie kontrolowane przez agencje ochrony. Przebywając poza strefami turystycznymi, nie należy nosić biżuterii, większej ilości gotówki, dokumentów, ani cennych rzeczy. Noclegi najlepiej zamawiać w hotelach położonych w centrach turystycznych. Cenne rzeczy i dokumenty należy deponować w sejfach hotelowych. Turyści zwiedzający wyspę mogą korzystać z hoteli w mniejszych miejscowościach, lecz nie powinni zabierać ze sobą rzeczy wartościowych. Należy pamiętać, że Dominikana leży w strefie huraganowej.

 

O CZYM JESZCZE WARTO WIEDZIEĆ PRZED PODRÓŻĄ NA DOMINIKANĘ?

 

  • Można wymienić dolary lub euro w bankach, kantorach, hotelach. Wymiana pieniędzy na ulicy nie jest bezpieczna. Najlepiej płacić gotówką w dolarach amerykańskich. Pieniądze i karty kredytowe, a także paszporty i inne dokumenty osobiste najbezpieczniej pozostawiać w skrytkach hotelowych (dopuszczalne jest posługiwanie się fotokopią paszportu). Nie należy wychodzić z hotelu z większą ilością gotówki.
  • Wtyczki elektryczne: amerykańskie, 110 V. Konieczna przejściówka! Internet - sieć WIFi jest dobrze rozbudowana- w hotelach, restauracjach, nawet w większości autobusów.
  • Dzieci do lat 13 muszą podróżować pod opieką rodziców lub opiekunów. Opiekunowie z którymi wjeżdżają małoletni muszą być tymi samymi z którymi opuszcza się Dominikanę. Jeśli dziecko polskie, ani jego rodzice nie są rezydentami Dominikany, to według prawa dominikańskiego NIE jest wymagane zezwolenie na podróż z dzieckiem, zalegalizowane w urzędzie konsularnym Dominikany w państwie, z którego wyjeżdżają.
  • Nie jest wymagane międzynarodowe prawo jazdy. Wynajmując samochód, warto wykupić ubezpieczenie typu full inclusive.

 


 

ZAPRASZAMY NA KONSULTACJE W PORADNI MEDYCYNY PODRÓŻY W NASZEJ PRZYCHODNI W KATOWICACH!

Przychodnia Mark-Med / ul. Stara Kłodnicka 43, Katowice  / REJESTRACJA: 667 937 572

Polub nas na Facebook'u

Katowice, ul. Stara Kłodnicka 43

Przychodnia Mark-Med w Katowicach - rejestracja pod nr telefonu 667 937 572

pn.-pt.: 8:00-18:00

Przychodnia Mark-Med w Katowicach
Przychodnia Mark-Med w Katowicach

Rejestracja: 667 937 572

Przychodnia Mark-Med 

w Katowicach

Przychodnia Mark Med w Katowicach. Szukasz kompleksowej opieki dla całej rodziny? Zaufaj specjalistom z naszej przychodni!
Umów się na wizytę u lekarza medycyny podróży - przychodnia Mark-Med w Katowicach
Przychodnia Mark Med w Katowicach prowadzi swój profil również na twitterze
Przychodnia Mark Med w Katowicach na facebooku publikujemy najświeższe informacje dotyczące zdrowia!

Reumatologia

KONTAKT

GODZINY OTWARCIA

Pomoc medyczna dla obywateli Ukrainy

Aktualności

Usługi

Nasi lekarze

Strona główna

O nas

MENU

Medycyna szkolna

Medycyna podróży

Geriatria

Diabetologia

Kardiologia

Podstawowa Opieka Zdrowotna

Pediatria i Neonatologia

Nasz adres:

ul. Stara Kłodnicka 43

40-703 Katowice (woj.śląskie)

 

Napisz do nas:

mark-med@mark-med.pl

NASZE USŁUGI

Zadzwoń do nas:

+48 (32) 7818704

+48 667 937 572

 

Od poniedziałku do piątku

8:00 - 18:00