Od poniedziałku do piątku

8:00 - 18:00

 

Zadzwoń do nas:

+48 (32) 7818704

+48 667 937 572

 

NASZE USŁUGI

Nasz adres:

ul. Stara Kłodnicka 43

40-703 Katowice (woj.śląskie)

 

Napisz do nas:

mark-med@mark-med.pl

Pediatria i Neonatologia

Podstawowa Opieka Zdrowotna

Kardiologia

Diabetologia

Geriatria

Medycyna podróży

Medycyna pracy

Medycyna szkolna

MENU

O nas

Strona główna

Nasi lekarze

Usługi

Aktualności

Pomoc medyczna dla obywateli Ukrainy

GODZINY OTWARCIA

KONTAKT

Reumatologia

Przychodnia Mark Med w Katowicach na facebooku publikujemy najświeższe informacje dotyczące zdrowia!
Przychodnia Mark Med w Katowicach prowadzi swój profil również na twitterze
Umów się na wizytę u lekarza medycyny podróży - przychodnia Mark-Med w Katowicach
Przychodnia Mark Med w Katowicach. Szukasz kompleksowej opieki dla całej rodziny? Zaufaj specjalistom z naszej przychodni!
Przychodnia Mark-Med 
w Katowicach
Rejestracja: 667 937 572
Przychodnia Mark-Med w Katowicach
Przychodnia Mark-Med w Katowicach
pn.-pt.: 8:00-18:00
Przychodnia Mark-Med w Katowicach - rejestracja pod nr telefonu 667 937 572
Katowice, ul. Stara Kłodnicka 43

Tanzania jest największym państwem Afryki wschodniej położonym nad Oceanem Indyjskim. Składa się z części lądowej i Zanzibaru wraz z mniejszymi wyspami. Graniczy na północy z Kenią i Ugandą, na zachodzie z Rwandą, Burundi i Demokratyczną Republiką Konga oraz z Zambią, Malawi i Mozambikiem na południu. Najbardziej popularnym celem wielu podróżników prócz egzotycznego Zanzibaru jest północna Tanzania, która obfituje w przepiękne rezerwaty i parki przyrody, w których możemy obcować z dzikimi zwierzętami, wysokie góry ze szczytem Kilimandżaro na czele i przepiękne jezioro Wiktorii. Największym plusem Tanzanii jest to, że jest przyjazna dla turystów praktycznie przez cały rok w zależności od tego czy wybieramy się w podróż w głąb kontynentu czy na wybrzeże i wyspy.

 

JADĘ W PODRÓŻ DO TANZANII! JAKA JEST POGODA W TANZANII? KIEDY NAJLEPIEJ WYBRAĆ SIĘ NA WAKACJE?

 

Tanzania leży w strefie klimatu podzwrotnikowego suchego. Ze względu na umiarkowane temperatury i stosunkowo niewielką ilość opadów szczyt sezonu turystycznego przypada na okres od czerwca do września. Wewnątrz kraju temperatura jest bardziej umiarkowana niż na wybrzeżu i wyspach, waha się między 16-25°C, ale noce potrafią być bardzo chłodne. Na wyspach, wybrzeżu oceanu oraz przy jeziorach występuje łagodniejszy klimat z temperaturami sięgającymi 25-35°C. Powoduje to bardzo dużą wilgotność, jednak przyjemny wiatr znad oceanu sprawia, że upał jest mniej odczuwalny. Na północy występują dwie pory deszczowe: zwykła w okresie kwiecień-maj oraz mała pora deszczowa październik-listopad. Na południu natomiast występuje jedna pora deszczowa, która trwa od grudnia do maja. Natomiast największe upały na Zanzibarze występują od grudnia do marca. Temperatura dochodzi tam nawet do 40°C, a woda ma 30°C. Wiejący w grudniu i styczniu monsun to również gratka dla miłośników sportów wodnych.

 

Jeśli planujemy wycieczkę na Kilimandżaro, należy wziąć pod uwagę warunki pogodowe. Podczas pory deszczowej na dole pada deszcz, a na górze śnieg, przez co widoczność jest zdecydowanie ograniczona. Najlepszymi miesiącami na trekking po górzystych terenach Tanzanii są styczeń i luty oraz czas od lipca do września. Temperatury nocą spadają wtedy do około 0°C, a na szczycie mogą dojść nawet do 25° poniżej zera.

 


 

Koronawirus w Tanzanii

 

Ostatnie oficjalne dane dotyczące COVID-19 władze Tanzanii upubliczniły 29 kwietnia br. Brak testowania i bieżących informacji o liczbie zarażonych ze strony lokalnych władz uniemożliwiają ocenę zagrożenia epidemicznego w tym kraju, które może być poważne. W przypadku przyjazdu należy pamiętać, że osoby przebywające w obszarach miejskich i zatłoczonych są narażone na większe ryzyko zarażenia, a tutejszy system ochrony zdrowia może dawać ograniczone możliwości odpowiedniej opieki nad pacjentami, którzy wykazaliby poważniejsze symptomy choroby w związku z zarażeniem COVID-19.

 

W Dar es Salaam zaleca się używanie masek w przestrzeni publicznej. Zaleca się utrzymywanie stosownego dystansu wobec napotykanych osób, unikanie transportu publicznego, jak również szczególną dbałość o higienę, zwłaszcza częste mycie/odkażanie rąk. Przed wejściem do budynków użyteczności publicznej, w tym hoteli, sklepów, banków, oczekiwane jest odkażenie dłoni, a w niektórych miejscach przeprowadzany jest pomiar temperatury ciała.

 

Przestrzeń powietrzna Tanzanii jest obecnie otwarta dla międzynarodowego ruchu lotniczego. Brak kwarantanny dla przyjeżdżających, jednak na lotniskach przeprowadzane są pomiary temperatury ciała, wymagane jest zachowywanie odpowiedniej odległości od innych osób, noszenie masek oraz odkażanie dłoni.

 

Uwaga: zgodnie z wytycznymi tanzańskiego resortu zdrowia z 5 sierpnia br., wszystkich podróżujących do Zjednoczonej Republiki Tanzanii, w tym powracających do niej stałych mieszkańców/rezydentów, obowiązywać ma okazanie przy wjeździe do Tanzanii zaświadczenia o negatywnym wyniku testu na obecność COVID-19, jeżeli ich kraj lub linia lotnicza wymaga takiego zaświadczenia jako warunku podróży. Po przylocie do Tanzanii osoby przybywające z pozostałych krajów, a wykazujące symptomy związane z COVID-19, będą dodatkowo sprawdzane i  mogą zostać poddane badaniu w kierunku koronawirusa SARS-CoV-2 z zastosowaniem metody RT-PCR.

 


 

JAK WYGLĄDA OPIEKA MEDYCZNA W TANZANII?

 

Opieka medyczna w szpitalach misyjnych i prywatnych jest zdecydowanie lepsza niż w państwowych ośrodkach zdrowia. Pacjenci wymagający bardziej skomplikowanego leczenia muszą być transportowani do Kenii lub RPA, a wiąże się to z ogromnymi wydatkami. W Tanzanii nie są honorowane zagraniczne ubezpieczenia ani polisy, a koszty leczenia trzeba całkowicie pokryć samemu. Jednak ich wykupienie jest niezbędne w celu późniejszego zwrotu kosztów.

 

Zaleca się wykupienie odpowiedniej polisy ubezpieczeniowej zapewniającej m.in. możliwość lotniczego transportu medycznego, który w sytuacji braku opieki medycznej w wielu przypadkach może uratować zdrowie i życie. Szpitale wymagają pokrycia kosztów przez pacjenta lub jego rodzinę. Trzeba wiedzieć, że w Tanzanii nie istnieje instytucja pogotowia ratunkowego dlatego do nagłych przypadków, które mogą wydarzyć się w najbardziej dzikich częściach Tanzanii nie pozostaje nic innego, jak wezwanie lotniczego pogotowia ratunkowego, dlatego posiadanie ubezpieczenia jest tak ważne. Należy pamiętać również, że jeśli w planie wycieczki mamy wspinaczkę na Kilimandżaro, to podstawą jest posiadanie ubezpieczenia od sportów ekstremalnych.

 

Ceny opieki medycznej w Tanzanii są bardzo zróżnicowane. W większych miastach za dzień samego pobytu w szpitalu zapłacimy ok. 30 USD. Cena obejmuje poradę medyczną i podstawowe badania, a rutynowe badania są dodatkowo płatne i kosztują ok. 10 USD. Badania specjalistyczne i poważne operacje mogą kosztować między 200 a 2000 USD. Ceny na prowincji są odpowiednio niższe, jednak ich jakość może być nieporównywalnie niższa i w wielu przypadkach nie do zaakceptowania dla turysty.

 

PODRÓŻ DO TANZANII - JAKIE SZCZEPIENIA NALEŻY WYKONAĆ PRZED PODRÓŻĄ?


Na ok. 4-6 tygodni przed planowanym wyjazdem zaleca się konsultację u lekarza medycyny podróży w celu sprawdzenia konieczności poddania się obowiązkowym i zalecanym szczepieniom.

 

W naszej przychodni odbędziesz konsultację oraz wykonasz wszystkie szczepienia wymagane przed podróżą. Lekarz medycyny tropikalnej przyjmuje w Katowicach w przychodni Mark-Med przy ulicy Stara Kłodnicka 43.

 

Szczepienia rutynowe. Zgodnie z PSO 2018 zalecane są niezależnie od podróży wszystkim nieuodpornionym dorosłym lub ze wskazań indywidualnych przeciwko:

 

Konsultacja przed podróżą powinna stanowić okazję do uzupełnienia brakujących szczepień rutynowych.

 

Szczepienia przypominające. Zgodnie z PSO 2019 przeciwko:

 • tężcowi / błonicy / krztuścowi - zalecane są u dorosłych niezależnie od planowanych podróży zagranicznych;
 • poliomyelitis;

 

Szczepienia zalecane:

 

Szczepienia zalecane u wybranych podróżnych w zależności od indywidualnego ryzyka:

 

ŻÓŁTA GORĄCZKA W TANZANII. Zgodnie z tanzańskim prawem osoby przybywające z krajów, gdzie żółta gorączka nie występuje endemicznie (więc również z Polski), nie muszą przedstawiać potwierdzenia szczepienia na żółtą gorączkę po przybyciu do Tanzanii lądowej lub na Zanzibar (chyba, że w trakcie podróży mieli 12-godzinną przesiadkę w państwie, w którym żółta febra jest endemiczna).

 

PROFILAKTYKA MALARYCZNA W TANZANII. Jednym z największych zagrożeń w Afryce Wschodniej jest malaria. Zagrożenie wzrasta podczas pory deszczowej. Komary uaktywniają się wieczorami, dlatego zawsze trzeba mieć przy sobie okrycie z długimi rękawami i nogawkami. Na malarię nie ma szczepionki, zatem trzeba użyć wszelkich możliwych środków prewencyjnych. Więcej o profilaktyce malarii przeczytasz w artykule: Malaria - niebezpieczna choroba tropikalna.

 

PODRÓŻ DO TANZANII - NA JAKIE INNE CHOROBY NARAŻENI SĄ TURYŚCI PODRÓŻUJĄCY DO TANZANII?

 

 • ameboza;
 • biegunka podróżnych;
 • denga;
 • filariozy;
 • giardioza;
 • glistnica;
 • gruźlica;
 • HIV/AIDS - szacuje się, że ok. 4,7% dorosłych w Tanzanii jest zarażonych wirusem HIV, można zarazić się przede wszystkim w czasie stosunku seksualnego. Najskuteczniejszą metodą chroniącą przed zarażeniem jest prezerwatywa, dostępne są również leki znacznie ograniczające prawdopodobieństwo zarażenia.
 • schistosomatoza;
 • szigeloza;
 • śpiączka po ukąszeniu muchy tse-tse;
 • wzw B

 

PODRÓŻ DO TANZANII - CENNE WSKAZÓWKI PRZED PODRÓŻĄ!

 

 • JAKIE PIENIĄDZE ZABRAĆ ZE SOBĄ DO TANZANII? To jedna z cenniejszych wskazówek przed podróżą - należy zabrać ze sobą tylko i wyłącznie najnowsze banknoty studolarowe. Banknoty o niższych nominałach mają niższy kurs!

 

 • JAKIE SĄ CENY W TANZANII? Podstawowe artykuły kosztują zdecydowanie mniej niż w Polce -  jedzenie, napoje, noclegi, przejazdy. Natomiast bardzo wysokie są ceny największych tanzańskich atrakcji takich jak przejażdżka po safari, górskie trekkingi. Ceny należy negocjować!

 

 • TARGOWANIE W TANZANII. Targowanie w Tanzanii jest wręcz obowiązkowe! Cena, którą otrzymamy w sklepie z pamiątkami jako pierwsza jest przeważnie kilka razy zawyżona i tylko od naszych umiejętności negocjacyjnych zależy ile rzeczywiście zapłacimy.

 

 • ZAKAZ WWOŻENIA TOREB PLASTIKOWYCH. Od czerwca 2019 r. kontynentalna Tanzania wprowadziła całkowity zakaz importowania, produkowania, sprzedawania, używania oraz wwożenia na teren kraju plastikowych toreb, który obejmuje również turystów. Zakaz nie dotyczy wyłącznie plastikowych opakowań z zapięciem strunowym na leki i kosmetyki.

 

 • CZY DO TANZANII TRZEBA MIEĆ WIZĘ? Turyści odwiedzający Tanzanię muszą posiadać wizę. Można ją uzyskać w Ambasadzie Tanzanii w Berlinie lub na tanzańskich lotniskach i na głównych przejściach granicznych. Jej koszt wynosi 50 USD. Wydawana jest przeważnie na czas deklarowanego pobytu w Tanzanii lub na maksymalnie 90 dni. Nie ma możliwości uzyskania wizy wielokrotnego wjazdu na granicy lub na lotnisku.

 


 

ZAPRASZAMY NA WIZYTĘ W NASZEJ PRZYCHODNI W KATOWICACH

Przychodnia Mark-Med / ul. Stara Kłodnicka 43, Katowice  / REJESTRACJA: 667 937 572

Odwiedź nas na Facebook'u

Podróż do Tanzanii - jak zadbać o zdrowie w podróży?

29 lipca 2019
Czy jadąc w podróż do Tanzanii muszę wykonać jakieś szczepienia?
Podróż do Tanzanii - na ok. 4-6 tygodni przed wyjazdem zaleca się konsultację u lekarza medycyny podróży w celu sprawdzenia konieczności poddania się obowiązkowym i zalecanym szczepieniom.

bezpieczna podroz do tanzanii

 

bezpieczna podroz do tanzanii 2019