Artykuły, które mogą Cię zainteresować:

 

Wyróżnia się, aż 150 typów HPV - wirusa brodawczaka ludzkiego, które są
Indonezja to wyspiarski kraj zajmujący archipelag 17 tysięcy wysp, z których co
Gorączka krwotoczna Lassa jest ostrą wirusową chorobą przenoszoną przez gryzonie. Aktualnie choroba
Choroba Chagasa przenoszona jest przez pluskwiaki z podrodziny Triatominae.
18 sierpnia 2022

Podróż do Tanzanii - jak zadbać o zdrowie w podróży?

Tanzania jest największym państwem Afryki wschodniej położonym nad Oceanem Indyjskim. Składa się z części lądowej i Zanzibaru wraz z mniejszymi wyspami. Graniczy na północy z Kenią i Ugandą, na zachodzie z Rwandą, Burundi i Demokratyczną Republiką Konga oraz z Zambią, Malawi i Mozambikiem na południu. Najbardziej popularnym celem wielu podróżników prócz egzotycznego Zanzibaru jest północna Tanzania, która obfituje w przepiękne rezerwaty i parki przyrody, w których możemy obcować z dzikimi zwierzętami, wysokie góry ze szczytem Kilimandżaro na czele i przepiękne jezioro Wiktorii. Największym plusem Tanzanii jest to, że jest przyjazna dla turystów praktycznie przez cały rok w zależności od tego czy wybieramy się w podróż w głąb kontynentu czy na wybrzeże i wyspy.

 

JADĘ W PODRÓŻ DO TANZANII! JAKA JEST POGODA W TANZANII? KIEDY NAJLEPIEJ WYBRAĆ SIĘ NA WAKACJE?

 

Tanzania leży w strefie klimatu podzwrotnikowego suchego. Ze względu na umiarkowane temperatury i stosunkowo niewielką ilość opadów szczyt sezonu turystycznego przypada na okres od czerwca do września. Wewnątrz kraju temperatura jest bardziej umiarkowana niż na wybrzeżu i wyspach, waha się między 16-25°C, ale noce potrafią być bardzo chłodne. Na wyspach, wybrzeżu oceanu oraz przy jeziorach występuje łagodniejszy klimat z temperaturami sięgającymi 25-35°C. Powoduje to bardzo dużą wilgotność, jednak przyjemny wiatr znad oceanu sprawia, że upał jest mniej odczuwalny. Na północy występują dwie pory deszczowe: zwykła w okresie kwiecień-maj oraz mała pora deszczowa październik-listopad. Na południu natomiast występuje jedna pora deszczowa, która trwa od grudnia do maja. Natomiast największe upały na Zanzibarze występują od grudnia do marca. Temperatura dochodzi tam nawet do 40°C, a woda ma 30°C. Wiejący w grudniu i styczniu monsun to również gratka dla miłośników sportów wodnych.

 

Jeśli planujemy wycieczkę na Kilimandżaro, należy wziąć pod uwagę warunki pogodowe. Podczas pory deszczowej na dole pada deszcz, a na górze śnieg, przez co widoczność jest zdecydowanie ograniczona. Najlepszymi miesiącami na trekking po górzystych terenach Tanzanii są styczeń i luty oraz czas od lipca do września. Temperatury nocą spadają wtedy do około 0°C, a na szczycie mogą dojść nawet do 25° poniżej zera.

 


 

Koronawirus w Tanzanii (aktualizacja 18.08.2022 r.)

 

PODRÓŻ DO TANZANII - OSOBY ZASZCZEPIONE. 

 

Władze Tanzanii wprowadziły ułatwienia dla osób w pełni zaszczepionych („fully vaccinated”). Nie określono definicji osoby w pełni zaszczepionej - status potwierdza ważny certyfikat z kodem QR. Brak certyfikatu lub certyfikat, którego ważność wygasła oznacza, że podróżny będzie traktowany jak osoby nie w pełni zaszczepione. Akceptowane są wyłącznie szczepionki zatwierdzone przez WHO.

 

 • TESTY PRZED PODRÓŻĄ. Osoby w pełni zaszczepione nie podlegają obowiązkowi przedstawienia negatywnego testu PCR i nie muszą wykonywać rapid testu po przylocie do Tanzanii. Status zaszczepionego potwierdza aktualny certyfikat z kodem QR, który należy mieć przy sobie celem weryfikacji po przylocie.Brak certyfikatu lub certyfikat, którego ważność wygasła oznacza, że podróżny powinien wykonać test PCR, tak jak osoby nie w pełni zaszczepione.

 

 • TESTY PO PRZYJEŹDZIE. Osoby w pełni zaszczepione są zwolnione z obowiązku wykonywania rapid testów po przyjeździe. Dzieci w wieku 5 lat lub młodsze oraz podróżni korzystający z tranzytu są zwolnieni z wymogu zarówno testu RT-PCR, jak i szybkiego testu antygenowego. 

 

Osoby, które muszą wykonać testy na obecność Covid-19 w związku z planowaną podróżą z Tanzanii do innych krajów, zobowiązane są do uprzedniej rejestracji na stronie internetowej tutejszego Ministerstwa Zdrowia: www.pimacovid.moh.go.tz. Wymóg ten dotyczy obecnie Tanzanii kontynentalnej, na Zanzibarze nie jest natomiast wymagane wcześniejsze umawianie wizyty za pośrednictwem ww. strony internetowej.

 

Rejestracja umożliwia umówienie się na wykonanie testu w jednym z punktów pobierania próbek w kontynentalnej części Tanzanii. Podróżni, którzy uzyskają wynik negatywny, otrzymają zaświadczenie bezpośrednio drogą elektroniczną w ciągu około 48 godzin. W sprawie wyników badań można także bezpośrednio kontaktować się z laboratorium krajowym pod numerami telefonów: +255 (0) 717 156 246 lub +255 (0) 716 078 422.

W Dar-es-Salam, oprócz laboratorium krajowego, próbki do testowania pobierane są w: IST Clinic, Agakhan Hospital, Muhimbili National Hospital, Amana Regional Referral Hospital, jak również w szpitalach: Sinza, Mbagala, Kigamboni, Mwananyamala, Temeke.

 

Na Zanzibarze w razie takiej konieczności test można wykonać np. w Tasakhtaa Global Hospital.

Sugerujemy sprawdzanie na kilka dni przed wylotem z Tanzanii, jakie są aktualne wymogi przewoźnika, z których usług Państwo korzystacie, jak również aktualne wymogi kraju tranzytowego/docelowego. Wymogi przewoźnika oraz krajów tranzytowych polecamy sprawdzać także przed wylotem z Polski do Tanzanii.

 

 • KWARANTANNA. Osoby, które uzyskają pozytywny wynik testu na COVID-19 po przyjeździe do Tanzanii są zobowiązane odbyć minimum 14-dniową kwarantannę w wybranym miejscu (aż do uzyskania negatywnego wyniku testu PCR).

 

 • WAŻNE! FORMULARZ LOKALIZACYJNY. Uwaga: każdy podróżujący do Zjednoczonej Republiki Tanzanii zobowiązany jest wypełnić 24 godziny przed wjazdem do tego kraju formularz (tzw. Travelers Surveillance Form) online: https://afyamsafiri.moh.go.tz/. Po wypełnieniu formularza podróżny otrzyma stosowne potwierdzenie. Powiadomienie będzie zawierało unikalny kod (Unique Health Code - UHC), który należy okazać lokalnym służbom imigracyjnym po przybyciu do Tanzanii.

 


 

PODRÓŻ DO TANZANII - OSOBY NIEZASZCZEPIONE. 

 

 

 • TESTY PRZED PRZYJAZDEM. Niezaszczepieni podróżni zobowiązani będą do okazania po przyjeździe/przylocie do Tanzanii zaświadczenia (z kodem QR) o negatywnym wyniku testu RT-PCR na obecność Covid-19. Próbki do testu powinny być pobrane w ciągu 72 godzin przed przyjazdem/przylotem do Tanzanii.

 

 • TESTY PO PRZYJEŹDZIE. Osoby bez zaświadczenia będą musiały wykonać test PCR po przyjeździe/przylocie do Tanzanii (koszt 100 USD) i pozostawać w samoizolacji do uzyskania wyników. Wszyscy niezaszczepieni podlegają obowiązkowym szybkim testom (tzw. „rapid test”) po przybyciu do Tanzanii. Koszt testu to 10 USD w Tanzanii kontynentalnej i 25 USD na Zanzibarze. W praktyce, po przylocie na Zanzibar i do Dar es Salaam rapid testy nie są wykonywane przez osoby, które okazały negatywny wynik testu PCR.

 

 • KWARANTANNA. Osoby, które uzyskają pozytywny wynik testu na COVID-19 po przyjeździe do Tanzanii są zobowiązane odbyć minimum 14-dniową kwarantannę w wybranym miejscu (aż do uzyskania negatywnego wyniku testu PCR).

 

 • WAŻNE. FORMULARZ IZOLACYJNY. Uwaga: każdy podróżujący do Zjednoczonej Republiki Tanzanii zobowiązany jest wypełnić 24 godziny przed wjazdem do tego kraju formularz (tzw. Travelers Surveillance Form) online: https://afyamsafiri.moh.go.tz/. Po wypełnieniu formularza podróżny otrzyma stosowne potwierdzenie. Powiadomienie będzie zawierało unikalny kod (Unique Health Code - UHC), który należy okazać lokalnym służbom imigracyjnym po przybyciu do Tanzanii.

 


PODRÓŻ DO TANZANII - OZDROWIEŃCY

 

 • TESTY PRZED PRZYJAZDEM. Podróżujący zobowiązani będą do okazania po przyjeździe/przylocie do Tanzanii zaświadczenia o negatywnym wyniku testu RT-PCR na obecność Covid-19. Próbki do testu powinny być pobrane w ciągu 72 godzin przed przybyciem do Tanzanii.

 

 • TESTY PO PRZYJEŹDZIE. Po przyjeździe do Tanzanii obowiązkowe jest wykonanie szybkiego testu (tzw. „rapid test”), którego koszt wynosi 10 USD w Tanzanii kontynentalnej i 25 USD na Zanzibarze. W praktyce, po przylocie na Zanzibar i do Dar es Salaam rapid testy nie są wykonywane przez osoby, które okazały negatywny wynik testu PCR.

 

 • KWARANTANNA. Osoby, które uzyskają pozytywny wynik testu na COVID-19 po przyjeździe do Tanzanii są zobowiązane odbyć minimum 14-dniową kwarantannę w wybranym miejscu (aż do uzyskania negatywnego wyniku testu PCR).

 

 • WAŻNE. FORMULARZ IZOLACYJNY. Każdy podróżujący do Zjednoczonej Republiki Tanzanii zobowiązany jest wypełnić 24 godziny przed wjazdem do tego kraju formularz (tzw. Travelers Surveillance Form) online: https://afyamsafiri.moh.go.tz/.

 

 


 

JAK WYGLĄDA OPIEKA MEDYCZNA W TANZANII?

 

Opieka medyczna w szpitalach misyjnych i prywatnych jest zdecydowanie lepsza niż w państwowych ośrodkach zdrowia. Pacjenci wymagający bardziej skomplikowanego leczenia muszą być transportowani do Kenii lub RPA, a wiąże się to z ogromnymi wydatkami. W Tanzanii nie są honorowane zagraniczne ubezpieczenia ani polisy, a koszty leczenia trzeba całkowicie pokryć samemu. Jednak ich wykupienie jest niezbędne w celu późniejszego zwrotu kosztów.

 

Zaleca się wykupienie odpowiedniej polisy ubezpieczeniowej zapewniającej m.in. możliwość lotniczego transportu medycznego, który w sytuacji braku opieki medycznej w wielu przypadkach może uratować zdrowie i życie. Szpitale wymagają pokrycia kosztów przez pacjenta lub jego rodzinę. Trzeba wiedzieć, że w Tanzanii nie istnieje instytucja pogotowia ratunkowego dlatego do nagłych przypadków, które mogą wydarzyć się w najbardziej dzikich częściach Tanzanii nie pozostaje nic innego, jak wezwanie lotniczego pogotowia ratunkowego, dlatego posiadanie ubezpieczenia jest tak ważne. Należy pamiętać również, że jeśli w planie wycieczki mamy wspinaczkę na Kilimandżaro, to podstawą jest posiadanie ubezpieczenia od sportów ekstremalnych.

 

Ceny opieki medycznej w Tanzanii są bardzo zróżnicowane. W większych miastach za dzień samego pobytu w szpitalu zapłacimy ok. 30 USD. Cena obejmuje poradę medyczną i podstawowe badania, a rutynowe badania są dodatkowo płatne i kosztują ok. 10 USD. Badania specjalistyczne i poważne operacje mogą kosztować między 200 a 2000 USD. Ceny na prowincji są odpowiednio niższe, jednak ich jakość może być nieporównywalnie niższa i w wielu przypadkach nie do zaakceptowania dla turysty.

 

PODRÓŻ DO TANZANII - JAKIE SZCZEPIENIA NALEŻY WYKONAĆ PRZED PODRÓŻĄ?


Na ok. 4-6 tygodni przed planowanym wyjazdem zaleca się konsultację u lekarza medycyny podróży w celu sprawdzenia konieczności poddania się obowiązkowym i zalecanym szczepieniom.

 

W naszej przychodni odbędziesz konsultację oraz wykonasz wszystkie szczepienia wymagane przed podróżą. Lekarz medycyny tropikalnej przyjmuje w Katowicach w przychodni Mark-Med przy ulicy Stara Kłodnicka 43.

 

Szczepienia rutynowe i przypominające. Zgodnie z PSO zalecane są niezależnie od podróży wszystkim nieuodpornionym dorosłym lub ze wskazań indywidualnych przeciwko:

 

Konsultacja przed podróżą powinna stanowić okazję do uzupełnienia brakujących szczepień.

 

 

Szczepienia zalecane w zależności od indywidualnego ryzyka:

 

 

ŻÓŁTA GORĄCZKA W TANZANII. Zgodnie z tanzańskim prawem osoby przybywające z krajów, gdzie żółta gorączka nie występuje endemicznie (więc również z Polski), nie muszą przedstawiać potwierdzenia szczepienia na żółtą gorączkę po przybyciu do Tanzanii lądowej lub na Zanzibar (chyba, że w trakcie podróży mieli 12-godzinną przesiadkę w państwie, w którym żółta febra jest endemiczna).

 

PROFILAKTYKA MALARYCZNA W TANZANII. Jednym z największych zagrożeń w Afryce Wschodniej jest malaria. Zagrożenie wzrasta podczas pory deszczowej. Komary uaktywniają się wieczorami, dlatego zawsze trzeba mieć przy sobie okrycie z długimi rękawami i nogawkami. Na malarię nie ma szczepionki, zatem trzeba użyć wszelkich możliwych środków prewencyjnych. Więcej o profilaktyce malarii przeczytasz w artykule: Malaria - niebezpieczna choroba tropikalna.

 

PODRÓŻ DO TANZANII - NA JAKIE INNE CHOROBY NARAŻENI SĄ TURYŚCI PODRÓŻUJĄCY DO TANZANII?

 

 • ameboza;

 • biegunka podróżnych;

 • denga;

 • filariozy;

 • giardioza;

 • glistnica;

 • gruźlica;

 • HIV/AIDS - szacuje się, że ok. 4,7% dorosłych w Tanzanii jest zarażonych wirusem HIV, można zarazić się przede wszystkim w czasie stosunku seksualnego. Najskuteczniejszą metodą chroniącą przed zarażeniem jest prezerwatywa, dostępne są również leki znacznie ograniczające prawdopodobieństwo zarażenia.

 • schistosomatoza;

 • szigeloza;

 • śpiączka po ukąszeniu muchy tse-tse;

 • wzw B

 

PODRÓŻ DO TANZANII - CENNE WSKAZÓWKI PRZED PODRÓŻĄ!

 

 • JAKIE PIENIĄDZE ZABRAĆ ZE SOBĄ DO TANZANII? To jedna z cenniejszych wskazówek przed podróżą - należy zabrać ze sobą tylko i wyłącznie najnowsze banknoty studolarowe. Banknoty o niższych nominałach mają niższy kurs!

 

 • JAKIE SĄ CENY W TANZANII? Podstawowe artykuły kosztują zdecydowanie mniej niż w Polce -  jedzenie, napoje, noclegi, przejazdy. Natomiast bardzo wysokie są ceny największych tanzańskich atrakcji takich jak przejażdżka po safari, górskie trekkingi. Ceny należy negocjować!

 

 • TARGOWANIE W TANZANII. Targowanie w Tanzanii jest wręcz obowiązkowe! Cena, którą otrzymamy w sklepie z pamiątkami jako pierwsza jest przeważnie kilka razy zawyżona i tylko od naszych umiejętności negocjacyjnych zależy ile rzeczywiście zapłacimy.

 

 • ZAKAZ WWOŻENIA TOREB PLASTIKOWYCH. Od czerwca 2019 r. kontynentalna Tanzania wprowadziła całkowity zakaz importowania, produkowania, sprzedawania, używania oraz wwożenia na teren kraju plastikowych toreb, który obejmuje również turystów. Zakaz nie dotyczy wyłącznie plastikowych opakowań z zapięciem strunowym na leki i kosmetyki.

 

 • CZY DO TANZANII TRZEBA MIEĆ WIZĘ? Turyści odwiedzający Tanzanię muszą posiadać wizę. Można ją uzyskać w Ambasadzie Tanzanii w Berlinie lub na tanzańskich lotniskach i na głównych przejściach granicznych. Jej koszt wynosi 50 USD. Wydawana jest przeważnie na czas deklarowanego pobytu w Tanzanii lub na maksymalnie 90 dni. Nie ma możliwości uzyskania wizy wielokrotnego wjazdu na granicy lub na lotnisku.

 


 

ZAPRASZAMY NA WIZYTĘ W NASZEJ PRZYCHODNI W KATOWICACH

Przychodnia Mark-Med / ul. Stara Kłodnicka 43, Katowice  / REJESTRACJA: 667 937 572

Odwiedź nas na Facebook'u

Katowice, ul. Stara Kłodnicka 43

Przychodnia Mark-Med w Katowicach - rejestracja pod nr telefonu 667 937 572

pn.-pt.: 8:00-18:00

Przychodnia Mark-Med w Katowicach
Przychodnia Mark-Med w Katowicach

Rejestracja: 667 937 572

Przychodnia Mark-Med 

w Katowicach

Przychodnia Mark Med w Katowicach. Szukasz kompleksowej opieki dla całej rodziny? Zaufaj specjalistom z naszej przychodni!
Umów się na wizytę u lekarza medycyny podróży - przychodnia Mark-Med w Katowicach
Przychodnia Mark Med w Katowicach prowadzi swój profil również na twitterze
Przychodnia Mark Med w Katowicach na facebooku publikujemy najświeższe informacje dotyczące zdrowia!

Reumatologia

KONTAKT

GODZINY OTWARCIA

Pomoc medyczna dla obywateli Ukrainy

Aktualności

Usługi

Nasi lekarze

Strona główna

O nas

MENU

Medycyna szkolna

Medycyna podróży

Geriatria

Diabetologia

Kardiologia

Podstawowa Opieka Zdrowotna

Pediatria i Neonatologia

Nasz adres:

ul. Stara Kłodnicka 43

40-703 Katowice (woj.śląskie)

 

Napisz do nas:

mark-med@mark-med.pl

NASZE USŁUGI

Zadzwoń do nas:

+48 (32) 7818704

+48 667 937 572

 

Od poniedziałku do piątku

8:00 - 18:00