Artykuły, które mogą Cię zainteresować:

 

Przez pewien czas odra była chorobą niemal zapomnianą, a dziś każdego dnia
Wzrost zakażeń wirusem RSV odnotowuje się każdego roku w okresie jesienno-zimowym. W
Krztusiec to ostra, bakteryjna choroba zakaźna układu oddechowego wywoływana przez tzw. pałeczki
28 stycznia 2020

Podróż do Brazylii - praktyczne porady przed wyjazdem

Brazylia dzięki obszarowi jaki zajmuje to niezwykle różnorodny kraj. Jest to piąty co do wielkości kraj świata, który zajmuje prawie połowę kontynentu Ameryki Południowej. Graniczy prawie ze wszystkimi państwami kontynentu, prócz Chile i Ekwadoru. Brazylia to niezwykle kolorowy kraj kojarzony z bajecznym karnawałem w Rio de Janeoiro, miłością do piłki nożnej, niesamowitym bogactwem lasów tropikalnych i obfitością drugiej co do wielkości rzeki świata - Amazonki. Różnorodność i bogactwo atrakcji Brazylii sprawia, że jest ona w czołówce najciekawszych turystycznie krajów świata.

 

Brazylia to idealny kierunek dla miłośników przyrody. To miejsce w którym możemy odpocząć na przepięknych plażach nad brzegiem oceanu lub obcować z cudami natury jakimi są dziewicze lasy deszczowe zamieszkałe przez tysiące gatunków zwierząt jak kapibary, pekari, mrówkojady, tapiry, bajecznie kolorowe motyle i stada kolorowych papug.

 

JAKA JEST POGODA W BRAZYLII? KIEDY NAJLEPIEJ WYBRAĆ SIĘ W PODRÓŻ DO BRAZYLII?

 

Ze względu na ogromny obszar jaki zajmuje Brazylia na jej obszarze możemy wyróżnić skrajnie różne krajobrazy. Występują tu tropikalne lasy Amazonii, na północnym wschodzie rozległe półsuche sawanny, a na południu trawiaste stepy.

 

Klimat Brazylii odznacza się zróżnicowaniem regionalnym, dlatego planując podróż warto brać pod uwagę występujące różnice pomiędzy poszczególnymi regionami. Od czerwca do grudnia - w porze suchej warto wybrać się w podróż na północ Brazylii. Jest to najlepszy czas na odkrywanie malowniczych lasów deszczowych. Tereny dżungli zdecydowanie warto omijać w styczniu i lutym ze względu na ulewne deszcze, które mogą całkowicie uniemożliwić wyprawy w głąb dżungli. Od kwietnia do października warto wybrać się na wybrzeże Oceanu Atlantyckiego i na północny wschód Brazylii. Od sierpnia do listopada warto zobaczyć spektakularne wodospady Iguazu leżące na zachodzie kraju. Najlepszy czas na zwiedzanie południowej Brazylii w tym Rio de Janeiro jest czas od października do marca, w tym czasie przypada również okres karnawału, który jest jednocześnie czasem szczytu sezonu.

 


KORONAWIRUS W BRAZYLII (AKTUALIZACJA 05'2022)

 

Podróż do Brazylii - osoby zaszczepione

 

W Brazylii za osobę w pełni zaszczepioną uznawane są osoby, które wykonały szczepienia szczepionkami zaakceptowanymi przez WHO, tj.:

Comirnaty - Pfizer/Wyeth,

Coronavac - Butantan,

Janssen Vaccine - Janssen-Cilag,

Oxford/Covishield – Fiocruz/Astrazeneca

 

Aby osoba była uznana za w pełni zaszczepioną, ostatnia (jedyna) dawka szczepienia musi zostać podana minimum 14 dni przed wejściem na pokład statku powietrznego/przekroczeniem granicy lądowej. Brazylijskie władze uznają wszystkie oficjalne dokumenty potwierdzające wykonanie szczepienia, w tym Unijny Certyfikat Szczepienia.

 

Ponadto uznawane są też szczepionki rekomendowane przez światową Organizację Zdrowia (WHO), a także stosowane przez władze krajów, w których podróżny został zaszczepiony -  zatem szczepionki zatwierdzone w Unii Europejskiej i stosowane Polsce (Pfizer, Moderna, AstraZeneca i Johnson&Johnson i Novavax) są w pełni uznawane przez władze sanitarne Brazylii.

 

Jaki jest status osób nie w pełni zaszczepionych?

Z nielicznymi wyjątkami (vide pkt. 2), jedynie obywatele Federacyjnej Republiki Brazylii oraz cudzoziemcy mieszkający na terytorium Brazylii, którzy nie są w pełni zaszczepieni maja prawo wjazdu na terytorium Brazylii.

Wymogi wobec osób zaszczepionych

Testy przed przyjazdem

Podróżny przed wejściem na pokład statku powietrznego lub przekroczeniem granicy lądowej obowiązany jest okazać:

dokument potwierdzający wykonanie szczepienia środkami zatwierdzonymi przez Narodową Agencję Nadzoru Zdrowia (ANVISA) lub Światową Organizację Zdrowia lub przez władze kraju, w którym podróżny został zaszczepiony, których zastosowanie ostatniej dawki lub pojedynczej dawki nastąpiło co najmniej czternaście dni przed datą wejścia na pokład.

Przedstawione podczas kontroli granicznej potwierdzenia wykonania szczepienia powinno być sporządzone w języku portugalskim lub hiszpańskim lub angielskim.

Testy po przyjeździe

Nie jest wymagany.

Kwarantanna

Nie jest wymagany.

Formularz lokalizacyjny

Nie jest wymagany.

 

 

 

JAK WYGLĄDA OPIEKA MEDYCZNA W BRAZYLII?

 

Przychodnie i szpitale publiczne w Brazylii są bezpłatne w ramach posiadanego ubezpieczenia, ale usługi w nich świadczone są często na niskim poziomie, szczególnie w rejonach oddalonych od największych miast. Przed podróżą do Brazylii warto wykupić ubezpieczenie, które pokryje ewentualne koszty hospitalizacji, które w Brazylii do najtańszych nie należą. W większości placówek medycznych lekarze nie mówią po angielsku.

 

Ważną kwestią warta poruszenia jest fakt, że obowiązuje zakaz wwozu lekarstw do Brazylii. Jeśli podróżujący wymaga stałego przyjmowania leków, należy uzyskać stosowne zaświadczenie od polskiego lekarza i przetłumaczyć je na język portugalski u tłumacza przysięgłego. Zarówno polskie zaświadczenie lekarskie, jak i jego tłumaczenie na język portugalski  należy opatrzyć klauzulą Apostille w MSZ RP. Zaświadczenie należy okazać brazylijskim służbom kontrolnym na granicy, na ich ewentualne żądanie.

 

PODRÓŻ DO BRAZYLII - JAKIE SZCZEPIENIA NALEŻY WYKONAĆ PRZED PODRÓŻĄ DO BRAZYLII?

 

Na ok. 4-6 tygodni przed planowanym wyjazdem zaleca się konsultację u lekarza medycyny podróży w celu sprawdzenia konieczności poddania się obowiązkowym i zalecanym szczepieniom.

 

Od osób przybywających z krajów w których występuje żółta gorączka, obowiązkowo wymaga się okazania zaświadczenia potwierdzającego szczepienie.

 

Szczepienia rutynowe. Zgodnie z PSO 2019 zalecane są niezależnie od celu podróży wszystkim nieuodpornionym dorosłym przeciwko:

 

Konsultacja przed podróżą powinna stanowić okazję do uzupełnienia brakujących szczepień rutynowych.

 

Szczepienia przypominające. Zgodnie z PSO 2019 przeciwko:

 • tężcowi / błonicy / krztuścowi - zalecane są u dorosłych niezależnie od planowanych podróży zagranicznych;

 • poliomyelitis;

 

Podróż do Brazylii - szczepienia zalecane przed podróżą:

 

NA JAKIE INNE CHOROBY NARAŻENI SĄ TURYŚCI ODWIEDZAJĄCY BRAZYLIĘ?

 

W Brazylii występuje kilka groźnych chorób tropikalnych przenoszonych przez komary i inne owady, które stanowią realne zagrożenie dla zdrowia,a w niektórych przypadkach mogą doprowadzić nawet do śmierci. 

 

 • Malaria. Profilaktykę przeciw malarii zaleca się osobom podróżującym do obszarów ryzyka malarii tj.: wszystkie obszary stanów Acre, Amapá, Amazonas, Rondonia i Roraima. Występuje również w stanach Maranhão, Mato Grosso i Para, ale rzadkie przypadki w ich stolicach. Rzadkie przypadki na obszarach wiejskich w stanach Espirito Santo, Goias, Mato Grosso do Sul, Piaui i Tocantins. Rzadkie przypadki na zalesionych obszarach wiejskich stanów Rio de Janeiro i São Paolo. Rejonami wolnymi od malarii są miasta Brasilia, Rio de Janeiro, São Paolooraz obszary wokół wodospadów Iguazu.

 

 • DengaDenga jest najczęściej występującą chorobą wirusową przenoszoną przez komary w tropikalnych częściach świata. Zakażenie wirusem dengi może przebiegać w sposób nieodczuwalny przez podróżnego lub prowadzić do wystąpienia ostrych objawów chorobowych, w tym ciężkich zaburzeń krzepnięcia i krwotoków. W 2019 roku Brazylia zgłosiła ponad 2,1 miliona przypadków zachorowań na dengę z czego ponad 700 osób zmarło.

 

 • Zika. Zika jest ostrą chorobą zakaźną przenoszoną przez ukąszenia komarów.  Do zakażenia wirusem prawdopodobnie dochodzi również przez kontakty seksualne, transfuzję krwi oraz drogą wertykalną z matki na płód powodując wiele wad u dziecka m.in. mikrocefalię. Szacuje się, że około 80% przypadków może mieć przebieg całkowicie bezobjawowy. 

 

 • ChikungunyaGorączka Chikungunya to eirusowa choroba tropikalna przenoszona przez komary. Powoduje ogólne wyczerpanie organizmu, a także przewlekłe stany zapalne mięśni, stawów oraz bóle kości.

 

 • Choroba Chagasa. 

 

Aby zapobiec ukąszeniom owadów, które przenoszą niebezpieczne choroby tropikalne należy:

 • unikać przebywania na zewnątrz pomieszczeń w porach największej aktywności komarów (poranek i wieczór);

 • stosować ubrań osłaniających części ciała narażone na ukąszenia, należy nosić odzież długimi rękawami i nogawkami;

 • stosować mechaniczne bariery przeciwko komarom w oknach i drzwiach (siatki na owady lub moskitiery), które zmniejszają ryzyko przedostania się owadów do domów;

 • stosować dostępne w sklepach preparaty odstraszające komary (DEET o stężeniu 20% lub więcej);

 


 

PRZED WYJAZDEM ZACHĘCAMY DO WIZYTY W PORADNI MEDYCYNY PODRÓŻY W NASZEJ PRZYCHODNI. 

Przychodnia Mark-Med / ul. Stara Kłodnicka 43, Katowice  / REJESTRACJA: 667 937 572

Odwiedź nas na Facebook'u

Katowice, ul. Stara Kłodnicka 43
Przychodnia Mark-Med w Katowicach - rejestracja pod nr telefonu 667 937 572
pn.-pt.: 8:00-18:00
Przychodnia Mark-Med w Katowicach
Przychodnia Mark-Med w Katowicach
Rejestracja: 667 937 572
Przychodnia Mark-Med 
w Katowicach
Przychodnia Mark Med w Katowicach. Szukasz kompleksowej opieki dla całej rodziny? Zaufaj specjalistom z naszej przychodni!
Umów się na wizytę u lekarza medycyny podróży - przychodnia Mark-Med w Katowicach
Przychodnia Mark Med w Katowicach prowadzi swój profil również na twitterze
Przychodnia Mark Med w Katowicach na facebooku publikujemy najświeższe informacje dotyczące zdrowia!

Reumatologia

KONTAKT

GODZINY OTWARCIA

Pomoc medyczna dla obywateli Ukrainy

Aktualności

Usługi

Nasi lekarze

Strona główna

O nas

MENU

Medycyna szkolna

Medycyna pracy

Medycyna podróży

Geriatria

Diabetologia

Kardiologia

Podstawowa Opieka Zdrowotna

Pediatria i Neonatologia

Nasz adres:

ul. Stara Kłodnicka 43

40-703 Katowice (woj.śląskie)

 

Napisz do nas:

mark-med@mark-med.pl

NASZE USŁUGI

Zadzwoń do nas:

+48 (32) 7818704

+48 667 937 572

 

Od poniedziałku do piątku

8:00 - 18:00