Artykuły, które mogą Cię zainteresować:

 

Wyróżnia się, aż 150 typów HPV - wirusa brodawczaka ludzkiego, które są
Indonezja to wyspiarski kraj zajmujący archipelag 17 tysięcy wysp, z których co
Gorączka krwotoczna Lassa jest ostrą wirusową chorobą przenoszoną przez gryzonie. Aktualnie choroba
Przed podróżą do Peru skonsultuj się z lekarzem medycyny podróży. W przychodni Mark-Med w Katowicach wykonujemy szczepienia przed podróżą, profilaktyka przeciwmalaryczna, konsultacje lekarskie.
28 stycznia 2020

Podróż do Brazylii - praktyczne porady przed wyjazdem

Brazylia dzięki obszarowi jaki zajmuje to niezwykle różnorodny kraj. Jest to piąty co do wielkości kraj świata, który zajmuje prawie połowę kontynentu Ameryki Południowej. Graniczy prawie ze wszystkimi państwami kontynentu, prócz Chile i Ekwadoru. Brazylia to niezwykle kolorowy kraj kojarzony z bajecznym karnawałem w Rio de Janeoiro, miłością do piłki nożnej, niesamowitym bogactwem lasów tropikalnych i obfitością drugiej co do wielkości rzeki świata - Amazonki. Różnorodność i bogactwo atrakcji Brazylii sprawia, że jest ona w czołówce najciekawszych turystycznie krajów świata.

 

Brazylia to idealny kierunek dla miłośników przyrody. To miejsce w którym możemy odpocząć na przepięknych plażach nad brzegiem oceanu lub obcować z cudami natury jakimi są dziewicze lasy deszczowe zamieszkałe przez tysiące gatunków zwierząt jak kapibary, pekari, mrówkojady, tapiry, bajecznie kolorowe motyle i stada kolorowych papug.

 

JAKA JEST POGODA W BRAZYLII? KIEDY NAJLEPIEJ WYBRAĆ SIĘ W PODRÓŻ DO BRAZYLII?

 

Ze względu na ogromny obszar jaki zajmuje Brazylia na jej obszarze możemy wyróżnić skrajnie różne krajobrazy. Występują tu tropikalne lasy Amazonii, na północnym wschodzie rozległe półsuche sawanny, a na południu trawiaste stepy.

 

Klimat Brazylii odznacza się zróżnicowaniem regionalnym, dlatego planując podróż warto brać pod uwagę występujące różnice pomiędzy poszczególnymi regionami. Od czerwca do grudnia - w porze suchej warto wybrać się w podróż na północ Brazylii. Jest to najlepszy czas na odkrywanie malowniczych lasów deszczowych. Tereny dżungli zdecydowanie warto omijać w styczniu i lutym ze względu na ulewne deszcze, które mogą całkowicie uniemożliwić wyprawy w głąb dżungli. Od kwietnia do października warto wybrać się na wybrzeże Oceanu Atlantyckiego i na północny wschód Brazylii. Od sierpnia do listopada warto zobaczyć spektakularne wodospady Iguazu leżące na zachodzie kraju. Najlepszy czas na zwiedzanie południowej Brazylii w tym Rio de Janeiro jest czas od października do marca, w tym czasie przypada również okres karnawału, który jest jednocześnie czasem szczytu sezonu.

 

JAK WYGLĄDA OPIEKA MEDYCZNA W BRAZYLII?

 

Przychodnie i szpitale publiczne w Brazylii są bezpłatne w ramach posiadanego ubezpieczenia, ale usługi w nich świadczone są często na niskim poziomie, szczególnie w rejonach oddalonych od największych miast. Przed podróżą do Brazylii warto wykupić ubezpieczenie, które pokryje ewentualne koszty hospitalizacji, które w Brazylii do najtańszych nie należą. W większości placówek medycznych lekarze nie mówią po angielsku.

 

Ważną kwestią warta poruszenia jest fakt, że obowiązuje zakaz wwozu lekarstw do Brazylii. Jeśli podróżujący wymaga stałego przyjmowania leków, należy uzyskać stosowne zaświadczenie od polskiego lekarza i przetłumaczyć je na język portugalski u tłumacza przysięgłego. Zarówno polskie zaświadczenie lekarskie, jak i jego tłumaczenie na język portugalski  należy opatrzyć klauzulą Apostille w MSZ RP. Zaświadczenie należy okazać brazylijskim służbom kontrolnym na granicy, na ich ewentualne żądanie.

 

PODRÓŻ DO BRAZYLII - JAKIE SZCZEPIENIA NALEŻY WYKONAĆ PRZED PODRÓŻĄ DO BRAZYLII?

 

Na ok. 4-6 tygodni przed planowanym wyjazdem zaleca się konsultację u lekarza medycyny podróży w celu sprawdzenia konieczności poddania się obowiązkowym i zalecanym szczepieniom.

 

Od osób przybywających z krajów w których występuje żółta gorączka, obowiązkowo wymaga się okazania zaświadczenia potwierdzającego szczepienie.

 

Szczepienia rutynowe i przypominające zalecane przed podróżą do Brazylii.

 

Inne szczepienia zalecane przed podróżą do Brazylii:

 • Covid-19 - wszyscy kwalifikujący się podróżni powinni posiadać aktualne szczepionki przeciwko COVID-19;

 • dur brzuszny - zalecany większości podróżników, zwłaszcza tych przebywających w mniejszych miastach lub na obszarach wiejskich oraz narażonych na spożycie zanieczyszczonej wody lub pożywienia.

 • wzw A - gdy występuje ryzyko spożycia zanieczyszczonej wody i/lub żywności.

 • wzw B - gdy istnieje ryzyko interwencji chirurgicznych, iniekcji, kontaktu z zakażoną krwią, kontaktów seksualnych. 

 • wścieklizna - zalecane u wybranych podróżnych w zależności od indywidualnego ryzyka;

 

NA JAKIE INNE CHOROBY NARAŻENI SĄ TURYŚCI ODWIEDZAJĄCY BRAZYLIĘ?

 

W Brazylii występuje kilka groźnych chorób tropikalnych przenoszonych przez komary i inne owady, które stanowią realne zagrożenie dla zdrowia,a w niektórych przypadkach mogą doprowadzić nawet do śmierci. 

 

 • Malaria. Profilaktykę przeciw malarii zaleca się osobom podróżującym do obszarów ryzyka malarii tj.: wszystkie obszary stanów Acre, Amapá, Amazonas, Rondonia i Roraima. Występuje również w stanach Maranhão, Mato Grosso i Para, ale rzadkie przypadki w ich stolicach. Rzadkie przypadki na obszarach wiejskich w stanach Espirito Santo, Goias, Mato Grosso do Sul, Piaui i Tocantins. Rzadkie przypadki na zalesionych obszarach wiejskich stanów Rio de Janeiro i São Paolo. Rejonami wolnymi od malarii są miasta Brasilia, Rio de Janeiro, São Paolooraz obszary wokół wodospadów Iguazu.

 

 • Denga. Denga jest najczęściej występującą chorobą wirusową przenoszoną przez komary w tropikalnych częściach świata. Zakażenie wirusem dengi może przebiegać w sposób nieodczuwalny przez podróżnego lub prowadzić do wystąpienia ostrych objawów chorobowych, w tym ciężkich zaburzeń krzepnięcia i krwotoków. W 2019 roku Brazylia zgłosiła ponad 2,1 miliona przypadków zachorowań na dengę z czego ponad 700 osób zmarło.

 

 • Zika. Zika jest ostrą chorobą zakaźną przenoszoną przez ukąszenia komarów.  Do zakażenia wirusem prawdopodobnie dochodzi również przez kontakty seksualne, transfuzję krwi oraz drogą wertykalną z matki na płód powodując wiele wad u dziecka m.in. mikrocefalię. Szacuje się, że około 80% przypadków może mieć przebieg całkowicie bezobjawowy. 

 

 • Chikungunya. Gorączka Chikungunya to eirusowa choroba tropikalna przenoszona przez komary. Powoduje ogólne wyczerpanie organizmu, a także przewlekłe stany zapalne mięśni, stawów oraz bóle kości.

 

 • Choroba Chagasa. 

 

Aby zapobiec ukąszeniom owadów, które przenoszą niebezpieczne choroby tropikalne należy:

 • unikać przebywania na zewnątrz pomieszczeń w porach największej aktywności komarów (poranek i wieczór);

 • stosować ubrań osłaniających części ciała narażone na ukąszenia, należy nosić odzież długimi rękawami i nogawkami;

 • stosować mechaniczne bariery przeciwko komarom w oknach i drzwiach (siatki na owady lub moskitiery), które zmniejszają ryzyko przedostania się owadów do domów;

 • stosować dostępne w sklepach preparaty odstraszające komary (DEET o stężeniu 20% lub więcej);

 


 

PRZED WYJAZDEM ZACHĘCAMY DO WIZYTY W PORADNI MEDYCYNY PODRÓŻY W NASZEJ PRZYCHODNI. 

Przychodnia Mark-Med / ul. Stara Kłodnicka 43, Katowice  / REJESTRACJA: 667 937 572

Odwiedź nas na Facebook'u

Katowice, ul. Stara Kłodnicka 43

Przychodnia Mark-Med w Katowicach - rejestracja pod nr telefonu 667 937 572

pn.-pt.: 8:00-18:00

Przychodnia Mark-Med w Katowicach
Przychodnia Mark-Med w Katowicach

Rejestracja: 667 937 572

Przychodnia Mark-Med 

w Katowicach

Przychodnia Mark Med w Katowicach. Szukasz kompleksowej opieki dla całej rodziny? Zaufaj specjalistom z naszej przychodni!
Umów się na wizytę u lekarza medycyny podróży - przychodnia Mark-Med w Katowicach
Przychodnia Mark Med w Katowicach prowadzi swój profil również na twitterze
Przychodnia Mark Med w Katowicach na facebooku publikujemy najświeższe informacje dotyczące zdrowia!

Reumatologia

KONTAKT

GODZINY OTWARCIA

Pomoc medyczna dla obywateli Ukrainy

Aktualności

Usługi

Nasi lekarze

Strona główna

O nas

MENU

Medycyna szkolna

Medycyna podróży

Geriatria

Diabetologia

Kardiologia

Podstawowa Opieka Zdrowotna

Pediatria i Neonatologia

Nasz adres:

ul. Stara Kłodnicka 43

40-703 Katowice (woj.śląskie)

 

Napisz do nas:

mark-med@mark-med.pl

NASZE USŁUGI

Zadzwoń do nas:

+48 (32) 7818704

+48 667 937 572

 

Od poniedziałku do piątku

8:00 - 18:00