Ewador - praktyczne porady przed podróżą 2

 

Ewador - praktyczne porady przed podróżą 1

 

Jakie choroby występują w Ekwadorze?
Czy w Ekwadorze jest bezpiecznie? Jak zachować zdrowie w podróży do Ekwadoru?
13 listopada 2019

Podróż do Ekwadoru - jak przygotować się do wyjazdu?

Ekwador to najmniejszy kraj andyjski, położony w północno-zachodniej części Ameryki Południowej nad Oceanem Spokojnym. Mimo niewielkich rozmiarów, Ekwador ma wiele do zaoferowania dzięki swojej różnorodności! Majestatyczne wulkan, które górują wśród szczytów w Andach, gorące źródła, wschód kraju z dziką i nie do końca odkrytą dżunglą, niepowtarzalna flora i fauna oraz rajskie wyspy Galapagos. W końcu nie bez powodu mówi się, że w Ekwadorze śniadanie możesz zjeść w dżungli (selva),  obiad w górach (sierra), a kolację na tropikalnym wybrzeżu (costa).

 

JAKA JEST POGODA W EKWADORZE?  KIEDY NAJLEPIEJ WYBRAĆ SIĘ W PODRÓŻ DO EKWADORU?

 

Ekwador jest krajem o urozmaiconym krajobrazie. Przez jego obszar ciągną się wzniosłe Andy, a wschodnia i nadbrzeżna na zachodzie część to tereny nizinne. W Ekwadorze panuje klimat tropikalny równikowy, a obecność wysokich gór sprawia, że można rozróżnić tam piętra klimatyczne. W Ekwadorze można wyróżnić dwie pory roku: deszczową oraz suchą. Jednak w każdym regionie Ekwadoru pory te znacznie się od siebie różnią. Inny charakter pory deszczowej będzie w Oriente, a inny w Andach.

 

Kiedy najlepiej wybrać się w podróż do Ekwadoru? Wybierając się w podróż do Ekwadoru musimy nastawić na to, że w zależności do jakiego regionu się wybierzemy, pogoda może być zupełnie inna. Gdy celem naszej podróży są rajskie wyspy Galapagos lub wybrzeże Ekwadoru to warto zaplanować podróż w miesiącach od maja do grudnia tuż po gorącej porze deszczowej. W miesiącach od stycznia do kwietnia najlepiej jest wybrać się w rejon Oriente. Przez cały rok sprzyjająca pogoda jest na górskich terenach Ekwadoru.

 

PODRÓŻ DO EKWADORU - JAKIE SZCZEPIENIA NALEŻY WYKONAĆ PRZED PODRÓŻĄ?

 

Na ok. 4-6 tygodni przed planowanym wyjazdem zaleca się konsultację u lekarza medycyny podróży w celu sprawdzenia konieczności poddania się obowiązkowym i zalecanym szczepieniom.

 

Od osób przybywających z krajów w których występuje żółta gorączka, obowiązkowo wymaga się okazania zaświadczenia potwierdzającego szczepienie. Na wybrzeżu istnieje duże ryzyko zachorowania na malarię.

 

Szczepienia rutynowe. Zgodnie z PSO 2019 zalecane są niezależnie od celu podróży wszystkim nieuodpornionym dorosłym przeciwko:

 

Konsultacja przed podróżą powinna stanowić okazję do uzupełnienia brakujących szczepień rutynowych.

 

Szczepienia przypominające. Zgodnie z PSO 2019 przeciwko:

  • tężcowi / błonicy / krztuścowi - zalecane są u dorosłych niezależnie od planowanych podróży zagranicznych;

  • poliomyelitis;

 

Podróż do Ekwadoru - szczepienia zalecane przed podróżą:

  • żółta gorączka - zalecane u wybranych podróżnych zależnie od indywidualnego ryzyka;
  • wścieklizna - zalecane u wybranych podróżnych zależnie od indywidualnego ryzyka;

 

Dodatkowo zaleca się zastosowanie profilaktyki przeciw malarii.

 

JAK WYGLĄDA OPIEKA MEDYCZNA W EKWADORZE? NA JAKIE INNE CHOROBY NARAŻENI SĄ TURYŚCI ODWIEDZAJĄCY EKWADOR?

 

Opieka lekarska jest ogólnie dostępna w miastach, jednak jej koszt w przypadku usług o europejskim standardzie jest relatywnie wysoki. Wizyta u lekarza ogólnego kosztuje ok. 100 USD, doba w szpitalu ok. 100 USD (bez zabiegów i leków).

 

Ekwador nie należy do najczystszych krajów na świecie, a wiele produktów jest sprzedawanych na lokalnych targowiskach i ulicach. Robiąc zakupy w takich miejscach turyści powinni zachować szczególną ostrożność. Jedną z głównych zasad podczas podróży do Ekwadoru powinno być jedzenie produktów dopiero po obróbce termicznej - ugotowaniu czy usmażeniu.Pozwoli to znacznie zmniejszyć ryzyko zatrucia pokarmowego.

 

A co z wodą? Na nią w Ekwadorze też należy uważać.  Nie należy pić wody z kranu, zdecydowanie lepszym wyborem będzie woda butelkowana. Kupując wodę w knajpach nie bierz lodu - wiele lokali praktykuje podawanie lodu z wody z kranu.

 

ŻÓŁTA FEBRA. Wskazane są szczepienia przeciw żółtej febrze przy podróżach na obszary położone na wschód od Andów na wysokości poniżej 2300 m. n.p.m. tj. do prowincji: Morona-Santiago, Napo, Orellana, Pastaza, Sucumbios i Zamora-Chinchipe. Zalecamy zapoznanie się z rekomendacjami Światowej Organizacji Zdrowia.

 

MALARIA. Ryzyko zakażenia tą chorobą występuje na terenach położonych na wysokości poniżej 1500 m. n.p.m. tj. na terenach Amazonii w prowincjach: Morona Santiago, Pastaza, Orellana i Sucumbíos, jak również na wybrzeżu, zwłaszcza w prowincji Esmeraldas. Zalecamy zapoznanie się z rekomendacjami Światowej Organizacji Zdrowia.

 

ZIKA. W roku 2015 i 2016 odnotowano przypadki zarażenia wirusem Zika. Ponieważ infekcja Ziki podczas ciąży może powodować ciężkie wady wrodzone, kobietom w ciąży odradza się podróżowanie do obszarów objętych występowaniem choroby. Partnerzy kobiet w ciąży i par biorących pod uwagę ciążę powinni znać zagrożenia dla ciąży i podejmować kroki profilaktyczne. Wszyscy podróżni powinni ściśle przestrzegać zasad, aby zapobiec ukąszeniom komarów i zapobiec transmisji seksualnej podczas podróży i po niej.

 

CHOLERA. Okresowo występują lokalne epidemie.

 

CHOROBA WYSOKOŚCIOWA. Podczas podróży w wyżej położone regiony Ekwadoru np. do Quito, ok. 2800 m n.p.m. u wielu osób występują objawy choroby wysokościowej (soroche): bóle głowy, brzucha czy torsje. Ustają one na ogół po mniej więcej jednej dobie, jednakże osoby cierpiące na choroby układu krążenia powinny skonsultować się z lekarzem przed podjęciem podróży w Andy. Sprawdzonym sposobem na złagodzenie efektu soroche jest przestrzeganie odpowiedniej diety (posiłki lekkostrawne, bez mięsa, mleka i alkoholu) w przeddzień i w pierwszych dniach pobytu w rejonie wysokogórskim. Więcej o tym jak bezpiecznie pod względem zdrowia odbyć podróż w wysokie góry przeczytasz w artykule Wyprawy wysokogórskie. Jak robić to bezpiecznie i zdrowo?

 

CZY W EKWADORZE JEST BEZPIECZNIE?

 

W Ekwadorze występują zagrożenia naturalne takie jak:

  • trzęsienia ziemi - występują szczególnie na wybrzeżu i w rejonach górskich;
  • silne opady deszczu, które doprowadzają do występowania powodzi szczególnie w rejonach górskich i selwiepowodzie - występują w rejonach górskich i selwie (marzec - listopad).

 

Warto wiedzieć, że w Ekwadorze jest często problem z zapłatą banknotami o nominale większym niż 20 dolarów. Ekwadorczycy boją się fałszywych banknotów.Sami też powinniśmy uważać na fałszywe banknoty, jak i na te zniszczone.

 


 

ZAPRASZAMY NA WIZYTĘ W NASZEJ PRZYCHODNI W KATOWICACH

Przychodnia Mark-Med / ul. Stara Kłodnicka 43, Katowice  / REJESTRACJA: 667 937 572

Odwiedź nas na Facebook'u

 

Katowice, ul. Stara Kłodnicka 43

Przychodnia Mark-Med w Katowicach - rejestracja pod nr telefonu 667 937 572

pn.-pt.: 8:00-18:00

Przychodnia Mark-Med w Katowicach
Przychodnia Mark-Med w Katowicach

Rejestracja: 667 937 572

Przychodnia Mark-Med 

w Katowicach

Przychodnia Mark Med w Katowicach. Szukasz kompleksowej opieki dla całej rodziny? Zaufaj specjalistom z naszej przychodni!
Umów się na wizytę u lekarza medycyny podróży - przychodnia Mark-Med w Katowicach
Przychodnia Mark Med w Katowicach prowadzi swój profil również na twitterze
Przychodnia Mark Med w Katowicach na facebooku publikujemy najświeższe informacje dotyczące zdrowia!

Reumatologia

KONTAKT

GODZINY OTWARCIA

Standardy ochrony dzieci

Aktualności

Usługi

Nasi lekarze

Strona główna

O nas

MENU

Medycyna szkolna

Medycyna podróży

Geriatria

Diabetologia

Kardiologia

Podstawowa Opieka Zdrowotna

Pediatria i Neonatologia

Nasz adres:

ul. Stara Kłodnicka 43

40-703 Katowice (woj.śląskie)

 

Napisz do nas:

mark-med@mark-med.pl

NASZE USŁUGI

Zadzwoń do nas:

+48 (32) 7818704

+48 667 937 572

 

Od poniedziałku do piątku

8:00 - 18:00