Niedaj się zaskoczyć podczas podróży do Meksyku i dowiedz się na jakie choroby jesteś narażony. Podróżuj bezpiecznie!
Podróż do Meksyku. Skonsultuj się z lekarzem medycyny tropikalnej w przychodni Mark-Med w Katowicach.
22 stycznia 2021

Podróż do Meksyku - praktyczne porady przed podróżą

Meksyk to w ostatnim czasie jeden z najczęściej wybieranych egzotycznych kierunków przez polskich turystów. Fanów błogiego lenistwa przyciągają przepiękne plaże z lazurową wodą i egzotyczną roślinnością, rozpościerające się na wschodnim i zachodnim brzegu. Przez pasjonatów jedzenia Meksyk bywa nazywany kulinarnym rajem na ziemi! Tacos, chilaquiles, mole, quesadillas, ceviche to tylko niektóre z przysmaków, których musisz spróbować podczas podróży do Meksyku.

 

Co jeszcze może przekonać Cię do podróży do Meksyku? Ludzie, którzy swoim humorem, nastawieniem i serdecznością sprawiają, że każdy, kto odwiedził Meksyk chociaż raz będzie chciał tam wrócić! Imponujące zabytki, które pomogą przenieść się w odległe czasy Majów i Azteków. Niesamowita flora i fauna. Atuty tego malowniczego kraju można by wymieniać bez końca!

 

JAKA JEST POGODA W MEKSYKU? KIEDY NAJLEPIEJ WYBRAĆ SIĘ W PODRÓŻ DO MEKSYKU?

 

Wybierając się w podróż do Meksyku mamy gwarancję dobrej pogody praktycznie przez cały rok! Jest ona również bardzo zróżnicowana w zależności od miejsca i czasu w którym chcemy się tam wybrać. Meksyk jest trzecim co do wielkości krajem położonym w Ameryce Północnej. Ze względu na jego powierzchnię i mocno zróżnicowaną rzeźbę terenu to kraj przez który przechodzi kilka stref klimatycznych.  

 

Środkowa oraz północna część Meksyku leży w strefie zwrotnikowej. Średnie roczne temperatury nie przekraczają tu 20°C. Miłośnicy palącego słońca na temperatury sięgające blisko 40°C mogą liczyć przebywając tu od czerwca do września. Z kolei na południu kraju poziom zróżnicowania temperatur pomiędzy miesiącami praktycznie nie istnieje. Jest tu za to znacznie wilgotniej, zwłaszcza podczas pory deszczowej. 

 

Najpopularniejszym wakacyjnym kierunkiem jest półwysep Jukatan, który ma nieco inny niż cały Meksyk klimat i warunki naturalne. Półwysep charakteryzuje się pogodą podobną do tej na Karaibach, a więc wysokimi całorocznymi temperaturami, małą liczbą deszczowych dni zimą i większymi opadami i możliwymi huraganami w miesiącach od czerwca do października.

 


 

PODRÓŻ DO MEKSYKU COVID-19 - JAKIE SĄ OGRANICZENIA PRZED PODRÓŻĄ? (styczeń 2022)

 

Od początku roku 2022 sytuacja związana z pandemią COVID-19 uległa gwałtownemu pogorszeniu. Liczba zachorowań rośnie bardzo szybko w całym kraju i w niektórych miastach dochodzi do przepełnienia szpitali w związku z dużą ilością pacjentów z ostrą niewydolnością oddechową. Największe ryzyko zarażenia nadal występuje w Mieście Meksyk i największych aglomeracjach (z uwagi na koncentrację ludności) oraz miejscowościach turystycznych jak Cancun (z uwagi na niekontrolowany ruch obcokrajowców i rozluźnienie obostrzeń).

 

Większość sklepów i usług jest otwarta, ale funkcjonuje w ramach reżimu sanitarnego, m.in. obowiązkowe dezynfekcje rąk i obuwia, pomiar temperatury, maksymalna liczba klientów, wyznaczone kierunki ruchu, wejścia i wyjścia, zmienione dni lub godziny przyjęć. W całym kraju wprowadzono obowiązek noszenia maski w pomieszczeniach zamkniętych i środkach transportu publicznego. W restauracjach należy nosić maskę przy wejściu i podczas przemieszczania się po lokalu. W niektórych miastach lub dzielnicach obowiązek noszenia maski na ulicy może zostać wprowadzony przez władze miejscowe. Na obszarach o największym zagrożeniu epidemiologicznym mogą zostać zamknięte sklepy i usługi, które nie kwalifikują się do kategorii niezbędnych, a gastronomia funkcjonuje jedynie w trybie na wynos. Wiele atrakcji turystycznych jest otwartych, ale niektóre pozostają zamknięte lub mają ograniczone godziny otwarcia, nawet w tzw. strefach zielonych.

 

Od początku pandemii COVID-19 Meksyk pozostawił otwarte swoje granice lotnicze. Szereg linii lotniczych obsługuje międzynarodowe rejsy z Europy, USA, Kanady i Ameryki Łacińskiej do różnych miast Meksyku. Nie przewiduje się restrykcji w ruchu Polaków ani innych obcokrajowców.

Po przylocie każdy podróżujący jest poddany pomiarowi temperatury. Kwarantanna nie jest obowiązkowa, ale może zostać zarządzona przez miejscowe służby wobec wybranych podróżujących, w szczególności jeżeli stwierdzona zostanie u nich gorączka. O ile podróż z terytorium UE w każdym celu jest dozwolona, to funkcjonariusze graniczni częściej niż przed pandemią sprawdzają dokumenty potwierdzające cel podróży, środki finansowe, zakwaterowanie i zamiar opuszczenia terytorium Meksyku (bilet powrotny). Podróżny powinien przedstawić ww. dokumenty w formie papierowej na żądanie funkcjonariusza migracyjnego. W związku z surowszymi kryteriami admisji wzrosła liczba podróżujących z państw UE, deklarujących cel turystyczny, którzy nie zostają wpuszczeni do kraju.

 

Mimo iż nie jest to obowiązkowe, bardzo rekomendowane jest posiadanie ubezpieczenia medycznego pokrywającego koszty leczenia COVID-19. W razie zachorowania, podróżny może zostać narażony na bardzo wysokie koszty leczenia. Koszty leczenia prywatnego są szczególnie wysokie na Jukatanie. 

 

Ruch na granicy lądowej z USA, Gwatemalą i Belize jest ograniczony do podróży "niezbędnych". Nie ustalono jednoznacznych kryteriów i "niezbędny" charakter podróży podlega ocenie funkcjonariusza granicznego. Co do zasady, wyklucza się ruch typowo turystyczny.

 

Władze Meksyku uruchomiły serwis www.vuelaseguro.com na którym można wypełnić deklarację zdrowotną i wygenerować kod QR. Korzystanie z serwisu jest bezpłatne. Niektóre linie lotnicze i agencje podróży wymagają wypełnienia deklaracji przed przylotem do Meksyku. Co do zasady, uprzednie wypełnienie formularza nie jest sprawdzane przez meksykańskie służby migracyjnie. Przy wylocie z meksykańskiego lotniska połączeniem krajowym lub międzynarodowym, podróżujący powinien wypełnić nową deklarację w formie elektronicznej lub papierowej. Wypełnienie deklaracji może zostać sprawdzone wyrywkowo i powierzchownie przez personel techniczny lotniska przed kontrolą bezpieczeństwa. Mimo iż ich wypełnienie może być wymagane przez ww. personel, formularze w wersji papierowej nie są rekompilowane i podróżny zachowuje swoją deklarację przy sobie w trakcie całej podróży.

 

Fakt wypełnienia lub nie powyższej deklaracji mało kogo interesuje (tylko niektórych pracowników bezpieczeństwa przy wylocie, nigdy przy przylocie). Temat został poruszony w przeszłości na spotkaniu LWS/LWK i wiele ambasad UE w ogóle nie wspomina o tych deklaracjach w swoich informacjach dla podróżujących, ponieważ de facto nie są one wymagane przez tutejsze służby migracyjne. Nigdy nie mieliśmy sygnału, jakoby ktoś napotkał jakiekolwiek problemy w związku z wypełnieniem lub brakiem wypełnienia deklaracji, a na podstawie własnych doświadczeń wiemy, że złożenie tej deklaracji jest kompletnie zbędne do podróży do Meksyku, a często także do wylotu z Meksyku. Każda jednostka federacyjna prowadzi własną politykę w zakresie ochrony zdrowia i zwalczania pandemii.

 

Z uwagi na zróżnicowaną sytuację związaną z zachorowaniami na COVID-19 Meksyk został podzielony na 4 strefy. Aktualny podział można zobaczyć tutaj: https://datos.covid-19.conacyt.mx/

 

 

. Aktualne informacje rządu Meksyku na temat sytuacji epidemiologicznej są dostępne na stronach:

- https://coronavirus.gob.mx/datos/

- https://datos.covid-19.conacyt.mx/

- https://www.gob.mx/salud

 


 

PODRÓŻ DO MEKSYKU. JAK WYGLĄDA OPIEKA MEDYCZNA W MEKSYKU?

 

W zależności od tego do jakiego rejonu podróżujemy, zarówno dostęp do opieki medycznej jak i jej poziom może być zróżnicowany. W większych miastach i dużych ośrodkach turystycznych nie ma większego problemu z dostępem do punktów opieki medycznej, a standard przychodni i szpitali jest bardzo dobry. Opieka medyczna oraz pobyt w szpitalu są dość drogie, dlatego przed podróżą warto wykupić ubezpieczenie, które pokryje ewentualne koszty leczenia. Szpitale mają prawo odmówić przyjęcia chorego turysty, jeśli nie są pewne, że pokryje on w całości koszty leczenia. Koszt podstawowej wizyty u lekarza to ok. 30-50 dolarów, natomiast doba w szpitalu w zależności od ilości wykonywanych badań może kosztować od 200 do nawet 2000 dolarów.

 

PODRÓŻ DO MEKSYKU. JAKIE SZCZEPIENIA NALEŻY WYKONAĆ PRZED PODRÓŻĄ DO MEKSYKU?

 

Konieczność wykonywania szczepień oraz podjęcia profilaktyki przeciw zachorowaniu na malarię ustalana jest indywidualnie podczas wizyty w poradni medycyny tropikalnej. Na ok. 4-6 tygodni przed planowanym wyjazdem zaleca się konsultację u lekarza medycyny podróży w celu sprawdzenia konieczności poddania się obowiązkowym i zalecanym szczepieniom.

 

Podróż do Meksyku - szczepienia rutynowe. Zalecane są niezależnie od podróży wszystkim nieuodpornionym dorosłym lub ze wskazań indywidualnych przeciwko:

Konsultacja przed podróżą powinna stanowić okazję do uzupełnienia brakujących szczepień rutynowych.

 

Szczepienia przypominające przed podróżą do Meksyku:

  • tężcowi / błonicy / krztuścowi - zalecane są u dorosłych niezależnie od planowanych podróży zagranicznych;

  • poliomyelitis;

 

Szczepienia zalecane przed podróżą do Meksyku

  • WZW A;

  • dur brzuszny - szczególnie w przypadku ryzyka spożycia zanieczyszczonej wody lub żywności;

  • wścieklizna - szczepienie jest zalecane u wybranych podróżujących w zależności od indywidualnego ryzyka.

 

PODRÓŻ DO MEKSYKU. NA JAKIE CHOROBY NARAŻENI SĄ TURYŚCI W MEKSYKU?

 

Jednym z największych zagrożeń chorobotwórczych dla turystów wybierających się w podróż do Meksyku są ukąszenia owadów. Aby zredukować ryzyko zachorowania na choroby takie jak denga, Zika czy malaria zaleca się stosowanie podstawowych zasad zapobiegającym ukąszeniom owadów:

  • należy stosować repelenty DEET 20-30%
  • zaleca się ubieranie jasnej odzieży zakrywającej ciało;
  • wskazane jest spanie pod moskitierą lub w klimatyzowanych pomieszczeniach.
  • należy unikać przebywania przy zbiornikach wodnych i kanałach melioracyjnych, takie miejsca mogą być siedliskami komarów;

 

Kolejne problemy zdrowotne jakie mogą nas spotkać podczas podróży do Meksyku mogą dotyczyć układu pokarmowego. Aby zminimalizować ryzyko wystąpienia zakażeń bakteryjnych i pasożytniczych należy:

  • owoce i warzywa starannie myć przed spożyciem;
  • unikać jedzenia na ulicznych straganach, szczególnie potraw zawierających mięso;
  • pić wyłącznie wodę butelkowaną;
  • unikać napojów z lodem - nie mamy pewności z jakiej wody lód został przygotowany;

 

Malaria w Meksyku. W zależności od indywidualnego ryzyka zalecane jest rozważenie wprowadzenia profilaktyki przeciw malarii. Ostateczną decyzję podejmuje lekarz medycyny tropikalnej. Chemioprofilaktyka zalecana jest w zależności od charakteru podróży dla turystów odwiedzających m.in stany takie jak Chiapas, Chihuahua, Durango, Nayarit, Quintana Roo czy Sinaloa. O objawach malarii przeczytasz w artykule Malaria - niebezpieczna choroba tropikalna

 

Malaria jest poważną chorobą i w szczególnych przypadkach może prowadzić nawet do śmierci. Każdy pacjent, u którego wystąpiła gorączka po podróży do obszaru zagrożonego malarią w ciągu ostatniego roku, powinien zostać natychmiast zbadany za pomocą odpowiednich testów diagnostycznych na malarię . Malaria wymaga pilnej interwencji, ponieważ kliniczne pogorszenie może nastąpić szybko i nieprzewidywalnie.

 

 


 

PRZED PODRÓŻĄ ZAPRASZAMY NA WIZYTĘ W PORADNI MEDYCYNY TROPIKALNEJ

Przychodnia Mark-Med / ul. Stara Kłodnicka 43, Katowice  / REJESTRACJA: 667 937 572

Odwiedź nas na Facebook'u

Katowice, ul. Stara Kłodnicka 43

Przychodnia Mark-Med w Katowicach - rejestracja pod nr telefonu 667 937 572

pn.-pt.: 8:00-18:00

Przychodnia Mark-Med w Katowicach
Przychodnia Mark-Med w Katowicach

Rejestracja: 667 937 572

Przychodnia Mark-Med 

w Katowicach

Przychodnia Mark Med w Katowicach. Szukasz kompleksowej opieki dla całej rodziny? Zaufaj specjalistom z naszej przychodni!
Umów się na wizytę u lekarza medycyny podróży - przychodnia Mark-Med w Katowicach
Przychodnia Mark Med w Katowicach prowadzi swój profil również na twitterze
Przychodnia Mark Med w Katowicach na facebooku publikujemy najświeższe informacje dotyczące zdrowia!

Reumatologia

KONTAKT

GODZINY OTWARCIA

Pomoc medyczna dla obywateli Ukrainy

Aktualności

Usługi

Nasi lekarze

Strona główna

O nas

MENU

Medycyna szkolna

Medycyna podróży

Geriatria

Diabetologia

Kardiologia

Podstawowa Opieka Zdrowotna

Pediatria i Neonatologia

Nasz adres:

ul. Stara Kłodnicka 43

40-703 Katowice (woj.śląskie)

 

Napisz do nas:

mark-med@mark-med.pl

NASZE USŁUGI

Zadzwoń do nas:

+48 (32) 7818704

+48 667 937 572

 

Od poniedziałku do piątku

8:00 - 18:00