Kiłą najłatwiej zarazić się przez bezpośredni kontakt z zakażonymi wydzielinami, podczas stosunków seksualnych.
Kiła to choroba przenoszona jest głównie drogą płciową, ale do zakażenia może dojść również przez łożysko lub podczas transfuzji krwi.
Kiła - poznaj jej objawy i sprawdź jak można się zarazić.
02 listopada 2019

Kiła

Kiła nazywana inaczej syfilisem to układowa choroba zakaźna wywoływana przez krętka bladego. Wyróżnia się kilka jej rodzajów, w zależności od zaawansowania choroby oraz czasu, w którym doszło do zakażenia. Choroba przenoszona jest głównie drogą płciową, ale do zakażenia może dojść również przez łożysko lub podczas transfuzji krwi.

 

JAK CZĘSTO WYSTĘPUJE KIŁA W POLSCE I NA ŚWIECIE?

 

Kiła występuje na całym świecie. Według dostępnych raportów rocznie diagnozuje się blisko 6 mln zarażeń, przy czym mężczyźni chorują 2 razy częściej. W Polsce z roku na rok osób chorujących na syfilis przybywa. W ciągu roku odnotowuje się ok. 2 tys. zakażeń, jednakże specjaliści podejrzewają, że zakażonych jest zdecydowanie więcej. Brak konkretnych danych spowodowany jest tym, że część zakażonych pozostaje jeszcze niezdiagnozowanych, a część korzysta z prywatnych gabinetów medycznych i pozostaje nieodnotowana w medycznych statystykach. 

 

Mimo że świadomość na temat chorób przenoszonych drogą płciową wzrasta, to wciąż dużym problemem jest to, że chorzy diagnozowani są w późnym stadium choroby, co oznacza, że przez długi czas stanowili potencjalne źródło zakażenia dla kolejnych osób. Niepokojące jest również to, że dynamicznie zwiększa się liczba bardzo młodych osób, które cierpią z powodu chorób przenoszonych drogą płciową. Zdarzają się przypadkI zakażeń kiłą u niemowląt, co jest efektem braku odpowiedniej diagnostyki w kierunku chorób wenerycznych wśród ciężarnych. 

 

JAKIE SĄ DROGI ZAKAŻENIA KIŁY?

 

Rezerwuarem zakażenia kiłą są wyłącznie ludzie chorzy na kiłę. Kiłą najłatwiej zarazić się przez bezpośredni kontakt z zakażonymi wydzielinami, podczas stosunków seksualnych (przez stosunek pochwowy, analny, oralny) oraz podczas pocałunku, gdy u osoby chorej występują zmiany kiłowe w gardle. W fazie kiły wczesnej chory zakaża również w okresie bezobjawowym, przed pojawieniem się zmian na skórze. Mimo wysokiej zaraźliwości kiły nie musimy obawiać się codziennych kontaktów z osobami chorymi, ponieważ kiła nie przenosi się drogą kropelkową.

 

KIŁA - PODZIAŁ I OBJAWY

 

Objawy syfilisu są niezwykle zróżnicowane i zależą przede wszystkim od stadium choroby i czasu jej trwania. Żadna inna choroba weneryczna nie ma tak różnorodnych objawów i rozmaitego przebiegu. Kiłę możemy podzielić na wczesną i późną.

 

Kiła wczesna.

Kiła wczesna trwa do 2 lat od zakażenia. Możemy podzielić ją na fazy: pierwotną - obejmującą okres od 3 do 9 tygodni, wtórną oraz wczesną utajoną. Kiła pierwotna charakteryzuje się wystąpieniem objawu pierwotnego w miejscu, w którym doszło do przeniknięcia krętków do organizmu. Jest to twardy naciek, który z czasem przekształca się w owrzodzenie. Zmiana jest charakterystyczna. Zwykle pojedyncza, płaska i twarda, w kształcie owalu lub koła i może mieć średnicę zaledwie kilku mm. Krętek blady wnika do organizmu przez nienaruszoną błonę śluzową lub niewielkie uszkodzenia skóry.

 

Objawy kiły wczesnej pierwotnej to:

 • bezbolesna okrągła grudka na skórze zmieniająca się we wrzód twardy;
 • powiększone węzły chłonne;

 

Kiła wczesna wtórna.

Występuje po ok. 9-15 tygodniach od zakażenia, najczęściej w momencie gdy owrzodzenie już całkowicie zniknęło.

 

Objawy kiły wczesnej wtórnej:

 • nieswędząca bladoróżowa wysypka pod postacią plamek, rzadziej grudek tzw. osutka kiłowa;
 • szarobiałe wilgotne zmiany zwane kłykcinami płaskimi - są bardzo zakaźne. Najczęściej występują w miejscach na ciele, w których jest ciepło i wilgotno.U kobiet pod piersiami i w okolicach sromu, natomiast u mężczyzn w okolicach odbytu i w okolicach moszny;
 • powiększenie węzłów chłonnych;
 • ból gardła, który może oznaczać wystąpienie anginy kiłowej;
 • gorączka;
 • brak apetytu;
 • chudnięcie;
 • kruchliwość i łamliwość paznokci;
 • bielactwo kiłowe;
 • zapalenie opon mózgowych;

 

Kiła późna

Kiła późna rozpoznawana jest w okresie 2 lat od zakażenia. Rozpoznania dokonuje się u pacjentów, którzy nie byli poddani leczeniu, leczenie zostało przeprowadzone nieprawidłowo lub zostało przerwane. Ta faza choroby jest najbardziej niebezpieczna, może trwać latami i stopniowo pustoszyć organizm.

Objawy kiły późnej:

 • objawy skórne -  występują liczne zmiany typu guzkowo-pełzakowatego, guzkowo-wrzodziejącego, a także tzw. kilakowata, która jest zmianą specyficzną, z wydzieliną o konsystencji gumy arabskiej;
 • objawy występujące w obrębie kości i stawów - u pacjenta diagnozowane jest zapalenie kilakowe. Zmiany dotykają również narządów wewnętrznych, takich jak: wątroba, płuca, żołądek czy jądra;
 • objawy sercowo-naczyniowe - zapalenie aorty przebiegające bez powikłań, zapalenie aorty, w którym doszło do zwężenia ujścia naczyń wieńcowych, lub w którym zaobserwowano niedomykalność zastawki półksiężycowatej, tętniak aorty lub kilak mięśnia sercowego;
 • objawy ze strony układu nerwowego - występują do ok. 7 lat od zarażenia, atakuje mózg i rdzeń kręgowy. Prowadzi do kiłowego zapalenia opon mózgowych, udaru mózgu, zmian neurologicznych, zmian osobowości czy choroby psychicznej.

 

 

PO ROZPOZNANIU KIŁY - Powiadom o chorobie wszystkich partnerów seksualnych - byłych i obecnych! Kiła jest bardzo zaraźliwa, szczególnie w stadium wczesnym. Stąd tak ważne jest, aby wszystkie osoby, z którymi mieliśmy kontakt seksualny na przestrzeni 6 miesięcy przed zakażeniem wykonały odpowiednie testy na obecność krętka bladego i jak najszybciej poddały się leczeniu.

 

JAK DOCHODZI DO ROZPOZNANIA KIŁY? JAK WYGLĄDA LECZENIE KIŁY?

 

W leczeniu kiły stosuje się antybiotykoterapię. Syfilis leczy się antybiotykami, które niszczą bakterie Treponema pallidum odpowiedzialne za rozwój choroby. Antybiotyki najczęściej stosowane podczas leczenia kiły to penicylina, doksycyklina, tetracyklina. Wstrzykuje się je domięśniowo przez okres minimum dwóch tygodni. Kiła późna, która zaatakowała układ nerwowy, wymaga leczenia szpitalnego.

 

KIŁA WRODZONA U NOWORODKA

 

Dziecko może zakazić się kiłą przez łożysko. Mówimy wtedy o wystąpieniu kiły wrodzonej lub wielonarządowej. Do zakażenia może dojść również podczas porodu, gdy wykwity pierwotne lub sączące się zmiany wtórne znajdują się wokół miejsc intymnych. Wtedy u dziecka rozwija się kiła nabyta, która przebiega tak samo jak u dorosłych. Im więcej krętków przedostanie się do płodu, tym większe ryzyko urodzenia dziecka martwego lub z objawami kiły wrodzonej.

 

Aby zminimalizować występowanie zachorowań na kiłę u noworodków, każdej kobiecie w ciąży dwukrotnie wykonuje się badanie krwi pod kątem kiły. U każdej kobiety, u której rozpoznano kiłę , powinno się w 2. połowie ciąży przeprowadzić leczenie profilaktyczne penicyliną przez 20 dni. Zakażone dziecko leczy się penicyliną krystaliczną w szpitalu.

 


 

ZAPRASZAMY NA WIZYTĘ W NASZEJ PRZYCHODNI W KATOWICACH

Przychodnia Mark-Med / ul. Stara Kłodnicka 43, Katowice  / REJESTRACJA: 667 937 572

Odwiedź nas na Facebook'u

 

Katowice, ul. Stara Kłodnicka 43

Przychodnia Mark-Med w Katowicach - rejestracja pod nr telefonu 667 937 572

pn.-pt.: 8:00-18:00

Przychodnia Mark-Med w Katowicach
Przychodnia Mark-Med w Katowicach

Rejestracja: 667 937 572

Przychodnia Mark-Med 

w Katowicach

Przychodnia Mark Med w Katowicach. Szukasz kompleksowej opieki dla całej rodziny? Zaufaj specjalistom z naszej przychodni!
Umów się na wizytę u lekarza medycyny podróży - przychodnia Mark-Med w Katowicach
Przychodnia Mark Med w Katowicach prowadzi swój profil również na twitterze
Przychodnia Mark Med w Katowicach na facebooku publikujemy najświeższe informacje dotyczące zdrowia!

Reumatologia

KONTAKT

GODZINY OTWARCIA

Pomoc medyczna dla obywateli Ukrainy

Aktualności

Usługi

Nasi lekarze

Strona główna

O nas

MENU

Medycyna szkolna

Medycyna podróży

Geriatria

Diabetologia

Kardiologia

Podstawowa Opieka Zdrowotna

Pediatria i Neonatologia

Nasz adres:

ul. Stara Kłodnicka 43

40-703 Katowice (woj.śląskie)

 

Napisz do nas:

mark-med@mark-med.pl

NASZE USŁUGI

Zadzwoń do nas:

+48 (32) 7818704

+48 667 937 572

 

Od poniedziałku do piątku

8:00 - 18:00