Zjednoczone Emiraty Arabskie z fascynującym Dubajem na czele to niesamowite miejsce na ziemi. Fascynująca architektura luksusowych hoteli na tle rozległej, gorącej pustyni to widok, który zapiera dech w piersiach. Błękit oceanuTo jedno z siedmiu najchętniej odwiedzanych miejsc na świecie, kulturowa mieszanka ludzi wszystkich ras i religii. Zjednoczone Emiraty Arabskie to jeden z najbezpieczniejszych kierunków pod względem bezpieczeństwa osobistego, jak i
Dziś jednak – jako jedno z siedmiu najchętniej odwiedzanych miejsc na świecie i jako raj dla inwestorów oraz handlowców – przeobraziło się w kulturową mieszankę ludzi wszystkich ras i religii.
ZJEDNOCZONE EMIRATY ARABSKIE - KIEDY NAJLEPIEJ WYBRAĆ SIĘ W PODRÓŻ?
Zjednoczone Emiraty Arabskie położone są w strefie klimatu zwrotnikowego kontynentalnego suchego, który w głębi kraju staje się skrajnie suchy. Powierzchnia kraju jest w większości nizinna (100-150 metrów) i pustynna (około 97% powierzchni państwa zajmuje pustynia Ar-Rub al-Chali). Na wschodzie kraju wznoszą się niewielkie góry Al-Hadżar al-Gharbi[6]. Najwyższym szczytem państwa jest góra Dżabal Jibir (1517 m n.p.m.), jednakże nie jest to najwyższy punkt kraju, ten bowiem leży na zboczu góry Dżabal al-Dżajs (1910 m n.p.m.), której szczyt wznosi się już na terytorium Omanu[7].
Średnie temperatury w styczniu wynoszą około 20 °C, w lipcu 32-40 °C (maksymalnie wynoszą ponad 50 °C). Opady deszczu występują głównie w zimie (grudzień-luty), a ich roczna suma to 80-140 mm. Latem na wybrzeżu utrzymuje się wysoka wilgotność. W emiratach nie znajdują się żadne rzeki stałe, nielicznie występują wadi, zaś na wody artezyjskie można trafić w oazach Al-Ajn i Al-Burajmi. Wśród licznych solnisk największym jest Sabchat Matti. Roślinność jest skąpa, głównie są to halofity[6]. Na niskim, częściowo zabagnionym wybrzeżu Zatoki Perskiej, zlokalizowane są rafy koralowe i przybrzeżne wysepki, wybrzeże Zatoki Omańskiej jest z kolei górzyste. Linia brzegowa kraju jest dobrze rozwinięta (jej długość wynosi około 700 kilometrów)[6
Zjednoczone Emiraty Arabskie są krajem, który turyści odwiedzają przez cały rok. Najlepiej jednak zaplanować wycieczkę na okres od początku listopada do końca kwietnia, kiedy termometry wskazują najprzyjemniejsze temperatury – od 23 ºC (styczeń) do 31 ºC (kwiecień).
Warto pamiętać, iż od końca kwietnia do końca października panują tam ogromne upały – temperatura sięga 50 ºC w środku dnia. Duża wilgotność powietrza, spowodowana parowaniem wód Zatoki Perskiej, powoduje dodatkowy dyskomfort. Latem spodziewać się można również gwałtownego wiatru zwanego szamal, powodującego burze piaskowe.
Zjednoczone Emiraty Arabskie zajmują 83,600 km2 powierzchni i położone są na Półwyspie Arabskim, wzdłuż południowego brzegu Zatoki Perskiej i zachodniego brzegu Zatoki Omańskiej, będącej częścią Oceanu Indyjskiego. Kraj graniczy z Omanem i Arabią Saudyjską.
Klimat ZEA charakteryzuje się gorącymi i wilgotnymi latami, trwającymi od kwietnia do października, z temperaturami dochodzącymi do 50 st. C i wilgotnością dochodzącą do 90 % oraz łagodnymi zimami (średnie temperatury 26 st. C) z minimalnym poziomem opadów deszczu i okazjonalnie występującymi burzami piaskowymi.
Na topografię kraju składa się głównie pustynia i wydmy piaskowe oraz równiny piaskowo żwirowe, urozmaicone zielonymi oazami. Niewielkie uprawne tereny występują jedynie w oazach i w dolinach okresowych rzek . Na wschodnim wybrzeżu i na granicy z Omanem położone jest pasmo gór Hadżar. Najwyższym wzniesieniem kraju jest góra Yibir (1 527 m.n.p.m.), leżąca w tym paśmie.
JAK WYGLĄDA OPIEKA MEDYCZNA W ZJEDNOCZONYCH EMIRATACH ARABSKICH?
Obszar PZEA jest wolny od szczególnych zagrożeń sanitarno-epidemiologicznych. Nie są wymagane jakiekolwiek szczepienia. Woda ze wszystkich wodociągów miejskich pochodzi z odsalanej i uzdatnianej do picia wody morskiej. Zalecane jest spożywanie wody przegotowanej bądź mineralnej. Ze względu na przypadki występowania zachorowań wywołanych wirusem MERS-Cov, zaleca się, aby osoby, które powracają z krajów Półwyspu Arabskiego i u których wystąpiły objawy choroby układu oddechowego z gorączką i kaszlem, zgłaszały się do lekarza udzielając informacji na temat historii podróży na Półwysep Arabski, z prośbą o rozważenie diagnostyki w tym kierunku. Szczegółowe informacje dostępne na stronie WHO.
W PZEA działa wiele gabinetów lekarskich oraz szpitali prywatnych. Opieka lekarska jest na dobrym poziomie. Koszt standardowej wizyty u lekarza ogólnego wynosi ok. 300 AED, u specjalisty, w tym u stomatologa, od 250 do 500 AED. Doba w szpitalu kosztuje ok. 1.000-2.500 AED; opłata jest uzależniona od rodzaju badań, które w tym kraju są dość kosztowne.
Podstawowe lekarstwa są powszechnie dostępne bez recepty.
UWAGA!
Przylatując do ZEA należy sprawdzić, czy leki, jakie zażywamy, nie są tu zabronione. Lista środków odurzających jest podzielona ze względu na kary, jakie za ich przywóz można dostać. Leki przeciwdepresyjne uchodzą tu za środki uzależniające i są zaliczane do narkotyków, a nie jako psychotropowe jak w innych państwach. Leki, które mogą doprowadzić do poronienia, też są zakazane tak jak i hormonalna terapia zastępcza, niektóre leki nasenne czy przeciwbólowe. Aby uniknąć problemów, należy mieć na nie zlecenie w języku angielskim i zapas nie większy niż na trzy miesiące. Syropy na kaszel czy przeziębienie kupione bez recepty w innych krajach tu mogą okazać się niedozwolone. Całą listę można przeczytać w internecie „List of Controlled Pharmaceutical Substances in UAE”.
Zaleca się szczególną ostrożność w przypadku przywożenia leków na terytorium Państwa Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Ilość lekarstw nie może przekroczyć trzymiesięcznego przyjmowania. Wszystkie leki muszą znajdować się w oryginalnym opakowaniu i nie mogą być przeterminowane. Niektóre leki, które w Polsce znajdują się w powszechnym użyciu, mogą znajdować się na liście leków objętych ścisłą kontrolą lub zakazanych w tym kraju, a osoba, która je posiada może zostać zatrzymana do postepowania wyjaśniającego. Wwóz leków o działaniu narkotycznym, psychotropowym, CDA i CDB może nastąpić w ilości maksymalnej na potrzeby 30 dniowego normalnego użycia. Koniecznym jest posiadanie oryginalnej recepty lekarskiej oraz jej tłumaczenia na język angielski lub arabski. Kontrola celna może zażądać okazania tych dokumentów przy wjeździe do PZEA. Władze PZEA zalecają aby osoba, która chce wwieść lek znajdujący się na liście leków zakazanych, posiadała odpowiednie zaświadczenie wydane przez władze Emiratów poprzez Ambasadę Państwa Zjednoczonych Emiratów Arabskich w Warszawie.
Poważne zabiegi medyczne, hospitalizacja i transportu medycznego są kosztowne. Często realizacja usługi medycznej warunkowana jest wcześniejszym wniesieniem opłaty lub zaliczki w gotówce. Zaleca się zatem wykupienie ważnej w PZEA i możliwie pełnej polisy ubezpieczeniowej.
Polisy polskich towarzystw ubezpieczeniowych nie są uznawane, o ile nie są reasekurowane w towarzystwach ubezpieczeniowych działających na terytorium PZEA. Na ten temat należy uzyskać informacje w towarzystwach ubezpieczeniowych działających w Polsce.
Należy mieć na uwadze, iż polskie firmy ubezpieczeniowe czasami kwestionują zasadność kosztów leczenia, dlatego należy unikać najtańszych czyli najbardziej ograniczonych co do usług ofert ubezpieczenia. Doradza się wykupienie polisy obejmującej szeroki zakres usług W razie choroby przed udaniem się do lekarza czy szpitala należy koniecznie skontaktować się telefonicznie z ubezpieczycielem (bez względu na porę dnia) i skonsultować z nim koszty i zakres leczenia, by potem nie spotkać się z odmową pokrycia kosztów.
PODRÓŻ DO ZJEDNOCZONYCH EMIRATÓW ARABSKICH - JAKIE SZCZEPIENIA NALEŻY WYKONAĆ PRZED PODRÓŻĄ?
Na ok. 4-6 tygodni przed planowanym wyjazdem zaleca się konsultację u lekarza medycyny podróży w celu sprawdzenia konieczności poddania się obowiązkowym i zalecanym szczepieniom.
Od osób przybywających z krajów w których występuje żółta gorączka, obowiązkowo wymaga się okazania zaświadczenia potwierdzającego szczepienie.
Szczepienia rutynowe. Zgodnie z PSO 2019 zalecane są niezależnie od celu podróży wszystkim nieuodpornionym dorosłym przeciwko:
menigokokom - niezależnie od wyjazdów do krajów o dużym ryzyku zachorowanie;
pneumokokom;
Konsultacja przed podróżą powinna stanowić okazję do uzupełnienia brakujących szczepień rutynowych.
Szczepienia przypominające. Zgodnie z PSO 2019 przeciwko:
tężcowi / błonicy / krztuścowi - zalecane są u dorosłych niezależnie od planowanych podróży zagranicznych;
Podróż do Zjednoczonych Emiratów Arabskich - szczepienia zalecane przed podróżą:
wścieklizna - zalecane u wybranych podróżnych zależnie od indywidualnego ryzyka;
Nie należy więc pić wody nieprzegotowanej lub z kranu, a także jeść surowych potraw lub nieobranych owoców i warzyw. Flora bakteryjna jaką znają europejskie żołądki w tak ciepłym klimacie może spowodować bardzo poważne skutki zdrowotne dla turystów.
ZJEDNOCZONE EMIRATY ARABSKIE - O CZYM PAMIĘTAĆ W CZASIE PODRÓŻY?
Jednakże turyści są bezwzględnie zobowiązani do przestrzegania i przede wszystkim poszanowania islamskich praw, np.:
Spożywanie alkoholu jest niedozwolone w miejscach publicznych.Po spożyciu większych ilości alkoholu nie zalecane są spacery po mieście.Na zakup, konsumpcję oraz przewóz alkoholu wymagane jest specjalne zezwolenie.Za posiadanie i zażywanie środków odurzających grozi kara wieloletniego więzienia.Publikowanie obraźliwych postów i komentarzy godzących w państwowe władze, firmy oraz obywateli ZEA, prowadzi do poważnych konsekwencji prawnych.Przeklinanie i używanie obraźliwych gestów (również przez Internet), plucie na ulicę, grozi aresztowaniem lub deportacją.Należy zachować szczególną ostrożność, powściągliwość i opanowanie przy kontaktach z policją lub innymi urzędnikami.Wyznawcom innych religii zabrania się wchodzenia do meczetów podczas modlitw (zalecane jest to wyłącznie przy zorganizowanej wycieczce, która będzie miała na to zezwolenie. Osoby odwiedzające meczet, powinny zakryć ramiona i kolana a kobietom zaleca się zakrycie głowy chustą.W Dubaju i Abu Zabi akceptowane są stroje europejskie, natomiast nie należy poza obiektami turystycznymi nosić krótkich spódniczek, szortów i strojów plażowych. Lepiej unikać odkrytych ramion, kolan i brzucha.Niewłaściwe jest noszenie krótkich spodenek przez mężczyzn.Nie należy okazywać publicznie uczuć.Nie wolno fotografować obiektów rządowych (posterunków wojskowych czy rezydencji dostojników państwowych), a także obiektów infrastruktury takich jak mosty czy porty.Nie należy robić zdjęć mieszkańcom (chyba, że wyrażą na to zgodę), zwłaszcza kobietom.Karalna jest próba wywozu przedmiotów mających wartość zabytkową (artefaktów archeologicznych, korali a także muszli).Nie należy zbyt natarczywie przyglądać się kobietom.Autostop jest nielegalny, więc nie należy go próbować.Należy przestrzegać podziału płci w komunikacji miejskiej (metrze) lub zamawiając taksówkę (różowe taksówki zarezerwowane są wyłącznie dla kobiet).
ZAPRASZAMY NA WIZYTĘ W NASZEJ PRZYCHODNI W KATOWICACH
Przychodnia Mark-Med / ul. Stara Kłodnicka 43, Katowice / REJESTRACJA: 667 937 572
Katowice, ul. Stara Kłodnicka 43
pn.-pt.: 8:00-18:00
Rejestracja: 667 937 572
Przychodnia Mark-Med
w Katowicach
KONTAKT
GODZINY OTWARCIA
MENU
Nasz adres:
ul. Stara Kłodnicka 43
40-703 Katowice (woj.śląskie)
Napisz do nas:
mark-med@mark-med.pl
NASZE USŁUGI
Zadzwoń do nas:
+48 (32) 7818704
+48 667 937 572
Od poniedziałku do piątku
8:00 - 18:00