Od poniedziałku do piątku

8:00 - 18:00

 

Zadzwoń do nas:

+48 (32) 7818704

+48 667 937 572

 

NASZE USŁUGI

Nasz adres:

ul. Stara Kłodnicka 43

40-703 Katowice (woj.śląskie)

 

Napisz do nas:

mark-med@mark-med.pl

Pediatria i Neonatologia

Podstawowa Opieka Zdrowotna

Kardiologia

Diabetologia

Geriatria

Medycyna podróży

Medycyna pracy

Medycyna szkolna

MENU

O nas

Strona główna

Nasi lekarze

Usługi

Aktualności

Pomoc medyczna dla obywateli Ukrainy

GODZINY OTWARCIA

KONTAKT

Reumatologia

Przychodnia Mark Med w Katowicach na facebooku publikujemy najświeższe informacje dotyczące zdrowia!
Przychodnia Mark Med w Katowicach prowadzi swój profil również na twitterze
Umów się na wizytę u lekarza medycyny podróży - przychodnia Mark-Med w Katowicach
Przychodnia Mark Med w Katowicach. Szukasz kompleksowej opieki dla całej rodziny? Zaufaj specjalistom z naszej przychodni!
Przychodnia Mark-Med 
w Katowicach
Rejestracja: 667 937 572
Przychodnia Mark-Med w Katowicach
Przychodnia Mark-Med w Katowicach
pn.-pt.: 8:00-18:00
Przychodnia Mark-Med w Katowicach - rejestracja pod nr telefonu 667 937 572
Katowice, ul. Stara Kłodnicka 43
Podróż do Panamy - praktyczne porady przed podróżą

Panama uznawana jest za jeden z najpiękniejszych krajów na świecie! Mnóstwo zapierających dech w piersiach widoków, bogata historia i fascynująca kultura to to czym Panama Cię oczaruje. To idealny kierunek zarówno na rodzinny relaks na piaszczystej plaży jak i dla odkrywcy poszukującego niezapomnianych wrażeń. Przyjemne temperatury oscylujące w granicach 26-30 stopni sprawiają, że w czasie wymarzonych wakacji nie musimy rezygnować z aktywności na świeżym powietrzu z powodu nieznośnych temperatur. Czy wakacje w Panamie są bezpieczne? Jak wygląda opieka zdrowotna? Czy wymagane są szczepienia przed podróżą? Na te pytania odpowiadamy w dzisiejszym artykule.

 

 

JAK WYGLĄDA OPIEKA MEDYCZNA W PANAMIE?

 

Opieka medyczna utrzymana jest na stosunkowo wysokim poziomie i łatwo dostępna w większych miastach. Koszt wizyty lekarskiej wynosi 30 – 100 USD, doba w szpitalu 100-300 USD.

 

 • Z dniem 22 października 2014 r. władze Panamy wprowadziły zakaz wstępu na terytorium kraju dla podróżnych, którzy przebywali w ciągu ostatnich 21 dni, w Sierra Leone, Gwinei lub Liberii. Zakaz będzie obowiązywał do czasu, aż wymienione państwa zostaną ogłoszone wolnymi od wirusa eboli.

 

 • W ostatnim okresie, zwłaszcza w prowincjach północno - zachodnich, przy granicy z Kostaryką, na południowym wschodzie, w pasie przygranicznym z Kolumbią oraz w biednych dzielnicach stolicy pojawiają się przypadki malarii i dengi - chorób przenoszonych przez komary.

 

 • W roku 2015 i 2016 odnotowano przypadki zarażenia wirusem Zika. Zalecamy stosowanie się do zaleceń Głównego Inspektoratu Sanitarnego, szczególnie dotyczy to kobiet w ciąży lub planujących zajście w ciążę.

 

 • Niektóre kraje Ameryki Łacińskiej, np. Brazylia, żądają ostatnio, aby osoby podróżujące z Panamy miały aktualne szczepienie przeciw żółtej febrze.

 

 

 

JAKIE SZCZEPIENIA NALEŻY WYKONAĆ PRZED PODRÓŻĄ DO PANAMY?

 

Sczepienia rutynowe.

 Zgodnie z PSO 1018 zalecane są niezależnie od podróży wszystkim nieuodpornionym dorosłym lub ze wskazań indywidualnych przeciwko:

 • wzw B;
 • grypie;
 • odrze/śwince/różyczce (MMR);
 • menigokokom (niezależnie od wyjazdów do krajów o dużym ryzyku zachorowanie);
 • ospie wietrznej;
 • pneumokokom.

Konsultacja przed podróżą powinna stanowić okazję do uzupełnienia brakujących szczepień rutynowych.

 

Szczepienia przypominające.

Zgodnie z PSO 2018 przeciwko:

 • tężcowi / błonicy / krztuścowi (zalecane są u dorosłych niezależnie od planowanych podróży zagranicznych)
 • poliomyelitis (aktualizowane co trzy miesiące)

 

Szczepienia zalecane.

 

Szczepienia zalecane u wybranych podróżujących w zależności od indywidualnego ryzyka.

 

W zależności od indywidualnego ryzyka zalecenie jest również wprowadzenie profilaktyki przeciw malarii.

 

 

 

PROFILAKTYKA PODCZAS POBYTU W PANAMIE

 

 • Należy chronić się przed ukąszeniami owadów. Stosować repelenty, korzystać z moskitier, unikać przebywania na otwartym terenie od zmierzchu do świtu. W pomieszczeniach z klimatyzacją lub gdzie nie ma moskitier używać w miarę możliwości siatek na okna. Przed snem należy zawsze kontrolować pomieszczenie, czy nie ma w nim insektów. 

 

 • Należy chronić się przed nadmiernym słońcem. Słońce w tropikach jest bardzo nisko, dlatego bardzo szybko się opalamy i przegrzewamy organizm. Należy ograniczyć przebywanie na plażach i otwartym słońcu w godzinach pomiędzy 11.00-16.00 do minimum oraz stosować wysokie filtry UVA/UVB, okrycia głowy i nosić okulary przeciwsłoneczne.

 

 • Nie należy brodzić i kąpać się w zbiornikach ze stojącą wodą. Zbiorniki ze stojącą wodą takie jak jeziora,kanały,stawy,kałuże czy sadzawki to ulubiona kryjówka ślimaków przenoszących bilharcjozę - po malarii najczęściej występująca choroba tropikalna na świecie. Obecnie cierpi na nią 200-300 mln ludzi. Larwy przywry przenikają do organizmu człowieka przez skórę, do powierzchownych naczyń krwionośnych. Przekształcają się w migrujące stadium rozwojowe – schistosomulę, która dostaje się wraz z krwią do płuc, lewej części serca, dużego krwiobiegu i w końcu do wątroby.

 

 • Należy spożywać żywność i wodę wyłącznie z kontrolowanych źródeł. Myć ręce wodą z mydłem przed każdym posiłkiem i stosować żele antybakteryjne z minimalną zawartością alkoholu 60%. W terenie, gdzie nie mamy dostępu do wody zawsze stosujemy żele antybakteryjne. Możemy pić tylko i wyłącznie wodę butelkowaną lub przegotowaną. Należy bezwzględnie unikać spożycia napojów i drinków z lodem niewiadomego pochodzenia. Unikamy również spożywania produktów mlecznych, jeśli nie mamy pewności, że były pasteryzowane oraz żywności pochodzącej od ulicznych sprzedawców. Uważajmy na świeżo wyciskane soki. Unikajmy surowych warzyw (zwłaszcza liściastych), sałatek, owoców morza, mięsa, majonezu i lodów. Owoce myjemy i obieramy własnoręcznie. Jedzmy potrawy gotowane, pieczone lub smażone.

 

 • Należy unikać obrażeń ciała i drobnych skaleczeń. Unikamy również kontaktów z lokalnymi zwierzętami, a w przypadku pogryzienia lub zadrapania przez zwierzę, należy jak najszybciej przemyć ranę wodą utlenioną lub wodą z mydłem i skierować się do placówki służby zdrowia. Unikamy chodzenia boso po ziemi, gdzie istnieje ryzyko zakażenia - choroby pasożytnicze, np. zespół larwy wędrującej.

 

 


 

A CO PO POWROCIE Z PODRÓŻY?

 

Nie należy lekceważyć żadnej infekcji, która wystąpi w ciągu kilku miesięcy po powrocie z podróży. W przypadku gorączki, biegunki, wysypki i innych niepokojących objawów należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza zwracając uwagę lekarzowi na swój zagraniczny pobyt. Wczesne rozpoznanie choroby może uratować życie!

 

Podczas planowania podróży do opisanego powyżej kraju, zaleca się zapoznanie się z  ostrzeżeniami dla podróżujących, zawierającymi najnowsze informacje istotne dla bezpieczeństwa obywateli polskich na świecie.

 

 


 

 

WIZA ORAZ PRZEPISY WJAZDOWE


Między Polską, a Panamą obowiązuje umowa o ruchu bezwizowym. Zgodnie z nią turyści mający ważne polskie paszporty mogą wjeżdżać oraz przebywać na terytorium Panamy do 6 m-cy bez wiz. Należy jednak pamiętać, że każdy przyjeżdżający do tego kraju ma obowiązek posiadania biletu powrotnego oraz minimum 500 USD na koszty pobytu (gotówka nie jest konieczna, wystarczy udokumentowany stan konta bankowego i karta kredytowa). Panamska służba graniczna podejmuje ostateczną decyzję dotyczącą długości pobytu cudzoziemca w Panamie. Turystom zabrania się podejmowania jakiejkolwiek pracy zarobkowej. Podróżnych opuszczających Panamę samolotem obowiązuje opłata lotniskowa w wysokości do 30 USD od osoby.

 

 

PRZEPISY CELNE


Turysta ma prawo wwozu i wywozu do 10 tys. USD w gotówce. Większe kwoty należy zadeklarować w dokumencie odprawy celnej (formularze wręczane są wraz z kartą zgłoszeniową w samolocie lub przed przekroczeniem granicy). Należy jednak unikać wwożenia większej ilości gotówki (powyżej 10 tys. USD). Zadeklarowanie takiej kwoty w deklaracji celnej może narazić turystę na niebezpieczeństwo napadu i kradzieży podczas dalszej podróży. Nie podlegają ocleniu wwożone rzeczy osobiste na sumę do 2000 USD. W ramach tej kwoty turysta ma prawo wwieźć do 400 szt. papierosów, 5 butelek alkoholu oraz jedno urządzenie elektroniczne. W Panamie obowiązuje 5-procentowy podatek od usług i towarów przetworzonych, jednak nie jest on zwracany turystom.

 

 

PRZEPISY PRAWNE


Posiadanie, przemyt, produkcja i handel narkotykami są bardzo surowo karane.

 

UBEZPIECZENIE


Polisy polskich towarzystw ubezpieczeniowych nie są uznawane. Nie ma obowiązku wykupienia ubezpieczenia osobowego. Przy wjeździe samochodem cudzoziemcy muszą mieć ubezpieczenie komunikacyjne.

 

INFORMACJE DLA KIEROWCÓW


Wymagane jest międzynarodowe lub miejscowe prawo jazdy. Z uwagi na zły stan techniczny ulic i dróg, duże natężenie ruchu oraz miejscowe zwyczaje motoryzacyjne (zwłaszcza w stolicy) liczne są wypadki. Szczególną ostrożność powinni zachowywać na ulicach piesi. Obywatele Panamy nie mają obowiązku posiadania ubezpieczenia komunikacyjnego i większość kierowców go nie ma. Ściągalność kosztów napraw od miejscowych kierowców-sprawców wypadków jest niewielka. Jest możliwość wynajęcia samochodu. Między Panamą i Kolumbią nie ma połączenia drogowego.
 

 

CZY W PANAMIE JEST BEZPIECZNIE?


W  stolicy występuje duże zagrożenie przestępczością (napady połączone z kradzieżą). Napady zdarzają się najczęściej w nocy, w starej części miasta, tzw. Casco Viejo, w okolicach Avenida Central, a także w dzielnicach biedniejszych - Curundu, San Miguelito i Chorillo. Dużo gorsza sytuacja panuje w mieście Colón. Niezwykle niebezpieczny jest pas graniczący z Kolumbią (prowincja Darién), gdzie działają zorganizowane bandy zbrojne i przemytnicze.

 

 

WARTO WIEDZIEĆ

 

 • Turystom odradza się korzystanie z komunikacji miejskiej. Taksówki nie są drogie, ale kierowcy nie posługują się licznikami. Jeżeli jednak zdecydujemy się na ten środek transportu to ceny za przejazd należy każdorazowo negocjować.
 • W Panamie istnieje rozbudowany sektor bankowy. Nie ma problemu z posługiwaniem się kartami kredytowymi renomowanych banków.
 • System telefonii komórkowej nie jest kompatybilny z systemami w Polsce.
 • Urzędy i banki pracują od poniedziałku do piątku od 9.00 do 15.00. Sklepy są czynne także w soboty, a wybrane domy handlowe również w niedziele (są jednak zamknięte w czasie niektórych świąt religijnych i państwowych.

 

 


 

 

ZAPRASZAMY NA KONSULTACJE W PORADNI MEDYCYNY PODRÓŻY W NASZEJ PRZYCHODNI W KATOWICACH!

Przychodnia Mark-Med / ul. Stara Kłodnicka 43, Katowice  / REJESTRACJA: 667 937 572

POLUB NAS NA FACEBOOK'U

 

 

12 maja 2017

Podróżuj bezpiecznie!

Przed podróżą do Panamy zapoznaj się z najnowszymi zaleceniami dotyczącymi zdrowia.

 

Przed podróżą do Panamy zapoznaj się

z najnowszymi zaleceniami dotyczącymi zdrowia.

 

Przed podróżą do Panamy zapoznaj się

z najnowszymi zaleceniami dotyczącymi zdrowia.