Podróż do Japonii - praktyczne porady przed podróżą.

 

Wakacje w Japonii - o czym pamiętać wybierając się w podróż do Japonii?

 

Podróż do Japonii. Jak wygląda opieka medyczna w kraju kwitnącej wiśni?
Przed podróżą do Japonii skonsultuj się z lekarzem medycyny podróży.
13 października 2019

Podróż do Japonii - praktyczne wskazówki

Japonia to wyspiarski kraj leżący na blisko 7 tysiącach wysp. Cztery główne wyspy Japonii to Hokkaido, Sikoku, Kiusiu oraz największa Honsiu. Kraju choć trochę podobnego do Japonii nie znajdziemy nigdzie indziej na świecie! To tutaj tradycja z dawnymi zwyczajami i obrządkami religijnymi przeplata się ze współczesną technologią i nowoczesnością. Kraj kwitnącej wiśni przyciąga tłumy turystów niepowtarzalnością kulturową, tajemniczymi gejszami, sztandarowymi zabytkami, orientalną kuchnią, legendarną górą Fuji i niepowtarzalnym nigdzie indziej na świecie - szacunkiem i miłością do natury.

 

JAKA JEST POGODA W JAPONII? KIEDY NAJLEPIEJ WYBRAĆ SIĘ W PODRÓŻ DO JAPONII?

 

Na początek parę słów o geografii i klimacie kraju kwitnącej wiśni. Japonia leży na czterech dużych wyspach i tysiącach małych wysp, wysepek i raf, oddzielonych od kontynentu azjatyckiego przez Morze Japońskie i Cieśninę Koreańską. Wyspy Japońskie leżą w trzech strefach klimatycznych: umiarkowanej ciepłej na północ od 38°N (Hokkaido, północne Honsiu), podzwrotnikowej między 31–38°N (środkowe i południowe Honsiu, Sikoku, Kiusiu) i zwrotnikowej między 24–31°N (południowy skraj Kiusiu oraz archipelag Riukiu).

 

Głównym czynnikiem kształtującym klimat Japonii jest monsunowa cyrkulacja mas powietrza, związana z panującymi układami barycznymi nad Azją i Oceanem Spokojnym. Na strefowość klimatyczną nakłada się klimat monsunowy, którego zasięg obejmuje wyspy i kształtuje morski charakter klimatu kraju. Poza wyspami Nansei oraz południową częścią Kiusiu w Japonii wyraźnie zaznaczają się cztery pory roku. Napływ chłodnych mas powietrza z kontynentu azjatyckiego w zimie oraz ciepłych mas znad Pacyfiku w lecie jest przyczyną znacznego zróżnicowania klimatu w poszczególnych częściach archipelagu. W górach niezależnie od pory roku, temperatura spada wraz z wysokością, średnio o 0,6 °C co 100 m.

 

Najpiękniejszym czasem na podróż do Japonii jest oczywiście wiosna. Końcem marca zaczyna się Hanami, czyli japoński zwyczaj podziwiania kwitnących wiśni. Za najlepsze miesiące do odwiedzenia Japonii w ciągu roku uważa się więc czas od marca do czerwca. Lato w Japonii jest upalne, co w połączeniu z dużą wilgotnością może być niezwykle męczące dla turystów. Dodatkowo warto zaznaczyć, że od połowy czerwca do połowy lipca trwa pora deszczowa. Opady w tym czasie są naprawdę obfite i mogą prowadzić do lokalnych podtopień i powodzi. Przyjemnymi miesiącami na podróż do Japonii jest również okres jesieni -  październik i listopad.

 

JAK WYGLĄDA OPIEKA MEDYCZNA W JAPONII?

 

W Japonii nie ma szczególnych zagrożeń sanitarno-epidemiologicznych. Nie wymaga się również zaświadczeń o szczepieniach od osób wybierających się w podróż do Japonii. Kwarantanną objęci są wyłącznie obywatele tych państw, które zostały uznane za zagrożone epidemią. 

 

W zakresie usług medycznych w Japonii panuje duża konkurencja, stąd duże rozbieżności w cenach poszczególnych usług medycznych.

Walutą w Japonii są jeny: 1 jen japoński to w przeliczeniu 0,035 zł (listopad 2019)

 

Dla przykładu koszt wizyty lekarskiej może wahać się od 8 do 30 tys. JPY, doba pobytu w szpitalu kosztuje od 10 do 40 tys. JPY, plus dodatkowym kosztem jest wyrobienie karty pacjenta - to dodatkowy koszt kilku tysięcy JPY. Zdarzenia nagłe, wymagające wezwania karetki i badania to usługi kosztujące nawet 80 tys. JPY. Koszt usunięcia zęba to od 5 do 10-15 tys. JPY.

 

Z lekarzem można porozumieć się zazwyczaj tylko w języku japońskim, niekiedy w języku angielskim. Szpitale oferujące obsługę w języku angielskim to przykładowo:

  • St. Luke’s International Hospital w Tokio
  • Hiroo International Clinic http://www.hiroo-ic.com/ 
  • Tokyo Medical and Surgical Clinic http://www.tmsc.jp/

 

PODRÓŻ DO JAPONII - JAKIE SZCZEPIENIA NALEŻY WYKONAĆ PRZED PODRÓŻĄ?

 

Osoby wybierające się w podróż do Japonii i cierpiące na choroby przewlekłe np. układu krążenia powinny wiedzieć, że zdarzają się tu zmiany ciśnienia nawet o kilkadziesiąt jednostek w ciągu dnia, a latem w Japonii jest wyjątkowo duszno i parno. Alergicy powinni mieć na uwadze wysokie stężenie alergenów przez cały rok - szczególnie pleśni, grzybów oraz pyłków kwitnących roślin. Przed podróżą należy skonsultować się ze swoim lekarzem i koniecznie do apteczki zapakować zapas leków na cały okres pobytu + zapas na kilka dni w razie nieoczekiwanego przedłużenia podróży.

 

W podróż do Japonii warto zabrać również list od lekarza potwierdzający konieczność przyjmowania leków, w języku angielskim, przydatny w razie kontroli celnej. Tylko niektóre leki importowane do Japonii można kupić w American Pharmacy w Tokio, w dzielnicy Ginza. Podstawowe leki można kupić w większych sklepach.

 

Na ok. 4-6 tygodni przed planowanym wyjazdem do Japonii zaleca się konsultację u lekarza medycyny podróży w celu sprawdzenia konieczności poddania się obowiązkowym i zalecanym szczepieniom.

 

Szczepienia rutynowe. Zgodnie z PSO 2018 zalecane są niezależnie od podróży wszystkim nieuodpornionym dorosłym lub ze wskazań indywidualnych przeciwko:

 

Konsultacja przed podróżą powinna stanowić okazję do uzupełnienia brakujących szczepień rutynowych.

 

Szczepienia przypominające. Zgodnie z PSO 2018 przeciwko:

  • tężcowi / błonicy / krztuścowi - zalecane są u dorosłych niezależnie od planowanych podróży zagranicznych;

  • poliomyelitis

 

Podróż do Japonii - jakie szczepienia są zalecane?

 

W pierwszej połowie 2009 roku w Japonii odnotowano ponad 4 000 przypadków zachorowań na kiłę. Kiłą najłatwiej zarazić się przez bezpośredni kontakt z zakażonymi wydzielinami z owrzodzeń, przez krew, podczas stosunków seksualnych oraz podczas pocałunku. 

 

CZY W JAPONII JEST BEZPIECZNIE?

 

Największym niebezpieczeństwem występującym w Japonii są klęski żywiołowe. Kraj Kwitnącej Wiśni położony jest na styku płyt tektonicznych, przez co stale zagrożony jest trzęsieniami ziemi. Ponadto należy obawiać się również erupcji wulkanów oraz fal tsunami.

 


 

ZAPRASZAMY NA WIZYTĘ W NASZEJ PRZYCHODNI W KATOWICACH

Przychodnia Mark-Med / ul. Stara Kłodnicka 43, Katowice  / REJESTRACJA: 667 937 572

Odwiedź nas na Facebook'u

 

Katowice, ul. Stara Kłodnicka 43

Przychodnia Mark-Med w Katowicach - rejestracja pod nr telefonu 667 937 572

pn.-pt.: 8:00-18:00

Przychodnia Mark-Med w Katowicach
Przychodnia Mark-Med w Katowicach

Rejestracja: 667 937 572

Przychodnia Mark-Med 

w Katowicach

Przychodnia Mark Med w Katowicach. Szukasz kompleksowej opieki dla całej rodziny? Zaufaj specjalistom z naszej przychodni!
Umów się na wizytę u lekarza medycyny podróży - przychodnia Mark-Med w Katowicach
Przychodnia Mark Med w Katowicach prowadzi swój profil również na twitterze
Przychodnia Mark Med w Katowicach na facebooku publikujemy najświeższe informacje dotyczące zdrowia!

Reumatologia

KONTAKT

GODZINY OTWARCIA

Pomoc medyczna dla obywateli Ukrainy

Aktualności

Usługi

Nasi lekarze

Strona główna

O nas

MENU

Medycyna szkolna

Medycyna podróży

Geriatria

Diabetologia

Kardiologia

Podstawowa Opieka Zdrowotna

Pediatria i Neonatologia

Nasz adres:

ul. Stara Kłodnicka 43

40-703 Katowice (woj.śląskie)

 

Napisz do nas:

mark-med@mark-med.pl

NASZE USŁUGI

Zadzwoń do nas:

+48 (32) 7818704

+48 667 937 572

 

Od poniedziałku do piątku

8:00 - 18:00