Neuroborelioza to neurologiczna postać boreliozy.
Neuroborelioza może objawiać się przewlekłym zmęczeniem, bólami kości i stawów, ale również problemami z pamięcią.
Neuroborelioza występuje wszędzie tam, gdzie występują kleszcze.
15 kwietnia 2020

Neuroborelioza

Neuroborelioza jest jedną z postaci boreliozy z Lyme, którą wywołują krętki Borrelia burgdorferi. Bakterie te trafiają do organizmu człowieka między innymi po ugryzieniu przez zakażonego kleszcza, a następnie atakują głównie obwodowy i ośrodkowy układ nerwowy. Neuroborelioza jest chorobą wielopostaciową pod względem występujących symptomów. Może objawiać się między innymi bezsennością, chronicznym zmęczeniem, bólami kości, czy też problemami z pamięcią i koncentracją.

 

CO TO JEST NEUROBORELIOZA? JAK DOCHODZI DO ZAKAŻENIA?

 

Neuroborelioza to neurologiczna postać boreliozy. Jest to choroba układu nerwowego wywoływana przez bakterię Borrelia burgdorferi. W Polsce bakterie te przenoszone są przez kleszcze, które możemy spotkać od wczesnej wiosny do późnej jesieni na różnych przestrzeniach zielonych - lasach, łąkach, ogródkach działkowych, parkach. Borelioza, a tym samym jej groźna postać - neuroborelioza występuje we wszystkich krajach Europy, w Ameryce Północnej i Azji. W 2019 roku w Polsce odnotowano 20614 przypadków boreliozy z Lyme i 309 przypadków neroboreliozy. Według statystyk neuroborelioza rozwija się u ok. 15-40% osób chorujących na boreliozę.

 

Zakażenie odbywa się przez bezpośredni kontakt po ugryzieniu przez kleszcza. Kleszcze żywią się krwią ludzką i zwierzęcą. Kleszcz po wszczepieniu w skórę wprowadza substancję znieczulającą dzięki której ukąszenie jest całkowicie niewyczuwalne. U kleszczy krętki Borellia burgdorferi bytują głównie w jelicie, ale w czasie żerowania masowo mnożą się i przedostają do ślinianek, a wraz ze śliną wnikają pod skórę człowieka. W przypadku ukąszenia należy usunąć kleszcza tak szybko jak to możliwe, ponieważ ryzyko przeniesienia boreliozy znacznie wzrasta po 24 godzinach.

 

JAKIE SĄ OBJAWY NEUROBORELIOZY?

 

Po wniknięciu krętków Borrelia burgdorferi w organizmie człowieka dochodzi do procesu zapalnego tkanki nerwowej. Zajęcie układu nerwowego przez krętki może nastąpić tuż po zakażeniu, po kilku miesiącach, a nawet po kilku latach od ugryzienia przez kleszcza. Tak duża rozbieżność wiąże się ze specyficznym działaniem immunologicznym centralnego układu nerwowego – dzięki barierze krew-mózg odpowiedź immunologiczna w tym obszarze jest ograniczona. Krętki mają również zdolność do bardzo wolnego namnażania się. 

 

Neuroboreliozę dzielimy na fazę rozsianą i późną. Objawy neuroboreliozy rozsianej:

  • uporczywe bóle głowy;

  • przewlekłe zmęczenie;

  • łagodna depresja;

  • neuropatie - obejmujące m.in. zaburzenia czucia, zaburzenia odczuwania temperatury, osłabienie siły i napięcia mięśniowego; 

  • limfocytarne zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych - występuje w pierwszych miesiącach zakażenia u ok. 5-15% chorych;

  • porażenie nerwów czaszkowych;

  • porażenie korzeni nerwowych;

  • fibromialgia - objawiająca się m.in. bólami mięśni i kości;

 

Objawy neuroboreliozy w fazie późnej:

  • encefalopatia - obejmująca m.in. skrajna zmienność nastrojów, znaczące obniżenie uwagi i pamięci, obniżenie sprawności umysłowej;
  • parestezje - zaburzenia czucia, mrowienie i drętwienie skóry;
  • zaburzenia psychiczne - zaburzenia osobowości, nasilone objawy depresji;
  • zapalenie mózgu i rdzenia kręgowego to najcięższa postać boreliozy neurologicznej, która może pojawić się także w fazie rozsianej, prawdopodobieństwo wystąpienia choroby u osoby zakażonej szacuje się na ok. 0,1%;

 

Pacjent chory na neuroboreliozę zależnie od stopnia zaawansowania choroby i miejsca uszkodzenia układu nerwowego – może też cierpieć na: światłowstręt, nadwrażliwość na dźwięki, zaburzenia orientacji przestrzennej.

 

U ok. 50-80% pacjentów chorujących na neuroboreliozę zarówno wczesną, jak i późną występują objawy psychiczne. Do objawów neuropsychicznych występujących podczas neuroboreliozy zaliczamy:

  • chroniczne zmęczenie - występuje u około 90% pacjentów;
  • zaburzenia pamięci - występują u około 80% pacjentów;
  • światłowstręt w tym nadwrażliwość na światło m.in. komputera, telewizora występuje u ok. 70% pacjentów;
  • nadwrażliwość na dźwięki połączona z oczopląsem, nudnościami, wymiotami i agresją - około 30% pacjentów;
  • nadwrażliwość zmysłów dotyku, smaku i węchu - występuje u około 20% pacjentów;
  • wysoka drażliwość,zaburzenia nastroju (około 80% pacjentów), którym często towarzyszą stany lekowe tj.: podwyższony poziomu lęku, napady paniki oraz zaburzenia obsesyjno-kompulsywne,zaburzenia snu (trudności w zasypianiu, liczne wybudzenia w nocy, nadmierna senność w ciągu dnia);
  • dezorientacja przestrzenna (około 57% pacjentów).

 

 

NEUROBORELIOZA - ROZPOZNANIE I LECZENIE CHOROBY

 

Im wcześniej neuroborelioza zostanie rozpoznana, tym bardziej efektywne i skuteczne będzie leczenie już we wczesnym stadium choroby. Neuroborelioza późno rozpoznana lub nieleczona prowadzi do nieodwracalnych zmian w organizmie. Ważne jest, aby po ugryzieniu przez kleszcza uważnie obserwować swoje ciało, a w razie wystąpienia rumienia wędrującego lub innych niepokojących objawów jak najszybciej zgłosić się do lekarza.

 

Rozpoznanie neuroboreliozy opiera się na podstawie objawów klinicznych zakażenia układu nerwowego z potwierdzeniem immunoserologicznym bakteryjnego podłoża choroby. Istotne znaczenie ma również wywiad dotyczący przebywania na terenach endemicznego występowania kleszczy oraz typowych objawów boreliozy z Lyme, a w szczególności rumienia wędrującego. Wykonuje się również badania laboratoryjne polegające na potwierdzeniu lub wykluczeniu udziału B. burgdorferi w zakażeniu.

 

W procesie diagnostyki neuroboreliozy należy wykluczyć choroby takie jak:

  • stwardnienie rozsiane;
  • choroby naczyniowe mózgu;
  • kiła;

 

W przypadku neuroborelizoy, podobnie jak w leczeniu innych postaci boreliozy, stosuje się antybiotykoterapię. Czas trwania leczenia wynosi od 2 do 4 tygodni. Poza antybiotykami w terapii neuroborelizoy stosuje się także leczenie objawowe i wspomagające. Podaje się leki m.in. leki przeciwzapalne, przeciwbólowe, przeciwdepresyjne. W celu zmniejszenia kurczy i bólów mięśniowych stosuje się fizykoterapię – masaże, nagrzewanie, ćwiczenia.

 

NEUROBORELIOZA ZAPOBIEGANIE

 

Zapobieganie chorobom odkleszczowym polega głównie na zminimalizowaniu ryzyka ukąszeń przez kleszcze. Wybierając się w miejsca ich występowania należy:

  • dokładnie spryskiwać ciało i odzież substancjami odstraszającymi kleszcze;
  • nosić odpowiednią odzież, najlepiej taką która zakrywa większą część naszego ciała tj. długie spodnie, skarpety, bluzy i kurtki na długi rękaw, wysokie buty, nakrycie głowy. Zalecane jest również ubieranie jasnej odzieży, na której kleszcze będą bardziej widoczne.
  • po powrocie ze spaceru należy dokładnie obejrzeć całe ciało. Kleszcze najczęściej znajduje się na skórze głowy, na nogach, pośladkach, w pachwinach i w okolicy podbrzusza.
  • posiadacze czworonogów powinni sprawdzać skórę zwierząt każdorazowo po przyjściu do domu;

 


PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ O INNYCH CHOROBACH ODKLESZCZOWYCH:

 


 

ZAPRASZAMY NA WIZYTĘ W NASZEJ PRZYCHODNI W KATOWICACH

Przychodnia Mark-Med / ul. Stara Kłodnicka 43, Katowice  / REJESTRACJA: 667 937 572

Odwiedź nas na Facebook'u

Katowice, ul. Stara Kłodnicka 43

Przychodnia Mark-Med w Katowicach - rejestracja pod nr telefonu 667 937 572

pn.-pt.: 8:00-18:00

Przychodnia Mark-Med w Katowicach
Przychodnia Mark-Med w Katowicach

Rejestracja: 667 937 572

Przychodnia Mark-Med 

w Katowicach

Przychodnia Mark Med w Katowicach. Szukasz kompleksowej opieki dla całej rodziny? Zaufaj specjalistom z naszej przychodni!
Umów się na wizytę u lekarza medycyny podróży - przychodnia Mark-Med w Katowicach
Przychodnia Mark Med w Katowicach prowadzi swój profil również na twitterze
Przychodnia Mark Med w Katowicach na facebooku publikujemy najświeższe informacje dotyczące zdrowia!

Reumatologia

KONTAKT

GODZINY OTWARCIA

Standardy ochrony dzieci

Aktualności

Usługi

Nasi lekarze

Strona główna

O nas

MENU

Medycyna szkolna

Medycyna podróży

Geriatria

Diabetologia

Kardiologia

Podstawowa Opieka Zdrowotna

Pediatria i Neonatologia

Nasz adres:

ul. Stara Kłodnicka 43

40-703 Katowice (woj.śląskie)

 

Napisz do nas:

mark-med@mark-med.pl

NASZE USŁUGI

Zadzwoń do nas:

+48 (32) 7818704

+48 667 937 572

 

Od poniedziałku do piątku

8:00 - 18:00