Szukasz kompleksowej opieki dla całej rodziny? Zaufaj specjalistom z naszej przychodni!

Babeszjoza rozwija się najczęściej w następstwie ukąszenia przez kleszcza - wywołują ją pierwotniaki zamieszkujące jego gruczoły ślinowe. Babeszjoza, ze względu na podobieństwo objawów ciężkiej postaci choroby do malarii, inaczej nazywana jest malarią północy.

 

Babeszjoza należy do chorób przenoszonych przez kleszcze. Zakażenie przenoszą zarówno postaci larwalne kleszczy (nimfy), jak również osobniki dorosłe. Możliwe jest również przeniesienie choroby przez przetoczenie zakażonej krwi. Ilość zachorowań na babeszjozę nie jest duża, ale z roku na rok niestety rośnie. Babeszjoza często towarzyszy boreliozie. Leczenie babeszjozy jest konieczne - dopóki babeszjoza nie zostanie wyleczona, terapia boreliozy nie będzie skuteczna.

 

 

Jakie są objawy babeszjozy? 

 

Okres wylęgania choroby wynosi od 1 do 8 tygodni, ale sporadycznie może być dłuższy. Objawy i przebieg babeszjozy jest różny. W ostrym zakażeniu najczęściej występują objawy podobne do przeziębienia takie jak: gorączka, dreszcze, poty i bóle mięśniowe oraz utrata apetytu, ogólne rozbicie, zmęczenie, nudności. Ponadto obserwuje się powiększenie wątroby i śledziony oraz niedokrwistość hemolityczną i hemoglobinurię. W większości przypadków wyzdrowienie jest spontaniczne, a przebieg choroby łagodny. W rejonach endemicznych często obserwuje się również przebieg bezobjawowy. Ciężki przebieg choroby i przypadki śmiertelne obserwuje się zazwyczaj u osób z niedoborami immunologicznymi, po usunięciu śledziony lub w wieku ponad 60 lat. Zakażenie dość często współistnieje z chorobą z Lyme (boreliozą) lub innymi chorobami odkleszczowymi, co komplikuje i zaostrza przebieg kliniczny tych zakażeń. 

 

W grupie największego ryzyka znajdują się:

  • noworodki

  • osoby starsze

  • osoby po zabiegu usunięcia śledziony;

  • osoby zakażone HIV/AIDS;

  • osoby cierpiące na choroby układu odpornościowego

  • biorcy przeszczepów

  • osoby po chemioterapii

 

 

Jak rozpoznaje się babeszjozę u osoby chorej?

 

Rozpoznania choroby można dokonać już podczas rutynowego badania rozmazów krwi obwodowej, w którym wewnątrz erytrocytów wykrywa się postacie pierwotniaka. Jednak metoda ta obarczona jest bardzo dużym odsetkiem wyników fałszywie ujemnych. Wynik pozytywny potwierdza się testem immunofluorescencji pośredniej (IFA) lub testem ELISA. Dlatego w celach diagnostycznych nie zaleca się poszukiwania pasożytów w barwionych rozmazach krwi obwodowej lecz ocenę obecności swoistych przeciwcial w surowicy. Do rozpoznawania babeszjozy stosuje się także techniki biologii molekularnej (np. rtPCR) oraz próby biologiczne (pasażowanie pasożyta) na gryzoniach laboratoryjnych.

 

 

Jak wygląda leczenie babeszjozy?

 

Terapia polega na podawaniu pacjentom leków przeciwmalarycznych, takich jak chinina czy atowakwon. Ich działanie często wspierają antybiotyki na bazie klindamycyny i azytromycyny. W skrajnych przypadkach osoba chora może wymagać nawet przetoczenia krwi. Bezobjawowi pacjenci zazwyczaj nie są poddawani leczeniu.

 

 


 

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ O INNYCH CHOROBACH ODKLESZCZOWYCH:

 

BORELIOZA    KZM    ANAPLAZMOZA

 


 

 

PODEJRZEWASZ U SIEBIE LUB BLISKIEJ CI OSOBIE CHOROBĘ ODKLESZCZOWĄ?  

W NASZEJ PRZYCHODNI W KATOWICACH ROZWIEJEMY TWOJE WĄTPLIWOŚCI

I OTOCZYMY CIĘ OPIEKĄ NA NAJWYŻSZYM POZIOMIE!

 

Przychodnia Mark-Med / ul. Stara Kłodnicka 43, Katowice  / REJESTRACJA: 667 937 572

ODWIEDŹ NAS NA FACEBOOKU!

 

 

Dlaczego wykonywanie badań profilaktycznych jest takie ważne?
Babeszjoza
03 lipca 2017

Poniedziałek - piątek

8:00 - 18:00

 

NASZE USŁUGI

 

ul. Stara Kłodnicka 43

40-703 Katowice (woj.śląskie)

 

Zadzwoń do nas:

+48 (32) 7818704

+48 667937572

 

Napisz do nas:

markmed@inetia.pl

 

Pediatria i Neonatologia

Podstawowa Opieka Zdrowotna

Kardiologia

Diabetologia

Geriatria

Medycyna podróży

Medycyna pracy

Medycyna szkolna

Gabinet zabiegowy, pracownia USG

MENU

O nas

Strona główna

Kadra

Usługi

Aktualności

GODZINY OTWARCIA

KONTAKT

Jesteśmy na Facebooku! Znajdź nas i bądź na bieżąco.
Znajdź nas na twiterze

Reumatologia