Przychodnia Mark Med w Katowicach. Szukasz kompleksowej opieki dla całej rodziny? Zaufaj specjalistom z naszej przychodni!
Przychodnia Mark-Med 
w Katowicach
Rejestracja: 667 937 572
Przychodnia Mark-Med w Katowicach
Przychodnia Mark-Med w Katowicach
pn.-pt.: 8:00-18:00
Przychodnia Mark-Med w Katowicach - rejestracja pod nr telefonu 667 937 572
Katowice, ul. Stara Kłodnicka 43

Anaplazmoza to jedna z chorób przenoszonych przez kleszcze. W większości przypadków przebiega ona bezobjawowo, jednak u niektórych osób może doprowadzić do groźnych powikłań, m.in. niewydolności krążenia, a dalej do niewydolności wielonarządowej i śmieci. 

 

Ludzka anaplazmoza granulocytarna, to choroba odkleszczowa. Anaplazmoza jest bardzo rzadko diagnozowaną chorobą - w Polsce do 2004 roku odnotowano zaledwie 3 przypadki. Częściej rozpoznaje się inne choroby przenoszone przez kleszcze - boreliozę czy odkleszczowe zapalenie mózgu.

 

 

Anaplazmoza - przyczyny. 

 

Przyczyną choroby jest zakażenie bakterią Gram-ujemną Anaplasma phagocytophium. Jednak nie dostaje się ona do organizmu człowieka bezpośrednio, lecz za pośrednictwem innych organizmów - tzw. wektorów. W naszym przypadku kleszczy, które nabyły infekcję w czasie żerowania z krwi od zakażonych dzikich zwierząt. Z badań naukowych wynika, że w Europie zakażenie kleszczy bakteriami A. phagocytophilum waha się od kilku do kilkudziesięciu procent. Podczas ukłucia przez kleszcza patogen ten dostaje się do krwi i szybko osiąga środowisko wewnątrzkomórkowe, niezbędne do kolonizacji i dalszej replikacji. Zajmuje leukocyty i komórki śródbłonka. Uważa się, że zakażenie śródbłonka jest pierwszym etapem zakażenia zanim dojdzie do zakażenia granulocytów.

 

 

Jak dochodzi do zakażenia anaplazmozą? 

 

Do zakażenia dochodzi poprzez ugryzienie przez kleszcza, przy czym częściej atakują nimfy (forma przejściowa kleszcza) niż dorosłe osobniki. Nimfy potrzebują bowiem krwi człowieka, by przemienić się w dojrzałą postać. W przeciwnym razie nie przeżyją. Nimfy wspinają się na trawy i krzewy na wysokość zaledwie 10-15 cm i są praktycznie niezauważalne, gdyż przypominają małą, czarną kropkę. Do zakażenia najczęściej dochodzi od maja do lipca.


 
Objawy zakażenia anaplazmozą. 

 

Okres wylęgania wynosi ok. dziewięciu dni. Objawy ludzkiej anaplazmozy granulocytarnej są nieswoiste. Najczęściej jest to nagła gorączka, której towarzyszą: ból głowy, dreszcze, złe samopoczucie i bóle mięśni. Mogą one być bardzo dotkliwe. Rzadziej występuje upośledzenie łaknienia, nudności, wymioty, bóle brzucha, biegunka, kaszel czy splątanie. Nasilenie objawów różnicuje się od postaci łagodnej do ciężkiej. Zakażenie jest niebezpieczne i może prowadzić do bardzo poważnych skutków u osób z upośledzeniem odporności. U ok. 30 proc. pacjentów w Europie współistnieją one z kleszczowym zapaleniem mózgu lub boreliozą z Lyme. Najczęściej dochodzi do wyleczenia, nawet bez stosowania właściwej antybiotykoterapii. Rokowanie pogarsza jednak podeszły wiek chorych, przewlekłe choroby współistniejące (nowotwory, immunosupresja) oraz opóźnione stosowanie właściwych antybiotyków. Poprawa kliniczna i spadek gorączki po 24-48 godzinach stosowania doksycykliny są dowodem prawidłowego rozpoznania. Gdy stan chorego nie poprawia się po upływie tego czasu, należy szukać innej przyczyny choroby.
 

 

Jak wygląda rozpoznanie anaplazmozy?

 

Wywiad epidemiologiczny – ukłucie lub ekspozycja na kleszcze;

Badania laboratoryjne – zmiany w badaniu morfologicznym krwi: obnżenie ilości białych krwinek, płytek krwi, niewysoki wzrost aktywności enzymów wątrobowych. Badanie cienkiego rozmazu krwi uwidacznia charakterystyczne zmiany w białych krwinkach. Istnieją również metody serologiczne. Badania molekularne z wykryciem bakteryjnego DNA we krwi obwodowej pełnej lub „kożuszku granulocytarnym” technikami PCR łącznie z sekwencjonowaniem produktu reakcji.
 


Jak wygląda leczenie anaplazmozy? 

 

Lekiem z wyboru jest antybiotyk, doksycyklina. Dzieci powyżej 8. roku życia oraz o ciężkim przebiegu zakażenia niezależnie do wieku, powinny być również leczone doksycykliną w dawce zależnej od wagi. Alternatywnie, dzieci młodsze niż 8 lat i o lekkim przebiegu zakażenia oraz kobiety ciężarne, mogą być leczone ryfampicyną.

 

 


 

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ O INNYCH CHOROBACH ODKLESZCZOWYCH:

 

BORELIOZA    KZM    BABESZJOZA

 


 

 

PODEJRZEWASZ U SIEBIE LUB BLISKIEJ CI OSOBIE CHOROBĘ ODKLESZCZOWĄ?

W NASZEJ PRZYCHODNI W KATOWICACH ROZWIEJEMY TWOJE WĄTPLIWOŚCI

I OTOCZYMY CIĘ OPIEKĄ NA NAJWYŻSZYM POZIOMIE!

 

Przychodnia Mark-Med / ul. Stara Kłodnicka 43, Katowice / REJESTRACJA: 667 937 572

ODWIEDŹ NAS NA FACEBOOKU!

 

Dlaczego wykonywanie badań profilaktycznych jest takie ważne?
Anaplazmoza
03 lipca 2017

Od poniedziałku do piątku

8:00 - 18:00

 

Zadzwoń do nas:

+48 (32) 7818704

+48 667 937 572

 

NASZE USŁUGI

Nasz adres:

ul. Stara Kłodnicka 43

40-703 Katowice (woj.śląskie)

 

Napisz do nas:

markmed@inetia.pl

Pediatria i Neonatologia

Podstawowa Opieka Zdrowotna

NOWOŚĆ! Endokrynologia

Kardiologia

Diabetologia

Geriatria

Medycyna podróży

Medycyna pracy

Medycyna szkolna

Gabinet zabiegowy, pracownia USG

MENU

O nas

Strona główna

Nasi lekarze

Usługi

Aktualności

GODZINY OTWARCIA

KONTAKT

Reumatologia

Przychodnia Mark Med w Katowicach na facebooku publikujemy najświeższe informacje dotyczące zdrowia!
Przychodnia Mark Med w Katowicach prowadzi swój profil również na twitterze