Kleszczowe zapalenie mózgu to wirusowe zapalenie mózgu, określane również wczesnoletnim zapaleniem mózgu i opon mózgowo-rdzeniowych bądź centralnoeuropejskim zapaleniem mózgu, wywoływane najczęściej przez wirusa z grupy B, wnikającego do organizmu człowieka w następstwie ukąszenia przez kleszcza.
Kleszczowe zapalenie mózgu to wirusowe zapalenie mózgu wywołane ukąszeniem przez kleszcza.
Kleszczowe zapalenie mózgu (KZM) jest chorobą powodowaną przez wirus KZM objawiającą się zapaleniem opon mózgowo-rdzeniowych, zapaleniem mózgu lub jednym i drugim.
30 czerwca 2017

KZM (kleszczowe zapalenie mózgu)

Kleszczowe zapalenie m￳ózgu (KZM) to choroba odkleszczowa, która występuje endemicznie na terenie Polski od początku lat 50. Jest to bardzo ciężka i ostra choroba centralnego układu nerwowego wywoływana zakażeniem wirusowym. By wprowadzić wirusa do organizmu człowieka wystarczy ukłucie mierzącej zaledwie około milimetra larwy kleszcza. Bardzo trudno jest temu przeciwdziałać zwłaszcza, że nasza aktywność na świeżym powietrzu w okresie od wiosny, aż do jesieni sprzyja atakom kleszczy. Zachorowania zdarzają się również po spożyciu niepasteryzowanych produkt￳ów z mleka pochodzącego od zakażonych wirusem kó￳z.

 

Wirus wywołujący kleszczowe zapalenie mózgu to flawiwirus, należący do rodziny Flaviviridae. Do tej samej rodziny należą także inne chorobotw￳órcze wirusy wywołujące choroby takie jak np. zapalenie wątroby typu C, żółtą gorączkę, japoń￱skie zapalenia m￳ózgu itp. Znane są trzy jego podtypy: europejski, syberyjski i dalekowschodni. Europejski podtyp wirusa jest głó￳wnie przenoszony przez kleszcze pospolite Ixodes ricinus, podczas gdy podtyp syberyjski i dalekowschodni przez kleszcze Ixodes persulcatus. Po ukąszeniu przez kleszcza i wprowadzeniu wirusa do organizmu początkowo wirusy namnażają się w komórkach skóry i okolicznych węzłach chłonnych, a następnie dostają się do naczyń krwionośnych. W tym okresie dochodzi do zakażenia różnych komórek organizmu, co manifestuje się wystąpieniem objawów zwiastunowych.

 

KLESZCZOWE ZAPALENIE MÓZGU - OBJAWY

 

KZM daje osobie znać po okresie inkubacji, który trwa od 7 do 20 dni - przyjmuje się, że jest to średnio 8 dni. Przy zakażeniu drogą pokarmową okres wylęgania jest krótszy i trwa 3-4 dni. Zakażenie przebiega dwufazowo: w pierwszej fazie wirus znajduje się we krwi, w drugiej natomiast dociera do ośrodkowego układu nerwowego. 

 

Pierwsza faza choroby rozpoczyna się nagle i objawia się niecharakterystycznymi, grypopodobnymi objawami takimi jak gorączka, dreszcze, bó￳l mięśni z towarzyszącą gorączką, bólami głowy, nudnościami oraz wymiotami. Ta faza choroby trwa 1-8 dni. Choroba kończy się na pierwszej fazie u ok.13-26% zakażonych. 

 

KLESZCZOWE ZAPALENIE MÓZGU FAZA OSTRA. U pozostałych zakażonych choroba przechodzi w fazę ostrą. Po 1-33 dniach dobrego samopoczucia i braku objawów chorobowych KZM przechodzi w fazę neurologiczną. Pojawia się gorączka sięgająca nawet 40˚C, silne bóle i zawroty głowy, nudności, wymioty, objawy oponowe oraz bóle mięśni i stawów. W drugiej fazie choroby możemy mieć do czynienia z postacią choroby: oponową, oponowo -mózgową, oponowo - mózgowo - rdzeniową lub z zapaleniem opon mózgowo rdzeniowych z zapaleniem mózgu i korzeni mózgowych.

 

KLESZCZOWE ZAPALENIE MÓZGU - RÓŻNE POSTACIE CHOROBY

 

  • Postać oponowa kleszczowego zapalenia mózgu. Przebiega najłagodniej z objawami typowymi dla limfocytarnego zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych. Tę postać KZM obserwuje się u ok. 49% chorych. Charakteryzuje się ona wysoką gorączką, nudnościami, wymiotami, silnymi bólami głowy oraz nadwrażliwością na światło. Objawy oponowe to sztywność karku, objawy Brudzińskiego i Kerniga, chociaż nie zawsze występują one u pacjenta. Objawy postaci oponowej KZM utrzymują się od 7 do 14 dni i stopniowo ustępują.

 

  • Postać oponowo-mózgowa kleszczowego zapalenia mózgu. Ma znacznie cięższy przebieg z cechami zapalenia mózgu, w której mogą wystąpić: ataksja, zaburzenia koncentracji, pamięci, nadmierna drażliwość, zaburzenia świadomości o różnym nasileniu - od spowolnienia lub zamroczenia do stanu śpiączkowego, a niekiedy nawet porażenie nerwów czaszkowych i mięśni oddechowych.

 

  • Postać oponowo - mózgowo - rdzeniowa kleszczowego zapalenia mózgu. Jest to postać najcięższa, występująca u ok. 10% chorych. Przebiega z cechami uszkodzenia rogów przednich rdzenia kręgowego i wiotkim porażeniem kończyn (częściej górnych, niż dolnych ale obserwuje się również porażenie czterokończynowe). Objawy ustępują powoli, ale często nie cofają się całkowicie. U części chorych może wystąpić porażenie mięśni oka, atonia pęcherza moczowego, a w najcięższych przypadkach porażenie mięśni oddechowych. Zajęcie rdzenia przedłużonego oraz pnia mózgu znacznie pogarsza rokowanie, wymaga stosowania oddychania zastępczego z powodu porażenia ośrodka oddechowego. Śmierć następuje zwykle w 5.–7. dobie od wystąpienia objawów neurologicznych i często jest następstwem wystąpienia zespołu opuszkowego i rozległego obrzęku mózgu.

 

  • Postać z zapaleniem opon mózgowych z zapaleniem mózgu i korzeni mózgowych. Przebiega z objawami oponowymi objawami ogniskowego uszkodzenia OUN oraz korzeni nerwowych i nerwów obwodowych. Najczęściej dochodzi do uszkodzenia splotu barkowego, z niedowładem kończyny górnej. Postać ta występuje rzadko, a niedowład cofa się powoli i nie zawsze ustępuje całkowicie.

 

Leczenie prowadzone jest wyłącznie w warunkach szpitalnych i może trwać wiele długich tygodni. Nie istnieją leki, kt￳óre niszcząc wirus KZM, mogłyby szybko poprawić stan zdrowia chorego, ponieważ leczenie ma charakter wyłącznie objawowy.

 

ŚMIERTELNOŚĆ Z POWODU KZM WYNOSI DO 5%

KZM JEST JEDNĄ Z WAŻNIEJSZYCH PRZYCZYN ŚMIERCI W EUROPIE.

 

KLESZCZOWE ZAPALENIE MÓZGU - SZCZEPIENIE

 

W Polsce dostępna jest szczepionka, któ￳ra podana odpowiednio wcześnie - najlepiej zimą lub wczesną wiosną - prowadzi do wytworzenia odporności i chroni przed chorobą po ukłuciu przez zakażonego kleszcza. Polacy od kilku lat coraz liczniej przyjmują szczepienia chroniące przed kleszczowym zapaleniem mó￳zgu. W 2015 roku zaszczepiło się w Polsce 27,8 tys. osó￳b. To ponad 2 tysiące więcej niż rok wcześniej. Jest to efekt prowadzonych w mediach oraz w internecie kampanii społecznych uświadamiających zagrożenia niesione przez kleszcze. Należy pamiętać, że kompletne szczepienie składa się z trzech dawek. Skuteczność szczepionki po dwóch dawkach wynosi 88-96%, a po trzech 96-100%.

 


 

NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY, KTÓRE MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ:

 

 


 

ZAPRASZAMY NA KONSULTACJE W PORADNI MEDYCYNY PODRÓŻY W NASZEJ PRZYCHODNI W KATOWICACH!

Przychodnia Mark-Med / ul. Stara Kłodnicka 43, Katowice  / REJESTRACJA: 667 937 572

POLUB NAS NA FACEBOOK'U

Katowice, ul. Stara Kłodnicka 43

Przychodnia Mark-Med w Katowicach - rejestracja pod nr telefonu 667 937 572

pn.-pt.: 8:00-18:00

Przychodnia Mark-Med w Katowicach
Przychodnia Mark-Med w Katowicach

Rejestracja: 667 937 572

Przychodnia Mark-Med 

w Katowicach

Przychodnia Mark Med w Katowicach. Szukasz kompleksowej opieki dla całej rodziny? Zaufaj specjalistom z naszej przychodni!
Umów się na wizytę u lekarza medycyny podróży - przychodnia Mark-Med w Katowicach
Przychodnia Mark Med w Katowicach prowadzi swój profil również na twitterze
Przychodnia Mark Med w Katowicach na facebooku publikujemy najświeższe informacje dotyczące zdrowia!

Reumatologia

KONTAKT

GODZINY OTWARCIA

Pomoc medyczna dla obywateli Ukrainy

Aktualności

Usługi

Nasi lekarze

Strona główna

O nas

MENU

Medycyna szkolna

Medycyna podróży

Geriatria

Diabetologia

Kardiologia

Podstawowa Opieka Zdrowotna

Pediatria i Neonatologia

Nasz adres:

ul. Stara Kłodnicka 43

40-703 Katowice (woj.śląskie)

 

Napisz do nas:

mark-med@mark-med.pl

NASZE USŁUGI

Zadzwoń do nas:

+48 (32) 7818704

+48 667 937 572

 

Od poniedziałku do piątku

8:00 - 18:00