Artykuły, które mogą Cię zainteresować:

 

Wyróżnia się, aż 150 typów HPV - wirusa brodawczaka ludzkiego, które są
Indonezja to wyspiarski kraj zajmujący archipelag 17 tysięcy wysp, z których co
Gorączka krwotoczna Lassa jest ostrą wirusową chorobą przenoszoną przez gryzonie. Aktualnie choroba
08 grudnia 2022

Podróż do Wietnamu - praktyczne porady przed podróżą

Wietnam wielu kojarzy się z przepysznym, kolorowym ulicznym jedzeniem, wszechobecnym zapachem ziół, sajgonkami i niesamowitymi owocami morza. Wietnam to również przepiękne zakątki wzdłuż rozłożystej delty rzeki Mekong, majestatyczne góry wapienne w zatoce Ha Long, malownicze wybrzeża i zielone tarasy ryżowe. Wietnam kusi turystów zarówno żeglarską kulturą, niesamowitą przyrodą, jak i zabytkowymi kompleksami świątyń. Każdy znajdzie coś dla siebie!

 

JAKA JEST POGODA W WIETNAMIE?

KIEDY NAJLEPIEJ WYBRAĆ SIĘ W PODRÓŻ DO WIETNAMU?

 

Podobnie jak w Polsce w Wietnamie występują 4 pory roku: wiosna, lato, jesień i zima. Klimat i pogoda w Wietnamie są bardzo różne dla poszczególnych jego regionów, co sprawia, że kraj ten można odwiedzać praktycznie przez cały rok. Jest to możliwe oczywiście uwzględniając różnice warunków w poszczególnych rejonach i odpowiednio planując swój pobyt czy to na północy, czy na południu kraju.

 

Około 75% powierzchni kraju stanowią góry i wyżyny, pozostałą część zajmują obszary nizinne. Pod względem klimatycznym Wietnam podzielić można na dwie główne strefy: północ i południe. Na północy panuje klimat zwrotnikowy wilgotny, na południu natomiast występuje klimat równikowy wilgotny - odmiana monsunowa. Charakterystycznymi cechami dla obu stref klimatycznych są okresowo występujące monsuny, bardzo wysoka wilgotność powietrza, wysoka temperatura powietrza, znaczne opady deszczu, a także występowanie tajfunów. Szczyt sezonu turystycznego w Wietnamie przypada na styczeń i luty, jeśli jednak zależy nam na pobycie w mniej obleganych przez turystów miesiącach, to równie przyjemnie jest od października, aż do maja. 

 


 

PODRÓŻ DO WIETNAMU, A COVID-19 (Aktualizacja: 08.12.2022)

 

ZASADY WJAZDU DLA OSÓB ZASZCZEPIONYCH

 

 • Kto jest uważany za osobę zaszczepioną?

 

Wietnam uznaje wszystkie szczepionki zatwierdzone przez Europejską Agencję Leków: BioNTech/Pfizer, Moderna, AstraZeneca, Johnson & Johnson, a także szczepionki: Sputnik V, Sinovac Biotech, Hayat-Vax oraz Abdala.

 

 

 • Jaki jest status osób nie w pełni zaszczepionych?

Aktualnie przy wjeździe do Wietnamu osoby zaszczepione i niezaszczepione traktowane są tak samo. 

 

 • Wymogi wobec osób zaszczepionych.

- Test przed przyjazdem nie jest wymagany.

- Brak obowiązkowego testu po przyjeździe.

- Brak kwarantanny. 

Deklaracja zdrowotna, ani posiadanie aplikacji PC-COVID nie są już wymagane.

 

 

ZASADY WJAZDU DLA OSÓB NIEZASZCZEPIONYCH

 

 • Wymogi wobec osób niezaszczepionych.

- Test przed przyjazdem nie jest wymagany.

- Brak obowiązkowego testu po przyjeździe.

- Brak kwarantanny. 

Deklaracja zdrowotna, ani posiadanie aplikacji PC-COVID nie są już wymagane.

 

Niezależnie od liczby zachorowań i panujących obostrzeń w całym kraju obowiązkowe jest noszenie maseczek na zewnątrz i w pomieszczeniach. Za brak maseczki grozi wysoka kara grzywny. Ministerstwo Zdrowia zaleca wszystkim przestrzeganie zasad: noszenie maseczki, dezynfekcja, bezpieczny dystans, brak zgromadzeń.

 


 

JAK WYGLĄDA OPIEKA MEDYCZNA W WIETNAMIE?

 

Poziom publicznej opieki medycznej w Wietnamie odbiega od standardów europejskich. W dużych miastach (Ho Chi Minh, Hanoi) działają prywatne kliniki medyczne, w których poziom usług jest zdecydowanie wyższy, lecz koszt pobytu w nich jest wysoki. Za konsultację medyczną trzeba zapłacić ok. 50-90 USD. W związku z tym przed podróżą zaleca się wykupienie ubezpieczenia, które pokryje koszty usług medycznych, a także transportu lotniczego.

 

Osoby przybywające z krajów zagrożonych epidemiologicznie mają obowiązek poddania się kontroli oraz muszą wypełnić formularze zdrowotne na przejściu granicznym. Ponadto dzieci powyżej 1 roku życia, przybywające z terenów zagrożonych żółtaczką oraz osoby przybywające z terenów zagrożonych niebezpiecznymi chorobami zakaźnymi jak np.

 • dżuma
 • cholera
 • ospa prawdziwa
 • gorączka krwotoczna Ebola i Lassa
 • ptasia grypa typu A/H5N1 lub typu A/H7N9
 • MERS-CoV

muszą przedstawić świadectwa szczepień lub podjąć określone środki zapobiegawcze wskazane przez wietnamskie władze w danej sytuacji.

 

Zgodnie z miejscowymi przepisami, leki uzależniające lub psychotropowe można wwieść w ilości, która nie przekracza zapasu na 7 dni ani ilości wskazanej w recepcie. Leki powinny być w opakowaniach z oznaczeniem składników oraz datą ważności, należy mieć ze sobą również receptę/list od lekarza – w języku angielskim lub wietnamskim. Pozostałe leki można wwozić do kraju jeśli ich wartość nie przekracza 100 dolarów. W przypadku przekroczenia tych limitów konieczne jest zezwolenie od Departamentu Zdrowia prowincji właściwej według miejsca przekroczenia granicy lub pobytu posiadacza leków.

 

PODRÓŻ DO WIETNAMU - JAKIE SZCZEPIENIA NALEŻY WYKONAĆ PRZED PODRÓŻĄ?

 

Na ok. 4-6 tygodni przed planowanym wyjazdem do Wietnamu zaleca się konsultację u lekarza medycyny podróży w celu sprawdzenia konieczności poddania się obowiązkowym i zalecanym szczepieniom.

 

Od turystów przybywających bezpośrednio z Polski nie wymaga się szczepień obowiązkowych. Natomiast od osób przylatujących z krajów w których występuje żółta gorączka, obowiązkowo wymaga się okazania zaświadczenia potwierdzającego przebyte szczepienie.

 

Szczepienia rutynowe i przypominające zalecane przed podróżą do Wietnamu. 

 

Inne szczepienia zalecane przed podróżą do Wietnamu: 

 • Covid-19 - wszyscy kwalifikujący się podróżni powinni posiadać aktualne szczepionki przeciwko COVID-19;

 • dur brzuszny - zalecany większości podróżników, zwłaszcza tych przebywających w mniejszych miastach lub na obszarach wiejskich.

 • wzw A - zalecane dla nieszczepionych podróżnych w wieku jednego roku lub starszych udających się do Wietnamu. Niemowlęta w wieku od 6 do 11 miesięcy również powinny być szczepione przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu A. Dawki nie wlicza się do rutynowego cyklu 2-dawkowego.

  Podróżni z alergią na składnik szczepionki lub w wieku poniżej 6 miesięcy powinni otrzymać pojedynczą dawkę immunoglobuliny, która zapewnia skuteczną ochronę do 2 miesięcy w zależności od podanej dawki. Niezaszczepieni podróżni, którzy mają ponad 40 lat, mają obniżoną odporność lub cierpią na przewlekłe schorzenia, planujący wyjazd do obszaru ryzyka w okresie krótszym niż 2 tygodnie, powinni otrzymać początkową dawkę szczepionki i podczas tej samej wizyty immunoglobulinę.

 • wzw B - zalecane dla nieszczepionych podróżnych w każdym wieku podróżujących do Wietnamu.

 • wścieklizna - zalecane u wybranych podróżnych w zależności od indywidualnego ryzyka;

 • japońskie zapalenie mózgu - zalecane dla podróżnych, którzy planują długotrwały pobyt na obszarach występowania japońskiego zapalenia mózgu. Szczepienie nie jest zalecane dla podróżnych planujących krótkoterminowe podróże do obszarów miejskich lub podróże do obszarów, w których nie ma wyraźnego sezonu japońskiego zapalenia mózgu. 

 

PODRÓŻ DO WIETNAMU. NA JAKIE INNE CHOROBY NARAŻENI SĄ TURYŚCI ODWIEDZAJĄCY WIETNAM?

 

Szczególnie w porze deszczowej istnieje duże ryzyko zachorowania na malarię oraz inne choroby przenoszone przez komary dlatego wszystkim podróżującym zaleca się stosować profilaktykę przeciw ukąszeniom komarów.

 

Inne choroby na które narażeni są turyści odwiedzający Wietnam to m.in:

 

 

CO WARTO WIEDZIEĆ PRZED PODRÓŻĄ DO WIETNAMU?

 

 

 • Różnica czasu między Wietnamem a Polską to +6 godzin w czasie zimowym oraz +5 godzin w czasie letnim (w Wietnamie nie ma zmiany czasu z zimowego na letni).

 

 • Wietnam jest krajem stosunkowo bezpiecznym. Nie odnotowuje się tu ataków terrorystycznych czy zbrojnych napaści. W Hanoi i Ho Chi Minh City oprócz kradzieży kieszonkowych, które są plagą centrów handlowych i kradzieży "na wyrwę" (wyszarpywanie torebek przez motocyklistów), przypadki innych przestępstw pospolitych należą do rzadkości. 

 

 • Wietnam, jak większość krajów Azji Południowo-Wschodniej, leży na obszarze zagrożonym tajfunami i burzami tropikalnymi, a także będącymi skutkami ulewnych deszczy powodziami, podtopieniami i osuwiskami. Natężenie tych zjawisk przypada w Wietnamie na miesiące letnie i jesienne, jednak mogą występować na przestrzeni całego roku. 

 

 • Władze wietnamskie nie uznają polskiego prawa jazdy, a możliwość posługiwania się międzynarodowym prawem jazdy przez obcokrajowców w praktyce jest problematyczna. 

 

 • W małych miejscowościach mogą wystąpić problemy z zaopatrzeniem w artykuły spożywcze i środki higieniczne. Sklepy czynne są przeważnie do godz. 20.00. W większości z nich cena podlega negocjacji.

 

 • Należy przestrzegać zasad higieny tropikalnej: pić wodę butelkowaną, dokładnie myć ręce przed każdym posiłkiem, uważać na posiłki w ulicznych jadłodajniach.


 

ZAPRASZAMY NA WIZYTĘ W NASZEJ PRZYCHODNI W KATOWICACH

Przychodnia Mark-Med / ul. Stara Kłodnicka 43, Katowice  / REJESTRACJA: 667 937 572

Odwiedź nas na Facebook'u

Katowice, ul. Stara Kłodnicka 43

Przychodnia Mark-Med w Katowicach - rejestracja pod nr telefonu 667 937 572

pn.-pt.: 8:00-18:00

Przychodnia Mark-Med w Katowicach
Przychodnia Mark-Med w Katowicach

Rejestracja: 667 937 572

Przychodnia Mark-Med 

w Katowicach

Przychodnia Mark Med w Katowicach. Szukasz kompleksowej opieki dla całej rodziny? Zaufaj specjalistom z naszej przychodni!
Umów się na wizytę u lekarza medycyny podróży - przychodnia Mark-Med w Katowicach
Przychodnia Mark Med w Katowicach prowadzi swój profil również na twitterze
Przychodnia Mark Med w Katowicach na facebooku publikujemy najświeższe informacje dotyczące zdrowia!

Reumatologia

KONTAKT

GODZINY OTWARCIA

Pomoc medyczna dla obywateli Ukrainy

Aktualności

Usługi

Nasi lekarze

Strona główna

O nas

MENU

Medycyna szkolna

Medycyna pracy

Medycyna podróży

Geriatria

Diabetologia

Kardiologia

Podstawowa Opieka Zdrowotna

Pediatria i Neonatologia

Nasz adres:

ul. Stara Kłodnicka 43

40-703 Katowice (woj.śląskie)

 

Napisz do nas:

mark-med@mark-med.pl

NASZE USŁUGI

Zadzwoń do nas:

+48 (32) 7818704

+48 667 937 572

 

Od poniedziałku do piątku

8:00 - 18:00