Od poniedziałku do piątku

8:00 - 18:00

 

Zadzwoń do nas:

+48 (32) 7818704

+48 667 937 572

 

NASZE USŁUGI

Nasz adres:

ul. Stara Kłodnicka 43

40-703 Katowice (woj.śląskie)

 

Napisz do nas:

mark-med@mark-med.pl

Pediatria i Neonatologia

Podstawowa Opieka Zdrowotna

Kardiologia

Diabetologia

Geriatria

Medycyna podróży

Medycyna pracy

Medycyna szkolna

MENU

O nas

Strona główna

Nasi lekarze

Usługi

Aktualności

Pomoc medyczna dla obywateli Ukrainy

GODZINY OTWARCIA

KONTAKT

Reumatologia

Przychodnia Mark Med w Katowicach na facebooku publikujemy najświeższe informacje dotyczące zdrowia!
Przychodnia Mark Med w Katowicach prowadzi swój profil również na twitterze
Umów się na wizytę u lekarza medycyny podróży - przychodnia Mark-Med w Katowicach
Przychodnia Mark Med w Katowicach. Szukasz kompleksowej opieki dla całej rodziny? Zaufaj specjalistom z naszej przychodni!
Przychodnia Mark-Med 
w Katowicach
Rejestracja: 667 937 572
Przychodnia Mark-Med w Katowicach
Przychodnia Mark-Med w Katowicach
pn.-pt.: 8:00-18:00
Przychodnia Mark-Med w Katowicach - rejestracja pod nr telefonu 667 937 572
Katowice, ul. Stara Kłodnicka 43

Wietnam wielu kojarzy się z przepysznym, kolorowym ulicznym jedzeniem, wszechobecnym zapachem ziół, sajgonkami i niesamowitymi owocami morza. Wietnam to również przepiękne zakątki wzdłuż rozłożystej delty rzeki Mekong, majestatyczne góry wapienne w zatoce Ha Long, malownicze wybrzeża i zielone tarasy ryżowe. Wietnam kusi turystów zarówno żeglarską kulturą, niesamowitą przyrodą, jak i zabytkowymi kompleksami świątyń. Każdy znajdzie coś dla siebie!

 

JAKA JEST POGODA W WIETNAMIE? KIEDY NAJLEPIEJ WYBRAĆ SIĘ W PODRÓŻ DO WIETNAMU?

 

Podobnie jak w Polsce w Wietnamie występują 4 pory roku: wiosna, lato, jesień i zima. Klimat i pogoda w Wietnamie są bardzo różne dla poszczególnych jego regionów, co sprawia, że kraj ten można odwiedzać praktycznie przez cały rok. Jest to możliwe oczywiście uwzględniając różnice warunków w poszczególnych rejonach i odpowiednio planując swój pobyt czy to na północy, czy na południu kraju.

 

Około 75% powierzchni kraju stanowią góry i wyżyny, pozostałą część zajmują obszary nizinne. Pod względem klimatycznym Wietnam podzielić można na dwie główne strefy: północ i południe. Na północy panuje klimat zwrotnikowy wilgotny, na południu natomiast występuje klimat równikowy wilgotny - odmiana monsunowa. Charakterystycznymi cechami dla obu stref klimatycznych są okresowo występujące monsuny, bardzo wysoka wilgotność powietrza, wysoka temperatura powietrza, znaczne opady deszczu, a także występowanie tajfunów. Szczyt sezonu turystycznego w Wietnamie przypada na styczeń i luty, jeśli jednak zależy nam na pobycie w mniej obleganych przez turystów miesiącach, to równie przyjemnie jest od października, aż do maja. 

 

JAK WYGLĄDA OPIEKA MEDYCZNA W WIETNAMIE?

 

Wybierając się w podróż do Wietnamu należy wiedzieć, że poziom opieki medycznej odbiega od standardów europejskich. W dużych miastach jak np. Ho Chi Minh czy Hanoi znajdują się prywatne kliniki medyczne, w których poziom usług jest na zdecydowanie wyższym poziomie, lecz koszt pobytu w nich jest bardzo wysoki. Za konsultację medyczną trzeba zapłacić ok. 80 USD. W związku z tym przed podróżą zaleca się wykupienie ubezpieczenia, które pokryje koszty usług medycznych, a także transportu lotniczego.

 

PODRÓŻ DO WIETNAMU - JAKIE SZCZEPIENIA NALEŻY WYKONAĆ PRZED PODRÓŻĄ?

 

W całym kraju szerzy się bostonka, groźna zwłaszcza dla dzieci. Wybierając się w podróż do Wietnamu WHO zaleca wykonanie szczepień przeciw żółtaczce typu A i B, durowi brzusznemu, boreliozie i tężcowi. Osoby przybywające z krajów zagrożonych epidemiologicznie mają obowiązek poddania się kontroli oraz muszą wypełnić formularze zdrowotne na przejściu granicznym. Ponadto dzieci powyżej 1 roku przybywające z terenów zagrożonych żółtaczką oraz osoby przybywające z terenów zagrożonych epidemiami muszą dodatkowo przedstawić świadectwa szczepień.

 

Na ok. 4-6 tygodni przed planowanym wyjazdem do Wietnamu zaleca się konsultację u lekarza medycyny podróży w celu sprawdzenia konieczności poddania się obowiązkowym i zalecanym szczepieniom.

 

Od turystów przybywających bezpośrednio z Polski nie wymaga się szczepień obowiązkowych. Natomiast od osób przylatujących z krajów w których występuje żółta gorączka, obowiązkowo wymaga się okazania zaświadczenia potwierdzającego przebyte szczepienie.

 

Szczepienia rutynowe. Zgodnie z PSO 2018 zalecane są niezależnie od podróży wszystkim nieuodpornionym dorosłym lub ze wskazań indywidualnych przeciwko:

 

Konsultacja przed podróżą powinna stanowić okazję do uzupełnienia brakujących szczepień rutynowych.

 

Szczepienia przypominające. Zgodnie z PSO 2018 przeciwko:

 • tężcowi / błonicy / krztuścowi - zalecane są u dorosłych niezależnie od planowanych podróży zagranicznych;

 • poliomyelitis

 

Podróż do Wietnamu - jakie szczepienia są zalecane?

 • dur brzuszny;
 • wzw A;
 • wścieklizna - zalecane u wybranych podróżnych w zależności od indywidualnego ryzyka;
 • japońskie zapalenie mózgu - zalecane u wybranych podróżnych w zależności od indywidualnego ryzyka;

 

PODRÓŻ DO WIETNAMU. NA JAKIE INNE CHOROBY NARAŻENI SĄ TURYŚCI ODWIEDZAJĄCY WIETNAM?

 

Szczególnie w porze deszczowej istnieje duże ryzyko zachorowania na malarię oraz inne choroby przenoszone przez komary dlatego wszystkim podróżującym zaleca się stosować profilaktykę przeciw ukąszeniom komarów. Inne choroby na które narażeni są turyści odwiedzający Wietnam to m.in:

 

 

CO WARTO WIEDZIEĆ PRZED PODRÓŻĄ DO WIETNAMU?

 

 

 • Cudzoziemiec przebywający w Wietnamie musi dokonać meldunku na policji - obowiązek ten realizowany jest przez osobę lub instytucję kwaterującą.

 

 • Wietnam jest krajem stosunkowo bezpiecznym. Nie odnotowuje się tu ataków terrorystycznych czy zbrojnych napaści. W Hanoi i Ho Chi Minh City oprócz kradzieży kieszonkowych, które są plagą centrów handlowych i kradzieży "na wyrwę" (wyszarpywanie torebek przez motocyklistów), przypadki innych przestępstw pospolitych należą do rzadkości. 

 

 • Wietnam, jak większość krajów Azji Południowo-Wschodniej, leży na obszarze zagrożonym tajfunami i burzami tropikalnymi, a także będącymi skutkami ulewnych deszczy powodziami, podtopieniami i osuwiskami. Natężenie tych zjawisk przypada w Wietnamie na miesiące letnie i jesienne, jednak mogą występować na przestrzeni całego roku. 

 

 • Władze wietnamskie nie uznają polskiego prawa jazdy, a możliwość posługiwania się międzynarodowym prawem jazdy przez obcokrajowców w praktyce jest problematyczna. 

 

 • W małych miejscowościach mogą wystąpić problemy z zaopatrzeniem w artykuły spożywcze i środki higieniczne. Sklepy czynne są przeważnie do godz. 20.00. W większości z nich cena podlega negocjacji.


 

ZAPRASZAMY NA WIZYTĘ W NASZEJ PRZYCHODNI W KATOWICACH

Przychodnia Mark-Med / ul. Stara Kłodnicka 43, Katowice  / REJESTRACJA: 667 937 572

Odwiedź nas na Facebook'u

Podróż do Wietnamu - praktyczne porady przed podróżą

02 września 2019
Podróż do Wietnamu. Malaria i japońskie zapalenie mózgu to tylko niektóre z chorób na jakie narażeni są turyści w Wietnamie.
Jak przygotować się do podróży do Wietnamu?

podroz do wietnamu 4

 

podroz do wietnamu 1