Jakie objawy daje cukrzyca?
Poradnia diabetologiczna w Katowicach. Cukrzyca i choroby diabetologiczne.
Cukrzyca. Leczenie cukrzycy w poradni diabetologicznej w Katowicach.
21 czerwca 2019

Podróż “last minute” - zadbaj o zdrowie w podróży

Żyjemy w czasach, w których w zaledwie kilka godzin możemy przenieść się do najodleglejszych zakątków świata! Emocje, jakie nam towarzyszą podczas polowania na wycieczki w okazyjnych cenach, dość często przysłaniają nam myśl o tym, czy w podróży będziemy bezpieczni, biorąc pod uwagę kwestie naszego zdrowia. Co możemy zrobić, aby zaplanować bezpieczną podróż, gdy do wyjazdu zostało już niewiele czasu? Czy kilka dni wystarczy, aby wykonać szczepienia przed podróżą?  

 

PO PIERWSZE. JAK NAJSZYBCIEJ SKONTAKTUJ SIĘ Z LEKARZEM MEDYCYNY PODRÓŻY

 

W idealnej sytuacji powinieneś umówić się na pierwszą wizytę z lekarzem medycyny podróży na co najmniej 4-6 tygodni przed planowanym wyjazdem. Jeśli jednak do wyjazdu zostało mniej niż 4 tygodnie, nie rezygnuj z wizyty u specjalisty - miej na uwadze swoje zdrowie! Podczas wizyty lekarz poinformuje Cię o sytuacji zdrowotnej w regionie zaplanowanej wycieczki, zaproponuje obowiązkowe i zalecane szczepienia dostosowane do celu i charakteru podróży oraz zaleci odpowiednie wyposażenie apteczki podróżnej. Podczas takiej wizyty lekarz medycyny tropikalnej, również udzieli Ci wskazówek i wytycznych dotyczących bezpiecznego zachowania i zapobiegania chorobom zakaźnym oraz ustali wskazania do profilaktyki malarii, jeśli udajesz się w rejon zagrożony tą chorobą.

 

SZCZEPIENIA PRZED PODRÓŻĄ “LAST MINUTE”

 

To czy przed podróżą, będziesz musiał wykonać dodatkowe szczepienia zależy w głównej mierze od miejsca do którego się wybierasz, charakteru podróży oraz od przebytych szczepień w przeszłości. Inne wskazania będą jeśli wakacje zamierzasz spędzić w hotelu "all inclusive", a inne, gdy zamierzasz aktywnie zwiedzać zakątki mieszczące się z daleka od cywilizacji. O szczepieniach, które musisz wykonać przed podróżą do danego państwa przeczytasz w artykule Sprawdź szczepienia obowiązkowe i zalecane przed podróżą

 

Wiele szczepionek zalecanych przed podróżą wymaga przyjęcia wielu dawek lub odczekania określonego czasu, aby uzyskać pełną skuteczność. Jednak niektóre szczepionki wielodawkowe np. przeciw wirusowemu zapaleniu wątroby typu A, mogą nadal zapewniać częściową ochronę już po przyjęciu pierwszej dawki. Dostępne są również szczepionki, które mogą zostać podane w trybie przyspieszonym. Każdorazowo o tym, jakie szczepienia i w jakim trybie należy przyjąć decyduje lekarz medycyny podróży.

 

Żółta książeczka jest jedynym, oficjalnym dokumentem świadczącym o przebytych szczepieniach ochronnych. Jest niezbędna, aby odwiedzić niektóre kraje w Afryce oraz Ameryce Południowej i Środkowej. Starając się o uzyskanie żółtej książeczki należy udać się na wizytę u lekarza medycyny podróży, który po przeprowadzeniu szczegółowego wywiadu oraz sprawdzeniu stanu naszego zdrowia wykona szczepienie przeciw żółtej gorączce. Wpis dotyczący szczepienia przeciw żółtej gorączce uzyskuje ważność 10 dni po iniekcji. Lekarze zalecają jednak, aby nie zostawiać przyjęcia szczepionki na ostatnią chwilę, ponieważ w przypadku np. żółtej febry możliwe jest wystąpienie poronnej postaci choroby, która objawami przypomina grypę. Takie powikłanie po szczepieniu może skutecznie uniemożliwić nam wymarzoną podróż. Szczepienie przeciw żółtej febrze jest ważne 10 lat.

 

CDC zaleca, aby wszyscy podróżujący mieli aktualne szczepienia rutynowe. Zgodnie z PSO 1018 zalecane są niezależnie od podróży wszystkim nieuodpornionym dorosłym lub ze wskazań indywidualnych przeciwko:
- wzw B;
- grypie;
- odrze / śwince / różyczce (MMR);
- menigokokom (niezależnie od wyjazdów do krajów o dużym ryzyku zachorowanie);
- ospie wietrznej;
- pneumokokom. 

 

W Przychodni MARK-MED w Katowicach wykonujemy wszystkie szczepienia przed podróżą oraz wydajemy zaświadczenie o przebyciu szczepienia przeciw żółtej gorączce w formie żółtej książeczki. Umów się na wizytę  + 48 667 937 572.

 

JAK ZAPOBIEGAĆ ZACHOROWANIU NA MALARIĘ?

 

Jeśli w miejscu docelowym Twojej podróży istnieje ryzyko zachorowania na malarię, lekarz medycyny podróży przepisze Ci odpowiednie medykamenty. Niektóre leki należy rozpocząć przyjmować na ok. 1-2 tygodnie przed wyjazdem, ale istnieją również środki, które przyjęte na 1-2 dni przed podróżą tak samo chronią przed zachorowaniem.

 

Podczas podróży, pomimo przyjmowanych leków nadal będziesz musiał podjąć kroki w celu zapobiegania ukąszeniom komarów, ponieważ leki na malarię nie są w 100% skuteczne i nie chronią przed innymi, niebezpiecznymi chorobami przenoszonymi przez komary takimi jak np.  Zika, denga i chikungunya.

 

Nie wszystkim chorobom zakaźnym można zapobiegać za pomocą szczepionek lub przyjmowanych leków. Istnieją proste, ale bardzo istotne środki ostrożności, które należy podjąć, aby uniknąć zachorowania za granicą:

  • Stosuj środki owadobójcze zarejestrowane przez EPA, aby zapobiec ukąszeniom komarów, które mogą rozprzestrzeniać poważne choroby.
  • Unikaj przebywania na zewnątrz w porach największej aktywności komarów (poranek i wieczór).
  • Często myj ręce czystą wodą z mydłem lub użyj środka do dezynfekcji rąk zawierającego co najmniej 60% alkoholu.
  • Zwracaj uwagę na to, co jesz i pijesz. Zanieczyszczona żywność lub napoje mogą powodować biegunkę podróżnych i inne choroby układu pokarmowego.
  • Unikaj kontaktów z bezpańskimi, dzikimi lub przerażonymi zwierzętami. Oprócz ryzyka wystąpienia wścieklizny, wszystkie ukąszenia zwierząt niosą ze sobą ryzyko poważnej infekcji bakteryjnej.
  • Nie zapomnij zabrać ze sobą apteczki z podstawowymi lekami przeciwbólowymi, przeciwzapalnymi, środkami na biegunkę i wymioty, środkami opatrunkowymi oraz lekami, które przyjmujesz na stałe. Jeżeli podejrzewasz, że w czasie podróży leki przyjmowane na receptę mogą się skończyć - skontaktuj się ze swoim lekarzem prowadzącym.

 

Porozmawiaj z lekarzem o innych środkach ostrożności, które powinieneś podjąć, w zależności od okoliczności i miejsca docelowego. Nawet jeśli planujesz wyjechać w ciągu kilku dni nie zniechęcaj się i umów się na wizytę u lekarza medycyny podróży, aby uzyskać potrzebne porady lekarskie i zdrowotne w celu bezpiecznej i zdrowej podróży.

 


 

PORADNIA MEDYCYNY PODRÓŻY W KATOWICACH

Przychodnia Mark-Med / ul. Stara Kłodnicka 43, Katowice  / REJESTRACJA: 667 937 572

Odwiedź nas na Facebook'u

 

Katowice, ul. Stara Kłodnicka 43

Przychodnia Mark-Med w Katowicach - rejestracja pod nr telefonu 667 937 572

pn.-pt.: 8:00-18:00

Przychodnia Mark-Med w Katowicach
Przychodnia Mark-Med w Katowicach

Rejestracja: 667 937 572

Przychodnia Mark-Med 

w Katowicach

Przychodnia Mark Med w Katowicach. Szukasz kompleksowej opieki dla całej rodziny? Zaufaj specjalistom z naszej przychodni!
Umów się na wizytę u lekarza medycyny podróży - przychodnia Mark-Med w Katowicach
Przychodnia Mark Med w Katowicach prowadzi swój profil również na twitterze
Przychodnia Mark Med w Katowicach na facebooku publikujemy najświeższe informacje dotyczące zdrowia!

Reumatologia

KONTAKT

GODZINY OTWARCIA

Pomoc medyczna dla obywateli Ukrainy

Aktualności

Usługi

Nasi lekarze

Strona główna

O nas

MENU

Medycyna szkolna

Medycyna podróży

Geriatria

Diabetologia

Kardiologia

Podstawowa Opieka Zdrowotna

Pediatria i Neonatologia

Nasz adres:

ul. Stara Kłodnicka 43

40-703 Katowice (woj.śląskie)

 

Napisz do nas:

mark-med@mark-med.pl

NASZE USŁUGI

Zadzwoń do nas:

+48 (32) 7818704

+48 667 937 572

 

Od poniedziałku do piątku

8:00 - 18:00