Artykuły, które mogą Cię zainteresować:

 

Krztusiec inaczej nazywany kolkuszem to ostra choroba zakaźna układu oddechowego wywoływana przez
Przez pewien czas odra była chorobą niemal zapomnianą, a dziś każdego dnia
Escherichia coli to beztlenowa gram-ujemna bakteria - pałeczka okrężnicy, która wchodzi w
Zakażenia wirusem Zika najczęściej przebiegają bezobjawowo lub łagodnie.
10 sierpnia 2023

Neglerioza

Neglerioza to choroba, którą nazywa się zakażenie amebą, która atakuje mózg i dosłownie żywi się jego. Ameba wywołuje zapalenie opon mózgowych, zwane negleriozą, której w większości przypadków nie daje się opanować. Według statystyk 99% chorych umiera w ciągu zaledwie kilku dni od momentu, w którym pasożyt dostanie się do organizmu.

 

Ameby to organizmy jednokomórkowe, których wspólną cechą jest zmienny kształt i zdolność do poruszania się ruchem pełzakowym. Wśród nich możemy wyróżnić gatunki, które nie są aktywne poza organizmem gospodarza oraz gatunki wolno żyjące. Do tej pierwszej grupy należy pełzak czerwonki (Entamoeba histolytica), który wywołuje pełzakowicę (amebozę), chorobę dotykającą rocznie nawet do 50 milionów osób i wywołującą około 100 tysięcy zgonów na całym świecie.

 

Z kolei gatunki wolno żyjące, czyli np. Naegleria fowleri, Acanthomoeba sp., Balamuthia sp., mogą spokojnie rozmnażać się i pobierać pożywienie w środowisku np. w glebie czy w wodzie) i nie potrzebują gospodarza. Tylko okazjonalnie infekują ludzi i wywołują u nich objawy chorobowe. Jednak, gdy już do tego dojdzie śmiertelność w takich zakażeniach wynosi nawet do 100%.

 

GDZIE WYSTĘPUJE AMEBA? I JAK CZĘSTO DOCHODZI DO ZACHOROWANIA NA NEGLERIOZĘ?

 

W ciągu ostatnich 60 lat opisano ok. 200 przypadków zarażenia amebą. Na świecie są znane tylko 3 osoby, które udało się wyleczyć. Jedną z nich jest Amerykanka, dziś 13-letnia Kali Hardig, która w 2013 roku zakaziła się amebą najprawdopodobniej w podczas zabawy w parku wodnym.

 

Ameba występuje w wilgotnych glebach i powietrzu, jednak najczęściej rozwija się w bardzo ciepłej, słodkiej i stojącej wodzie. W związku z tym największe zagrożenie stanowią naturalne źródła ciepłej wody oraz ciepłe i zamknięte zbiorniki wodne takie jak jeziora i stawy. Może także występować m.in. w basenach kąpielowych i basenach do hydroterapii. 

 

W latach 1963-1965 w Czechach w Uście nad Łabą w wyniku pierwotnego amebowego zapalenia mózgu zmarło 16 osób w wieku od 8 do 25 lat. Śmierć tylu młodych ludzi z objawami zapalenia opon oczywiście wzbudziła ogromne emocje i intensywnie poszukiwano czynnika sprawczego. Nie było to jednak takie proste. Początkowo podejrzewano meningokoki. Dokładne dochodzenie epidemiologiczne wykazało, że zmarłych łączył jeden fakt: uczęszczanie na lekcje pływania na lokalnym krytym basenie. Późniejsze badania mikrobiologiczne wody nie przyniosły jednak żadnych rezultatów. Dopiero w roku 1967, po licznych konsultacjach, ostatecznie zidentyfikowano ameby w badaniu histopatologicznym tkanek pozyskanych od zmarłych osób. Negleriozę odnotowano także w innych krajach, np. USA, Kostaryce, Nowej Zelandii, Indiach, Iranie, Pakistanie, Tajwanie, Wielkiej Brytanii, USA oraz Wenezueli.

 

Do tej pory w Polsce nie odnotowano przypadków negleriozy, ponieważ w Polsce woda jest zbyt zimna. 

 

JAK DOCHODZI DO ZAKAŻENIA AMEBĄ?

 

Do zakażenia amebą Naegleria fowleri najczęściej dochodzi w czasie kąpieli w zanieczyszczonej wodzie. Odnotowano również przypadki w których do zakażenia doszło podczas płukania zatok nieprzygotowaną wodą. Ameba dostaje się do organizmu przez nos, następnie przenika przez błony śluzowe i dociera do mózgu. Patogen drogą nerwu węchowego może dostać się do mózgu i zacząć go „zjadać”. Nie jest to stwierdzenie przesadzone – Naegleria wytwarza specjalne wypustki, za pomocą których dosłownie odrywa fragmenty komórek gospodarza, a następnie pochłania je i trawi. Skutkiem takiej działalności Naegleria jest krwotoczna martwica mózgu. 

 

Naukowcy wciąż zastanawiają się dlaczego zakażenie rozwija się tylko u niektórych osób, mimo że miliony ludzi pływają rocznie w wodach, w których dochodzi do zarażeń. Naukowcy są za to pewni, że ryzyko zakażenia jest największe w czasie upałów i wzrasta u osób, które mają nieodpowiednio wykształconą lub osłabioną odporność.

JAKIE SĄ OBJAWY NEGLERIOZY?

 

Objawy zakażenia pojawiają się do 7 dni od wniknięcia pasożyta do organizmu są to m.in.:

  • bóle głowy
  • podwyższona temperatura
  • wymioty
  • sztywnienie karku
  • nadwrażliwość na światło
  • patologiczna senność - chory może spać całymi dniami
  • problemy z koncentracją
  • utrata równowagi
  • drgawki
  • halucynacje to kolejne objawy ataku ameby na mózg.

 

Po wystąpieniu objawów ze strony układu neurologicznego postęp choroby jest bardzo gwałtowny, a śmierć zwykle następuje w ciągu kolejnych 12 dni.

 

Niestety objawy negleriozy nie są specyficzne i o wiele częściej kojarzone są z następstwem innych chorób, np. bakteryjnego zapalenia opon mózgowych. I właśnie jest to jedna z przyczyn wysokiej śmiertelności – w zasadzie żaden lekarz widząc pacjenta z takimi objawami nie pomyśli od razu o negleriozie, a raczej będzie traktował pacjenta jak chorego z infekcją bakteryjną. Prawidłowa diagnoza stawiana jest we wielu przypadkach dopiero post mortem w wyniku badania sekcyjnego.

 

Przy podejrzeniu zakażenia bada się płyn mózgowo-rdzeniowy na obecność ameby Naegleria fowleri. Podczas leczenia zazwyczaj stosuje się antybiotyki, jednak bywają one nieskuteczne, ponieważ nie docierają do mózgu. W tej sytuacji lekarze muszą zdecydować o ryzykownym podawaniu antybiotyku bezpośrednio do mózgu.

 

CZY ZAKAŻENIU AMEBĄ MOŻNA ZAPOBIEC?

 

Najważniejszym zaleceniem jest unikanie kąpieli w słodkich akwenach wodnych, szczególnie gdy temperatura jest wysoka, a poziom wody niski. W celu zminimalizowania ryzyka zakażenia, podczas kąpieli korzystać z klipsów na nos. Uniemożliwi to zakażenie, ponieważ ameba do ludzkiego mózgu dostaje się po pokonaniu śluzówki nosa. 

Katowice, ul. Stara Kłodnicka 43

Przychodnia Mark-Med w Katowicach - rejestracja pod nr telefonu 667 937 572

pn.-pt.: 8:00-18:00

Przychodnia Mark-Med w Katowicach
Przychodnia Mark-Med w Katowicach

Rejestracja: 667 937 572

Przychodnia Mark-Med 

w Katowicach

Przychodnia Mark Med w Katowicach. Szukasz kompleksowej opieki dla całej rodziny? Zaufaj specjalistom z naszej przychodni!
Umów się na wizytę u lekarza medycyny podróży - przychodnia Mark-Med w Katowicach
Przychodnia Mark Med w Katowicach prowadzi swój profil również na twitterze
Przychodnia Mark Med w Katowicach na facebooku publikujemy najświeższe informacje dotyczące zdrowia!

Reumatologia

KONTAKT

GODZINY OTWARCIA

Standardy ochrony dzieci

Aktualności

Usługi

Nasi lekarze

Strona główna

O nas

MENU

Medycyna szkolna

Medycyna podróży

Geriatria

Diabetologia

Kardiologia

Podstawowa Opieka Zdrowotna

Pediatria i Neonatologia

Nasz adres:

ul. Stara Kłodnicka 43

40-703 Katowice (woj.śląskie)

 

Napisz do nas:

mark-med@mark-med.pl

NASZE USŁUGI

Zadzwoń do nas:

+48 (32) 7818704

+48 667 937 572

 

Od poniedziałku do piątku

8:00 - 18:00