Artykuły, które mogą Cię zainteresować:

 

Mykoplazma, a szczególnie Mycoplasma pneumoniae - to rodzaj bakterii, która najczęściej powoduje
Krztusiec inaczej nazywany kolkuszem to ostra choroba zakaźna układu oddechowego wywoływana przez
Przez pewien czas odra była chorobą niemal zapomnianą, a dziś każdego dnia
Zapalenie ucha środkowego - rodzaje, objawy, leczenie.
10 listopada 2022

Zapalenie ucha środkowego

Zapalenie ucha środkowego kojarzy nam się z przypadłością występującą najczęściej u dzieci. Jednak osoby dorosłe powinny również zachować czujność, ponieważ choroba może rozwinąć się w każdym wieku i przybrać postać ostrą lub przewlekłą z różnego typu powikłaniami. Jak objawia się zapalenie ucha środkowego i jak je leczyć? 

 

Zapalenie narządu słuchu może przebiegać jako ostre lub przewlekłe zapalenie. Ostre zapalenie ma gwałtowny przebieg z nasilonymi objawami, ale po zastosowaniu antybiotyków następuje szybka poprawa, natomiast zapalenie przewlekłe to nic innego jak nawracające zakażenia z występowaniem perforacji błony bębenkowej, których leczenie jest długotrwałe i zdecydowanie trudniejsze.

 

Ostre zapalenie ucha środkowego.

 

Ostre zapalenie ucha środkowego w skrócie OZUŚ to jednostka chorobowa występująca częściej u dzieci niż dorosłych. Choroba charakteryzuje się występowaniem ropnego procesu zapalnego obejmujący ucho środkowe z obecnością zakażonego płynu oraz w większości przypadków z upośledzeniem funkcji trąbki Eustachiusza. Ostre zapalenie ucha środkowego najczęściej wywołują bakterie takie jak:

  • Streptococcus pneumoniae
  • Haemophilus influenzae
  • Moraxella catarrhalis.

 

Jak objawia się ostre zapalenie ucha środkowego?

 

Ostre zapalenie ucha środkowego zazwyczaj występuje w momencie gdy wcześniej przechodziliśmy inną infekcję jak np. przeziębienie czy nasilenie alergii przebiegające z alergicznym nieżytem nosa. Zazwyczaj dotyczy jednego ucha.

 

Objawy ostrego zapalenia ucha środkowego:

  • ból ucha o różnym nasileniu
  • upośledzenie słuchu
  • rozdrażnienie
  • ropny wyciek z ucha
  • zaburzenia równowagi
  • wysoka gorączka

 

W przypadku wystąpienia powyższych objawów należy zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu. Lekarz rozpoznaje chorobę na podstawie zebranego wywiadu, potwierdzeniu występujących objawów oraz po przeprowadzeniu podstawowego badania otoskopowego. W leczeniu niepowikłanego ostrego zapalenia ucha środkowego stosuje się antybiotyki, które przynoszą ulgę w ciągu 48-72 godzin.

 

W przebiegu ostrego zapalenia ucha środkowego może dojść do pęknięcia błony bębenkowej, które w większości przypadków zagoi się samoistnie. W takim przypadku może być konieczne zastosowanie również kropli do uszu z antybiotykiem. A dodatkowym zaleceniem jest unikanie sytuacji w których do ucha może dostać się woda.

 

Powikłania występujące podczas ostrego zapalenia ucha środkowego.

 

Do najczęściej występujących powikłań należą: 

  • nawracające ostre zapalenie ucha środkowego (więcej niż dwa razy w ciągu 6 miesięcy). Tacy pacjenci przechodzą zazwyczaj pod opiekę laryngologa, który może zlecić dodatkowe badania jak np. rezonans magnetyczny, który pozwoli na rozpoznanie nieprawidłowości wewnątrz ucha.
  • przewlekła perforacja błony bębenkowej – podczas OZUŚ może dojść do pęknięcia błony bębenkowej, która w większości przypadków goi się samoistnie. Jednak w przypadku nawracających lub ciężkich epizodów ostrego zapalenia ucha środkowego, perforacje mogą stać się przewlekłe. Jeśli otwór w błonie bębenkowej utrzymuje się przez sześć tygodni lub dłużej wymaga konsultacji larynoglogicznej.

 

Inne powikłania:

  • zapalenie wyrostka sutkowatego
  • zapalenie błędnika
  • porażenie nerwu twarzowego
  • ubytek słuchu
  • zapalenie kości skalistej,
  • usznopochodne zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych
  • ropień nadtwardówkowy, podtwardówkowy lub ropień mózgu,
  • septyczna zakrzepica zatok żylnych mózgu

 

 

Przewlekłe zapalenie ucha środkowego.

 

Przewlekłe zapalenie ucha środkowego to nawracające zakażenie ucha, które może przebiegać z wystąpieniem perforacji błony bębenkowej oraz z możliwym zapaleniem komórek powietrznych wyrostka sutkowatego.

 

Przewlekłe zapalenie ucha środkowego może występować w formie:

  • łagodnej -  nie dochodzi do wycieku płynu z ucha i nie ma aktywnego zakażenia;
  • przewlekłe zapalenie z wysiękiem - z ucha wycieka płyn surowiczy zwykle o słomkowym kolorze;
  • przewlekłe ropne zapalenie - występuje przewlekłe wyciekanie ropy przez otwór w błonie bębenkowej;
  • perlakowe zapalenie ucha środkowego to przewlekły stan zapalny z występującym guzem perlistym tzw. perlakiem. Jest to twór podobny do guza o białoszarym połysku. Tworzą go masy złuszczającego się nabłonka wielowarstwowego płaskiego rogowaciejącego, bakterie, zaschnięta wydzielina, kryształy cholesterolu. Nabłonek tworzący perlaka nie występuje w uchu środkowym, może jednak do niego wnikać poprzez ubytek w błonie bębenkowej. Perlaki dzieli się na wrodzone i nabyte. Perlaki nabyte powstają na skutek stanów zapalnych ucha i trąbki słuchowej. Przewlekłe perlakowe zapalenie ucha środkowego może wystąpić w każdym wieku.

 

Jakie są przyczyny występowania przewlekłego zapalenia ucha środkowego?

 

Często przewlekłe zapalenie ucha środkowego występuje jako powikłanie po ostrym zapaleniu ucha środkowego. Ropne natomiast może wystąpić po źle leczonym lub zbyt późno podjętym przewlekłym zapaleniu, uważa się ze występuje w rejonach o niższym statusie społeczno-ekonomicznym, ale także u osób nie dbających wystarczająco o higienę uszu czy palących tytoń.

 

Na występowanie przewlekłego zapalenia ucha środkowego narażone są dorosłe osoby u których w dzieciństwie często występowały nawracające zapalenia ucha. Przewlekłe zapalenie ucha powstaje w wyniku dysfunkcji trąbki Eustachiusza, zwykle związanej z jego niedrożnością – najczęściej w wyniku infekcji górnych dróg oddechowych lub sezonowego alergicznego nieżytu nosa. Natomiast zaburzenia drożności przewodu Eustachiusza nie powodują zakażenia, ale objawy, takie jak słyszenie własnego głosu (autofonia) i uczucie pełności w uchu.

 

Jak objawia się przewlekłe zapalenie ucha środkowego?

 

Objawy przewlekłego zapalenia ucha środkowego:

  • niedosłuch
  • wyciek z ucha
  • zawroty głowy występujące najczęściej po dostaniu się wody do ucha

 

Natomiast przewlekłe ropne zapalenie ucha środkowego objawia się nawracającym wyciekiem nieprzyjemnie pachnącej ropy z ucha. Choroba może przebiegać bez dodatkowych objawów z wyjątkiem pogorszenia słuchu.

 

Przewlekłe zapalenie ucha środkowego – diagnostyka i leczenie.

 

Przewlekłe zapalenie ucha środkowego diagnozuje się na podstawie wywiadu, badania otoskopowego lub dopiero podczas leczenia zabiegowego. W wielu przypadkach, aby dowiedzieć się z jak dużymi konsekwencjami zapalenia mamy do czynienia konieczne bywa wykonanie badań obrazowych jak np. tomografia komputerowa czy rezonans magnetyczny. 

 

Główny cel leczenia przewlekłego ropnego zapalenia ucha środkowego to całkowite wyeliminowanie wycieku z ucha, wyleczenie błony bębenkowej i trwającego zakażenia, a także zapobieganie powikłaniom i nawrotom. Leczenie dobiera się w zależności od rodzaju zapalenia oraz objawów, najczęściej jest to antybiotykoterapia doustna i/lub miejscowa, a w cięższych przypadkach stosowane jest leczenie operacyjne. W procesie zapalnym niezwykle ważną rolę odgrywa również odpowiednia higiena uszu, w szczególności zabezpieczenie ucha przed dostaniem się do niego wody.

 

Rokowania w przewlekłym zapaleniu ucha środkowego są różne w zależności od typu zapalenia oraz występujących powikłań. W najcięższych przypadkach może dojść do trwałego upośledzenia słuchu.

Katowice, ul. Stara Kłodnicka 43

Przychodnia Mark-Med w Katowicach - rejestracja pod nr telefonu 667 937 572

pn.-pt.: 8:00-18:00

Przychodnia Mark-Med w Katowicach
Przychodnia Mark-Med w Katowicach

Rejestracja: 667 937 572

Przychodnia Mark-Med 

w Katowicach

Przychodnia Mark Med w Katowicach. Szukasz kompleksowej opieki dla całej rodziny? Zaufaj specjalistom z naszej przychodni!
Umów się na wizytę u lekarza medycyny podróży - przychodnia Mark-Med w Katowicach
Przychodnia Mark Med w Katowicach prowadzi swój profil również na twitterze
Przychodnia Mark Med w Katowicach na facebooku publikujemy najświeższe informacje dotyczące zdrowia!

Reumatologia

KONTAKT

GODZINY OTWARCIA

Standardy ochrony dzieci

Aktualności

Usługi

Nasi lekarze

Strona główna

O nas

MENU

Medycyna szkolna

Medycyna podróży

Geriatria

Diabetologia

Kardiologia

Podstawowa Opieka Zdrowotna

Pediatria i Neonatologia

Nasz adres:

ul. Stara Kłodnicka 43

40-703 Katowice (woj.śląskie)

 

Napisz do nas:

mark-med@mark-med.pl

NASZE USŁUGI

Zadzwoń do nas:

+48 (32) 7818704

+48 667 937 572

 

Od poniedziałku do piątku

8:00 - 18:00