Artykuły, które mogą Cię zainteresować:

 

Przez pewien czas odra była chorobą niemal zapomnianą, a dziś każdego dnia
Escherichia coli to beztlenowa gram-ujemna bakteria - pałeczka okrężnicy, która wchodzi w
Krztusiec inaczej nazywany kolkuszem to ostra choroba zakaźna układu oddechowego wywoływana przez
Wirus Nipah po raz pierwszy został odkryty w 1997 roku po epidemii, która wybuchła w Malezji i Singapurze. W jej wyniku ponad 100 osób zmarło, a władze uśpiły ponad milion świń, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się choroby.
20 lipca 2024

Wirus Nipah

Wirus Nipah po raz pierwszy został odkryty w 1997 roku po epidemii, która wybuchła w Malezji i Singapurze. W jej wyniku ponad 100 osób zmarło, a władze uśpiły ponad milion świń, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się choroby. Od tamtej pory w latach 2000-2020 co roku występowały niewielkie ogniska tego zakażenia m.in. w Malezji, Indiach, północnej Australii. Wirus Nipah uznawany jest za patogen, który w przyszłości może wywołać światową pandemię dlatego też został uznany za jeden z najważniejszych punktów badawczych w projektach WHO na najbliższe lata. Naukowców najbardziej niepokoi wysoka śmiertelność, która wynosi 40- 75% oraz fakt, że wirus jest w stanie przenosić się z człowieka na człowieka.

 

WIRUS NIPAH - JAK DOCHODZI DO ZAKAŻENIA?

 

Wirus Nipah (NiV) to wirus odzwierzęcy należący do rodziny Paramyxoviridae i rodzaju Henipavirus. Początkowo występował wyłącznie u zwierząt, jednak coraz częściej odnotowywane są przypadki zachorowań u ludzi. Zwierzęcym "rezerwuarem" wirusa Nipah są nietoperze owocowe z rodzaju Pteropus (rudawka wielka), które mogą przenosić wirusa na inne zwierzęta, jak np. świnie, lub też bezpośrednio na ludzi. 

 

Jak można zarazić się wirusem Nipah?

  • przez bezpośredni kontakt z zakażonym zwierzęciem, jego śliną, krwią lub moczem;

  • przez żywność skażoną śliną lub moczem zakażonych nietoperzy;

  • poprzez bliski kontakt z osobą zakażoną wirusem Nipah lub jej płynami ustrojowymi - moczem, krwią, wydzieliną z nosa;

  • przypadki infekcji odnotowano również u osób wspinających się na drzewa, na których gnieżdżą się nietoperze;

  • odnotowano również zachorowania po spożyciu surowego słodkiego soku z drzew palmowych skażonego wydzielinami nietoperzy.

 

Aktualnie wirus Nipah występuje sporadycznie na świecie. Zachorowania obserwuje się głównie w krajach Azji Południowo-Wschodniej. Regularnie rejestrowane są ogniska zachorowań w Indiach, Bangladeszu, Malezji i Singapurze. W Polsce istnieje ryzyko przywleczenia tej choroby z terenów, gdzie występują epidemie zakażeń wirusem Nipah.

 

Naukowców niepokoi szereg kwestii dotyczących wirusa na czele z wysoką śmiertelnością. Wirus Nipah charakteryzuje się również wysokim wskaźnikiem mutacji, co prędzej czy później doprowadzi do powstania szczepu, który znacznie szybciej będzie rozprzestrzeniał się między ludźmi. 

 

WIRUS NIPAH - JAKIE SĄ OBJAWY ZAKAŻENIA WIRUSEM NIPAH?

 

Wirus Nipah wywołuje stan chorobowy który może prowadzić do zagrażającego życiu zapalenia mózgu. Okres inkubacji choroby wynosi od 5 do 14 dni od kontaktu z wirusem. W badaniach nad wirusem odnotowywano również przypadki w których okres inkubacji wynosił nawet do 45 dni. Początek choroby jest łagodny. Pojawiają się bóle głowy oraz gorączka, które mogą utrzymywać się od 3 do 14 dni i sugerować zwykłą infekcję. Następnie dochodzą inne objawy jak np. senność czy zaburzenia świadomości, które po ok 2-3 dobach mogą prowadzić do wystąpienia obrzęku mózgu, śpiączki, a nawet śmierci.

 

Inne objawy występujące podczas zakażenia wirusem Nipah to:

  • infekcja dróg oddechowych

  • gorączka;

  • ból mięśni;

  • ból gardła;

  • objawy infekcji dróg oddechowych;

  • wymioty;

  • drgawki;

  • zawroty głowy;

  • senność;

  • zaburzenia świadomości i objawy neurologiczne;

  • zapalenie mózgu;

  • atypowe zapalenie płuc;

  • problemy z oddychaniem i ostra niewydolność oddechowa.

 

Współczynnik śmiertelności z powodu zakażenia tym wirusem szacowany jest wysoki i wynosi 40-70%. Przebycie infekcji Nipah może powodować wystąpienie powikłań jak np. zmiany osobowości czy nawracające drgawki. 

 

WIRUS NIPAH JAK WYGLĄDA DIAGNOZA I LECZENIE?

 

Na zakażenie wirusem Nipah narażone są osoby przebywające na obszarach, na których wirus ten występuje, a także te, które miały kontakt z chorymi osobami. Osoba powracająca z podróży do rejonów endemicznych u której występują objawy wirusowego zapalenia mózgu zwykle wymaga pilnej konsultacji lekarskiej. Jest to stan zagrażający życiu, więc pełną diagnostykę i leczenie wszystkich zapaleń mózgu przeprowadza się w warunkach szpitalnych.

 

Postawienie diagnozy na podstawie wyłącznie objawów klinicznych nie jest możliwe, ponieważ objawy są podobne do infekcji wywoływanych przez inne bakterie, wirusy i grzyby. Aby potwierdzić zakażenie wirusem Nipah konieczne są badania laboratoryjne. Na początku choroby materiałem do badań laboratoryjnych może być krew, płyn mózgowo-rdzeniowy, mocz, wymazy z nosa i gardła. Metodami molekularnymi poszukuje się w nich materiału genetycznego wirusa. W późniejszym okresie w krwi chorego można wykryć przeciwciała przeciw wirusowi Nipah. Dodatkowo lekarz może zlecić wykonanie badań obrazowych ośrodkowego układu nerwowego, takich jak tomografia komputerowa lub rezonans magnetyczny.

 

W przypadku choroby Nipah stosuje się jedynie leczenie wspomagające i objawowe w warunkach szpitalnych. Zalecany jest odpoczynek, nawodnienie oraz łagodzenie objawów. Nie opracowano dotychczas leku o potwierdzonej skuteczności względem wirusa Nipah. 

 

Zapalenie mózgu, które jest spowodowane kontaktem z wirusem Nipah jest poważną chorobą, której śmiertelność może sięgać nawet 40-75%. Zakażenie wirusem Nipah może również przebiegać w postaci utajonej i ulegać reaktywacji po wielu latach od ekspozycji dlatego wskazana jest wieloletnia obserwacja specjalistyczna.

 

WIRUS NIPAH - ZAPOBIEGANIE

 

Metody zapobiegania zakażeniom wywoływanym przez wirus Nipah są podobne jak w przypadku innych zakażeń wirusowych. Należy przede wszystkim stosować się do podstawowych zasad higieny tj.:

  • należy regularnie myć ręce wodą z mydłem lub stosować środki dezynfekujące;

  • należy unikać kontaktu z osobami chorymi;

  • dokładnie myć owoce i żywność przed spożyciem.

 

Osoby podróżujące do krajów  w których występują aktywne ogniska zakażenia zaleca się unikanie miejsc w których gniazdują nietoperze oraz zaniechanie picia surowego soku palmowego.

Katowice, ul. Stara Kłodnicka 43

Przychodnia Mark-Med w Katowicach - rejestracja pod nr telefonu 667 937 572

pn.-pt.: 8:00-18:00

Przychodnia Mark-Med w Katowicach
Przychodnia Mark-Med w Katowicach

Rejestracja: 667 937 572

Przychodnia Mark-Med 

w Katowicach

Przychodnia Mark Med w Katowicach. Szukasz kompleksowej opieki dla całej rodziny? Zaufaj specjalistom z naszej przychodni!
Umów się na wizytę u lekarza medycyny podróży - przychodnia Mark-Med w Katowicach
Przychodnia Mark Med w Katowicach prowadzi swój profil również na twitterze
Przychodnia Mark Med w Katowicach na facebooku publikujemy najświeższe informacje dotyczące zdrowia!

Reumatologia

KONTAKT

GODZINY OTWARCIA

Standardy ochrony dzieci

Aktualności

Usługi

Nasi lekarze

Strona główna

O nas

MENU

Medycyna szkolna

Medycyna podróży

Geriatria

Diabetologia

Kardiologia

Podstawowa Opieka Zdrowotna

Pediatria i Neonatologia

Nasz adres:

ul. Stara Kłodnicka 43

40-703 Katowice (woj.śląskie)

 

Napisz do nas:

mark-med@mark-med.pl

NASZE USŁUGI

Zadzwoń do nas:

+48 (32) 7818704

+48 667 937 572

 

Od poniedziałku do piątku

8:00 - 18:00