Od poniedziałku do piątku

8:00 - 18:00

 

Zadzwoń do nas:

+48 (32) 7818704

+48 667 937 572

 

NASZE USŁUGI

Nasz adres:

ul. Stara Kłodnicka 43

40-703 Katowice (woj.śląskie)

 

Napisz do nas:

mark-med@mark-med.pl

Pediatria i Neonatologia

Podstawowa Opieka Zdrowotna

Kardiologia

Diabetologia

Geriatria

Medycyna podróży

Medycyna pracy

Medycyna szkolna

MENU

O nas

Strona główna

Nasi lekarze

Usługi

Aktualności

Pomoc medyczna dla obywateli Ukrainy

GODZINY OTWARCIA

KONTAKT

Reumatologia

Przychodnia Mark Med w Katowicach na facebooku publikujemy najświeższe informacje dotyczące zdrowia!
Przychodnia Mark Med w Katowicach prowadzi swój profil również na twitterze
Umów się na wizytę u lekarza medycyny podróży - przychodnia Mark-Med w Katowicach
Przychodnia Mark Med w Katowicach. Szukasz kompleksowej opieki dla całej rodziny? Zaufaj specjalistom z naszej przychodni!
Przychodnia Mark-Med 
w Katowicach
Rejestracja: 667 937 572
Przychodnia Mark-Med w Katowicach
Przychodnia Mark-Med w Katowicach
pn.-pt.: 8:00-18:00
Przychodnia Mark-Med w Katowicach - rejestracja pod nr telefonu 667 937 572
Katowice, ul. Stara Kłodnicka 43

Filipiny to kraj wyspiarski, położony na ponad 7000 wysp, z których tylko około 800 jest zamieszkanych. Wyspy te zajmują obszar ok. 1850 km z północy na południe oraz ok. 1127 km ze wschodu na zachód – taka rozciągłość terenu Filipin jest odpowiedzialna za znaczne zróżnicowanie geograficzne i klimatyczne kraju. Na rajskich Filipinach czekają na nas piękne plaże, ciepłe wody w których możemy oddać się nurkowaniu z rekinami lub odkrywać zatopione wraki statków. Na lądzie zachwycą nas majestatyczne tarasy ryżowe w Banaue i niesamowicie urokliwe wyraki zamieszkujące filipińską dżunglę.

 

JAKA JEST POGODA NA FILIPINACH? KIEDY NAJLEPIEJ WYBRAĆ SIĘ W PODRÓŻ NA FILIPINY?

 

Klimat na Filipinach jest gorący i wilgotny, gdzie do głównych cech należy cykliczność zmian kierunku wiatrów i intensywności deszczu, co jest związane z występującymi monsunami. Na Filipinach oficjalnie występują dwie pory roku, ale za to cztery rodzaje klimatu, w zależności od regionu, jaki wybierzemy za cel swoich wakacji. Pora sucha na Filipinach trwa od grudnia do maja, natomiast pora deszczowa od połowy maja do listopada. Temperatura powietrza wykazuje się niewielkimi wahaniami w ciągu roku i jej średnia wysokość utrzymuje się na poziomie 27-28 °C. Jednakże tuż przed nastaniem wilgotnej pory monsunowej temperatury osiągają w dzień 35-37 °C. Temperatura w wyższych partiach gór jest niższa, ale jej średnia wartość nie spada poniżej 15 °C. Odczuwalne wartości termiczne na Filipinach potęguje wysoka wilgotność, która przez cały rok wynosi 80% i więcej, a w czasie monsunu sięga nawet 100%.

 

Najpewniejszym okresem na podróż na Filipiny pod względem pogody będzie okres od listopada do maja.

 

JAK WYGLĄDA OPIEKA MEDYCZNA NA FILIPINACH?

 

Na Filipinach nie ma obowiązku szczepień profilaktycznych. Bardzo ważną informacją jest, że ubezpieczenie w ramach NFZ nie obowiązuje na Filipinach, tak samo jak popularna karta EKUZ. W związku z tym bezwzględnie należy ubezpieczyć się na własną rękę. Ważne, aby nasze ubezpieczenie zawierało akcje ratownicze, koszty leczenia, leczenie ambulatoryjne i szpitalne, choroby tropikalne oraz transport na terenie kraju, jak i do Polski.

 

Nie ma problemów z dostępem do opieki medycznej. Wizyta u lekarza kosztuje około 20 USD, a doba w szpitalu bez wykonywanych badań ok. 40 USD.  Wbrew powszechnej opinii, służba zdrowia na Filipinach jest dobrze rozwinięta. We wszystkich większych miastach są w pełni wyposażone szpitale, kliniki i przychodnie. Najpopularniejszym wśród obcokrajowców jest szpital St. Luke (279 E. Rodriguez Avenue, Quezon City; Tel. (011 63 2) 722 6161). Ograniczony dostęp do służby zdrowia występuje na obszarach wiejskich, lecz i tam w sklepie dostaniemy podstawowe środki przeciwbólowe lub leki na problemy żołądkowe.

 

PODRÓŻ NA FILIPINY - JAKIE SZCZEPIENIA NALEŻY WYKONAĆ PRZED PODRÓŻĄ?

 

Na ok. 4-6 tygodni przed planowanym wyjazdem zaleca się konsultację u lekarza medycyny podróży w celu sprawdzenia konieczności poddania się obowiązkowym i zalecanym szczepieniom.

 

Od osób przybywających z krajów w których występuje żółta gorączka, obowiązkowo wymaga się okazania zaświadczenia potwierdzającego szczepienie.

 

 

Szczepienia rutynowe. Zgodnie z PSO 2018 zalecane są niezależnie od podróży wszystkim nieuodpornionym dorosłym lub ze wskazań indywidualnych przeciwko:

 

Konsultacja przed podróżą powinna stanowić okazję do uzupełnienia brakujących szczepień rutynowych.

 

Szczepienia przypominające. Zgodnie z PSO 2018 przeciwko:

 • tężcowi / błonicy / krztuścowi - zalecane są u dorosłych niezależnie od planowanych podróży zagranicznych;

 • poliomyelitis;

 

Podróż na Filipiny - szczepienia zalecane:

 

 NA JAKIE INNE CHOROBY NARAŻENI SĄ TURYŚCI ODWIEDZAJĄCY FILIPINY?

 

Warunki życia na Filipinach zdecydowanie różnią się od standardów europejskich. Woda z kranu nie nadaje się do picia, a podczas mycia zębów zaleca się korzystanie z wody butelkowanej

 

Wybierając się w podróż na Filipiny musisz wiedzieć, że istnieje ryzyko zachorowania na malarię, dlatego turystom zaleca się stosowanie profilaktyki zapobiegającej ukąszeniom komarów. O objawach malarii przeczytasz w artykule Malaria - niebezpieczna choroba tropikalna

 

Dotychczas brak jest szczepionki przeciw malarii i dendze.Najważniejszym sposobem na uniknięcie zachorowania jest zapobieganie ukąszeniu przez owady. Odbywając podróż na Filipiny należy bezwzględnie pamiętać o:

 • noszeniu odzieży, która zakrywa kończyny - długi rękaw, długie spodnie w czasie największej aktywności owadów;
 • zarówno w dzień jak i w nocy stosować środki chemiczne odstraszające owady;
 • należy unikać przebywania przy zbiornikach wodnych i kanałach melioracyjnych, takie miejsca mogą być siedliskami komarów;
 • zaleca się stosować moskitiery oraz siatki w oknach;

 

Choroby występujące na Filipinach:

 

PODRÓŻ NA FILIPINY. CZY NA FILIPINACH JEST BEZPIECZNIE?

 

 • TRZĘSIENIA ZIEMI. Całe Filipiny leżą w strefie aktywnej sejsmicznie. Oznacza to w praktyce, że do trzęsienia może dojść zawsze i wszędzie, nawet w największych miastach. Jego siła może być także bardzo duża.

 

 • TAJFUNY. Od czerwca do listopada występuje zagrożenie tajfunami, jest to zjawisko naturalne i częste na Filipinach. Najbardziej narażone są wyspy po wschodniej stronie kraju.  W ciągu roku przez terytorium kraju przechodzi ok. 30 Tajfunów.

 

 • WULKANY. Na Filipinach mamy aktualnie kilka czynnych wulkanów. Wulkany wyrzucają niebezpieczne gazy, popiół, lawę i skały. Erupcje wulkanów mogą powodować dodatkowe zagrożenia, takie jak powodzie, lawiny błotne, przerwy w dostawie prądu, zanieczyszczenie wody pitnej oraz pożary. W wyniku erupcji i wyrzutu popiołu mogą zostać wstrzymane loty do i z pobliskich lotnisk.

 

 • W związku z zagrożeniem terrorystycznym, możliwymi starciami zbrojnymi pomiędzy siłami rządowymi a rebeliantami z ugrupowań islamistycznych, a także ze względu na podwyższone ryzyko porwań cudzoziemców, Ministerstwo Spraw Zagranicznych odradza podróże do południowej części Filipin. MSZ w szczególności odradza podróże w rejon wyspy Mindanao i archipelagu Sulu oraz ostrzega przed podróżami na wyspy Cebu i Bohol.

 

 • KRADZIEŻE. Rośnie liczba napadów rabunkowych, w tym z użyciem broni. Nie należy zawierać znajomości z przygodnie poznanymi osobami i korzystać z ich poczęstunku (zdarzają się przypadki podawania środków nasennych w celu okradzenia). Zaleca się korzystanie tylko z oznakowanych taksówek.

 

 


 

ZAPRASZAMY NA WIZYTĘ W NASZEJ PRZYCHODNI W KATOWICACH

Przychodnia Mark-Med / ul. Stara Kłodnicka 43, Katowice  / REJESTRACJA: 667 937 572

Odwiedź nas na Facebook'u

Podróż na Filipiny - poznaj zagrożenia przed podróżą

09 października 2019
Przed wyjazdem skonsultuj się z lekarzem medycyny podróży w celu ustalenia czy nie potrzebujesz dodatkowych szczepień przed podróżą na Filipiny.
Wybierasz się w podróż na Filipiny? Zaszczep się w poradni medycyny podróży w Katowicach.

filipiny 2

 

filipiny 1